buitenland. Frankrijk. De Kamer der Afgevaardigden heeft gisteren verscheidene artikelen van het ontwerp-gemeentewet aangenomen, o. a. art. 54, waarbij de zittingen der gemeenteraden openbaar worden verklaard. In de conloirs der Kamer werd verzekerd dat de regeering besloten heeft, de qnaeBtie van vertrou wen te stellen ten opzichte van het ontwerp op de overeenkomsten met de spoorwegen. De spoorweg- commissie heeft het onderzoek der overeenkomsten ten einde gebracht en die met de Orleans-maat- Bchappij aangenomen. Zjj zou heden de quaestie der tarieven onderzoeken. Het rapport zal aanstaanden Donderdag worden ingediend, en de discussie in de Kamer is op 16 dezer bepaald. Het blad „Paris" heeft een brief uit Hanoï ontvangen, waaruit blijkt dat inderdaad do hoofden van commandant Rivière en al de andere in Tonkin gesneuvolden op pieken gestoken en als zegeteeke- nen door het gansche land rondgedragen zijn. De Fransche regeering heeft dr. Proust opge dragen de verschillende lazarets aan do kusten en de havens van de Middellandsche Zee te inspecteeren. Uit Cairo wordt aan de „Daily Telegraph" gemeld dat volgens geruchten uit Abyssinië de koning van Chao het verlangen zou te kennen hebben gegeven, om zjjn koninkrijk onder Fransch protec toraat te plaatsen, en met dat doel een gezant naar Parijs te zenden. De minister-president Ferry en zijn ambtge noot van justitie Waldeck-Rousseau hebben deuit- noodiging van den Parijschen gemeenteraad, om op 14 Juli de onthulling van het standbeeld der Repu bliek bij te wonen, aangenomen. Duitschland. De „Reichsanzeiger" behelst eene verordening des ministers van koophandel betreffende het toe zicht der gezondheidspolitie over de in Pruisische havens binnenloopende schepen, herkomstig uit eene haven van Turkije of de Turksche eilanden de havens van Klein-Azië, Syrië, de Afrikaansche kust beoosten Algerië daarbij gerekend uit deRoode Zee tot de straat van Gibraltar; over de schepen, herkomstig uit havenplaatsen, verdacht van besmet te zijn met pest, cholera of niet sporadische gele koorts, en over die, welke gedurende de reis met de bovenbedoelde havens of daaruit herkomstige schepen in aanraking zijn geweest, of waarop ziektegevallen gedurende de reis zijn voorgekomen, grond gevende tot verdenking van post, cholera of gele koorts. De duur der quarantaine voor wegens cholera verdachte schepen is op zes dagen bepaald. De Pruisische regeering beeft aan Bremen eeu aanbod gedaan tot het koopen van den spoor weg Wunstorf-Geestemunde en de lijn Langwedel- Uelzen, welke tot dusver in gelijke deelen aan Pruisen en Bremen behooren. Yolgens particuliere berichten is sedert zijne aankomstop „Friedrichsruhe'Mn prins Yon Bismarcks toestand beterschap merkbaar. Het staat vast dat hij de baden te Kissingen zal gaan gebruiken, maar het is nog niet bepaald wanneer. Bugland. De minister van bïnnenlandsche zaken heeft wegens de eholera-epidemie en tot wering van de besmetting dor zuidelijke Russische havens bevolen dat alle uit Egyptische en andere havens aan de Middellandsche Zee herkomstige schepen, welke in de Russische havens der Zwarte Zee binnenloopen zonder schoone gezondheidspassen ten aanzien van de cholera, onderworpen zullen zijn aan eene qua rantaine van zeven dagen voor personen en goe deren. De afgifte van passen aan Russische onder danen van den Mahomedaanscben godsdienst ten behoeve van bedevaarten naar Mekka wordt ge schorst. Stoomschepen met voor Oost-Siberië be stemde gevangenen mogen niet in Egyptische havens, waar de cholera heerscht, binnenloopen. Pakket booten, geregeld dienst doende tusschen de Zwarte Zee, Konstantinopel en Egypte, zullen, zoolang de epidemie duurt, scheepartsen aan boord moeten hebben. Volgens te Berlijn ontvangen bericht heeft de Russische regeering het door de politie opgeheven blad „Golos" (het hoofdorgaan' van het Russische liberalisme) voor 400,000 roebels aa.n"®kocht. Reeds sedert eenigen tijd waren geruchten diet?*1angaande in omloop, doch ze werden steeds tegengesproken. Thans is als tusschenpersoon opgetreden de heer C on ëêri te Ptrp wonend voormalig Russisch hoogleeraar do geneeskunde, en deze bracht de zaak tot stand. De heer Cyon had, bij gelegenheid Tan de kroning des czaars, de Fransche correspon denten overgehaald, om aan hunne bladen slechts berichten te zenden, welke in een voor Rusland vriondschappelijken toon vervat waren. Grroot-Britannië. In de gisteren door het Lagerhuis gehouden zitting deelde de heer Gladstone mede dat de heer Charles De Lesseps te Londen is aangekomen en de heer Ferdinand De Lesseps spoedig verwacht wordt. Zij komen op de uitnoodiging der regeering, omdot een mondelinge gedachtenwisseling over een tweede Suez-kanaal wenschelijk geacht wordt. Over de grondslagen eener schikking is men het eens, en men hoopt tot eene bevredigende oplossing van het vraagstuk te geraken, maar eene openbaar making van den stand der zaak zou thans ondoel matig zijn. Lord Fitz Maurice verklaarde dat de regeering geen bericht had ontvangen, al6 zou Frankrijk de Nieuwe Hebriden in bezit hebben genomen. Verder deelde hij mede dat onder de bezettingstroepen in Egypte geen cholerageval was voorgekomen. Maandag zal de afgevaardigde Fowler in het Lagerhuis de regeering interpelleeren over den moord van den Engelschman Honey door de Boeren in Stellaland. - Het bericht omtrent het door inboor lingen buitgemaakte convooi van wapens en krijgs voorraad in den Khyber-pas, bestemd voor den emir van Afghanistan, blijkt een verzinsel te zijn geweest. INGEZONDEN. Mynheer de Redacteur De vorige week bezocht mij een vriend, die in eene andere gemeente woonachtig was. Spoe dig kwam ons gesprek op het warme weder, en toen vroeg mijn vriend mij o. a. naar de diverse gelegenheden tot zwemmen hier ter stede. Wat moest ik antwoorden? „Ja.zeide ik hem, „we kunnen gaan zwemmen aan de Heerenpoort voor 1 cent, en buiten de Morschpoort op „Rhynzigt", naar ik meen voor 25 ets." „Ja, ja! dat begrijp ik zoer goedééne zwemplaats voor de aristocratie en één voor den lageren stand, maar waar is nu de zwemplaats voor de burgerij?" vroeg met alle recht mijn vriend. Tot mijn leedwezen en tot zijne ver wondering moest ik zeggen: „Neen! mijn vriend! die hebben we hier in Leiden niet." „Neen! dat valt mij zeer tegen, dat had ik niet gedacht van Leiden;" antwoordde hij mij. En ik gaf mijn vriend gelijk; is het geen schande voor onze stad geene zwemplaats voor de burgerij te bezitten, waar men zich in deze warme tijden kan verfrisschen voor circa 5 cents, en men dan niet een eind buiten de stad behoeft te loopen? Dergelijke inrichting is, naar mijne bescheiden mee ning, eene bepaalde behoefte. Zoolang men tien of twaalf jaar oud is, gaat het nog wel, maar wordt men ouder, dan gaat men liever niet meer aan de Heerenpoort zwemmen. Het vorige jaar is hierover ook reeds het een en ander geschreven en zou er, volgens de toen loo- ponde geruchten, eene dergelijke zwemplaats ge maakt worden, naar ik meen nabij de voormalige Hoogowoerdspoort. Tot nog toe is er echter nog niets van gekomen. Hoe dit ook zij, ik hoop dat de bevoegde autoriteiten „iets waars" in deze regelen vinden mogen, en er desnoods eene „Stedelijke Zweminrichting voor de burgerij" worde opgericht, want van particuliere zijde zal het waarschijnlijk wel niet komen. UEd. beleefd dankzeggend, Mijnheer de Redac teur, voor de mij toegestane plaatsruimte in uw geacht blad, noem ik mij met hoogachting UEd. dw. Dr., Een Burger die van de heide bestaande zwem inrichtingen geen gebruik wil maken. Leiden, 5 Juli 1883. Mijnheer de Redacteur In den laatsten tijd hoort men nogal eens spre ken van vahche bankbiljetten van f 100. Zijn de kenmerken zóó duidelijk, dat men ze met eenige opmerkzaamheid kan onderscheiden, en worden deze door alle beschikbare middelen ter kennis van het publiek gebracht, dan is het gevaar om er mee be drogen te worden niet groot. Thans geloof ik dat er wel gevaar voor bestaat. Wie toch kan bewijzen dat hij een later voor vahch verklaard briefje van een bepaald persoon ontving, - en als dat het geval is, wat geeft her dan nog? Vergis ik mij niet, dan zijn de vervaardigers in handen der justitie. Misschien kan men er dus ach ter komen, hoeveel van die briefjes in omloop zijn. In elk geval moet de Nederlandsche Bank zich in deze zaak niet onzijdig houden. Zij kan - óf de schade, door het doen circuleeren van die briefjes voor haar rekening nemen, - óf zij trekke zoo spoe dig mogelijk haar biljettea van honderd gulden in, en vervange ze door nieuwe. In het laatste geval draagt het publiek de schade, maar worden er geen nieuwe dupes méér gemaakt. Het overnemen van het nadeel door de Bank komt velen misschien te kras voor. Daar staat tegen over, dat de BaDk weieens een meevallertje heeft ook. Telkens als er een biljet vernietigd wordt, door brand of ander ongeval, is dat voor haar zuivere winst, zoo althans niet, wat zelden gebeurt, het be zit van dat briefje kan bewezen worden. Anders wordt het noodig, tegenover de briefjes van honderd eenige voorzorgsmaatregelen te be proeven. Aan de openbare kassen teekent men nauwkeu rig aan van wien men ze ontvaDgt, en zorge dat de waarheid van die noteering des vereischt kan worden geconstateerd. Ook de handelaars moeten tegenover hun cliënteele deze voorzorg in acht nemen. Particulieren daarentegen zou ik onder de gege ven omstandigheden aanraden, ze eenvoudig niet in ontvangst te nemen. Op die wijze moeten de biljet ten wel naar de Bank terugvloeien, en heeft men daar gelegenheid ze in to houden. De Nederlandsche Bank heeft een monopolie: tegenover dat recht, 'twelk haar aandeelhouders geen windeieren legt, staat ook haar verplichting om haar papieren betaalmiddelen in volmaakt vér- trouwbaren toestand te houden, als is die toestand ook door gebeurtenissen buiten haar om minder solide geworden. Een Burgerman. Mijnheer de Redacteur Ter voorkoming van misverstand vergunne u rag een plaatsje voor eene korte mededeeling. De afgewezen candidaat voor het eindexamen, afdeeling- wis- en natuurkunde en geneeskunde, was geen leerling van het Leidsch gymnasium, zooals mij gebleken is dat men uit uw bericht van heden opmaakt, maar een extraneus, die het diploma had van het eindexamen der H. B.-S. met vijf jarigen cursus. U dankzeggende voor de plaatsing dezer toelich ting, heb ik de eer hoogachtend te zijn, Mijnheer de Redacteur, Uw dw. Dr. Leiden, H. "W. Yan der Mey, 7 Juli 1883. Gymasii rector. Programma's van Muziekuitvoeringen. Buitensociëteit „Amicitin". Muziek der dieostdoende Schutterij, Kapelmeester C. G. Locher, Zoudag S Juli, des avonds te halfacht. Eerste Afdeeling: N°. 1. Marsch, Blu- mentritt; 2. Ouverture: „La Part du Diable". Auber; „The village Rose", Valse, Coote; 4. Fantaisie „Nabachodonosor", Verdi. 2de afd.5. Ouverture: „Die weisse Dame", Boildieu; 6. Pilger-Cbor und Lied aas „Tannhausser" R. Wagner7. Aria aus „Stradella" (Hoboe Solo), Flotow; 8. Fantaisie über We- bers „Euryantbe", instr. C. G. Locher; 9. Prager Polka, Pebel. Badhuis en Paviljoen te Katwijk aan Zee, op 9 Juli. Eerste afd.: No. 1. Marscb, Bekker; 2. ÜDe nuit a Grenada, Oaverture, Kreutzer; 3. La vie Bohémienne, Walser, Strauss; 4. Souvenir del'Opéra „Les Martyrs", Donizetti5. Ro zen-Galop, GreDtzius. Tweede afd.6. Lustspiel-Ouvertare, Keler Béla; 7. Morceau Religieose, Dethiese; 8. Die Deutschen vor Paris. Tongemiilde, Frenkler; 9. La fille dn Tambour-Major, Marsch, Völlmar. 312de STAATSLOTERIJ. vijfde klasse. zeventiende lijst. Trekking van Zaterdag 7 Juli* N°. 15220 ƒ3000. N°. 2451, 12865/200. Pryzen van f ÏO. 416 4764 7304 8274 9753 11025 12671 14376 16042 624 6562 8183 8522 10327 12268 12784 15267 19698 3929 7160 Marktberichteo. Leiden, 7 Juli. Heden aangevoerd: Tarwe S hectoEter. Wiu- tertarwe 9.— a f 10.Zomertarwe f 8.a 8.50. Rogge 7 H. L. Winterrogge 6.50 a 7.Zomerrogge f 5.50 a 6.50. Gerst 6 H. L. Zomergerat 5.a 6.50. Chevalier-gerat 6.a ƒ6.60. Haver 9 H. L, Zware Haver 4.25 a f 4.76. Lichte Haver 8.a 3.50. Duivenboonen 6 hectoL 8.a 8.50. Paardenboonen 6 hectol. 7.a 7.50. Boter: 7790 kilogr., lste qoalit. V* vat f 58.a ƒ64.— Scheiboter 2de qnalit. 1/4 vat 52.— a 56.Boter lste quaüt.per kilogr. f 1.45 a 1.60, Scheiboterde 2 qaalit. per kilogr. 1.30 a 1.40. Lange Zwsrte Turf 12,000 dobb. hectol., 0.23 a 0.26. Londen, 6 Juli. Friesche Boter 109/ a RIJNLAND, 6 Juli. Boezemstanden 's morgens 8 nreu Oude-Wetering Katwijk 67, Spaarndam 65, Halfweg 06, Goia 52, Leiden 62.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2