Naar men verneemt, bestaat er kans op, dat behalve de 20 vroeger voor den administratieven dienst in Indic gevraagde ambtenaren (controleurs enz.) er dit jaar nog 10 - in het geheel dus 30 - geplaatst zullen worden. Volgens een telegraphisch bericht is het ar tillerie-magazijn te Batavia totaal afgebrand. De schade is aanzienlijk. Provinciale Staten van Zuid-Holland» De vergadering ontving in hare derde zitting, heden gehouden, mededeeling dat mr. C. E. J. graaf Van Bylandt te kennen heeft gegeven de verkiezing tot lid der Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland aan te nemen. De heer Poortman heeft, onder dankbetuiging voor het vernieuwd blijk van vertrouwen in hem gesteld, verklaard de herbenoeming tot buitengewoon lid van Ged. Staten aan te nemen. Omtrent de verkiezing van drie leden der Eerste Kamer zie men hieronder. De Staten besloten voorts buiten beschikking te stellen een adres om subsidie ten behoeve van een stoombootdienst tusschen Rottordam en Middelhar- nis, als zijnde dat verzoekschrift door mr. A. K. J. Van der Drift uit naam van anderen onderteekend in strijd met de grondwettelijke bepaling. Overeenkomstig de conclusie van het rapport omtrent de provinciale rekening over 1881, is die rekening vastgesteld. De vergadering is verdaagd tot Dinsdag 24 Juli, des voormiddags te 11 uren, tot behandeling der verdere ontworpen, waaromtrent de rapporten bij de commissiën in bewerking zijn. Gemengd Nieuw». De „Leidsche Dilettantenclub" gaf gisteravond eene uitvoering met introductie in het lokaal „ZomerluBt Na eene openingsrede, gehou den door den president, worden voor een talrijk publiek ten tooneele gebracht drie blijspelen, ge titeld: „de Bruidschat van Auvergne", „Dat komt er van" en „de zeven Stuivers van den heer Middelburg", alle drie met zang. Hebben we reeds vroeger opgemerkt dat de vereeniging vooruitgaat, dit was ook thans weder waar te nemen. Over het algemeen wisten de mede werkenden zich goed in hunne rol te verplaatsen, terwijl de in de pauze ten gehoore gebrachte muziek een gewenschte afwisseling vormde. In opgewekte stemming duurde het bal na de uitvoering geruimen tijd voort en het is ongetwij feld de wensch van al de aanwezigen dat nog vaak de „Leidscho Dilettantenclub" hen in staat zal stollen, zulk eene aangename bijeenkomst bij te wonen. Een collecte voor eene weduwe met 4 kinderen heeft opgebracht 14.95. Aan het station alhier zijn hc-den en gisteren 575 plaatskaarten naar Delft afgegeven In de gemeente Zoetermeer komen twee gevallen van mazelen voor. Gisteravond om halftien ongeveer heeft eene hevige vechtpartij plaats gehad op den Loosduinschen Weg bij Den Haag in de tapperij van de weduwe Yan Z. Een viertal personen kwamen aldaar beschonken en eischten drank. Dit werd hun geweigerd. Daarop ontstond een gevecht tus schen hen, den tapper en andere bezoekers. De kastelein had verschillende wonden aan het hoofd en baadde in het bloed; de dochter kreeg een slag, waarbij het oog hevig opzwol; met een bank en stoel werd een raam geheel verbrijzeld en het hek van het tuintje geheel vernield. Een bezoeker bekwam verschillende wonden aan hoofd en aan gezicht, terwijl hem de kleeren geheel van hot lijf gescheurd werden. De politie, door buren gerequireerd, maakte spoedig een einde aan dit schandaal en nam 2 der belhamels in arrest, die achter slot en grendel werden gebracht. Gistermiddag werden op het eentraal- bureau van politie te Rotterdam in tegenwoordig heid van den hoofdcommissaris van politie door mr. E. Croockewit, rechter-commissaris in zake Jannetje Struik c. s., aan den inspecteur van politie J. F. Yerechoor en de agenten J. H. Randsen en H. Kui pers belangrijke geschenken uitgereikt voor hun be toonden dienstijver en tact, in zake de opsporing van de gestolen diamanten ten nadeele van den heer Bosch te Amsterdam. Een jongetje van 21 jaar, wonende aan de Brouwersgracht te Amsterdam, wist, terwijl de grootmoeder een oogenblik afwezig was, een flescbje met olie en loog onder zijn bereik to krij gen en daarvan eene hoeveelheid te gebruiken. Onder de hevigste pijnen is het gestorven. Van een pleizierboot, terugkeerende naar Dordrecht met tentoonstellingbezoekers, viel gisteravond de zoon van den kapitein over boord. De ongelukkige verdronk. De tweede haringjager, waarover men zich reeds verscheiden dagen ongerust maakte, is eindelijk, na een reis van 13 dagen, te Maassluis aangekomen met 135'/! ton volle haring en 330'/k ton maatjesharing, van welke aanbrengst door Maas- sluische schepen was overgegeven 102 ton, door een schip van Schiedam 10 ton, door een van Harlingen Zi/1 ton, door een van IJmuiden 3 ton, door een van Amsterdam V/k ton, door een van De Rijp 6'/a ton en door schepen van Ylaardingen en Scheveningen 339 ton. Te Vlaardingen kwam aan een logger van den heer J. Pot met een lading van ruim 10 last haring, waarvan G1/* last volle en de rest maatjesharing, alles eigen vangst. Men bericht dat de 3de haringjager den lsten Juli 11. de terugreis heeft aangenomen met 550 ton haring. Te Middelburg heeft een werkman dronkeu tehuis komende, de op de tafel staande brandende petroleumlamp omgeworpen. De petroleum, die vlam had gevat, verspreidde zich over zijne klee deren en bracht den ongelukkige vreeselijke brand wonden toe. De toegeschoten buren bluschten de vlam en de man werd naar het gasthuis vervoerd. Binnen enkele uren overleed hij daar onder de hevigste pijnen. De vrouw lag tijdens een en ander voorviel eveneens dronken te bed. Een beambte, sinds eenige jaren werk zaam bij de Hol!. IJzeren-Spoorwegmaatschappij, in den laatsten tijd als chef de bureau aan het sta tion Nieuwe Yaart tegen een salaris van ƒ110 per maand, vroeg den 2den Juli verlof, hetgeen hem werd toegestaan. Toen hij echter niet terugkwam, kregen zijn chefs achterdocht, de kas werd nagezien en men kwam tot de treurige ontdekking dat ƒ7000 verdwenen waren. De politie werd met de zaak in kennis gesteld, de beambte spoedig opgespoord en achter slot gebracht. ten, totdat hij belooft het Huis niet lastig te zullen vallen. Dit voorstel werd met 232 tegen 65 stemmen aangenomen. Lord Fitz Maurice verklaarde dat der regeering niets bekend is van een nieuw verdrag tusschen Rusland en Perzie. Met betrekking tot den stand der onderhandelingen met Portugal over Congo had hij niets mede te deelen. Yerder gaf hij eene toe lichting van de maatregelen, door de Egyptische regeering tegen de cholera genomen, en verklaarde dat ook in Engeland al het mogelijke gedaan wordt om haar te weren. Bevoegde geneeskundigen bege ven zich, op last der regeering, naar Egypte. De Egyptische regeering weet dat Engeland alles wil doen wat helpen kan. De heer Fawcett deelde mede dat de eerste over- landmail thans rechtstreeks over zee naar Engeland zal vertrekken. Oostcnr.-Hong .-Monarchie. De „Wiener Abendpost" maakt den tekst open baar der nota van den Rumoenschen minister Stourdza i. d. 5 dezer aan den Oostenrijkschen ge zant te Bucharest. In die nota wordt gezegd dat - Rumecië het bewijs heeft geleverd dat het eerbied koestert voor de onderlinge betrekkingen tusschen de Staten, en innig overtuigd is dat niets mag geschieden, wat de goede nabuurschap zou kunnen verstoren. De „Abendpost" zegt met genoegen deze ver klaring van het Buchare9ter kabinet te vernemen en meent dat de keizerlijke regeering haar als vol doende beschouwt. Telegrammen. Frankrijk. In de Kamer der Afgevaardigden heeft de heer Barodet gisteren het ontwerp der linkerzijde aan geboden, betreffende het verleenen van amnestie. De heer Clovis Hughes ondersteunde het ontwerp en gispte de ongelijkmatigheid der straf, aan de geldmannen der „Union générale" en aan Louise Michel opgelegd. Hij verkondigde den lof der Inter nationale en verdedigde de anarchisten. Zijne rede wekte herhaalde tegenspraak en gaf tot verschil lende incidenten aanleiding. De minister Waldeck-Rousseau bestreed hot ont werp, daar dit was ingediend met. het oog op mis drijven, die op zich zeiven stonden en geen staat kundig karakter hadden. Hij beweerde dat men den vooruitgang niet in de hand werkte door op roer te prediken en dat men den proletariërs grooter dienst zou bewijzen door een wetsontwerp van min deren omvang aan te nemen. De uiterste linkerzijde protesteerde tegen deze woorden. Ten slotte zeide de minister dat de regeering de uitspraak der jury diende te eerbiedigen, welke woorden levendig werden toegejuicht. De heer Courmeaux sprak ten gunste van het amnestie-voorstel, met een beroep op het feest van 14 Juli. De heer Larochefoucault riep uit: „Dat is de gedenkdag van den moord!" Yoor deze uit drukking werd de censuur op hem toegepast met algemeene stemmen van de linkerzijde, terwijl de rechterzijde opstond en een luid misbaar maakte. Te midden van dit tumult werd het voorstel tot het verleenen van amnestie met 304 tegen 89 stem men verworpen. De minister Brun heeft den gouverneur van Cochinchina gelast, om de schepen „Mousqueton" en „Javolot" naar Tonkin te zenden. In de couloirs der Kamer werd verzekerd dat de heer Bouvier heden het rapport over de con- vontiën met de spoorwegmaatschappijen aan de commissie zal voorlezen. In het Lagerhuis heeft de heer Bradlaugh ver klaard, nl. in een aan den heer Gladstone geschre ven brief, dat hij, ongeacht het besluit van hot Huis, den eed wil afleggen. Sir Stafford Northcote stelde daarop voor, don heer Bradlaugh uit te slui- PARIJS, 9 Juli. Uit Frohsdorff wordt van 6 uren 's avonds bericht dat de toestand van den graaf van Chambord in den namiddag gunstiger werd. De brakingen hielden op. De vorst kon een weinig bouillon tot zich nemen; de zwakte is ech ter nog altijd buitengewoon groot; indien zijn toe stand het veroorloofde, zou hij den generaal Cha- rette ontvangen. MADRID, 9 Juli. De Senaat heeft definitief ea met 150 tegen 17 stemmen goedgekeurd het wets ontwerp, waarbij de surtaxe op de biljetten voor1 reizigers op de spoorwegen opgeheven wordt. Het ontwerp zal onmiddellijk bij de Kamer van Afge vaardigden worden ingediend. ALEXANDRIE, 10 Juli. Gedurende het etniwi, geëindigd gisteravond te negen uren, zijn aan cho lera overleden: te Damiato 52, te Mansourah 87, te Samanoud 17 en te Shirbim 2 personeD. LEIDEN, ÏO .Juli. De verwachting voor morgen isgoed weer, kans op regen. Een burger, die zich hedenmorgen om half- nogen voor de woning van een ingezetene aan de Bloemmarkt onbehoorlijk gedroeg on daarmede niet tegenstaande herhaalde waarschuwingen niet ein- digde, moest naar het politiebureel gebracht wordeD, doch verzette zich daartegen zoo hevig dat een tweede agent noodig was om den man naar de plaats van bestemming te brengen. INGEZONDEN. Het schijnt waarlijk gewaagd te zijn een tochtje] met den Noord-Zuid-Holl.-stoomtram te maker., Gisteravond konden de reizigers wederom getuigen zijn van een geval, dat de Maatschappij - zacht ge nomen - in een bespottelijk daglicht stelde. HotH was namelijk mogelijk dat reizigers van den voor-SS laatsten tram van Leiden naar Haarlem bij het kruis-; punt van de Holl. Spoor bij Warmond de aardig-H heid begiDgen den laatsten waggon los te haken en! daardoor eene juffrouw, die daarin plaats genomen had, te noodzaken haren weg te voet te vervolgen.® Zjj werd toen door dezelfde personen, intusschen van den tram gesprongeD, op de meest hinderlijke» wijze lastig gevallen en dat alles door te weinig» toezicht op d9n trein. Het mooist van alles wasj dat de machinist eerst te Sassenheim bemerkte dat hij een waggon kwijt was eu terug moest omhein te gaan zoekenMea neme dus bij verkiezing nooii plaats in een der laatsto waggons van do treinen dezer Maatschappij! Leiden, 9 Juli. H. Dagelijks lezen wij berichten van hartverscheu rende gebeurtenissen als gevolgen ooner onverklaar bare zorgeloosheid bij beheerders van openbare ge bouwen- het zal dus wel Diet ongepast voorkomc? ook door middel der dagbladen: elk die me oenig toezicht of behoer belast is va'

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2