bepaald ongunstig in vergelijking met vorige jaren. Verleden jaar kwamen omtrent dezen tijd reeds enkele loggers met eigen vangst binnen, drie had den toen 54 last pekelharing aan boord. Nabij Nieuw-Vennep zijn twee runde van den heer L. Houtkooper in het veld door den bliksem gedood, terwijl ongeveer terzelfder tijd de schoorsteen van het huis van den heer T. Folmer te Hoofddorp werd getroffen en het dak beschadigd. Aan de Overtoom bij het Prinses- Mariapark te Amsterdam is eene vrouw door het omvallen van oen petroleumtoestel in brand ge raakt en spoedig daarna aan de bekomen wonden overleden. In de Koningstraat aldaar is, waarschijnlijk ten gevolge der hitte, een man neergevallen en onmid dellijk overleden. Te Vlissingen is gisteren een trein- beambte, een oppassend jongmensch, bij het ran geeren van spoorwagens overreden en bijna onmid dellijk doodgebleven. Nabij h e t s t a t i o n V a 1 k e n b u r g i 8 d e landbouwer W. uit Simpelveld die, ondanks de hem gedane waarschuwing, zich op de rails begaf, door den van Maastricht komenden sneltrein over reden. Bij de onweders der laatste dagen is de bliksem op verscheidene plaatsen van ons land ingeslagen, soms brand veroorzakende, soms alleen schade aanrichtende; de bewoners bleven met den schrik vrij. Gisteren op den middag werden twee koeien in eene weide te Zandvoort, behoorende aan de weduwe Zwemmer, doodgeslagen. De regen, die dit onweder vergezelde, was zoo hevig, dat het water in de huizen drong en kelders onderliepen. Omstreeks denzelfden tijd woedde ook een zeer hevig onweder boven de Lemmer. De bliksem sloeg in eene boerenplaats, die geheel afbrandde; het hooi, drie varkens en gedeeltelijk de inboedel wer den gered. Het gebouw was verzekerd. Boven Om men ontstond een onweder, vergezeld van eene hevige windhoos en regen, gemengd met hagel. Van onderscheidene huizen zijn de daken bescha digd. Nabij „de hongerige "Wolf" sloeg de bliksem in het huis van den landbouwer G. Yeurink; huis en inboedel werden eene prooi der vlammen, een paar koeien en 3 varkens zijn verbrand. Ook hier was alleen het huis verzekerd. Ook boven Nieuw koop barstte een zwaar onweder los. De brandklok klepte. In weinige oogenblikken was een in het land alleen staande hooiberg afgebrand. Te Stip hout is eene vrouw door den bliksem getroffen, zij bleek geheel verlamd te zijn. Boven Yeenendaal barstte mede een hevig, van hagelslag vergezeld onweder los, waarbij een man door den bliksem ge* troffen werd en op de plaats dood bleef. Onder Dongen werd dezer dagen in de weide eene koe de staart afgesneden. De dader is onbekend. Te Godorf, bij Keulen, zijn verleden Maandag op eene boerderij in een stal van negen paarden vier dezer dieren door den bliksem dood geslagen. Te Markeloo is eene boerendeerne, die in het land aan het hooien was, plotseling onge steld geworden en overleden. Zij had waarschijnlijk in de brandende hitte te veel koud water gedronken. Men gelooft dat 150 personen te Glas gow het leven verloren, bij het kantelen van het stoomschip „Daphne", dat van stapel zou loopen. De vicaris van Downholme bij Ricfa- mond, G. Clack, pleegde zelfmoord door zich den halsader met een kleine schaar door te snijden; de overledene was algemeen geacht. INGEZONDEN. Ds. Jan Daniel Beman Brouwer. Het zal aanstaanden Zondag 40 jaren geleden zijn dat onze waardige stadgenoot, wiens naam bovenaan vermeld staat, zijn dienstwerk begon als predikant in de Nederlandsch Hervormde Kerk. Geboren te Utrecht 31 Mei 1814, volbracht hij zijne studiën jq de Godgeleerdheid flan de universiteit van zijn vaderöt*£ en wer<* hij proponent in Oct. 1839. Na alvoréhs ^enigen tijd als Hulpprediker gediend te hebben, werd hij fat herder 0*1 leeraar beroe pen op het eiland Marked en aldj.^ bevestigd 9 Juli 1843. Reeds in het volgende jaar werd hij beroepen in de gemeenten Welsrijp en BajCm en aldaar bevestigd 10 Nov. 1844. Na een ruim anu er- halfjarig verblijf aldaar beriep hem de gemeente Waarder en begon hij daar zijn dienstwerk 5 Juli JS46, Bijna 6 jaren bleef bij in die gemeente, to9d hij beroepen werd naar Ede, alwaar hij zijn intrede deed op 4 April 1852. Ruim 12 jaren arbeidde hij aldaar, en volgde toen eene beroeping op naar Bode- grave, waar bij op 3 Juli 1864 zijn dienstwerk begon. Niet langer dan 15 maanden bleef bij daar en vertrok toen naar Harderwijk, werwaarts hij be roepen was, en werd aldaar bevestigd op 1 Oct. 1865. Onder zijne toenmalige ambtgenooten aldaar, behoorde ook ds. A. J. Molenaar, die van daar naar hier overkwam, en evenzoo werd ook ds. Brouwer uit die gemeente naar Leiden beroepen, welke roe ping hij opvolgde en op 10 Oct. 1869 door zijn toenmaligen ambtgenoot ds. J. Knappert, thans hoog leeraar te Amsterdam, bevestigd werd. Behalve de opgenoemde beroepingen die hij opvolgde ontving hij nog vele beroepen naar verschillende gemeenten van ons vaderland, waarvoor hij gemeend heeft te moeten bedanken. Gedurende die 40 jaren trad hij ruim 3400 maal op voor de verschillende gemeenten die hij diende, behalve nog de vele liefdebeurten die hij hier en elders van tijd tot tijd waarnam. Hoe sedert 1869 tot nu toe het dienstwerk van den geachten jubilaris ook hier ter stede op prijs wordt gesteld, blijkt genoegzaam uit de talrijke opkomst van toehoorders overal waar hij voor de gemeente optreedt. Het zal voor zijne talrijke vrienden en vereerders zeker niet noodig zijn mede te deelen dat onze geachte leeraar Zondag-avond aanstaande in de Pieterskerk zijn veertigjarig jubilé voor de gemeente hoopt te herdenkenen evenmin zal het hun onwel kom zijn te vernemen, dat wij onzen waardigen stadgenoot, ook na het nemen van zijn emeritaat, dat wellicht spoedig volgen kan, in onze gemeente als inwoner behouden. Moge hij nog vele jaren onder ons eene welver diende rust na zooveel jaren arbeid ondervinden. BUITENLAND. Frankrijk. Het laatste bulletin aangaande den gezondheids toestand van den graaf van Chambord meldt dat die nog steeds ernstig is en do verontrustende ver schijnselen aanhouden. De „Figaro" ontvangt een brief uit Havre, dat daar twee schepen uit Bombay zijn binnenge komen die te Cherbourg hadden moeten quarantaine houden. Een passagier zou aan de cholera overleden zijn terstond na zijn aankomst en te Havre begraven. Dnitschland. De „Reichsanzeiger" meldt: In eene gisteren ge houden conferentie van overheidspersonen, onder voorzitting van den staatsminister Yon Bötticher en waaraan ook de minister Yon Gossler deel nam, werd besloten om, met het oog op het gevaar voor cholera, regelmatig alle cholera-berichten openbaar te maken en verder maatregelen te nemen om alle verdachte personen, uit Egypte komende, te weren. Door de Duitsche zeeoeverstaten zal zorg worden gedragen dat alle schepen uit besmette streken nauwkeurig worden onderzocht. Uit Plauen, in Voigtland, wordt het volgende gemeld: De koning van Saksen, die eene reis door Voigtland maakt, bezichtigde gisternamiddag de fabriek van Georgi, te Mitau. De ascenseur, waar mede de koning en zijn gevolg zouden opstijgen, bewoog zich tegen verwachting benedenwaarts, ter wijl een zwaar stuk gewicht van boven viel, den kreishauptmann Hübler doodde en den directeur der fabriek, den heer Clad, ernstig verwondde. De koning en de overigen bleven ongedeerd. De koning was door dit geval zóó aangedaan dat hij van zijne verdere reis afzag en naar Dresden terugkeerde. Belgrië. In de zitting, gisteren door de Kamer der Ver tegenwoordigers gehouden, heeft de minister van buitenlandsche zaken zich verklaard tegen het in overweging nemen van het voorstel betreffende wijziging der Grondwet. Hij gaf als zijne overtui ging te kennen, dat de Kamer het voorstel zou verwerpen. Heden zal de beraadslaging worden voortgezet. De gezondheidscommissie te Antwerpen heeft bepaald dat de uit Indië komende schepen vijf dagen quarantaine zullen moeten houden. Grroot-Bi'itannië. De „Standard" verneemt uit Alexandrië dat het aangegeven cholerageval aldaar lang niet het eerste geweest is. Er heerscht een ware paniek, te meer daar verscheidene personen zich er openlijk op be roemd hebben dat zij het sanitair cordon hebben yerbroken door de soldaten om te koopen. Volgens den „Daily News"-correspondent te Alexandrië was het eerste cholera-slachtoffer aldaar eene vrouw, die, naar men zegt, uit Damiate was gekomen. Het militaire cordon is thans tot 1900 man versterkt. Men vreest dat het aanstaande Ra- mazanfeest de epidemie nog zal aanwakkeren. Telegrammen. ALEXANDRIE, 4 Juli. In 24 uren, gerekend van gistermorgen 8 uren, zijn aan cholera over leden te Damiate 122, te Mansoerah 32, te Port- Saïd 3, te Samanau 4, te Shirbim 4 personen. MADRID, 4 Jali. Het bericht aangaande de ver schijning der cholera op Malta wordt hier tegen gesproken. BERLIJN, 4 Juli. (Hbl.) De „Kreuzzeitung" meldt dat de Oostenrijksche gezant te Bucharest verklaringen heeft gevraagd over de bekende rede voering van Gradisteanu, waarbij de koning zich als „koning dor Rumeenen" liet aanspreken. LONDEN, 4 Juli. Een kabeltelegram meldt dat gisteren te Harrisbury in Pensylvanië, het over bevolkte krankzinnigengesticht een prooi der vlam men is geworden. Niet meer dan twee vrouwen kregen letsel. De ontzettende ramp welke men bij het uitbreken van den brand verwachtte, als het verbranden van honderden waanzinnigen en oude lieden, werd gelukkig afgeweerd door de tegen woordigheid van geest eener vrouw, die onmiddellijk zoodra zij het dreigende gevaar zag, alle bewoners uit het gesticht verjoeg. LONDEN, 5 Juli. Aan de „Standard" wordt uit Shanghai" geseind dd. 4 Jani, dat Li-Hnng-Chang definitief de voorwaarden van Frankrijk, omtrent de Tonkin-zaak heeft geweigerd. Hij heeft den heer Tricou verzocht zich voortaan tot het departement van buitenlandsche zakoa te Peking te wenden. De heer Tricou verklaart dat, welke ook de beslissing van de Chineescho regeering zij, Frankrijk zich zijne vrijheid van handelen voorbehouden zal. WEENEN, 5 Juli. (Part. Tel.) Chambords dagen zijn geteld; de maagkanker en het aanhoudend braken nemen toe; zelfs bij gebruik van vloeibaar voedsel is de verstopping permanent; eene buiten gewone vermagering is er het gevolg van. Het voedsel wordt op kunstmatige wijze toegediend» Daarbij is eene vervetting van het hart ingetreden, 's Graven verstand is nog helder. De gravin zal zich na zijn dood in een klooster terugtrekken. LEIDEN, 5 Juli. De verwachting voor morgen is: goed weer, nu en dan afgewisseld door regen cf onweer. Het garnizoen der residentie, waar ook de vlaggen zijn uitgestoken, maakte hedenochtend in de Maliebaan reeds om 8 uren parade ter herinnering aan den geboortedag van de prinses Yon Wied. Door het inslaan van den bliksem is gisteravond te Winterswijk de molen van G. Vennemans tot op den grond toe verbrand; ongeveer 250 zakken graan zijn mede een prooi der vlammen geworden. In Kotten onder Winterswijk is door dezelfde oorzaak de boerderij en het winkelhuis van Schurink, in Buurse onder Haaksbergen de R.-C. kerk en pastorie afgebrand. In het Yeen onder Haaksbergen sloeg de bliksem in een huis en is de vrouw des huizes met hare dochter gedood. Het stoomschip „Koningin Emma", van Batavia naar Amsterdam, vertrok heden van Port-Said. Gemeenteraad. In de hedennamiddag gehouden gemeenteraads zitting waren tegenwoordig de heeren De Kan ter, voorzitter, De Fremery, Hartevelt, Bool, Van der Zweep, Bredius, Juta, Zaayer, Van Dissel, Land, Dercksen, Le Poolo, Verster, Knappert, Zaalberg, Quant, De Goeje en Driessen. Ingekomen waren o. a. verzoeken van de heeren Plemp en Vermaas om afschrijving van plaatselijke directe belasting en van dr. J. C. Kist om eervol ontslag als stadsgenees-. heel- en verloskundige. Alvorens tot de behandeling der aan de orde ge stelde onderwerpen werd overgegaan, vroeg de heer De Fremery het woord om naar aanleiding van het verschenen verslag der jongste gemeenteraadszit ting op de ongegrondheid der aanmerkingen van den heer Cock over de lichtsterkte van het gaste wijzen. Hij verzocht frevens den voorzitter hem in de gelegenheid te willen stelleti in de volgende ver gadering de onbillijkheid van die klacht uitvoerig aan te toonen. Tot bestuurders van het Stedelijk Werkhuis werden herkozen de heeren J. Van Heukelom Jr., C. J. Leembruggen en A. J. Krantz.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2