geteekend en daardoor een aanmerkelijk aantal manufacturen, Yoor bedoelde firma bestemd, ontvan gen en zich vervolgens toegeëigend heeft. Hij werd veroordeeld tot een tuchthuisstraf van 6 jaron en betaling van 43 geldboeten, ieder groot f 50. Uit Ylaardingen berioht men dat het nieuwe zeebanket, de eerste Hollandache haring, zeer waarschijnlijk heden door den eersten jager zou worden aangebracht. Bij vonnis der arr.-rochtbank te 's-Bosch, gisteren uitgesproken, is do notaris J. S. Jiskoot, ter standplaats Yeen, uit zijne bediening ontzet. Zekere W. B. te Eede ging dezer dagen aangifte doen van de geboorte zijns zoons. Er had echter een abuis plaats gehad, want de jongge borene was een moisje. De vader moest nu ander maal met do getuigen naar de secretarie om de aangifte te wijzigen: hot kind zou nu heeten naar een der familieleden van de vrouw. Op het bureau was men, zooals ook te begrypen is, niet aanstonds geuegen tot eene geheelo naamsverandering in de boeken van den burgorlijken stand. De ambtenaar steldö voor van "Willem Willemtje te maken, wat echter togen de bedoeling der moeder was, die haar jongste lieveling den naam van Evert je had toege dacht. De zaak is nog niet uit. In de R.-K. kerk te Neerhaeren (Lim burg) is door een nog onbekende oorzaak brand ontstaan, waardoor verschillende kerksieraden een prooi der vlammen werden. Hot gebouw zelf bleef onbeschadigd. Alles was verzekerd. Maandag 11. zijn er op vele plaatsen in Engeland hevige donderbuien gevallen. Te Chattam werden vier personen door den bliksem getroffen. In Cornwallis en een gedeelte vau Devonshire word in den namiddag eene lichte aardbeving gevoeld. Onder de Brusselsche dames vindt do edele zwemkunst zooveel liefhebstors, dat er eer lang een van haar uitgaande zwemwedstrijd ge houden zal worden, in twee afdeelingeü, een voor mannen en een voor vrouwen. In Oostenrijksch Galiciëhoudtd6regen aan, zoodat men vreest voor overstroomingen. Een hevige brand brak uit in de berg plaatsen en fabrieken van Grigorieff op het eiland Gutujewsky, bij don mond van de Newa. Bijna al de particuliere woningen op het eiland werden met de genoemde fabrieken vernield. Do schade wordt op l1/, millioen roebels geschat. Te Madrid bevindt zich op hot oogon- blik een 93-jarig grijsaard, geboortig uit Galicië, dat hij sinds 72 jaar verliet om fortuin te maken in Amerika. Deze patriarch, Luca3 Negreiras Paëz genaamd, wordt vergezeld door hot volgende respec tabele aantal familieleden: 10 dochters, waarvan 6 weduwen, 9 gehuwd, 1 ongehuwd; 23 zoons, waarvan 4 weduwnaar, 13 gehuwd, 6 ongehuwd; 34 kleindochters, waarvan 3 weduwen, 22 gehuwd, 9 ongehuwd; 47 kleinzoons, waarvan 4 weduwnaar, 26 gehuwd, 17 ongehuwd; 45 achterkleindochters, waarvan 2 gehnwd, 43 ongehuwd; 39 achterklein zoons, allen ongehuwd3 achter-achterkleinzoons; 72 schoonzoons en schoondochters. Totaal 279 personen. De man was driemaal gehuwd. Zijn laatste kind werd den 15den Juli 18G4 te Boston geboren, toen hij 74 jaar oud was. Zijn oudste zoon heeft thans den leeftijd van 70 jaar bereikt en heeft 17 kin deren, waarvan het oudste 47 jaar telt en 28 jaar ouder is dan zijn oom, de laatste zoon van zijn grootvader. Don Paëz bezit een aanzienlijk vermogen, voornamelijk in den lederhandel verdiend. Het leder- magazijn te Boston wordt steeds door een familielid beheerd. Ouder zijne nakomelingen vindt men advo caten, ingenieurs, apothekers, kooplieden enz. Het schip, waarmee do grijsaard naar Europa overstak, is zijn eigendom en wordt gecommandeerd dooreen zijner kleinzoons. De man geniet een uitstekende gezondheid, doet eiken dag een uur gymnastiek en wandelt twee uren. Hij dronk nooit wijn of sterkon drank en rookt ook niet. De grijsaard, die voor nemens is zijne laatste levensdagen in zijn geboor teland Galicië door te brengen, zou eerstdaags aau den koning van Spanje worden voorgesteld op uit drukkelijk verlangen van dien vorst. Nabij het station Asnières zag eon wis selwachter tot zijne ontzetting dat een persoon uit een waggou derde klasse van een van Havre komen den trein een in het wit gekleed kind van vier of zes jaar voor zich uithield en, bij de nabijgelegen brug gekomeD, het in de Seine slingerde, waarna hij zich ijlings binnen het rijtuig terugtrok. Do wis selwachter, die, daar er een goederentrein in aan tocht was, zijn post niet kon verlaten, bracht twee spoor wegwerkers op de hoogte van hot voorgevallene, doch dozen ontdekten in de rivier geen spoor meer vau het kind. Daar men geen gelegenheid had naar Parijs te seinen, voordat de trein daar aankwam, had de dader, naar 't schijnt een welgesteld werkman van ongeveer dertig jaar, tijd genoeg om zich uit do vooten te maken. Bij een tweegevecht tusschen een kapitoin der Zouaven en zekeren Delmonte in Al- gerië is een derde persoon, die ter plaatse van het duel aanwezig was, een Italiaansch matroos, door een der kogeh in de wang getroffen, zoodat het projectiel achter het oor weder uitkwam. De justitie heeft zich die zonderlinge zaak aangetrokken. Omtrent het onheil te Dervio, in Noord-Italië, worden de volgende bijzonderheden gemeldIn eene zaal boven eene herberg aan den ingang van het dorp werd eene vertooning van marionetten gogoven, waarbij een brand moest worden voorgesteld. Eocige vonken van het ben- gaalsch vuur, waarmede dit geschiedde, vlogen in een hoop stroo en brandhout, in de nabijheid van het gebouw opgestapeld. De eigenaar der marionetten begon onmiddellijk „brand!" te roepen, maar nie mand verroerde zich, in den waan dat dit strekken moest om de illusie te verhoogen. Nu werd de kreet ook buiten aangeheven, doch do lieden in de her berg, vreezende dat men op straat aan het vechten was, in plaats van te vluchten, versperden de deur door er eene zwaro tafel tegen aan te schuiven. Dicht bij deze tafel vond men later de zeven en veertig verkoolde lijken, waaronder die van den vertooner en zijne vrouw. - In het geheel bestonden de toeschouwers uit negentig personen. BUITEN L PI 3D. In oen te Parijs gehouden revolutionair congres zijn Louise Michel met hare medeveroordeelden tot „eere-voorzitters" benoemd en is eene motie aan genomen, waarbij het hen betreffende arrest „ver achtelijk" gencemd, de handelingen, woswege het gewezen werd, goedgekeurd werden en beloofd werd wraak te nemen. Ia eene andere anarchisten- bijeenkomst werden de rechters on gezworenen tot wraakneming aanbevolen (hunne namen en adressen zijn door een anarchistisch blad openbaar gemaakt), is hot denkbeeld geopperd om bij het feest van don 14den Juli rouwvlaggen uit te steken, enz. Men zal zich het opzienbarend geval herinne ren eenor vervalsching van chinine en andere voor de Parijsche hospitalen bestemde geneesmiddelen, ten gevolge waarvan meer dan één lijder scheen bezweken te zijn. De betrokken drogist, Lacombe, is thans wegens hst vervabchon en willens en wetens verkoopon zijner vervalschte waren tot een jaar gevangenisstraf en 50 fr. boete veroordeeld. Do Milaneesche fabriek, welke een oogenblik onder verdenking lag, is gebleken onschuldig to zijn. Duitsehland. Bij de gisteren in den Palts gehouden verkiezing van een lid van don Rijksdag was do uitslag dat eene herstemming moet gehouden worden tusschen den candidaat der Fortachrittparlij en dien der nationaal-liberalen. Eerstgenoemde is den andoren zestig stommen vooruit. Het getuigenverhoor in de zaak der „Unab- hangige" is afgeloopen. Het is zeer bezwarend voor de beschuldigden. Heden worden de pleidooien gehouden. Een particulier telegram uit Berlijn deelt mede dat de Russische pers melding maakt van een tweeden Oostonrijkscheu, vermoedelijk geheimen, militairen agent, die in Polen gevangengenomen zou zijn. Yolgens te Berlijn ontvangen bericht, is de be doelde persoon de agent eener levensverzekering maatschappij, Hugo Rittberg genaamd, die zich, naar men zegt, meer met terreinverkenning dan met levensverzekering moet bemooid hebben. De erfprins Frederik van "Waldeck-Pyrmont, die, zooals men weet, met Paschen zijn eind-examen aan het gymnasium te Cassel heeft afgelegd en op het oogenblik, onder geleide van den hofraad Mokl- mann, in Frankrijk vertoeft, zal bij den aanvang van het nieuwe semester de universiteit te Bonn bezoe ken, om de juridische colleges bij te wonen. oosteni-.-Xïong'.O.Ionai.'cliie. De ministorraad te Pesth moet besloten hebben, dat het proces te Nyiregyhaza (do zaak van Tisza- Eszlar) met gesloten deuren gevoerd zou worden, in tegenwoordigheid alleen van eenige door het O. M. en de verdedigers aan te wijzen personen, ingeval het publiek zich onbehoorlijk bleef gedragen. Het getuigenverhoor van Maandag jl. heeft weinig belangrijks opgeleverd. Alleen trok het de aan dacht dat enkele ambtenareD, die bij de instructie betrokken waren, in hnnne getuigenissen mot zich zeiven en elkander in tegenspraak geraakten, toen het do vraag gold of Moritz Seharf zijn voor de hoofdbeschuldigden zoo bezwarend getuigenis dadelijk en vrijwillig had afgelegd. De vader van Moritz stond van do bank der beschuldigden op en riep een dor getuigen toe: „Gij zijt het, die den knaap verleid hebt om leugens te vertellen." Een der verdedigers bracht aan hot licht dat een van die ambtenaren indertijd wogens een gruwelijken moord tot 15 jaren tuchthuisstraf ver oordeeld was. Yoorts werd door de verdediging verlangd dat dc rechter van instructie als getuige gehoord zou worden om licht te geveu over de wijze, waarop Moritz tot zijne mededselingon ge komen was. Het Hof heeft dat verlangen afgewezen, maar het O. M. en de verdedigers hadden zich er reeds vroeger over beklaagd, dat de rechter van instructie, de hoor Bary, vooraan onder het publiek ging zitten, zoodat alle getuigen vlak langs hem moesten komen. Zij zagen daarin eene poging tot intimidatie. Het is bekend dat gedurende de in structie zoowel tegen getuigen als togen beschul digden middelen zijn aangewond, die aan den tijd van de pijnbank deden denken, en de verdedigers wilden nu alles vermeden zien wat den getuigen kon belemmeren vrijuit te spreken. Wa3 de heer Bary als getuige opgeroepen, dan zou hij niet langer zijne plaats ouder hot publiek hebben kunnen innemen, die de voorzitter hem niet kon of wilde verbieden. Egypte. Volgens berichten uit Alcxandrië, welke de „Köln. Zeit." ontvangt, heeft het verschijnen der cholera te Dam'ate groote ontsteltenis in eerstgenoemde stad gewekt. „Alle plaatsen op de Franscke, Oos- tenrijksche en Engelsche stoombooten, die deze en de volgende week van Alexandrië vertrekken, zijn besproken door passagiers, die de epidemie willen ontwijken", zegt de berichtgever. „Do beur3 is flauw, de koersen zijn dalende; alle feestelijkheden zijn uitgesteld. Ofschoon de Aziatische cholera tot dusver nooit in Egypt9 is ontstaan, maar slechts werd binnengesleept, zijn toch de geneesheeren het eens dat men hier met Aziatische cholera te doen heeft. De oorzaak wordt gezocht in het slechte voedsel der bevolking van Damiate, vooral wat visch betreft. Depeches in de Engelsche bladen bevestigen deze berichten, en melden voorts dat de geneesheeren te Damiate weigerden aan de consuls mededceling te doen van het aantal sterfgevallen. De consuls hadden daartegen bij den khedive geprotesteerd. Blijkens een nader telegram echter uit Alexan dre is oen driedubbel gezondheidskordon rondom Damiato getrokken. Allo van daar komende voort brengselen zijn aan eono quarantaine van zeventien dagen onderworpen. Maatregelen zijn genomen om Mansoerah af te sluiten. Twee gevallen vau cholera zijn te Port-Saïd voorgekomen, waarvan één met doodelijken afloop. Teïegra m uwe». ALEXANDRIË, 27 Juni. Hot proc6s van Saïd- Bey Rhandeel is heden begonnen. Rhandeel ver klaarde onschuldig to ziju. Bolig-Bey, do aanklager, zeide dat Rhandeel vóór het plegen der moorden misbruik had gemaakt vau zijn ambt van prefect; dat hij gemakkelijker de moordenaars had kuimen straffen. Hij ontkende de door Rhandeel geveinsde ziekte en beweerde dat deze volgens ontdekte de peches, agent van Arabi was en de moorden regel matig voorbereid en uitgevoerd had. Bearnan, de advocaat van den beschuldigde, deed verscheidene vragen aan de getuigen, o. a. aan Os man Lufti. Belig-Bey bleef echter bij zijne beschul diging. Het proces is verdaagd tot morgen. De heer William Spottiswoode is overleden. CALCUTTA, 2S Juni. Een convooi ammunitie, welke door de regeering van Engelsch-Indië aan den Emir van Afghanistan gezonden werd, is door de grensstammen der Shinwaris en Afridis na een hevig gevecht buitgemaakt. ALEXANDRIE, 28 Juni. Gedurende de laatste 24 uren waren er van de 129 sterfgevallen te Damiate 113 het gevolg der cholera. Te Mansourah kwamen iu drie dagen 11 cholera gevallen voor, waarvan 4 doodelijkook een sterf geval te Tan tak schrijft men aan deze ziekte toe. PORT-SAID, 28 Juni. De „Agence Havas" be richt dat de epidemie te Port-Said tot heden zonder ernstig karakter is. Slechts één verdacht geval

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2