LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7168. Maandag 2 Juli. A0. 1883. Tweede Blad. nsnf PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franc* per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. - PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Cr emengd Nieu w au Morgen, 1 Juli, herdenkt de heer A. Renier, magazijnmeester aan de Militaire Straf gevangenis alhier, den dag waarop hij vóór vijf en twintig jaren als rijksambtenaar in genoemde in richting werd aangesteld. Sedert is hij in onder scheidene betrekkingen in dat gesticht werkzaam Ook is het morgen 25 jaar dat de lieer C. B. Ootmar als employé op de Koninklijke Neder- landsche Grofsmederij in betrekking is gekomen. Yan de zijde der directie en van het verder per soneel aan de administratie en technic geplaatst zal die dag niet onopgemerkt worden voorbijgegaan. De buitengewone warmte deed heden morgen de thermometer tot boven 80 graden rijzen (in sommige werkplaatsen tot zelfs boven de 90), waardoor de leerlingen van enkele scholen vroeger dan gewoonlijk huiswaarts konden keeren. Yan mid dag om kwart over drieën had men zelfs buiten de zon 94 graden Fahrenheit. "Wij gelooven niet de thermometer ooit hooger gezien te hebben, doch aanteekening hebben we er niet van. Om halféén wees de thermometer te Utrecht 87° en te Amsterdam 86° aan. Aan de zwom- en badinrichting „Rhyn- zigt" zijn deze week 1356 zwembaden door heeren en 192 door dames genomen. Het aantal zwemmers op gisteren, 29 Juni, bedroeg 251 heeren en 40 dames. Temperatuur van het water ruim 20° Celeras. Hedennamiddag is het houten kantoor gebouwtje naast den Stationsweg, ter plaatse van den steenkolenhandel van den heer Caron, bijna geheel verbrand. Alleen de slang van de stations- brandkraan deed dienst. Eenige boeken, zakken en kantoormeubelen werden door de vlammen insgeljjks verteerd, waarin ook drie kippen omkwamen. Het brandje duurde maar zeer kort. Oorzaak onbekend. Iemand, dio onbekend wenscht te b 1 ij- ven, heeft, naar aan de N. R. C. wordt gemeld, zich tot den directeur der Kweekschool voor Zeevaart te Leiden gewend en verzocht, te zijnen kosto de op die inrichting geplaatste jongens de tentoonstel ling te Amsterdam te laten bezoeken. Natuurlijk is dit aanbod dankbaar aangenomen. Het gerechtshof te 's-Gravenageheeft bij heden gewezen arresten vernietigd: lo. het vonnis der Haagsche rechtbank, waarbij A. De M. uit Rijnsburg veroordeeld is tot 7.50 boete wegens vernieling van een telegraafdraad ge spannen langs den Rijnlandschen stoomtramweg tusschen Leiden en Katwijk. Het Hof heeft over eenkomstig de zienswijze van het O. M. het feit gequalificeerd als: opzettelijke beschadiging van een voorwerp, dat ten algemeenen nutte en met toestemming der Regeering is opgericht, en ver oordeelde den bekl. tot 15 dagen eenzame opsluiting en 50 boete. 2o. het vonnis derzelfde rechtbank, waarbij J. v. S. uit Leiden is veroordeeld tot drie maanden celstraf ter zake van diefstal van drie biljartballen in een koffiehuis te Oegstgeest. Het Hof oordeelde de schuld van den bekl. niet bewezen en heeft hem alsnog vrijgesproken. En 3o. het vonnis der rechtbank te Rotterdam, waarbij A. R. aldaar wegens verbreking van afsluiting veroordeeld is tot 7 dagen celstraf. Het Hof heeft den bekl. thans in eene boete van 25 verwezen. Aan het einde der zitting van gisteren veroor deelde het Hof nog D. G. en A. K., te«r zake van dief stal bij nacht te Rotterdam door meer dan één persoon, na vroegere ^veroordeeling, ieder tot 2 jaar correctioneole gevangenisstraf, zoomede J. A. M. De P. en G. M. B., verlaten huisvrouw van A. G. S., ter zake van diefstal, docr meer dan één persoon in een bewoond huis tweemaal gepleegd, ten nadeele van den spekslager v. S. te 's-Hage, elk tot 183 dagen eenzame opsluiting. Meldden wij onlangs dat door het be stuur van het Groot Badhuis te Scheveningen aan de kooplieden, die onlangs hot strand tusschen de badstoelen en tenten aldaar hun waren te koop aanbieden, kaarten werden afgegeven, thans werden aan drie hunner de kaarten afgenomen. Een dezer kooplieden wordt beschuldigd den 1 o-jarigen knaap moedwillig dronken gemaakt te hebben. Te Scheveningen kwamen gisteren drie Katwijksche schuiten aan, die slechts 10, ƒ13 en 21 besomdeD. Yan halfvier tot halfvijf wachtten de 18 leden van den Haagschen gemeenteraad, die in de tegen gisternamiddag belegde raadsvergadering verschenen waren, geduldig op de komst van een tweetal collega's, wier tegenwoordigheid verhoeden kon dat de Raad onverrichter zake uiteenging. De heeren Hanlo en Witter, die juist eene langdurige zitting van het gerechtshof achter den rug hadden, brachten redding. Lang vóór het openen der terechtzit ting, waarin de uitspraak van het vonnis der millioenen-juffronw en hare trawanten zou plaats hebben, waren de gereserveerde plaatsen reeds allo bezet. Om ruim óén uur werden de deuren voor het overige publiok geopond, welks groote opkomst van veel nieuwsgierigheid getuigde. De beklaagden werden daarop, onder cterk geleide, binnengebracht. Yan de advocaten was alleen mr. Melchers tegen woordig. De beklaagden zagen er over het geheel kalm uit. Hoetink scheen zelfs met weinig bezorgdheid zijn vonnis tegemoet te zien. Alleen de 80-jarige Jooi8 was zeer aangedaan. De president ving dade lijk aan met de lozing van het vonnis, welke ander half uur duurde. Gedurende den ganschen duur der zitting heer3ch- ten er in de volgepropte gerechtszaal de volmaakste orde en rust, maar ook de onbeschrijfelijkste hitte. Op Yan Zutphen scheen de veroordeeling een die pen indruk te maken, welke zichtbaar was aan de zenuwachtige bewegingen van zijn gelaat. Aan de veroordeelden werd 14 dagen tijd gege ven om van het vonnis in hooger beroep te komen. Jaantje Struik heeft onmiddellijk hooger beroep aangeteekend. In de Warmoesstraat, nabij den Zee dijk, te Amsterdam, werd in den afgeloopen nacht iemand door een onbekend persoon aangesproken en na een norsch antwoord met een mes verwond. De dader koos het hazenpad, de gewonde werd overgebracht naar het binnengasthuis. De slaapsteehouder C. Bruinenberg, te Haarlem woonachtig, is naar hot huis van arrest overgebracht, wegens diefstal van een zakje met geld, dat hij onder de gemeente Heemstede met geweld een bakkersjongen had ontnomen. Te Amsterdam hoeft de heer G. B lid der firma B. A., agenten en eommissionnairs, te zijnen kantore aan den Nieuwezijds-Yoorburgwal op noodlottige wijze het leven verloren. De eerste Hollandsche jager was veel lager in prijs dan vorige jaren. Zij, die 20 per ton bedongen, mochten zich zeer gelukkig rekenen. Voor reeders en visschers zeker een groote teleur stelling. Men heeft jaren gehad dat 200 tot ƒ500 en meer per ton besteed werd. De gemeente-veldwachter te St.-Anna- Parochie is, wegens plichtverzuim, voor den tijd van twee maanden in zijne betrekking geschorst. Uit Beverwijk wordt gemeld: De aard- beziën zijn hier thans zoo overvloedig, dat zij reeds voor 6 centen de 5 ons voor het vat afgeleverd worden en nog lagere prijzen worden verwacht. Aangaande de te Mechelen (Limburg) gepleegde verwonding, wordt uit Maastricht nader medegedeeld dat de verwonde, een landbouwer, en de vermoedelijke dader, een zekere Pfeifer, para- pluiemaker uit Sittard, twist hadden gekregen, waarbij de laatste aan den eerste een messteek in den buik heeft toegebracht, die voor zijn loven doet vreezen. De brigade-marechaussees van Gulpen kwam nog juist van pas om te verhoeden dat de bevolking op Pfeifer do lynchwet toepaste. Noch tans is de verwonder erg gehavend te Maastricht gevankelijk binnengebracht. Zekere M. Spits Jzn. teEnschedoeis door de rechtbank te Almeloo veroordeeld tot 3 maanden celstraf en 50 boete, wegens aangewende pogingen tot omkooping van een ambtenaar te En- schedee, belast met de visitatie zijner aangegevene goederen, welke bij die gelegenheid tot groot nadeel van den veroordeelde benaderd werden. Hoe voorzichtig men moet zijn met het geven van kersen aan kinderen, bleek onlangs to Neupfotz, in den Palts. Daar is een driejarig knaapje gestikt door het inslikken van een kersepit. Alle pogingen om de pit uit zijn keel te halen bleven vruchteloos, en het arme kind stierf, na een smar telijk lijden van drie dagen. Een zeer treurig ongeval heeft te Uit- huizermeenen plaats gehad. Bij de nieuw te bouwen bijschuur van den heer D. van Veen vielen alle ge binten, welke zoo pas waren opgezet, door een of ander toeval omver, zoodat alle zich boven bevin dende personen mede naar beneden kwamen, met het ongelukkig gevolg dat de arbeider Lammert Bakker zulke zware kneuzingen bekwam, dat hij onmiddellijk huiswaarts moest worden gebracht. Naar de „Ommel. Ct." verneemt is de ongelukkige 23-jarige man reeds aan de gevolgen overleden, eene bedroefde weduwe met 2 kleine kindertjes achterlatende. Toen een goederentrein, te Brussel, Dinsdag-nacht onder de viaduct, in de nabijheid van bot station „du Luxembourg", doorreed, nam de machinist een lichten schok waar, zonder daarop echter veel acht te slaan. Toen hij evenwel, aan het station gearriveerd, de locomotief wilde smeren, bemerkte by met schrik dat groote lappen vleesch aan de wielen vastzaten. Onmiddellijk werd nu de weg, op de plek waar de schok gevoeld was, onder zocht, en vond men het afschuwelijk verminkte lijk van een man, die klaarblijkelijk door de locomotief gegrepen en over een afstand van meer dan 300 meter voortgesleurd was. De uiteengespatte hersenen, de long en de rechterhand lagen meer dan 100 me ter van elkander verwijderd. De ongelukkige, die op zoo treurige wijze het leven verloor, is zekere Gerard Y., oud 25 jaren, die niet wel bij hot hoofd was en zich waarschijnlijk in een aanval van waan zin onder de raderen van den trein geworpen heeft. Een krankzinnige bracht deze week de inwoners van Rouaan in hevigen angst. Gewapend met eene sabel en een dolk, viel hij ieder aaü, dien hij op zijn wog tegenkwam. Twee personen verkeeren in hopeloozen toestand en zijn voorloopig in een ziekenhuis opgenomen. Met de grootste moeite werd men den krankzinnige meester. Op de kermis te Neuilly. - Eene oude dame loopt en zookt overal, telkens uitroepende: „Waar is ze? Wie heeft ze gezien?" Een heer na dert en vraagt op deelnemenden toon„Wat deert u, mevrouw?" - „O, mijnheer", is het antwoord, „ik heb mijoe dochter verloren Daareven liep zij nog naast mij en eensklaps, bij hevig gedrang „En boe oud was uwe dochter?".... „Twee en dertig jaar, mijnheer". - „O, stel u dan gerust, dan heb ik wel hoop dat u ze terug zult vinden,"

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1