LE IDS CHlIII DAGBLAD. N°. 7165. Donderdag 23 Juni. A0. 1883. Avond - e ditie. PRIJS DEZER COURANT: Voor I.eiden per 3 maandenf 1.10. Fr*oco per post.1.40. AlzooderÜjke Hommers0.05. EKISSEtf, 27 Juni! De Commissaris des Konings dezer provincie kwam hedenmorgen om kwart over elven op het Raadhuis alhier aan, waar hij werd ontvangen door den burgemeester en de wethouders. De verschil lende bureaux der gemeente secretaris, het kantoor van den gemeente ontvanger en het gemeenie- archief werden door hem bezocht; met belangstelling nam hij van verschillende zaken kennis. Te twaalf uren verleende hij audiëntie aau den kolonel, garnizoons-commandant, met den kapi tein-adjudant van het 4de reg. infanterie, aan het corps officieren der dd. schutterij en aan den audi teur van den schuttersraad, alsmede aan enkele particulieren. Daarna werd een dejeuner gebruikt ten Raadhuize, vervolgens een bezoek gebracht aan de fabriek van verduurzaamde levensmiddelen van do firma W. Hoogenstraaten Co., en werden ein delijk de in aanbouw zijnde schoollokalen op de Ruïne (het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool voor meisjes) in oogenschouw genomeD. Met den trein van 3.54 keerde hij naar Den Haag terug. Haar wij vernemen, is de officiëele opening der Practische Ambachtsschool alhier, onlang3 reeds tot het geven van onderwijs zonder eenige plechtig heid in gebruik genomen, bepaald op a. s. Maandag, des namiddags te twee uren. Het aantal leerlingen heeft thans het cijfer van 33 bereikt. De beschikbare plaatsen voor het timmeren zijn alle bezet; doch voor het smïdsvak kunnen nog enkele jongens ge plaatst wordeD. Door het Provinciaal Utrechtsch Genootschap van Kunsten en "Wetenschappen zjjn o. a. tot leden benoemdbij de sectie letterkunde, wijsbegeerte en geschiedenis dr. C. Suoeck Hurgronje, leeraar aan de Indische inrichtiDg te LeideD, en in de sectie rechtsgeleerdheid en staatswetenschap mr. N. K. F. Land, advocaat alhier. De Leidsche academie zal gedurende eenigen tijd bezocht worden door drie Hongaren, ter bij woning van de colleges in de theologie. Yoor de Hoogere Burgerschool voor jongens te Leiden zijn ingeschreven 35 leerlingen, waar onder 3 voor de hoogere klassen. Door den minister van waterstaat zijn o. m. benoemd tot leden der jury voor de internationale, koloniale en uitvoerhandel-tentoon stelling te Am sterdam In de tweede afdeelingUitvoerhandel, groep IV, dr. P. J. Kaiser en dr. H. G. Van de Sande Bak- huyzen, beiden te Leiden. In de afd. Kleeding, linnengoed en toebehooren, groep V, de heeren A. E. Van Kempen te Voor schoten en S. C. J. W. Van Musschenbroek te Leiden. In de afd. Voedingsmiddelen. Scheikundige voort brengselen. Hun wijze van verpakking, groep VI, de heer A. L. De Sturler te Leiden. In de afd. Werktuigen en gereedschappen. Ver voermiddelen, groep Vn, dr. P. J. Kaiser te Leiden. Ia de afd. Bouwwerken, groep VIII, de heer D. Van der Horst te Leiden. In de afd. Artikelen van uitvoer, uitsluitend ten behoeve van de inlandsche bevolking, groep IX, mr. L. Serrurier to Leiden. De collecte voor het fouds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft opgebracht te Zoetermeer f 25.57 en te Zegwaard f lö.SS1/^. In de heden gehouden openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de ge schillen van bestuur, is o. a. ingekomen een konink lijk besluit, houdende beslissing in zake het geschil tu8schen Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland en van Noord-Holland, betrekkelijk het goedkeuren eener door het bestuur van Rijnland vastgestelde Deze Oonrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. verordening op de stoomvaart in de boezemwateren van dat Hoogheemraadschap. Er is beslist dat Rijn lands bestuur zijne bevoegdheid in deze is te buiten gegaan en dat Gedep. Staten van Noord-Holland terecht hunne goedkeuring aan de verordening hebben onthouden. Omtrent de vroegere grootmeesteresse van het Huis van wijlen koningin Sophie, mevrouw Van der Oudermeulen, wier dood wij dezer dagen meld den, lezen wij in de N. Gron. Crt.: „Met haar is een der edelste vrouwen van Den Haag heengegaan. Zeer vermogend, was haar hcogste lust wel te doen, - evenals haar eenige zoon, de welbekende eigenaar van het kasteel Wassenaar, een der grootste philanthropen in ons midden is. Een staaltje van de weldadigheid van wijlen mevrouw Van der Oudermeulen is bij voorbeeld dit. Wanneer zij een soirée gaf, werden de kosten nauwkeurig opgemaakt en een som, gelijk aan die, welke aan het feest in hare prachtige salons werd ten koste gelegd, schonk zij dan aan de armen. Wat meer is, zij gaf steeds eiken winter aan de armen een be- drag, gelijk staande aan het montant van haar jaarlijksch budget. Hoe weinigen vatten hun plicht tegenover hun minder bedeelde medemenschen z op. Eu het schoonste van haar weldoen was, dat zij het steeds in stilte deed. Te Wassenaar, waar door Prins Frederiks dood reeds zooveel schade wordt geleden, zal niet minder dan in de hofstad, haar afsterven door tal van beweldadigden diep worden betreurd." Men deelt nog mode dat zij bij uiterste wilsbe schikking aan de Diaconie te Wassenaar de som van f 3000 vermaakte, en, behalve dat zij een half jaar geleden het schoolgebouw schonk, aan de Christelijke bewaar-, brei- en naaischool twee in schrijvingen op het Grootboek, elk van f 1000. De gemeenteraad van Gouda heeft basloteo, met 12 tegen 2 stemmen, om het verzoek van ver schillende kerkbesturen, tot afschaffing der kermis op Zondag, Diet toe te staan, in overeenstemming met een voorstel van B. en Ws. Tot onderwijzeres aan eene openbare school te Leid8chendam is benoemd mej. E. Kievit. De H. B.-school met driejarigen cursus, aan de Wagenstraat te 's-Hage, zal den lsten Sept. a. s. worden geopend. Tot leeraren aan die school werden gisteren door den gemeenteraad benoemd de heeren dr. L. Bleekrode (natuur-, schei-, plant- en dierkunde), H. I. Van der Weele (hand- en rechtlijnig teekenen) en mr. W. G. Jansma Van der Ploeg (staathuis houdkunde). Omtrent de benoeming van leeraren in do geschiedenis, aardrijkskunde en de talen zullen nadere voordrachten worden gedaan. Elk jaar kunnen 4 jongelieden van uitstekenden aanleg, wier ouders onvermogend zjjn, kosteloos op deze school worden toegelaten. Het schoolgeld bedraagt 60 per jaar. Bij de gehouden herstemming ter verkiezing van een lid voor do Tweedo Kamer in het hoofdkies district Delft waren ingeleverd 2853 geldige stem biljetten. Daarvan werden uitgebracht op mr. A. H. M. Van Berckel, candidaat der roomsch-katholieken en anti-revolutionairen, 1468 stemmen en op mr. A. E. J. Modderman, candidaat der liberalen, 1385 stemmen, zoodat eerstgenoemde verkozen is. Bij do vorige stemming waren uitgebracht 2694 stemmen, waarvan 1031 op mr. Van Berckel, 918 op mr. Modderman en 730 op jhr. mr. Beelaerts Vau Blokland, de laatste toen candidaat der anti revolutionairen. In zijne aanvaardings-redo wees de Amster- damsche hoogleeraar ook op de oudheid van het klinisch onderwijs. Reeds vroeg stelden de jonge medici er prijs op om onder leiding van ouderen het ziekbed te bezoeken en hen bij hunne private spreek uren (die de oorsprong waren der latere ambulatoria PRIJS DER ADYERTENTIEX: V»n 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. of poliklinieken) bij te staan, ten einde zich te verrijken met de op meerdere ondervinding enz. berustende kennis hunDer leermeesters. Bepaald klinisch onderwijs bestond evenwel niet, tot in de 16de eeuw te Padua eene poging gewaagd werd de medische colleges met klinieken te completeeren. Deze proef had evenwel geen succes en het duurde tot 1636 vóór er een nieuwe herhaald werd. Deze geschiedde op eigen bodem door prof. Verstraten, die toen geregeld klinisch onderwijs begon te geven, een voorbeeld dat al in het volgende jaar te Leiden opgevolgd word. Vooral hier bereikte de kliniek een toppunt van bloei onder Herman Boerhaave, die door zijne Europeesche beroemdheid leerlingen uit alle landen tot zich trok. De hoogleeraar doceerde aan het ziekbed, terwijl ook aan de studenten gelegenheid gegeven werd zich door zelfstandig onderzoek te oefenen. In Oostenrijk werd 't klinisch onderwijs voor goed ingevoerd door Boerhaave's leerling Van Swieten, die door Maria Theresia naar "Weenen geroepen werd, om daar de medicijnen wat op de hoogte van den tijd te bren- ged. 't Is alzoo ons land, waar de bakermat is van ?t stationaire klinisch onderwijs en vanwaar 't zich over de medische wereld verbreidde; aan Frankrijk komt evenwel de eer toe, vooral onder Bichat, eene meer natuurwetenschappelijke methode van onder zoek aan 't ziekbed begonnen te hebben. Het klinisch onderwijs was hier uitstekend en de kliniek van Corvisart, den lijfarts van Napoleon I, was beroemd door geheel Europa. In den lateren tijd is Duitsch- land meer op den voorgrond getreden met mannen als Skoda en Traube. Naar men verneemt, schrijft het Utr. Dbl., heeft do rector magnificus vóór eenigen tijd een schrijven gericht aan het Utrechtscbe studentencorps, naar aanleiding van het voorgevallene op het Dom plein. In de vorige week moet daarop in eene corps- vergadering besloten zijn, den rector, onder dankbe tuiging voor zijn schrijven, het leedwezen van het corps over het gebeurde te betuigen. De voorzitter van de Eerste Kamer ontving van den directeur van het Kabinet des Konings het volgend schrijven De Koning draagt mij op U Hoogwelgeboren te verzoeken aan de Eerste Kamer der Staten-Generaal 's Konings dank te willen overbrengen voor Haar adres van rouwbeklag en betoonde deelneming in het overlijden van Hare Koninklijke Hoogheid mevrouw de Prinses Douairière Albert van Pruisen, geboren Prinses der Nederlanden. Hiermede heb ik do eer te voldoen aan de be velen des Konings. Onze gewezen minister van koloniën, baron Van Goltstein, was Zondag de gast van den Duit- schen keizer, die thans, zooals men weet, de baden te Ems gebruikt. Onze consul te Alexandrië heeft aau de ge zondheidscommissie aldaar medegedeeld dat de cho lera sedert 14 Juni te Padang epidemisch heerscht. De Staats-Courant van heden bevat een be richt over de landverhuizing van Nederlanders naar de Transvaal, van den consul der Nederlanden, den heer B. H. De "Waal, te Durban (Natal). De consul verklaart o. a. dat, zooals de zaken thans gesteld zijn, de emigranten aan groote schade blootstaan. Het stoomschip „Prins Frederik,1' van Amster dam naar Batavia, vertrok Maandag van Marseille; de „P. Caland'', van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde gistermiddag te vier uren Scilly en des avonds te acht uren Lizard. Gemengd Nieuwa. Heden is voor het front van den troep een grenadier met een briefje van ontslag weg gezonden.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1