PATJENONGAN Vervolg der Advertentiën. PHILIP PHILLIPS, Amerikaanscbe Pelgrimzanger, 't Huis Den Deyl. Hotel Gilbert Zeh BATAVIA I. I. WALLS HERT0C, I. I. WALLE—HERTOG, Dat komt nooit weder voor! kast met ingesloten gelden ontvreemd. De politie doet onderzoek. De harddraverij en wedstrijd in het schoonrijden, te houden door de 's-Gravenhaagsche afdeeling van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, zal plaats hebben Dinsdag 21 Augus tus a. s. Een kind in 't „Broek" te Epe, met lucifers spelende, heeft zich zelf de kleeren in brand gestoken en verkeert in levensgevaar. Een aanstaand Oost-Indisch soldaat heeft te Groningen bij zijn afscheid zijn zwager bijna de geheele onderlip afgebeten. Een 24-tal sigarenmakers van den heer Opstellen teWageningen, hebben de tentoonstel ling te Amsterdam bezocht op kosten van den patroon. De pokken blijken in deze provincie aan het afnemen te zijn. De vorige week zijn nog govallen voorgekomen: te Ter Aar 3, Oud-Beier land 5, Delfshaven 2, Iiillegersberg, Kralingen en IJselmonde 1. In Noord-Brabant zijn gevallen van pokken voor gekomen: een te Yechel, een te Berlikum en een te St.-Michielsgestel. Te Huybergen nabij Bergen-op-Zoom zijn een ongehuwde moeder en haar kind plotseling overleden. Men denkt aan misdaad. De justitie doet onderzoek. Een der Londensche dagbladen be vat een bericht uit Sierra Leone, aan de goudkust van Afrika, gedagteekend 14 Mei jl. Kort te voren waren in het district Sjerbin vijftig inboorlingen beschuldigd geworden, van tooverij te hebben ge pleegd. Da inlandsche rechters hadden de zaak onderzocht, de beklaagden schuldig bevonden en hen veroordeeld om levend geroosterd te worden. De Engelsche autoriteiten hebben tevergeefs gepoogd de ten uitvoerlegging vau dit wreede vonnis te voorkomen. Op echt barbaarsche wijze is h6t vonnis aan die vijftig onschuldigen voltrokken. Bij de belegering van Namdinhin Tongking heeft de Fransche kanonneerboot de „Fanfare" een schot gelost, waarvan de kogel, vol gens den correspondent van de „Daily Pressw van Hongkong, terechtkwam vlak in den mond van het vijandelijk kanon, dat daardoor uit elkaar sprong en de soldaten, die het bediendeD, verwondde. „Een zeldzaam kunststuk van artillerie-oefening", zegt te recht de correspondent. Het proces tegen 17 leden der „Zwarte Hand" is te Xeres ten einde gebracht. Twee zijn vrijgesproken, zeven ter dood veroordeeld, acht tot 17 jaren gevangenisstraf. De jury te Innsbruck heeft Giuseppe Sabbadini, Oberdanks medeplichtige, ter dood ver oordeeld. Volgens het vanwege de Russische regeering gedane onderzoek, is de aanwezigheid van sprinkhanenbroedsel slechts in eenige plaatsen van de zuidelijke gouvernementen vau Rusland gecon stateerd en is de verdelging van dat broedsel aller wegen met goed gevolg geschied, zoodat er grond bestaat voor de hoop dat dit insect zich niet verder zal verspreiden. Ter verdere verzekering der ge nomen maatregelen heeft de generaal-majoor Sche- bekow bevel ontvangen, zich naar Woronesch te begeven. Te Kaluga, in Rusland, zijn des nachts in eene kazerne drie plafonds van onder elkander liggende zalen bezweken. Gelukkig waren twee daarvan niet in gebruik. Toch zijn er tien militairen bij omgekomen en negen gekwetst. BUITENLAND. Frankrijk. Volgens de „Temps" is te Parijs een zeer beslist geval van gele koorts voorgekomen. De heer Le- comte namelijk, attaché bij het departement van buitenlandsche zaken aldaar, werd vóór eenige dagen door doze ziekte in den hevigsten graad aangetast, doch is thans aan de betere hand. Na gedaan onder zoek is men tot de slotsom gekomen, dat hij besmet moet geworden zijn bij het openen van de brieven uit Brazilië. De ambtgenooten des heeron Renan aan het „College de France" hebben hem met nagenoeg algemeene 23 van de 32 stemmen aanbe volen voor het vice-rectoraat, in de plaats van wijlen den heer Laboulaye. Het is juist een en twintig jaar geleden dat de heer Renan, naar aan leiding van eene demonstratie bij do opening zijner lessen, het professoraat in het Hebreeuwsch ont nomen werd. Na den val des keizerrijke werd hij tot den leerstoel in het Syrisch benoemd. Omtrent De Brazza wordt bericht dat hij den 21sten April Lebreville (Gabon) bereikte met 205 man. Stanley had 1000 man onder zijne bevelen, waarvan 110 blanken; men zegt dat de koning van België hem schreef, dat hij de Fransche operaties in het Congoland niet moest bemoeilijken. X>wïtselAlaia.cL Bij den Bondsraad is een ontwerp ingediend, waarbij de aan Italië toegekende vermindering van rechten ook tot overige landen, behalve Spanje, wordt uitgestrekt. Die vermindering heeft betrekking op druiven, zuidvruchten en olijfolie. Uit Breslau wordt gemeld dat door een wolk breuk in hot gebergte de zijtakken van de Oder buiten hunne oevers zijn getreden. Verscheidene plaatsen, zooals Glatz, Schweidnitz en Hirschberg, staan gedeeltelijk onder water; huizen zijn ingestort en bruggen door den geweldigen stroom medege- sleurd. De spoorweggemeenschap is afgebroken. Er is veel vee ongekomen. Gri-oot-Britannië. Het Hoogerhuis heeft bij derde lezing het ontwerp van wet tot afschaffing van de lijfstraffen bij de marine aangenomen. Dit ontwerp werd voornamelijk door lord Salisbury bestreden, die betoogde dat de afschaffing van de zweepslagenstraf de scheepscom- mandanten, in tijden van crises en in hachelijke oogenblikken, zal noodzaken, in veel meer gevallen dan thans zich voordoen, tot de toepassing van de doodstraf toevlucht te nemen. Uit Durban wordt aan de „Standard" geseind dat de regeering der Transvaal aan den gouverneur van Natal kennis heeft gegeven van de schending der Transvaalsche grens door de Usutu's (konings- partij van Zoeloeland). De Usutu's rooven vee en verbranden kraals. Volgens de „Daily News" bestaat er een groot bezwaar tegen den wensch der Australische regee ringen om de Nieuwe-Hebriden te annexeeren, aan gezien de Engelsche en de Fransche regeeringen zich verbondon hebben, om, geen van beiden, deze eilanden in bezit te nemen. Spanje. Naar aanleiding van de buitenlandsche reis der koningin was van verschillende kanten het gerucht verspreid, dat die reis het gevolg was van den toom der koningin over ontrouw van haren gemaal, en dat H. M. nimmer zou terugkeeren. Ter weder legging van deze beweringen heeft het niet aan pogingen ontbroken; koning Alphonsus heeft zijne gemalin op in het oog vallende wijze uitgeleide ge daan en zal, naar men verzekert, haar bij hare terugkomst tegemoetreizen. Voorts werd een der bladen, die bedoelde geruchten in de wereld hadden gebracht, de „Liberal", deswege vervolgd. De be trokken redacteurs of directeurs zijn echter vrijge sproken. Die van de „Globö", om dezelfde roden tot een maand schorsing van het blad veroordeeld, zijn in hooger beroep gekomen. Vereenigde Staten. De „Courrier des Etats-Unis" gewaagt van eene mededeeling der „groote jury" te Chicago aan het gerechtshof aldaar, waarin de aandacht gevestigd wordt op een waren handel in menschen-lijken, in die stad gedreven en volgens bedoeld stuk te wijten aan een door de betrokken beambten niet alleen oogluikend toegelaten, maar ijverig in de hand ge werkt misbruik. Zij hebben namelijk de bezoldi ging van den aannemer van begrafenissen in het district ingekrompen, tot een cijfer, volkomen on- vereenigbaar zoowel met het in acht nemen van de eerste voorschriften der betamelijkheid als van de bepalingen der wet. Zij deden zulks, wetende dat het met eene machtiging gelijkstond om de lijken der armen te verkoopen, welke zij als eene soort van emolumenten schijnen te beschouwen ter be looning van de diensten hunner politieke vrienden. De middelen om mededingers naar de begrafenis contracten af te schrikken, zegt het rapport, zijn walgelijk en maken de commissarissen tot een voorwerp van de verachting hunner medeburgers. Uit deze zware beschuldigingen, welke noodza kelijk een gestreng onderzoek ten gevolge zullen hebben, schijnt men te mogen afleiden dat Massa chusetts niet de eenige Staat is, waar voor het boven leer van fijn schoeisel menschenhuiden gebruikt worden. de welbekende zal, door eene Commissie uitgenoodigd, ten gevolge der Tentoonstelling, D. V., iederen avond te 8 uren, zijne GEWIJDE LIEDEREN ten gehoore brengen in de WETERINGKERK (nabij de Tentoonstelling) te Amsterdam, beginnende 18 Juni 11. TOEGANG VRIJ. Aan don ingang wordt gelegenheid gegeven eene vrijwillige gave af te zonderen ter bestrijding dor onkosten. Een bepaald aantal gereserveerde plaatsen a f verkrijgbaar aan het Kerkgebouw, eiken dag van 's morgens 10 tot 's avonds 7 uren. De prijs van de Hollandsche vertaling der liederen, met Muziek van Phillipps, is 1© Cents per bundel. DE COMMISSIE. Van heden af OPENING der IJsel-Stoomtram- lijn VoorschotenWassenaar en het intreden van den Zomerdienst. Schoone gelegenheid tot bovengenoemde Localitoi- ten en omliggende wandelwegen. Voor Vergade ringen en partijen, bij voldoende vooruitbestelling Tramrijtuigen disponibel. J. VAN DER LEEUW. in het midden der stad. Groote en kleine appartementen, bij zonder voor Familiën. VISCHHARKT ÏO, bericht zijnon begunstigers dat hij van heden af OPRUIMING houdt van eene aanzienlijke partij KINDERSPEELGOED, tegen aanmerkelijk verminderde prijzen. Minzaam aanbevelend, VISCHMARKT ÏO. Fonkelnieuwe complete Encyclopedie, Fraai gebon den, voor den spotprijs van 5 in plaats f 17.50. Nieuwe, volledige Encyclopedie, Groot on misbaar Woordenboek der samenleving, 1710 bladz. over 2 kolommen, omvattende alle Vakken van Wetenschap, Kunst en Nijverheid, door G. KEPPER, onder toezicht en medewerking van de HH. Mr. I. P. VAN BLARKOM, Dr. L. A. J. BURGERSDIJK, N. I. CALISCH, Dr. M. P. UNDO, Dr. C. J. MATTHES, RICHARD HOL, H. J. WILSON en andere geleerden van naam en van erkende bekwaamheden. Deze geheel volledige, fonkelnieuwe Ency clopedie, kort geleden uitgegeven voor f 17.50, verkoop ik nu uit, in fraaien band ingebonden, voor den spotprijs van f 5. Nooit zal het weder voorkomen dat ge eene volledige, fon kelnieuwe Encyclopedie voor slechts f 5 zult kunnen koopen. Profiteer dus, werkelijk profiteer eer dat de voorraad is uitgeput. Aan don winkel afgehaald voor f 5. Wie van buiten de stad franco toezending verlangt, zende ter tegemoetkoming 20 Cents meer, dus f 5.20. Op den Postwissel schrijve menVoor de complete Encyclopedie. Verkrijgbaar bij D. BOLLE, Bazaar van Goed- koope Boeken, Hang b/d Vischmarkt, te Rotterdam. T)T) U I j l/Ti1 V Volkomen genezing door do -OXlJuJ U JAJjIN Bandage Regulateur van Dr. WAER9EGER8, gebreveteerd Breukmees ter der hospitalen, Commandeur en Ridder van ver schillende Orden. 25 Schoenmarkt te Antwerpen. Leiden, ter Boekdrukkerij van A. W. SIJTHOFF.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2