DAGBLAD. N°. 7170. Woensdag <4 JaalL A0. 1883. Avond -editie. PRIJS DF.2ER COURANT: Toor LeideD per 3 maanden1.10. Fr»oco per post1.40. /.Jzofideriylie Norcmere0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uiteondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES V«n 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17%. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren builen de stad wordt f 0.10 berekend. ©ISoxëel© X£oimisgrevin«£©XL. Verga lering van den Gemeenteraad van Leiden op Donderdag 5 Juli 1883, des namiddags te twee uren. runter. ter behandeling 1°. Benoeming van drie Bestuurders van het Stedelijk Werkhuis. (123) 2°. Suppletoire slaaf van begrooting, dienst 1883, van het Gereformeerd Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. (120) 3°. Suppletoire slaat van begrooling en staal van af- en over-chrijving op de begrooting, dienst 1882, van het H. G.- of Arme Wees- en Kinderhuis. (121) 4°. Verroek van Gebr. Van Wijk en C°. tot het leggen van twee waterafvoerkanalen. (122) 5°. Idem van W. B. Slotboom, om restitutie van school geld. (125) 6°. Idem van Regenten van het Hofje Joost Fransen van dear Lindenspoort, ter bekoming van gemeente grond. (126) 7°. Idem van H. C. Van Woerkom, tot het maken van eene uitloozing. (127) 8°. Idem van J. Van Tongeren, tot het leggen van eene overhaalschouw aan de Witte Singelgracht. (128) 9°. Voordracht betrekkelijk de assurantie der gemeente- eigendommen. (245 van 1SS1, 5 van 1S82, 62, UI en 129 van 1883). 10°. Rekening van liet Stedelijk Werkhuis over 1882. (124) LSIDSN, 3 «Juli, Heden is aan de universiteit alhier de beer E. J. B. J. M» Verhoyen, ge.b. to 's-Hertogenbosch, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap mot academisch proefschrift, get.; „Een en ander över occupat o of tooëigening." Haar wij vernemen, zal de Christelijke Zon dagsschool uit het Koordeinde aanstaanden Yrijuag haar 25-jarig bestaan vieren en zal bij die gelegen heid don kleinen op Zcmerzorg een foestje wordon bereid. De te Hillegom gehouden collecte ten behoeve van den gewapenden dienst in Kederland heeft opgebracht do som van 30.40. Het telegraafkantoor te Haarlemmermeer wordt door den minister van waterstaat met sluiting be dreigd, daar do gemeente van oordeel is niet verder tot hot waarborgen van een minimum-opbrengst verplicht te zijn en das haar schuld over 1882 niet wil betalen. Komt de Raad, die de zaak in handen eener commissie heeft gesteld, niet tot een andere beslissing, dan wordt op 1 Oct., zonder verdere waarschuwing, de leiding afgesneden. (D. v. N.) De Dolftsche studentenfeesten zullen wordeu ingeleid door eon vierdaagschen schietwedstrijd, uitgeschreven door de studentenafdeeliüg der Weer- baarheids-Vereeniging „Frederik Hendrik" aldaar. Donderdag zal eon corpswedstrijd plaats hebben tusscbon de Leidsehe, Utrechtscke en Delftsche StudentenverenigingenVrijdag en Zaterdag zullen de personeele wedstrijden en die op de vrije banen gehouden worden, terwijl Zondag de collegiale wed strijd tusschen al de uïtgeuoodigde corpsen plaats zal hebben. Daarna diner en uitreiking der prijzen. De heer H. Siliakus Jr. te 's-Hage is door den gemeenteraad van Deventer benoemd tot leeraar in de Kederlaadscbe taal- on letterkunde aan de Hoogere Burgerschool aldaar. Van den internationalen wedstrijd to Amster dam van fanfare- en harmonie-gezelschappen, zoowel civiele als militaire, zijn thans het programma en het reglement verschenen. Er zijn prijzen uitgeloofd van 2000, drio van 1000, drie van 500 en één van 250 franken, benevens een aantal medailles. De wedstrjjd wordt gebonden den 2den, Sden, 9den en lOden September. In een part. corr. vaai bet Hbl. uit Kotta-Radja, dd. 22 Mei, leest men het volgende: Het nieuws dat ik u heden melden zal, is al wederom van treurigen aard. Om te beginnen toch zijn de IV en VI Moekims ons voor het grootste gedeelte afgevallen en hebben de vijanden zich nn genesteld in de kampongs Goera, Lam Hassan en Lam Pisang. Alle deze zijn aan den grooten weg gelegen, die van Oleh-leh over Pakan Baduh naar Boekit-Seboen voert. Geen transport kan thans al daar gezien worden, of er wordt direct door den overmoedigen Atjeher op geschoten, en geene enkele maal komt onze troep zonder dooden of gewonden iehuis. Waar nn een hoofdofficier met 300 dapperen langs gaat, daar marcheerdo vroeger een korporaal met een paar manschappen als fraosportdokking. Na vervolgens herhaaldelijk.nit die kampongs be schoten to zijn, word er besloten om te Goera en te Lam Hassan schatting te heffen. Do troep rukte daartoo in twee colonnes, elk van een controleur voorzien, uit, en had in last om bij met-betaling gijzelaars mede te nemen. Dit viel voor den 18den Mei jl. Te Lam Hassan ging alles goed, maar schatting noch gijzelaars waren to vinden, daar die kampong geheel was leeg geloopen. In Goera daarentegen zat het vol, maar tovens gewapend, zoodat de troep er moeite too had, er in te koraeD. Véór dat de troep echter iDging (zij lag op de vlakto van het oude Pakan Badak) kreeg de controleur 2de klasse Van der Litb, wonende te Oieh-leb, een schot in den liüker-bovenarra, dat doordrong tot in het hart en direct den dood ton gevolge had. Vkn der Lith heeft geen woord moer gesproken en wordt algemeen betreurd, ofschoon men verwacht dat zijn dood verandering zal brengen in den toe stand. Hij is do eerste contr. die sneuvelt, vroeger zijn 2 controleurs gewond geweest. Op dcnzelfdon dag-sneu vel do n nog 2 minderen, en worden or bovendien 8 gewond. Dit eischte wraak en er werd den volgenden dag wederom uitgerukt met specialen lest om te rooven, te plunderen on te moorden in Lam Hassan en Goera. Toen men er echter aankwam, was alles leeggeloopen, en konden do manschappen hun hart ophalen aan het medenemen van kippon, geiten en eenden, een paar oude klewangs, en dat was alïes. Dien dag, dat was Zaterdag, den 19don, kregen wij geene gewon den of dooden. Op hetzelfde uur werd de arme Van der Lith begraven door een groot aantal officieren, amb tenaren cn burgers. De gouverneur sprak daarbij een woord van deelneming, dat bij kalm en waar dig, kranig mag genoemd worden. Als treurig nieuws deel ik u nog mede dat een der Europeanen, die op den passar te Oleh-leh zoo zwaar gewond werd, is overleden en dat de sergeant Steenbeek, die luitenant Mac L9od het leven redde, door een Beaamont-kogel van een der onzen is neergelegd en overleden. Op wacht toch, op dezelfde plaats waar hij zijn roemrijk feit verrichtte, ont stond een loos alarm. De schildwachts, meenende dat er vijanden op hen afkwamen (hetgeen later geiten bleken to zijn), liepen van hun post en in de daardoor ontstane verwarring liep de sergeant naar de brug, om den vijand te beletten daarover te trekken, teen een der andere manschappen, mee nende dat cr een Atjeher stond, op hem aanlegde, (op vijf passen afstands, 't was trouwens helsch donker) schoot en den armen man trof. Hij is met militaire honneurs en muziek ter aarde besteld. Aan een bijzonder schrijven uit Oleh-leh dd. 28 Mei is hot volgende ontleend aangaande het sneuvelen van den controleur Van der Lith. „Hij trok met tien oppassers op weg, om zich te vor eenigen met een officier, benevens zestig soldaten. Het doel van den tocht was, schatting op te eischen van de „bevriende" kampongs, omdat zij de kwaad willigen ongedeerd hadden laten voorbijtrekken; doch het valt niet moeilijk te begrijpen dat die boete met bloed betaald zou worden. Bij de plaats ge komen, waren de kampongs verlaten, hetgeen Van der Lith een kwaad teeken toescheen. Er heerschte eene doodelijke stilte, doch toen zij een oogonblik verder gingeD, werden zy door een kanonvuur op gewacht. Overal zaten de Atjehers in de klapper- boomen, achter hoogten. Juist was Van der Lith achter een aarden wal verscholen, van plan krui pende voort te gaan, om het geweervuur te ont duiken, toen de zilveren rand van zijn pet zicht baar werd en een kogel zijn linkerschouder trof en aan den anderen kant een uitgang vond, waarop hij dood nederviel. Het is meer dan waarschijnlijk dat zij hot op hem gemunt hadden, want twee der minderen, die zijn pet trachtten op te rapen, zijn eveneons het slachtoffer geworden." De gewone audiëntie van den minister van marine zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. hoeft do volgende pensioenen verleend, als aan: lo. G. J. Boers, gewezen hoofd eener openbaro lagere school te Driel, van ƒ587's jaars; 2o. P. Klinkert, gewezen onderwijzer lste klasse aan de openbare lagere school te Purmerend, van ƒ553 'sjaars; - den luit. ter zee der 2de kl. jhr. H. M. Speelman, op zija daartoe gedaan verzoek, met den laatsten dier maand, eervol uit den zee dienst ontslagen; Gemengd Niouws. Nader blijkt dathotvalschobaukbiljet van f 100, waarvan wo gisteren melding maakten, niet in deze gemeente is uitgegeven en ontvangen, maar door een Leidsch koopman to Delft in be- taliug is aangenomen. Door een brugwachtor-agen: vr.n politie is heden morgen een schuit met lompen enz. aangehouden, welke lompen blekon ontvreemd te zijn uit een pakhuis aan de Haven. De dader, zekere Ouwer- kerk, een oud bokondo der politie, is uit de schuit gesprongen ou op zijne kousen ontvlucht. Maatregelen ter zijner opsporing zijn echter ge nomen. Ook is door de politie alhier aangehouden een niet in deze gemeente tebuisbehoorond persoon, die vermoedelijk de medeplichtige is van 66n onbekend gebleven man, die gisteren ten nadeolo vau een win kelier op de Haarlemmerstraat geld uit diens toon banklade heeft ontvreemd. Na de ontvreemding heeft hij deze gemeente verlaten. Door de hoogo temperatuur zijn hier heden wederom eenige scholen gesloten geworden. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: De vorige week werd de kantvisscherij nog met 13 schuiten uitgeoefend, welke besomden van 36 tot 140 in zes dagen. Er werd besteed voor tar bot 2.50 a 6, tong f 0.25 a 0.60, en bun schol 0.50 a 0.75 per stuk; binnenlekschol 5 a 8, groote braad 4 a 5.50 en droogscharren 10 a 13 per mand. Wederom zijn 13 schuiten op de haringvisscherij uitgegaan, waarvan twee nieuw gebouwd, genaamd „De zeven Gezustors", van den reedor P. Haasnoot, en „Adaloida Petronella", van den reeder F. E. Meerburg. De heer v. G., van Amsterdam, gelo geerd bij don heer S. aan den Badhuisweg te ScheveningoD, werd gistermorgen omstreeks elf uren door een beroerte getroffen, op het oogenblik dat hij in zee zou gaan om te baden. Dr. Mess ver leende zoo spoedig mogelijk geneeskundige hulp; het mocht echter niet gelukken de levensgeesten weer op te wekken. Een loodskotter is gisteren, naar men uit Nieuwediep meldt, gestrand. De sleepboot „Hercules" vertrok ter assistentie. Een 12-jarige jongen te Enkhuizeb, die zich gisterochtend vóór schooltijd tijdens het opwinden der torenklok in den toren begeven had, werd des namiddags op een der zolderingen dood

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1