Kv 7160. Vrijdag £9 Juni. A0. 1883. .Avond-editie. LEI DSCHlfJl DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: \oor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. £br>cderlijbe Noromers0.05. leïaeti, 29 jubi. Aan de universiteit alhier is met goed gevolg het can üdaatsexamen in de scheikunde afgelegd door deu heer W. Stortenbeker. Op de in Mei 1882 door de juridische facul teit te Utrecht uitgeschreven prjjsvraag omtrent een historisch-critisch onderzoek naar bet verband tussche rijks-, provinciale- en gemeente-belastingen in Nederland sedert 1795, is een antwoord inge komen, hetwelk door de faculteit cene bekroning met goud is waardig gekeurd. In het naambriefje bleek zich .als schrijver be kend te maken de heer M. "W. F. Treub, student in de rechten en candidaat-notaris te Voorschoten. Iïodenraorgen werd door een 200-tal kinde ren eener Zondagsschool van AlfeD, eene wande ling om en door deze stad gemaakt. Vervolgons maakten zij, per stoomboot, een pleiziertochtje naar Katwijk: duinen, om daarna, na er eenige nren vertoefd te hebben, wederom naar hunne woon plaats -ug te keeren. Mej. A. W. Donkers, to Leiden, heeft bedankt voor de ecoeming tot onderwijzeres aan een R.-K. school ie Rotterdam. Iu de te Dordrecht gehouden classicale ver gadering der Ned.-Herv. gemeente, classis Dordrecht, is benoemd tot sec. ouderling voor het Provinciaal Kerkbestuur mr. J. Bredius to Leiden. Do classicale vergadering te Leiden werd bij gewoond door 35 predikanten en 36 ouderlingen. Voor het provinciaal kerkbestuur werd het af tredend iid E. C. Segers, pred. te Leiden, herkozen als sec. predikant, in plaats van ds. Verhoeff te Bodegr;ve, d9. Kromsigt te Leiderdorp, en als sec. onderling, in plaats van dr. J. J. Stronck, die bedankt had, mr. J. Bredius te Leiden. Tot leden van het classicaal bestuur werden her kozen ds. A. Keers te Hazerswoude, J. Van Walsem te Alfeu aan den Rijn, mr. J. Bredius te Leiden; ©n als secundi: ds. "W. Unger te Katwijk aan den Rijn, ds. W. Klercq to Koudekerk en H. Rollman, ouderliüg te Bodegrave. In plaats van het ver trokken id ds. Lion Cachet, werd gekozen ds. Sigal te Lisse. lerwijl als secundus scriba en quaestor ds. De Vlieger te Katwijk aan Zee werd benoemd. Het synodaal voorstel tot aanvulling van art. 2 van het algemeen reglement is in beginsel aange nomen, doch de redactie weuschte men verduidelijkt te hebbe i. Nieuw artikel 17 in het algemeen reglement en wijziging van art. 43, alsmede de aanvulling van het reglement op de erkenning van nieuwe ge meenten. is met meerderheid van stemmen afgewezen. Verandering in het reglement op de kosten voor het bestuur der Nederl.-Horv. kerk, en van art. 16 van hec reglement op hot examen, is met eenige wijziging aangenomen. Een voorstel van ds. E. C. Segers te Leiden, om adhaesie te verleenen aan het verzoek van het prov. kerkbestuur tot horstel van art. 27 op het examen, on van art. 19 op het godsdienstonderwijs, werd met algemeen© stemmen aaDgenomeu. (N. R. C.) De geneeskundige staatscommissie heeft be vorderd tot arts de heeren J. A. Hers en H. C. W. Utermoebleo, doctorandi; J. Keyzer en M. J. G. Van Wolsem, candidaat-artsen. Voor het lste ge deelte van hot artsexamen werden toegelaten de heeren Th. W. L. Koch en G. W. S. Lingbeok, doctorandi. Bij den gemeenteraad van Amsterdam is in gekomen een aanvraag van het tentoonstellingsbe- 8tuur om eene subsidie van f 4000 voor een te houden concours van harmonie- en orkestgezel schappen. Voorts werd naar aanleiding van een Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. adres van bewoners van de P. C. Hooftstraat, hou dende bozwaron tegen overlast van het café-concert op het tentoonstellingsterrein achter hunne woningen, door den heer Hovy de wonschelijkheid betoogd van de verplaatsing der bedoelde inrichting. De voorzitter verklaarde evenwol dat volgens inlichting der politie de overlast niet zoo groot was en er geen termen bestonden voor de verplaatsing. De zaak word aan den burgemeester ter afdoening overgelaten. Na langdurige discussie werd door den Raad be sloten in zake het geschil mot de Omnibus-Maat schappij over de meerdere kosten van het verbouwen van de Hooge Sluis eerst vast te stellen het een voudige plan, waarvan de Maatschappij de volle kosten zal hebben te betalen, en bij later raadsbe sluit aan te wijzen welke verfraaiingen daaraan voor rekening dor gemeente moeten toegevoegd wordeD. De subcommissie van do Amsterdamsche ten toonstelling 4de afdeeling heeft besloten de inter nationale roei- en zeilwedstrijden op het IJ en de Zuiderzee te doen houden 6 en 7 Juli a. s. Heden werd in het Padangsche huis op het ter rein van do gamelan de Indische rijsttafel geopend. Men gaat te twaalf uren aan tafel. Do schoone dagen voor de tentoonstelling begin nen aan te breken. Vrijdag en Zaterdag a. s. worden de proefnemingen gedaan met de beweegkracht in de galerij der machines, een der merkwaardigste van al de tentoonstellingen tot dusver gehoudon. Zondag a. s. eersto concert en vervolgens dagelijks bij dag on bij avond van het ook buiten Dnitschland vermaarde muziekcorps-Bilse, een kapel van 65 kun stenaars, die tot de eerste van de wereld wordt ge rekend te behooren. De heer A. Brummelkamp, predikant te Gro ningen, heeft eene roeping als hoogleeraar aan de theol. school der Chr.-Ger. kerk te Grand-Rapids in Noord-Amerika ontvangen. De onthulling van het gedenkteeken te Huis duinen boveu de begraafplaats van 28 personen der bemanning van de Adder", zal 5 Jnli a. s. op plechtige wijze plaats hebben, onder medewerking van de stafmuziek der marine, „Helders Mannen koor" en de weeskinderen, die toepasselijke liederen zullen zingen. Door den heer J. Van der Vegt, hoofdinge nieur van den waterstaat in Znid-Holland, zijn de kosten der brug ter verbinding van de Hoeksche waard met den vasten wal geraamd op 1,000,000. Men schrijft uit Paramaribo, dd. 7 Mei: Aan ds. F. C. A. Hoogvliet alhier is Zaterdag 11. het geschenk in zilver aangeboden, dat hem door een menigte leden der Hervormde kerk was toegedacht bij gelegenheid van zijn verjaardag op 14 Maart 11. Dos te aangenamer vonden wij het dat de aan bieding heeft plaats gehad tusschen den Hemel vaartsdag en het Pinksterfeest, daar de jubilaris dan het geschenk ook als Pinkster-geschenk kon beschouwen. Wij wenschen den jubilaris en zijn gezin gezondheid en een lang leven toe, en hopen dat, wanneer hij eenmaal in Nederland moge terug gekeerd zijn, hij niet vergeten zal dat hij zich in Suriname vrienden heeft gemaakt, die het steeds goed met hem en zijn gezin meenen. Den 14den dezer heeft te St.-Petersburg de uitwisseling plaats gehad der akten van bekrachti ging op de overeenkomst, den 14den April van die jaar aldaar gesloten tot toelating van Russische consuls in de Nodcrlandscho koloniën. Het stoomschip „Gelderland", van Rotterdam naar Java, vertrok gistermorgen van Southampton de „P. Caland", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde gisteravond Dover. De minister van financiën herinnert belang hebbenden, dat de nog in omloop zijnde schatkist- PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere lellers near plaatsraimte. Voor het incassee- ren baiten de stad wordt /0.10 berekend. biljetten, uitgegeven in de maanden Januari en April j]., aflosbaar zijn gesteld op 1 Juli 1883. Z. M. heeft, met 1 Augustus, aan dr. Max Webor, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lector aan do rijksuniversiteit to Utrecht; - met 1 Sopt. a. s., tot leeraar aan de R. H. B.-school to Helmond benoemd dr. F. F. A. Eick, thans tijdelijk leeraar aan die school. Gemengd Nieuwe Sedert eenige dagen doet alhier het gerucht de ronde dat de commissaris van politie zijn ontslag zoude hebben aangevraagd of iets der gelijks. Wij kunnen met zekerheid mededeolen dat bedoeld gerucht een on dit en er van heengaan van den heer Yan der Maaron volstrekt geen sprake is. Ter gelegenheid eener vijftigjarige hnwelijkefeestvioriog van A. Teljeur en C. Smit is de Galgstraat geheel met vlaggen versierd. Als een groote zeldzaamheid deelt men ons uit Waddingsveen mede, dat eono vastloopende kip van Jan Havik Timmo gedurende een en tachtig dagen eiken dag geregeld een ei heeft gelegd. Bij den landbouwer C. Krofft te Nieuw koop sloeg de bliksem in, zonder veel schade te veroorzaken. Bij zijn buurman J. De Rijk werd een paard in de weide gedood. Terwij 1 een Haagsche slagersjongen aan het knikkeren was, vergastten een paar honden zioh aan het vleesch, dat voor andere magen waB bestemd. Juist toen de knikkerpartij geëindigd was en de jongen zijn weg wilde vervolgen, zag hij de laatste biefstuk uit zijn mand verdwijnen. Op hot terras van het Groote Bad- huis te ScheveniDgen heeft Dinsdag-avond voor de eerste maal electrisch licht gebrand, volgens het systeem Edison, aaDgelegd door de Nederlandsche Electriciteitmaatschappij te Amsterdam. De lampen gaven een liefelijk, niet te schol en zeer constant licht. Bij het begin van het vuurwerk werden al de lampen in de lantaarns eensklaps uitgedraaid, terwijl die in de muziektent bleven branden. Na afloop van het vuurwerk werd het terras als met een tooverslag weder verlicht. Gisteren is door de politie te Schove- ningen proces-verbaal opgemaakt tegen een venter aan het Scheveningsche strand, beschuldigd van een vijftienjarigen jongen, eveneens koopman van beroep, zooveel sterken drank te hebben toegediend, dat de politie den knaap bewusteloos in de dnïnen vond. Verschillende getuigen werden reeds in deze zaak gehoord. Aan het Rijkstelegraafkantoor te Rot terdam werd gedurendo do dagen van het proces in zake de „Millioenenjuffrouw" aan overbrengings- kosten omstreeks f 1400 ontvangen. Volgens het Rott. Nbl. heeft dit bedrag alleen betrekking op de telegrammen, aangeboden door eenige correspon denten van bladen, aan wie voor deze gelegenheid, ter bespoediging bij de aanbieding, eenige facili teiten van verrekening waren gegeven, waardoor hunne rekening - debet aan „Millioenenjuffrouw" - afzonderlijk was op te maken. De pokken zijn te Rotterdam aanmer kelijk aan het afnemen; in de laatste4 dagen, van 22 tot en met 25 Juni, kwamen er slechts enkele gevallen van pokken voor. Bij uitvoerig arrest heeft het gerechts hof te Amsterdam Gerardus Van den Benden schul dig verklaard aan de hem ten laste gelegde valsch- heden in geschriften van koophandel en het desbe- wust gebruik maken daarvan. De meeste dier valsch- heden zijn gepleegd ten nadeele der firma Hirsch Co. op het Loidscheplein aldaar. Niettegenstaande de ontkentenis van beschuldigde heeft het hof o. a. als bewezen aangenomen dat hij bedrieglijk met den naam van Hirsch Co. verschillende stukken hoeft

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1