LEIDSCH DAGBLAD. i\°. 7176. 1 Woensdag 11 Juli. A0. 1883. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post.1 AO. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijkB, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- FRIJS DER ADVERTENTIENj t Tan 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere lettera naar plaatsruimte. Voor het incasseer ren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. ©lELeiëelo HennisgevingeB» De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld twee op den 9den Juli jl. invorderbaar ver klaarde kohieren van depersoneele belasting, dienst 1883/84, wijken 5 en 6 en herinnert voorts den belanghebbenden aan hunne verplichting om hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 50 Juli 1883. DE KANTER. LSEöEtf, ÏO Joll. Tot adsistent aan het ZootomiBch Laboratorium alhier is benoemd de heer H. W. De Graaf, docto randus in de planten- en dierkunde. Wij vestigen er de aandacht op dat Woens dag en Donderdag a. s. voor don laatsten keer ge legenheid gegeven wor.it direct van het kalf ingeënt te wordeu. Vooreerst zullen er geene zittingen meer gehouden worden. Gistermiddag had alhier in het nieuw gebouw der firma E. J. Brill een eigenaardige ovatie plaats. Eenigo auteurs hier ter stede, die meer in het bijzonder met die uitgevers in aanraking komen en dus boven anderen in de gelegenheid zijn hunne goede diensten te waardeeren, gevoelden zich op gewekt om hun bjj de verplaatsing en uitbreiding - hunner zaak een blijk van sympathie te geven. Eene commissie van acht heeren vervoegde zich daartoe in het nieuw kantoor, waar prof. De Goeje de chefs der firma, de heeren Van Oordt en De v Stoppelaar, oonige welgekozen woorden toesprak. Hij zeide ongeveer het volgende: „De overbren ging uwer zaak uit de lokalen op het Rapenburg naar het nieuwe gebouw is, als bewijs van den bloei uwer onderneming, een blijde en gewichtige gebeurtenis niet alleen voor u zei ven, maar ook voor heD, die met u als uitgevers in voortdurende betrekking staan. Eenigen dezer hebben zich ver- eenigd om van hunne belangstelling in dit heuglijk feit to doen big ken en aan eene commissie opge dragen om u in de nieuwe woning te verwelkomen en alle goeds toe te wenschen. Hunne bolangstel- ling heeft een zakelijken en persoonlijken grond. Het kan hnn niet onverschillig zijn dat het huis1 waar hunne geesteskinderen in de kleederen ge stoken en waaruit zij de wereld iDgevoerd zijn, in bloei en wasdom toeneemt, omdat daardoor de zcrg voor volgende voortbrengselen nog beter gewaarborgd is, omdat de soliditeit van het huis een aanbevelingsbrief is voor de werken die daar verschijnen. Maar meer weegt de persoonlijke grond." „Allen zijn wij", zoo sprak hij, „ten hoogste ingenomen met de wijze waarop gij uw taak als j uitgevers opvat. Uwe zaak is voor u niet enkel een handelszaak, maar gij stelt er eene eer in, die dienstbaar te maken aan de bevordering der weten schap, en gij hebt meer dan ééne uitgave onder nomen, waarvan het van te voren haast zeker was dat zij geen winst zon opleveren. Daarbij zijt gij tegenover hen, wier werken gij uitgeeft, onbekrom pen zoover het u mogelijk is en van eene zeld zame voorkomendheid en dienstvaardigheid. Yan dit alles is het gevolg dat het huis Brill zoowel in Nederland als in den vreemde eene welverdiende hoogachting geniet." De spreker wees voorts op de merkwaardige samenwerking der hier tegenwoordige chefs, die zéé is, dat men haast zou gaan twijfelen aan de volstrekte waarheid van de oude Homerische les „één zij de baas." Na aldus de redenen der belangstelling ontvouwd te hebben, sprak hij den wensch uit dat het hun in die nieuwe woning wel en voorspoedig mocht v gaan en dat de zaak „in kracht en duurzaamheid de muren mocht evenaren van het gebouw waarin I zij nu is gevestigd." Tot aandenken aan dit bezoek werd eon album overhandigd met de handteekening der 31 deelne mers en eene pendule. Blijkbaar getroffen door dit onverwachte blijk van belangstelling, bedankte de heer Yan Oordt voor de aan hem en Do Stoppelaar betoonde sym pathie, en uitte den wensch dat het hun gegeven mocht worden om steeds meer aan het hun geschon ken vertrouwen, den grondslag van den bloei hun ner zaak, te beantwoorden, terwijl hij de verzeke ring gaf dat het steeds hun ernstig streven zou zijn de „geesteskinderen" in een hun waardig kleed te steken en de verspreiding van weten schappelijke kennis te helpen bevorderen. Eene korte wandeling door het gebouw overtuigde de aanwezigen van het doelmatige en grootsche der nieuwe inrichting. Werd dit blijk van genegenheid jegens de heeren Van Oordt en De Stoppelaar in eenigszins beperkten kring gegeven, wij twijfelen niet of deze demon stratie zal ook in ruimeren kring waardeering en bjj val ondervinden, wegens do breede en energieke wijze waarop die heeren hunne roeping als uitgevers vervullen. Bij den te Delft gehouden schietwedstrijd be haalde de Leidsche Sfcudenten-vereoniging „Pro Patria" behalve den eersten collegialen ook nog #den eersten corpsprijs, bestaande uit eene zilveren medaille met goud opgelegd. Vijf schutters behaalden 247 punten. Personeele prijzen werden nog behaald door de Leidsche studenten: M. Van Reenen met 55 p.; Th. Evekink met 52 p.; W. W. Wichers Wiersma met 51 p.; H. G. Holthe Tot Echten met 50 p., en J. Bijland met 49 punten. Blijkens de opgaven betreffende de sterfte in eenige groote gemeenten des lands in Juni 11., was de verhouding der overledenen tot 1000 in woners per jaar: Amsterdam 30.1, Arnhem 24.4, Dordrecht 4-0.3, 's-Gravenhage 27.8, Groningen 27.0, Haarlem 22.5, 's-Hertogenbosch 29.0, Leeuwarden 21.5, Leiden 37.1, Maastricht 19.G, Rotterdam 29.9, Utrecht 39.4. De opbrengst van het vervoer over den spoor weg LeidenWoerden in de vorige maand was als volgt: reizigers (14,508) 7,517.32, bagage (19 ton) 117.18, bestel-, ijl- en vrachtgoederen (1626 ton) 1758.71, levende dieren en rijtuigen 237.28; totale ontvangst 9630.49. Totale ont vangst van 1 Januari 1883 af 51,837.63*/a, zijnde per dagkilometer ƒ7.95; tegen ƒ52,873.441/, in 1882, zijn per dagkilometer 8.11. Er is dus weder achteruitgang merkbaar. Bij de aanbesteding voor het bouwen eener Prote3tantscke kerk te Maarn waren ingekomen 16 biljetten; minste inschrijver was de heer F.J.Ger ritsen, te Doorn, voor 18,919, en de hoogste do heer A. A. Van Dommelen, te Leiden, voor 24,780. Het werk is nog niet gegund. De commissie, welke belast wa3 met den aankoop van paarden Yoor de oavalerie, is Vrijdag uit Ierland wedergekeerd met 120 schoone remonte- paarden, voor de garnizoenen te Amersfoort, Leiden en Haarlem. UD.) Zurich maakt zich gereed om plechtig het 50-jarig jubileum zijner universiteit te vieren, dat op 2 en 3 Augustus van dit jaar gehouden zal worden en waartoe alle Zwitsersche, Dnitsche en andere universiteiten zijn uitgenoodigd, o. a. ook Leiden, waarmede Ziirich sinds langen tijü zeer vriendschappelijke betrekkingen onderhonden heeft. Nopens den ziektetoestand van den ond-ministor den heer Modderman, deelt men ons mede dat die toestand niet zoo zorgelijk is als door sommigen is verspreid. Wel is de lijder zeer zwak, maar tot hiertoe is het niet noodzakelijk geweest tot eene tweede operatie over te gaan. De Staatscourant van heden bevat he. kon. besluit, houdende aanwijzing van de gemeente Wassenaar als standplaats voor een postkantoor. De protestantsche bewaarschool te Hill:gom, die, zooals we vroeger mededeelden, door geldelijke aangelegenheden moest gesloten worden, is vei eden week weder geopend. Aan deze school wordt rhan3 des avonds ook onderwijs gegeven in vrouwelijke handwerkenin eene lang gevoelde behoefte is dus weder voorzien. Dank zij der nieuwe directie! Mej. G. M. Van Maanen te Lisse is benoemd tot onderwijzeres te Abbenes, gemeente Haarlem mermeer. Bij de Tweode Kamer is ingekomen een brief van den minister van justitie, houdende introkking van het wetsontwerp tegen overmatigen arbeid en verwaarloozing van kinderen. Prinses Hendrik komt eerstdaags reods uit Neuwied terng. Aldaar waren de Haagscho kunst schilder Bisschop en echtgenoote de gastei» van den vorst en de vorstin. Hoden, 10 Juli, is het 299 jaar geleden, dat te Delft het gruwelstuk van Balthazar Gerards tegen den Vader des Vaderlands werd uitgevoerd. Die herinnering is volgens het Hbl. zeker niet on gepast, nu wij slechts één jaar van den driehon derdsten gedenkdag dier gebeurtenis zijn verwijderd. Op de trap van het gebouw te Delft, waar de moord plaats vond, vindt men geen enkele aan wijzing, die deze plek tot een der merkwaardigste in onze geschiedenis stempelt, behalve de sporen der kogels in den muur. Het oude Prinsenhof is thans zelfs een kazerne. Mag dat zoo blijven? Behoort dat gebouw niet een andere bestemming te erlangen en ingericht te worden voor eon museum, waar al wat aar? den grooten Zwijger herinnert, bijeen wordt gebracht? In allen gevalle hoopt het blad weldra te kannen molden, dat zich een commissie heeft gevormd, om den lOden Jnli op waardige wijze aan de nage dachtenis van den Grondlegger onzer Vrijheid hulde te brengen. Te Rotterdam is dezer dagen door den ge meenteraad met één stem meerderheid besloten, de gaslevering te nemen in eigen beheer. In de hoofdstad is gisteravond met één stem meerderheid besloten, de gaslevering niet te nemen in eigen beheer. Dit besluit was het gevolg der verwerping van een voorstel van Burg. en "Weths., om de concessie tot gaslevering overeenkomstig de daarvoor ontvangen inschrijvingen niet te verleenen. Uit een beraad slaging, die na deze verwerping volgde, bleek dat de Raad daarom niet geacht wilde zijD, de concessie niet te verleenen overeenkomstig de gedane in schrijvingen, daar nadere en voordeeliger aanbie dingen door inschrijvers waren gedaan. De benoeming van den kolonel W. K. L. Van Helden tot commandant van het 2de reg. huzaren, heeft, naar de Amst. meldt, groote ontevredenheid bij de officieren der cavalerie teweeggebracht. De kolonel Van Helden toch behoorde aanvankelijk tot de artillerie, was vele jaren bij den generalen staf en wordt nu in een hoogen rang bij een wepen overgeplaatst, dat hem geheel vreemd is. Bij de zeer trage promotie, die tegenwoordig bij de officieren der cavalerie bestaat, is deze benoeming eene teleur stelling meer. Da lste luit. J. W. P. Van Hoogenstraten van het 3de reg. veld-artilierie is overgeplaatst van Breda naar Roermond, zijnde hij met de functie belast van adjudant, in stede van den lsten luit- adj. C. Suermondt, die non-activiteit wegens ziekte heeft aangevraagd. Door den Koning is eene commissie ingesteld tot het houden van een vergelijkend onderzoek van de bekwaamheid der candidaten voor de betrekking van Rijksopzichter van den waterstaat 4de klasse.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1