DAGBLAD. N°. 7163. Dinsdag £8 Jiam. A0. 1S83. Avcnd-editie. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANTS Voor Leiden per S maanden1.10. Franco per post1.40. AJïODderiybe Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering yan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEJf: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17§.' Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIBEV, 2a Juni. Heden is aan de universiteit alhier de heer J. Albarda, geb. te Leeuwarden, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „Iets over boedelscheiding." Den lsten Juli a. s. is het 50 jaar geleden dat de heer Johannes Jacobus Reyst zich alhier als apotheker gevestigd heeft. Aan de openbare school voor gew. lag. ond. te Alfen is benoemd mej. M. E. De Ruiter te Leiden. Door Burgemeester en Wethouders dezer ge meente is heden ten Raadhuize in het openbaar verpacht: 1°. de haardasch, de vuilnis en het puin, binnen deze gemeente vallende; 2°. het baggorwerk binnen de grachten dezer gemeente, beido voor den tijd van tien jaren. Voor ieder der perceelen waren ingekomen twee inschrijvings-biljetten, bedragende van het eerste f 16,680 en f 4000 en van hot tweede f 21,840 en f 18,025alles voor den geheolen pachttijd. De hoogste inschrijver van beide per ceelen was de heer P. Yan Ulden, rioolruimer alhier, aan wien de pachten gegund zijn. Uit het gemeente-verslag. - De brandweer bestond uit een directeur, een adjunct-directeur, een machinist en een adjunct-machinist bij de stoom- brandspuit, respectievelijk op een jaarwedde van 400, 150, 260 en 25 guldenverder nit S oppor- br and meester 8, 31 brandmeesters, 15 adjunct-brand meesters en ongoveer 400 brandspuitgasten, die over 1 stoombrandspuit, 10 gewone brandspuiten (waarvan 5 zoogenaamde nieuwe), 1 volgens oud model, doch thans ingericht gelijk de nieuwo, 2 reservespuiten, 2 in gebruik bij het garnizoen en 2 kleine spuiten kunnen beschikken. Verder zijn aanwezig 1 reddingtoestel, bestaande uit een schuifladder met zak en vangzeil, een lijf gordel met toe'oehooren, een respiratenr en voorts de noodige brandemmers, brandhaken, ladders, brandzeilen, eenïge lantaarns en twee slangenvlonders. In de stedelijke gasfabriek werden 122,265 H. L. kolen verwerkt, per H. L. gemiddeld opleverende 24.37 H3 gas, waarvan 167,088 H. L. cokes werden verkregen. Het aantal geplaatste meters bedroeg 2220. De kosten van straatverlichting bedroegen f 21,000, van de brandweer f 4258,07 en van de politie f 39,555.53. De werkelijke sterkte der schutterij was 755 man in actieven on 630 in reserve-dienst. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 1000, 100, 10 en 5 hec toliters, waren de hoogste prijzen f 320, f 34, f 3.50 en f 1.80; de laagste f 320, f 34, f 3.50 en f 1.75. De collecte voor den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft te Oegstgeest opgebracht f 59.54,/j en te Voorhout f 10.64f/s De heer K. A. Nijenhuis, candidaat bij het provinciaal kerkbestuur van Zeeland, heeft voor het beroep naar de Hervormde gemeente te Hoogmade c. a. bedankt. Naar men verneemt, is de Gothische zaal bij het paleis van wijlen den Prins van OraDje gelegen en die onlangs het eigendom werd van de Groot hertogin van Saksen-Weimar, thans overgegaan op Prins Alexander. De in de vorige zomervergadering der Pro vinciale Staten van Zuid-Holland vastgestelde ver- ordeniug ter voorziening in scheepvaartbelangen, is door den minister van waterstaat niet goedgekeurd, omdat daarin bepalingen voorkomen omtrent het maken en behouden van werken in bevaarbare boezemwateren, waaromtrent bij eene ordonnantie van 1669 is voorzien, welke later is executoir ver klaard, zoodat de verordening in strijd met art. 141 dor prov. wet, eene zaak regelt, die van algemeen rijksbelang is verklaard. Gedep. Staten hebben den minister van waterstaat nader als hunne meening ontvouwd dat de artikelen dier ordonnantie geene straf bedreigen tegen het maken van werken in boezemwateren, en dat het best in eene provinciale verordening in de bestaande leemte der wetgeving wordt voorzien. Daar er mogelijkheid bestaat, dat in eene andere zaak, namelijk het opruimen der pijlers van eene spoorwegbrug in de Zijl, de be slissing des rechters omtrent de toepasselijkheid der ordonnantie van 1669, zal worden ingeroepen, hebben Gedep. Staten thans voorgesteld omtrent deze scheepvaartverordening nadere mededeelingen van hun college af te wachten. Voorgedragen is tot leeraar in de Ned. taai en letterkunde aan do middelbare scholen te Deven ter de heer H. Siliakus te 's-Hage. Door het departement Groningen der Maat schappij „Tot nut van 't algemeen" is aan de com missie, die werklieden naar de Amsterdamsche ten toonstelling zendt, de som van f 100 geschonken. De heer Jacques Van Raalte, Nederlandsch en Russisch consul to Glasgow, is door don keizer van Rusland benoemd tot ridder der orde van Stanislas 2de klasse. Men meldt het overlijden van den heer J. M. F. H. Kerens De Wylré op het kasteel te Wylré, in den ouderdom van 77 jaren. Het gerucht loopt dat de heer A. Van Lier de aanstaande maand met zijn gezelschap te Londen voorstellingen zal geven, die bestaan uit „Fédora", „Divorcons", „Frou-Frou", enz. Het bestuur der „Willem-Barendsz-vereeniging" heeft telegrafisch bericht ontvangen dat de Barendsz" te Solombal aangekomen was en allen in welstand verkeerden. Van „Varna" en „Dymphna" geen enkel bericht, waarom commandant Van Dalen vroeg de reis voort te mogen zetten en de Kara- Zee in te gaan. Dit is per telegraaf toegestaan. De eerstvolgende verzendingen van brieven en andere stukken naar Curasao, langs den weg van Nieuw-York, zullen plaats vinden 2 en 20 Juli, 6 en 24 Augustus, 10 en 28 September, 15 en 31 October, 16 November en 5 December eerstkomende, met den trein die te 7 uren 's avonds uit Rotterdam naar Vlissingen vertrekt. Zr. Ms. gaffel schooner „Argus" wordt den lsten Juli a. s. weder van Nieuwediep de Noordzee ingezonden, onder bevel van den luitenant ter zee late klasse A. G. Ellis, en tot bescherming der Nederlaudsche visschers. Den 5den Augustus zal genoemd vaartuig weder ter reede van Tessel moe ten teruggekeerd zijn. Het stoomschip „Leerdam", van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde hedenmorgen Lizard; de „Prins Frederik" arriveerde Zaterdag van Marseille. Z. M. heeft pensioen verleend ten laste van den Staat aan mr. A. E. J. Modderman, gewezen minister van justitie, ten bedrage van f 4000 'sjaars- aan Rindert Jans, zich noemende en schrijvende Rinnert Alberts Draaisma, gewezen bediende bij den arbeid in het huis van opsluiting en tuchtiging te Leeuwarden, verleend een pensioen ten laste van den Staat van f 198 'sjaars. Gemengd Nieuws. In de afgeloopen week is binnen deze gemeente slechts één persoon door pokken aangetast en geen aan die ziekte overleden. De ziekte begint dus, naar het schijnt, meer en meer te wijken. Reeds voor de tweede maal binnen den tijd van ééne maand doet zich ook te Katwijk aan den Rijn het feit voor dat eene krankzinnige lijderes, die voor zich zelve en voor de omgeving gevaarlijk is te achten, wegens gebrek aan beschik bare plaatsruimte in geen der bestaande gestichten kan worden opgenomen. Geraakten te Ter Aar op één dag der vorige week onderscheidene personen, meest kin deren, te water, voor één daarvan, het driejarig zoontje Yan den heer W. F. Visser, had dit het ongelukkig gevolg dat het jammerlijk verdronk. Onlangs is te Zoetermeer bij den land bouwer K. een kalf geboren, wegende 64 kilo. Zaterdag is het l'/j-j. zoontje van d«n landbouwer J. D. te Zegwaard in eon sloot gevallen en verdronken. Nog slechts eenige minuten heeft het geleefd nadat het door den vader was opgehaald. De zeil- en roeivereeniging „Hollaodia" te Oudshoorn-Woubrugge is voornemens op Zater dag 14 Juli baren jaarlijkschen wedstrijd te houden op de Braassemermeer en "Wijde Aa. Dezen keer zullen ook beurt- of vrachtschepen en bloom- of vischschuiten van Woubrugge, Roelofarendsveen, Oade-Wetering en Aalsmeer kunnen mededingen, doch de roei wedstrijd, die na afloop van den eersten gewoonlijk op den Rijn werd gebonden, zal wegens het betere vaarwater nu ook op de Braassemermeer plaats hebben, terwijl de prijsuitdeeling zal geschie den in het hotel Deurloo aan 's Molenaarsbrug. De schrobnetvisscherij is voor dit jaar te Scheveningen zoo goed als geëindigd. De vorige week vischten nog slechts 5 schuiten op de kust. Daarentegen komen nu van Katwijk en Zand- voort enkele schuiten te Scheveningen markten. Het grootste gedeelte van de Schoveningsche vloot is reeds ter haringvisscherij uitgezeild. Verlaten! - Vier minderjarige kin deren zijn te Amsterdam achtergelaten door Lukas Kistjes, timmerman, en drie door Herman Lienersma, terwijl Louise Kottman, oud 30 jaar, het kindje waarvan zij 17 Mei in het gasthuis te Amsterdam is bevalleD, ook onverzorgd heeft achtergelaten- Onder de nieuwigheden, welke Amster dam den vreemdeling of stad- en landgenoot alzoo aanbiedt, behoort een lokaal in de Warmoosstraat, waar eenige jonge meisjes in fraai Zeeuwsch of Overmaasch kostuum met de bediening belast zjjn. Een van deze, eene vermomde deerne uit den zoo- genaamden Duivelshoek, werd dezer dagen door do politie gearresteerd ter zake van diefstal van een muntbiljet. Op de Keizersgracht viel gisteren een „aapje" onder het rijden omver en door het raam van een huis. De koetsier wist nog tijdig van het rijtuig af te springen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Gedurende de afgeloopen week werden te Rotterdam 19 personen door pokken aangotast en stierven daar aan die ziekte 8 personen. De k o 8 t e n d e r d a g v a a r d i n g v a n g e- tuigen in de zaak der millioenenjuffrouw bedragen f 685.36. Op Woensdag 13 Juni heeft de heer Jacob Van Aalst, handelaar in granen, zijne woon plaats Heemstede verlaten, met het voornemen zich naar Maassluis te begeven. Hij is aldaar niet aan gekomen en daar men sedert niets van hem heeft vernomen, vreest men dat hem een ongeluk ig overkomen. De heer v. A. is 24 jaar oud, mager, bleek en een weinig pokdalig, gekleed met bruine jas, vest en broek. Hij droeg een gouden horloge en zwarte parapluie. Gistermiddag viel te Oosterbeek een 3-jarig kind al spolenöe in het water. De moeder sprong er onmiddellijk bijmet moeite werden bei den door een dienstmaagd, die juist aan kwam loopen, gered. Een 16-jarig jongeling, zoon van een grutter te Oosterhout, had het ongeluk, terwijl

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1