LEIDSOH DAGBLAD. N°. 7172. Vrijdag 6 Juli. A0. 18S3. ^Lvoncl-editie. PRIJS DEZER COURANT: ▼eor Leiden per 3 maanden1.10. Fnooo per post.1.40. AtooderlQke Nommers.0.05. Deie Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEB ADTERTENT1EX: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Officieel© Kennisgeringen. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat de Commissie, volgens art. 15 der wet op de Schutterijen, van den llden April 1827 Staatsblad n°. 17), benoemd tot het onderzoeken van en beslissen omtrent de redenen van vrijstelling en uitsluiting, zal vaceeren op het Raadhuis dezer gemeente, op Vrijdag den 13den Juli aanstaande, 's namiddags te zes uren. En worden dienvolgens opgeroepen: 1°. al de zoodanigen, welke aan de loting van dit jaar deelgenomen hebben; 2°. degenen, die sedert de vorige inschrijving alhier zijn komen wonen en geboren zyn in de jaren 1849 tot 1857 ingesloten 3°. zij, die ambtshalve zijn ingeschreven en eenige reden tot vrijstelling vermeenen te hebben 4°. degenen, die na hunne indienststelling bij de Schut terij recht op vrijstelling heiben verkregenalsmede die bij het Bataljon om lichaamsgebreken tijdelijk zijn vrijge steld, en 5°. degenen, die volgens art. 3 L. en M. der wet, als tot de nacht- of brandwacht behoorende, lijf- of huis bedienden zijnde, of bedeeld wordende, vrijstelling kun nen erlangen om zich voor gemelde Commissie te vervoegen, op bo- vengemelden dag, al ware het dat bij hen geen oproe pingsbiljet was ontvangen, ten einde over de ingediende reclames uitspraak worde gedaan, terwijl zij, die alsdan niet verschijnen, geacht zullen worden geene reden tot vrijstelling te hebben en mitsdien, overeenkomstig art. 46 van Zijner Majesteits besluit van den 28sten Juni 1828 (Staatsblad n°. 42), voor zooverre zij dienstplichtige nom mers getrokken hebben, bij de Schutterij zullen worden ingelijfd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 5 Juli 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 5 Juli. Aan den 42sten verjaardag van Prinses Yon "Wied, geboren Prinses Maria der Nederlanden, werd heden alhier op de gebruikelijke wijze gedacht. Leidens Mannenkoor gaf gisteravond op Zomer- zorg zijne derde huishoudelijke uitvoering. Niet alleen was de groote zaal geheel bezet, maar boven dien hadden velen nog in den tuin onder de veranda een plaats uitgekozen. Aan belangstellenden ont brak het dus niet. Wederkeerig zorgde de ver- eeniging er voor die belangstelling niet te doen beschamen. Integendeel, er was opnieuw een streven naar verdere ontwikkeling merkbaar. Alle koor- nommers liepen flink van stapel, ook die welke in den tuin werden uitgevoerd en een aangename afwisseling aanboden. Daaraan ontbrak het trouwens toch reeds niet, ook door de welwillende mode werking van de heeren C. B. Doyster Jr. als fluitist en B. J. De Goey als tenor-solist, die beiden voor hunne voordrachten naar verdiensten waardeering ondervonden, evenals de tenor nit het koor, die mede enkele solopartijen op zich genomen had. Zoowel de vereeniging als de directeur, de heer B. H. Taylor, mogen met voldoening op dezen avond terugzien. De minister van financiën maakt bekend dat bij hem ontvangen is eene som van 190, door N. N., onder het postmerk Leiden van 3 dezer, ter voldoening van te min betaald successierecht ingezonden. Hedenmorgen opende een schiet-concours, ge geven door de Delftsche scherpsohutters-vereeniging „Frederik Hendrik", de rij der feesten, die gegeven zullen worden ter gelegenheid der viering van het 35-jarig bestaan van het Delftsch studentencorps. De mededingende Leidsche scherpschutters en ande ren werden hedenmorgen aan het station door het bestanr van „Frederik Hendrik" ontvangen en naar het terrein geleid aan den Oostsingel. Het terrein is van de Haagpoort gemakkelijk te bereiken. Op do schietbaan bevinden zich een receptie-, restauratie- en munitie tent. Het concours begon hedenmorgen met bedekte lucht en weinig wind onder de gunstigste omstandighedennaderhand deed de warmte zich gevoelen. Voor ververschingen was onder „vergun ning" goed gezorgd. De minister van oorlog had welwillend 10,000 patronen toegestaan. De opgetre den president J. B. Cores De Vries stolde omstreeks 12 uren een dronk in op Z. M., die luide werd toe gejuicht. Reeds sedert eenigen tijd is de qnaestie van een vluchthavon te Katwijk aan de orde. De zaak is thans in een nieuw stadium van vooruitgang getreden, nadat onlangs aan Burg. en "Weth. is opgedragen, verder met de leiding voort te gaan. De N. R. Crt. meldt omtrent het door den civiel ingenieur "Waldorp Jr. ontworpen plan voor de zee haven het volgende: De ontworpen zeehaven met toebehooren bestaat uit: a. een buitenhaven; b. een binnenhaven met los- en ladingsplaatsc. een verbindingskanaal van de binnenhaven met den Rijn; d. eene dubbele sluis ter verbinding van de binnenhaven met dit kanaal. De plaats der buitenhaven is gekozen tusschen het Spuikanaal van Rijnland (ten noorden daarvan) en de grensscheiding van Noordwijk en Katwijk, zoodat ook de visschersplaats Noordwijk aan Zee er van kan profiteeren. Volgens het plan wordt die haven gevormd door twee dammen, welke zich in de Noordzee uitstrekken tot aan de dieptelijn van 5 meter A. P., alwaar de gebogen einden elkander naderen, tot er een ingang uit zee wordt verkregen van 80 meter tusschen de dammen. De diepte van de vaargeul is doorgaans gesteld op 5 meter beneden A. P., de breedte op 60 meter. De binnenhaven beeft eene lengte van 250 en een bodembreedte van 35 meter. De haven, ter weerszijden besloten door bazaltmuren, gaat over in een verbindingskanaal, dat zich uitstrekt in de richting van Rijnlands uitwateringskanaal (de Rijn) en daarin uitmondt tegenover het Prins-Hendrik kanaal. De wegen rondom de haven loopen bij den duin rand met stoepen op het strand af. Aan het uiteinde der haven is de keiweg ver bonden met den weg langs het uitwateringskanaal van Rijnland door een broeden toegangsweg. Deze weg heeft een lengte van p. m. 230 meter en voert onmiddellijk naar het dorp Katwijk aan Zee. De kosten zijn geraamd op ƒ3,200,000, waaronder 100,000 voor onvoorziene uitgaven. Tot onderwijzer te Aalsmeer is benoemd de heer J. Verhoeve te Groningen en te Haarlemmer meer de heer K. Veldkamp te Nijmegen. Het Paviljoen van de pers op de Amsterdamscbe tentoonstelling is gisteravond feestelijk ingewijd. Den 4den Juli was het eindelijk klaar. Blijkens een bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, heeft er een vijandelijke inval plaats gehad in Toba (Sumatra's Westkust), en zijn troepen derwaarts gezonden. De Staatscourant van heden bevat de wet van den 15den Juni 1883, houdende goedkeuring van de op 6 Mei 1882 te 's-Gravenhage gesloten internationale overeenkomst tot regeling van de politie der visscherij in de Noordzee, buiten de territoriale wateren. Het stoomschip „Soenda", van Batavia naar Amsterdam, vertrok gisteren van Marseille; de „Prins Frederik", van Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Suezde „Zeeland", van Java naar Rotterdam, vertrok gisteren van Marseille. Z. M. heeft aan mr. W. O. Servatius, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Sep. a. s., eervol ontslag verleend als notaris te Dwingeloo- benoemd tot subst.-officier van justitie bij de ar- rond.-rechtbank te Almeloo, jhr. mr. A. G. De Geer, thans subst.-off. van just, bij de arr.-rechtb. te Win schoten; - L. C. Bonman, tijdelijk onderwijzer aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers te 's-Her- togenbosch, met ingang van 1 Sept. a. s. benoemd tot onderwijzer in zang- en toonkunst aan die school; - dr. C. Stolp, thans tijdelijk leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Tilburg, met ingang van 1 Sept. a. s. benoemd tot leeraar aan die school- met ingang van 1 Juli benoemd tot tele grafist der 1ste kl. bij de Rijkstelegraaf B. G. Van Enck, W. A. Rühling, J. L. Schlang, R. J. Boogaard, J. P. Noordberg, H. Groenendijk en J. P. Schoon hoven, allen telegrafist der 2de kl. Gemengd Nieuws. Nadat hedenmorgen een telkens afwis selend en vrij talrijk publiek voor het stadhuis had postgevat, in de hoop den studentenoppasser Bazel naar VGravenhage te zien transporteeren, ge schiedde dat vervoer omstreeks één uur te voet en onder geleide van vier politiedienaren. Eene groote scharo nieuwsgierigen vergezelde hem naar het station, waar de trein van 1.36 werd afgewacht. Gisteravond tehalftienkwamdestoom- boot waarmee de jongens der Kweekschool voor Zeevaart, ruim 200 in getal, naar Amsterdam waren geweest, hier weer terug. Alles was in de beste orde afgeloopen en de jongens hadden zich uitstekend gedragen en zich natuurlijk dol geamuseerd. Jammer maar dat het Leidsch publiek de jongens wel wat al te hartelijk verwelkomde, zoodat het bijna on mogelijk was behoorlijk door de stad te marcheeren, terwijl de taal, die vooral door het vrouwelijk publiek werd uitgeslagen, bepaald ergerlijk was. Op het terrein der tontoonstelling had ieder schik in de gezonde, ordelijke en net gekleede jon gens, die in clubjes van 25 op verschillende plaatsen verdeeld waren om niet te veel opeenhooping te veroorzaken. Herhaaldelijk betuigden vreomdelingen hunne groote verwondering toen zij hoorden dat de meesten van hen eenige maanden geleden nog als havolooze straatjongens langs de straat slen terden. In de tent der Surinaamsche inboorlingen, de gamelang en de tolephoon, die anders slechts tegen betaliDg te bezichtigen zijd, wer den zij kosteloos toegelaten. Eveneens bood de ondernemer van het „Concert des Ambassadeurs" aan om hen kosteloos te ontvangen en toen enkele joDgens, door dorst gedreven, bij een kiosk infor meerden naar den prijs van een glas bier en schrikten toen zij hoorden dat die hunne financiëele krachten ver te boven ging, werd het bier hun kosteloos gegeven. Toen zij bij de telephoon op een voor hen onverklaarbare wijze hnn geliefkoosd lied van Piet Hein aan het Tolhuis hoorden spelen, konden zij de verzoeking niet weerstaan om eens even mede te gaan zingen. Het feest is dus in alle opzichten als goed ge slaagd te beschouwen en hij die het op zoo royale wijze heeft aangeboden, heeft er zeker alle satis factie van. De 7-jarige Hendrik Stoute, wonende in de Vestestraat alhier, viel gisteravond omstreeks 7 uren in de Heerengracht en had daarbij het ongeluk onder een vlot te geraken. Niet minder dan vijf personen gingen te water en hiervan mocht zekere Den H. het genoegen smaken het knaapje op het droge to brengen. Gernimen tijd had de dren keling echter reeds in het water gelegen, zoodat men niet dan met moeite de levensgeesten weder kon opwekken. De heeren B. en W., geneesheer en apotheker, verleenden hierbij hunne diensten. Gisteren kwamen t e S c h e v e ni n g e n 2 Scheveningsche en 5 Katwijksche schuiten aan, die van 20 tot 52 besomden. Van Engeland werden aangevoerd 40 vaten visch. De tweede haringjager is nog niet te Maassluis aangekomen; hij heeft reeds een reis van 12 dagen. De eerste resultaten van de haringvisscherij zijn

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1