Yolgens berichten, te Scheveningen ontvangen, is de eerste haringjager 11. "Woensdag van Lerwick vertrokken met 120 ton haring, en Donderdag daarop ook de tweede jager met een vangst van 460 ton. Yan Engeland werden gister namiddag aangevoerd 213 vaten droogvisch, waar onder veel braad en scharren. Terwijl de onderwijzer, de heer T., wonende in de Duinstraat te Soheveningen, met zijne echtgenoote waB uitgegaan en de dienstmaagd zich in het nabijgelegen schoollokaal bevond, maakte een veelbelovend meisje van elf jaren van die ge legenheid gebruik om de woning van den heer T. te inspecteeren. Na de heining overgeklommen te zijn, begaf zij zich door de openstaande deur naar de keuken, vnlde haar voorschoot met brood en stak een halsketting van de meid bij zich. In de huiskamer trok hare aandacht een gouden dames horloge met ketting, dat insgelijks medegenomen werd. Reeds was zij weer over de heining geklom men en had de kostbaarheden in het duin achter de school begraven, maar op den weg naar huis werd zij achterhaald door mr. De Yos YanNeder- veen Cappel, griffier bij het kantongerecht te Am- hem, die, zich in de duinen bevindende, van verre het overklimmen had opgemerkt en argwaan had gekregen. In zijne tegenwoordigheid heeft de veel belovende dan ook de voorwerpen weer moeten opgraven. Yan een en ander is door de politie te Scheveningen proces-verbaal opgemaakt. Een onbekend persoon met grijze demi-saison, blauwe das en Garibaldihoedje heeft op Zaterdag 11. op het strand te Scheveningen van J. Starrenburg gehuurd een hit, merrie, bijna wit, en getuigd en gezadeld als rijpaard. De huurder betaalde vooraf f 2.50, beloofde te 6 uren des avonds terug te zijn, maar laat zich tot heden met zijn hit nog altijd wachten. Bjj onderzoek moet gebleken zijn dat de onbekende heet Arie Jacobus Bouwens, 20 jaar oud, verversknecht, en gewoond heeft te Scheveningen, waar hij ruim een week geleden zijn kosthuis verliet. Dezelfde Bouwens moet weldra voor de rechtbank te 's-Hage ver schijnen, beschuldigd van diefstal van een hond, dien hij te Delft heeft willen verkoopen. De commissaris van politie te Scheveningen verzoekt opsporing, aanhouding en opzending van hot paard. Gisteravond te kwart over zevenen is de heer Crommelin met zijn luchtballon naar Utrecht vertrokkennamelijk per Rijnspoor. De opgerolde ballon, de mand en het anker hadden veel bekijks, toen zij in den bagagewagen geladen werden. Don derdag zal do opstijging te Utrecht plaats hebben t9 vier uren. Des ochtends vóór don slag bij Water loo bestond eon compagnie Hollanders uit een kapi tein, een lsten en een 2den luitenant, 5 onderoffi cieren, 8 korporaals en 108 soldaten. Op het appèl na den slag waren de lste luitenant, 1 sergeant en 12 soldaten present. De sergeant, de heer Kriebel, leeft thans nog en woont te Hoorn, als rustend hoofdonderwijzer en ridder der Militaire Willemsorde. Toen de landbouwer D. Bogeraan te Slochteren dezer dagen klaver wilde halen, en hiervoor een zijner paarden achter zijne woning had gebracht, moest zijn zoontje, daar hij nog een en ander in huis wilde verrichten, het paard, dat nog niet voor den wagen was gespannen, eenige oogenblikken vasthouden. Ongeduldig geworden door het gehinnik van een op eenigen afstand in de weide loopend paard, werd het dier al spoedig over het kind meester, draafde do laan op en trapte op den boom van een op den grond liggende zeis, zoodat het mes overeind sprong en tot de ingewanden van het beest doordrong. De dood volgde spoedig. Te S trijp bij Eindhoven zou de zoon van den landbouwer D. het paard van een bij hem uitge spannen voerman verzorgenhet dier sloeg achter uit en trof hem zoodanig in het gelaat dat de ge- heele onderkaak verbrijzeld werd. Zjjn toestand baart zorg. De bliksem is ook geslagen in denker k- toren van het R.-Kath. Liefdehuis te Eindhoven, verbrijzelde eenige rijen dekleien en vernielde een deel van den koperen haan. Eene non, die in de nabijheid was, werd aan do hand getroffen, waardoor dit lichaamsdeel evenals de arm opzwol. - Te Clinge, bij Hulst, is eene vrouw door den bliksem gedood. Bij vonnis der arrondissements-recht- bank te Arnhem van gisteren werden de volgende fabrieksarbeiders in zake de werkstaking te Yenen- daal veroordeeld: Yan Manen tot 3, Bouwman tot 2 maanden, Mulder en Huibers ieder tot eone maand gevangenisstraf, terwijl Yan Leeuwen is vrijgesproken. Mr. Kades van Amsterdam stond hen als raadsman bij. Onder de gemeente Hardingsveld zij n een 5-tal koeien in de weide van Oldeman op vree- selijke wijze mishandeld, zoodat sommige het wel licht met den dood zullen bekoopen. De daders zijn tot heden onbekend. Een aannemer te Steenbergen heeft in een herberg hevigen twist gekregen, werd do deur uitgeworpen en miste weinige oogenblikken later zijne porteteuille met f 1700. Met betrekking tot de cholera-epi- demie te Damiata wordt nit Alexandrië aan de „Standard'7 geseind dat een kordon rondom die plaats is getrokken en het spoorwegverkeer ver boden is. Tweehonderd soldaten hebben Alexandrië verlaten, om in de uitvoering der door den gezond heidsraad genomon maatregelen behulpzaam te zijn. Daar Damiate van het overige Egypte nagenoeg geïsoleerd is, denkt men de epidemie tot die stad te beperken. Aanvoeren van de zeezijde zijn aan eene quarantaine van 15 dagen onderworpen. De 65-jarige DrouinteLyonheeft een jeugdig meisje met twee revolverschoten gedood. Daarna verdronk de moordenaar zich in de Rhöne. buitenland. Frankrijk. De Kamer der Afgevaardigden heeft gisteren de beraadslaging over het wetsontwerp op de recidi visten voortgezet. In den Senaat vroeg de heer Bérenger verlof de regeering te mogen interpelleeren over de afschaf fing der aalmoezeniers in de hospitalen. De discussie daarover is op aanstaanden Zaterdag bepaald. In de couloirs der Kamer werd verzekerd dat wegens den vertrouwelijken aard van den bekenden brief des Pausen, gisteren in den ministerraad het besluit genomen is, dit schrijven persoonlijk door den president der Republiek te doen beantwoorden, onder kennisgeving dat de Paus don diplcmatieken weg had behooren in te slaan. De heer Challemel-Lacour wordt tegen het einde dezer week te Parijs terugverwacht. Yolgens telegram uit Tonkin aan do „Stan dard" zijn 12,000 man Chineesche troepen te Shanghai" bijeengetrokken, en zouden de Annamieten eenesterke stelling benedon Hanoi hebben ingenomen. De berichten betreffende Tonkin zijn in de laatste dagen echter van zóó onzekeren aard, dat men niet weet, in hoever het bovenstaande te vertrouwen is. Diiit^clilaiicL Luidens een particulier telegram zijn twee be schuldigden in het proces tegen de „Unabhiiugige" op vrije voeten gesteld, namelijk: Vogelsang en Sawatzky. De feiten, tegen de overige beschuldigden in het midden gebracht, zijn zóó bezwarend, dat hunne veroordeeling niet te betwijfelen valt. Morgen wordt het vonnis verwacht. - Volgens een te Berlijn ontvangen part. tel. is in het Poolsche gouvernoment Siedlen de Oos- tenrijksche officier van den generalen staf, Nagy, in hechtenis genomen en tot verhoor naar Warschau overgebracht. Kaarten, plans en schetsen van stra tegische stellingen aan de westelijke bocht en den zijtak der Weichsel werden bij hem gevonden. Volgens een door de „Times", onder voorbe houd, vermeld gerucht zou prinses Victoria, dochter van don Duitschen kroonprins, kleindochter van ko ningin Victoria, weldra verloofd worden met prins Waldemar van Denemarken. GJ-root-Biritaiiiiië. Koningin Victoria zal weldra naar het vasteland gaan, Coburg bezoeken en daarna naar Italië, waar zij op do villa „Palmieri" van de gravin Crawford, niet ver van Florence, geruïmen tijd vertoeven zal. De geneesheeren hebben haar dat aangeraden. Er is een fonds opgericht om arme ouders van bij de ramp te Sunderland omgekomen kinderen, voor welke de begrafeniskosten een bezwaar zijn geweest, te ondersteunen. Koningin Victoria heeft er 50 pd. st., d. i. f 600, voor bijgedragen. De visscherijtentöonstelling te Londen werd sedert de opening reeds door 527,264 personen bezocht. In de gisteren door het Lagerhuis gehouden zitting verklaarde lord Fitz Maurice dat er grond bestaat om te gelooven dat de onderhandelingen met Frankrijk betreffende de capitulatiën in Tunis tot eene bevredigende oplossing zullen voeren. Telegrammen. LONDEN, 26 Juni. In het Lagerhuis werd den heer Porter, op zijne vraag, geantwoord dat Carey nog geen gratie had gekregen en dat men hier omtrent nog geen besluit had genomen. - De onder secretaris voor koloniën, de heer Ashley, bevestigde dat de Engelschen de versterking der Gbows aan de Westkust van Afrika hadden genomen, waarbij twee soldaten gedood werden, terwijl een politie dienaar werd vewond. BRUSSEL, 26 Juni. De Kamer heeft met 61 tegen 50 stemmen het wetsontwerp aangenomen, waarbij de vrijstelling van dienstplicht voor de seminaristen en de leerlingen der normaalscholen wordt opgeheven. BERLIJN, 27 Jnni (Part. Tel.) Het Huis van Afgevaardigden heeft heden het voorstel van de Fortschritts-partij tot verandering der gemeentewet, welke met de ontbindings-quaestie van den gemeen teraad te Berlijn samenhangt, met bijna algemeene stemmen naar de commissie tot onderzoek der ge meentewet verzonden, hetgeen met het oog op de aanstaande sluiting van den Landdag niet van belang ontbloot is. ST.-PETERSBURG, 27 Juni (Part. Tel.) De offi- ciëöle Staatscourant vermeldt in een lang artikel dat do Paus in het eene geval de benoeming van Keletz als bisschop in de diocese der Grieksche kerk erkent en in andere gevallen het bestuur der Grieksche diocesen aan de bisschoppen opdraagt. De benoeming van oudere directeuren wordt aan de bisschoppen opgedragen, na voorafgaand overleg met de regeering. Deze houdt zich echter het recht voor om toezicht uit te oefenen op het onderwijs in de Russische taal- en letterkunde en in geschie denis. Aan de geestelijkheid blijven alle godsdienst en gewetenszaken overgelaten. De hoofdbeginselen blijven echter bestaan, ten einde de regeering te vrijwaren tegen elke inmenging in staatsaange- legenheden. ALEXANDRIË, 27 Juni. De sterfte te Damiate bedroeg gisteren 47, waarvan 37 aan de cholera. Te Mansurah kwamen 7 cholera-gevallen voor, waarvan twee met doodelijken afloop. 27 Juni. De verwachting voor morgen is: zuidelijke of zuidwestelijke wind, buiig weer. De Leidsche Brandassurantie-maatschappij heeft zich na een kortstondig bestaan genoodzaakt gezien tot liquidatie over te gaan. In de maand Juli a. s. zullen den aandeelhouders voorstellen tot finale afrekening worden gedaan. Bij koninklijk besluit is bepaald dat de onder officieren (geen leerlingen) van de beide hoofdcursus- compagnieën en van de cursus-compagnie te Delft een soldij verhooging zullen genieten van 5 cents per dag; zoomede dat, om voor bevqrdering tot onder officier in aanmerking te komen, de milicien, diö niet voor het blijvend gedeelte is aangewezen, zich verbinden moet minstens zos maanden onder de wapenen te blijven na het tijdstip, waarop hij anders in het genot van onbepaald verlof zou worden gesteld; eindelijk ook dat de leerlingen van den hoofdcursus, evenals die van de hoofdcursussen voor de infanterie, van alle corps- en garnizoens diensten zijn vrijgesteld. De heer G. J. W. Furnis, geneesheer in de gemeente Zevenhuizen, heeft als zoodanig tegen 1 Juli zijn ontslag verzocht, wegens vertrek naar elders. De Gooische stoomtram keert ingevolge de besluiten der vergadering van gisteren 1 percent uit over 1882. Het stoomschip „P. Caland", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde hedenochtend Wight. WEST-IXDIË. Uit Paramaribo wordt dd. 27 Mei jl. het volgende geschreven: „Heden viel aan dr. J. C. Zaalberg, predikant bij de Hervormde gemeente alhier, eene buitengewone onderscheiding ten deel. Juist tegen den tijd dat zijn diensttijd bij de Hervormde gemeente eindigt en hij zijn West-In disch pensioen kan nemen, is hij in eene groote, algemeene vergadering van de leden der hier zeer aanzienlijke Evangelisch-Luthersche gemeente, waar bij ook de vrouwen medetelden - op voordracht van den kerkeraad - met genoegzaam eenparige stemmen gekozen, om aan de regeering te worden voorgedragen als de door die gemeente begeerde Herder en Leeraar, voor de vacature die 1 Octo ber a. s. ontstaan zal door het waarschijnlijk eervol

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2