LEIDSCH DAGBLAD. JJÓndèMAg ■5ÏÏÏT Avond-editie. lY. /1/7. PBIJS DEZER COURANT: Voor L«iden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEB ADYERTENTIEJI Van 10 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incaasee- ren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Officieel© Kennisffeyingon. Hoogere Burgerschool voor Meisjes» Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden dat het eerste toelatingsexamen voor de Hoogere Burgerschool voor Meisjes zal plaats hebben in het lokaal aan de Oude Vest, op Donderdag en Zaterdag 12 en 14 Juli e. k., telkens te beginnen des morgens te 9 uren, en de openbare over gangsexamens op Vrijdag 13 Juli a. s., des morgens van 10 tot 12 uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 6 Juli 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 11 Juli. De alhier zitting houdende commissie belast met het afnemen van het practisch apothekers-examen heeft heden tot apotheker bevorderd de heeren: Joh. Damen, geb. te Harlingen; G. Krol Yan der Hoek, geb. te Goes, en J. J. H. Maèssen, geb. te Echt. De examens zijn hiermede geëindigd. Tot onderwijzer in de Fransche taal aan eene der bijzondere scholen alhier is benoemd de heer C. Donker, te Rotterdam. Bij den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestunr, is heden o. m. ingekomen een koninklijk besluit, houdende beschikking op het beroep van S. Heemskerk te Alfen, van eene uit spraak van Ged. Staten van Zuid-Holland, waarbij de aanwijzing tot den dienst bij de militie van zijn behuwdzoon Dirk Van Grooniügen Schinkel is ge handhaafd. - Gehandhaafd werd de uitspraak van Gedep. Staten en het beroep ongegrond verklaard. De Hollandsch-Indische Bazaar is weer ge sloten. De opbrengst is van dien aard dat men vermoedt dat na verkoop van de nog aanwezige loten, die weldra alom verkrijgbaar zullen gesteld worden en na aftrek der kosten, ruim 10,000 voor het te vestigen fonds onder het beheer der Sophia-stichting zullen kunnen worden afgezonderd. De trekking der loterij zal plaats hebben op een nader aan te kondigen tijdstip ten overstaan van den notaris A. G. Westeroüen Van Meetoren te 's-Gravenhage. Aan het station van de Holl. IJzeren-Spoorweg maatschappij te 's-Hage zijn gisteren 7000 plaats biljetten naar Delft afgeleverd. De Commissaris des Konings in deze provin cie vereenigde gisteren de derde groep van leden der Provinciale Staten aan een diner in de gouver nementswoning. Naar het „Vad." verneemt, laat Z. K. H. Alexander der Nederlanden, Prins van Oranje, zich dagelijks telegraphisch inlichten aangaande den toe stand van den oud-minister mr. Modderman. Volgens een gistermiddag te 's-Hage ontvangen telegram was de toestand van den heer Modderman te Wiesbaden bevredigend en nam hij in krachten toe. De Haag8cho kout van de Prov. Gron. Crt. verhaalt, dat bij het bouwen van het prachtige kas teel van den heer Van den Ouderméuien, te Was senaar, de eigenaar aan het werkvolk, dat een zeer hoog daggeld verdiende, voorstelde, iedere week 1 te laten staan, welk geld hij op de voordeeligste wijze voor hen beleggen zou, om het hun na ver loop van drie jaar uit te keeren. Ondanks dit aan lokkend voorstel waren er slechts twee, zegge twee, die er genoegen mede namen. Dezer dagen nu waren de drie jaren verstreken en kreeg het tweetal kapi taal met interest op interest terug, en bovendien ieder een bankje van 200 toe. Of de andere werklui spijt zullen gehad hebben van hunne wei gering, om door gemakkelijke besparing een aardig sommetje bijeen te krijgen! Tot leeraar in de Nederlandsche taal- en let terkunde aan de H. B.-school met 5-jarigen cursus voor jongens te 's-Hage ia door den gemeenteraad benoemd de heer B. J. F. Varenhorst, leeraar aan de H. B.-school te Meppel, en tot leerare9 in de wiskunde, tijdelijk belast met het onderwijs in het boekhouden, mej. S. J. H. Kaempff, thans leerares aan eene soortgelijke school te Dordrecht. Voor het verkrijgen van de hoofdakte, art. 566 der wet op het lager onderwijs, hebben zich bij de commissie te 's-Hage aangemeld 167 mannelijke en 13 vrouweljjke candidaten. Deze examens beginnen Maandag 16 Juli a. s. Het programma is verschenen der zeven tiende internationale tentoonstelling van pluimge dierte, op 24, 25, 26 en 27 Aug. 1883, alsmede der verloting van daarop aangekochte voorwerpen, op 28 Augustus 1883, te houden op het terrein van het Koninklijk Zoölogisch-Botanisch Genoot schap te 's-Gravenhage. Er zullen worden uitge loofd 13 gouden, 44 verguld zilveren, 186 zilveren, 343 verzilverd bronzen en 297 broDzen medailles. Dat de feesten bij het 7de lustrum van het Delftsche Studentencorps weder zoo bijzonder schit terend beloofden te zijn, trof te meer, als men bedenkt dat het corps, ten minste wat ledental betreft, in de laatste jaren is achteruitgegaan. De 252 leden van vóór 5 jaren zijn tot 222 ingekrompen en vooral in het oogvallend is de vermindering van het aantal nieuw aangekomen leden telken jare. Terwijl toch in 1878 dat aantal 75 bedroeg, werd het in de jaren 18791882 reap. 69, 56, 50 en 36. Maar ook het totaal der studeerenden aan de Poly technische School verminderde van 351 in 1878 tot 319 in 1883. Een aantal nieuwe Vereenigingen werden in den laatsten tijd opgericht, waaronder vooral het Studenten-TooneeLgezelschap verdient ge noemd te worden. De graaf en de gravin van Vlaanderen be zochten gisteren Haarlem. Na aldaar de merk waardigheden bezichtigd te hebben, zijn zij naar Amsterdam teruggekeerd. Naar de „Landb.-Crt." verneemt, heeft de regeering aan de Algemeene Vereoniging voor Bloembollencultuur te Haarlem eene rijkssubsidie van ƒ600 toegestaan als bijdrage voor het door haar in te stellen onderzoek naar de ziekte in de hyacinten en andere bolgewassen. Te Utrecht is tot doctor in de rechtsweten schap bevorderd de heer A. J. B. Rijke, geboren te Boksmeer, na verdediging van een proefschrift, getiteld: „Het compromis en het pactum de com- promittendo." De theologische faculteit aan de rijksuniver siteit te Utrecht heeft het ingekomen antwoord op de uitgeschreven prijsvragen niet ter bekroning in aanmerking kunnen brengen. Mr. W. J. J. G. Most, majoor-commandant der dd. schutterij te Nijmegen, is door den Koning- Groothertog benoemd tot ridder der orde van de Eikekroon. Een groot internationaal concours van fanfare- en harmonie-gezelschappen zal den 2den, 3deD, 9den en lOden September a. s. te Amsterdam ge houden worden. Voor den Paus is reeds ƒ2675.67 bij „De Tijd" ingekomen. Nu de cholera, die vreoselijke engel des ver- derfs, haar zwaard dreigend tegen Europa opheft, is de opmerking misschien niet van belang ontbloot, zoo schrijft een lezer, dat die vreeselijke ziekte zich juist om de 17 jaren in Europa het geweldigst heeft ge openbaard. Denk slechts aan de jaren 1832, 1849 en 1866. Dientengevolge zon ook dit jaar wel eeDs een cholera-jaar kunnen wezen. We vermelden dat niet om vrees te verwekken, maar om nog meer tot de hoogstmogelijke omzich tigheid aan te sporen. Voorkomen is beter dan b e 81 r ij d e n als de ziekte er is. 't Geval in Bolsward waar grachtwater voor vijverwater verkocht werd, is reeds ernstig genoeg. Late men overal toch vooral het oog op het drinkwater houden. Als de cholera er eenmaal is, is het veelal te laat. RN.) Blijkens een ook aan het depart, van koloniën ontvangen telegram van den gouv.-generaal van Nederl.-Indië is het zuidelijk marine-magazijn te Batavia, inhoudende artillerie-materiëel en sloep- geschut, door brand vernield. De granaten bleven ongedeerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Omtrent den omvang der schade is nader bericht toegezegd. Het stoomschip „Amsterdam", van Nieuw- York naar Amsterdam, passeerde gistermiddag Dover. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal Zaterdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd bij het leger in Ned.- Indië, tot off. van gez. 2de kl., den voor dat leger opgeleiden militairen student (arts) J. C. Van Heycop Ten Ham. Gemengd Nieuws. Tegen Bazel is door de arrondisse- ment8-rechtbank te 's-Gravenhage bevel van ge vangenhouding verleend. Door de politie alhier zijn in den afge- loopen nacht aangehouden twee personen, bij zich hebbende landbouwgereedschappen, welke zij uit eene gesloten bergplaats op een moesland, twee a drie uren van Haarlem gelegen, met inbraak hebben ontvreemd. Hedennamiddag worden de jeugdige kleinen, welke zich in het afgeloopen schooljaar door vlijt en ijver hebben onderscheiden, doch die de school nu verlaten hebben, in de gelegenheid gesteld een uitstapje te maken naar Kat wij ks dninen, alwaar zij op eenige versnaperingen zullen worden onthaald. Gedurende het eierceeren der schut terij - welke bezigheid altijd nogal door belang stellenden wordt bijgewoond - had een oud heer, zekere v. d. G., die zich in den tuin van een kof fiehuis bij het Schuttersveld bevond, het ongeluk wat te ver vooruit te loopen en in het water te stappen. Gelukkig voor hem was er voor de schutters juist rust geblazen, zoodat de dappereD, hun bier enz. in den steek latende, als om strijd toeschoten om den heer uit zijn onaangenamen toestand te verlossen. Bij zooveel hulp was de drenkeling natuurlijk spoedig op het droge gebracht. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: In de vorige week word de kantyisscherij nog door 8 bommen uitgsoefend, welke besomden van 45 tot 116 in 5 dagen, en de garnalenboot 100. Er werd besteed voor tarbot 4 a 9, tong ƒ0.30 a 0.60 en bunschol 0.60 a 0.75 per stuk; binnenlekschol f 7 a 9, groote braad 5 a 6 en droog8charren 10 a 13 per mand. Sedert de vorige opgaaf zijn weder 10 bommen op deharing- visscherij uitgegaan. De kantyisscherij wordt deze week nog met 5 schui ten uitgeoefend. Gisterochtend is een proefgenomen met de inrichting die in den Stadsschouwburg te '8-Hage is aangebracht, om bij eventueel voorkomen van brand het gevaar te verminderen. Toen zich op een gegeven oogenblik de sluizen openden, boven het tooneel in do gedaante van een 25-tal waterbuizen aangebracht, was het alsof een wolkbreuk zich boven dat gedeelte van den schouwburg ontlastte. Met stroomen daalde eensklaps het water uit de hoogte op het plankenrijk, bevochtigde alles wat het op zijn weg ontmoette, inundeerde de gansche tooneel- ruimte, een uitweg zoekende door de gaten en openingen van den vloer.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1