LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7160. Vrijdag 22 Juni. A0. 1883. Tweede Blad. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 10 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere lettere naar plaatsrnimte. Voor het incassee- ren boiten de stad wordt 0.10 berekend. Wij hebben gemeend onzen lezers een dienst te bewijzen door de reeds zoo menig maal besproken zaak van de „Millioenen- jutTrouw" zoo uitvoerig mogelijk mede te deelen. Uit den aard der zaak verschijnt bet Dagblad daardoor een weinig later dan gewoonlijk, hetgeen zoodra mogelijk niet meer het geval zal zijn. Zij, die zich met 1°. Juli op bet Leidsch Dagblad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nommers gratis. Van het kwartaal Juni, Juli en Augustus worden dan alleen de beide laatste maanden ad f 0.74 in rekening gebracht. LEIDEN, 21 Juni. Door de directie der IJselstoomtramwegmaat- schappij werd gisteren aanbesteed het maken der trambaan tnsschen Gouda en Oudewater en van diverse overbruggingen voor die lijn. Het minst was ingeschreven: voor do baan, door den heer M. Van der Hoven te Rotterdam voor f 32,500, voor de overbruggingen, door den heer H. J. Neder- horst te Gouda voor f 12,170 en voor de beide werken gecombineerd, door den heer M, Van der Hoven voornoemd, voor 49,500. De te Sassenheim gehouden collecte voor het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft f 31 opgebracht. In de gisteren gehouden openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling geschillen van bestnnr, werden o. m. behandeld het beroep van S. Heemskerk te Alfen, van eene uitspraak van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, waarbij de aanwijzing tot den dienst bij de militie van zijn behuwdzoon Dirk Van Grooningen Schinkel is ge handhaafd. Rapporteur was de staatsraad Smidt. Voor den appellant trad als gemachtigde op de heer Ph. Von Roetgen Von Floss te Rotterdam. Zoodra bij het ministerie van marine bericht was ontvangen, dat op het wrak van de Adder" door een Scheveningschen stuurman opnieuw een boei was geplaatst, heeft de inspecteur van het loodswezen te Hellevoetsluis een kotter naar Sche- veningon gezonden om den boei te vervangen door een wrakton. De pogingen om het wrak te vinden zijn echter mislukt, daar de boei, welke tot aan wijzing diende, verdreven bleek te zijn, hetgeen ook bevestigd werd door den visscher, die den boei geplaatst had. Mitsdien wordt den visschers namens de reederij opnienw verzocht, indien zij de plaats vinden, waar het wrak ligt, daarvan goed hoogte en breedte te nomen en op het wrak een boei te werpen. Door de geneeskundige staatscommissie zijn bevorderd tot arts de heeren C. L. Vitringa, docto randus; P. Gerrits, J. Bijker en J. C. Huysman, candidaat-artsen, en toegelaten voor het eerste ge deelte de heeren H. Kremer, G. Van der Harst, C. M. Hoogenboom, doctorandi, en J. G'. Uhlenbroek, candidaat arts. De hoogleeraar dr. G. H. Lamers aanvaardde gisteren zijn ambt door het houden eener redevoering in het groot auditorium der universiteit te Utrecht „over den godsdienst als voorwerp van wijsgeerig onderzoek." De uitgevers H. H. De Vries en Viskoper te ,'s-Hage zijn van plan na afloop van het proces der millioenen-juffrouw een boekje uit te geven, dat, met het portret van Jaantje Struik, zal bevatten hare geschiedenis en een verslag van het geheele proces, met bijbehoorende stukken. Bij de kennisgeving van het overlijden van Prinses Marianne aan de verschillende departementen was do raededeeling gevoegd dat het 't verlangen van Z. M. was dat geen andere officiëele rouw zon worden aangenomen dan de uitgeschreven hofronw. Men moet weten dat het gewoonte is, rouwpapier te gebruiken. Vad.) De hoer J. Haspels te Rotterdam zal den lsten November van dit jaar den dag herdenken, dat hij 25 jaar aan het tooneel was verbonden. Blijkens een bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gonv.-generaal van Ned.-Indië is een ernstige ziekte in het padigewas in de residenties Soerabaia en Rembang uitgebroken, waardoor reeds tachtig duizend bouws vernield zijn, en worden maatregelen genomen ter voorkoming van hongersnood onder de inlandsche bevolking aldaar. St.-Crt Blijkens ingekomen ambtsberichten, zijn in het tijdperk van vier weken, dat op 16 Jnni jl. is geëindigd, geen gevallen van longziekte waargeno men bniten het spoelingdistrict. In de slachterijen binnen hot spoelingdistrict bleken de longen van 25 runderen van 12 veehouders door longziekte te zijn aangetast. Ter voorkoming van verdere verbreiding dier ziekte zijn 219 runderen, die met de zieke in aan raking waren geweest, na onteigening afgemaakt. Het stoomschip „Prins Frederik", van Amster dam naar Batavia, passeerde gisteren Eaap St.-Vin- cent; de „Zeeland", van Java naar Rotterdam, arriveerde gistermorgen te Snez. Z. M. heeft met 1 April II. aan don, met ingang van dien datum, eervol uit zijne betrekking ontslagen wapencontroleur 1ste kl. bij de inspectie der draagbare wapenen te Delft, J. J. Fraikin, pen sioen verleend ten laste van den Staat, ten bedrage van 748 'sjaars; aan jhr. G. J. G. Klerck, eervol ontslagen minister van waterstaat enz., met in ver standhouding van het verleende pensioen, een tweede pensioen toegekend ten laste van den Staat, ten bedrage van 3108 'sjaars; - in het college voor de zeevisscherijen herbenoemd tot leden A. P. Van Stolk, mr. E. N. Rahusen, dr. C. K. Hoffmann, dr. A. A. \V. Hubrecht en R. Veen Valck; - aan den heer J. J. B. Heemskerk, op verzoek, eervol ontslag verleend als consul der Nederlanden te Shanghai; - bij het personeel van den geneeskun digen dienst der landmacht benoemd tot officier van gezondheid 2de kl., de studenten voor genoemden dienst (artsen) H. F, A. Sasse en A. W. Verheyden. Gemengd Nieuws, Den lsten September a. s. is hetöOjaar geleden dat het begrafenisfonds „Tot nut van 't algemeen" te 's-Gravonhage werd opgericht. De Haagsche politie waarschuwt het publiek om op zijn hoede te zijn bij het aanknoopen van handelsbetrekkingen met Willem Jacobus Heij- stek, ook handelende op naam van Lambrechts (den naam zijner vrouw), wonende te 's-Graven- hage, Wateringschestraat 83, sedert April 11. en vroeger te Rotterdam, waar ook tegen hem gewaar- schnwd werd. Hij blijkt te schrijven naar allerlei deelen des lands. Zeven schuiten van Katwijk kwamen gisteren te Scheveningen markten; ze besomden van f 27 tot f 55. Een Katwijksche garnaalboot bracht een vangst aan, die f 20 opbracht. De brand te Amsterdam. - De stooin spuit der marine en eenige stoomspuiten der brand weer waren gisteravond voortdurend bezig met het bespuiten van den smeulenden romp der „Doggers- bank", en met het nat houden der puinhoopen van het ijzermagazijn, waaruit telkens nog de vlammen sloegen. De muur van het ijzermagazijn op do werf is door de brandweer omgehaald. Het werkvolk der werf is begonnen met het opruimen der puinhoo pen, en het daaruit verwijderen van smeulende en verkoolde balken. Den geheelen naoht door, en wellicht nog een paar dagen, zullen do spuiten aan het werk moeten zijn. Naar de oorzaak van den brand wordt een onderzoek ingesteld. De schade moet ongeveer drie millioen bedragen. Deze brand brengt in herinnering dien, welke een jaar of tien geleden plaats had op 's Rijkswerf, in dat gedeelte van het ijzermagazijn, dat thans is blijven staan. De schade was echter toen lang zoo groot niet. Het tooneel der verwoesting is verschrikkelijk om aan te zien en men kan zich een voorstelling maken van den gloed der vlammen, als men bedenkt dat zware ijzeren bonten door midden zijn gespron gen, op plaatsen die door de vlammen niet bereikt konden worden. Het schoone schip de „Doggers- bank", dat een eerste klasse krniser was en een lengte had van ongeveer 300 voet, is totaal vernield en moet evenals de „Kortenaar" geheel worden gesloopt. Hedennacht waren er nog 7 stoom- en 10 hand spuiten aanwezig, die te zamen ongeveer 20 stralen water gaven. Naar men vertelt, was het ijzer tegen roesten ingesmeerd met een stof die uit verschillende teeren, in alcohol opgelost, bestond. Daaraan was het dan ook toe to schrijven dat de vlammen mot zulk eene verbazende snelheid over het sohip heengleden en het bijna gelijktijdtig aan alle kanten in brand zetten. Omtrent de oorzaak van don brand bericht de Staatscourant dat die vermoedelijk is gelegen in 8meuling tusschen de stapeling, veroorzaakt door vunr, dat, bij het heetmaken der klinknagels, den vorigen dag van de stelling is gevallen. Alle wachten en voorgeschreven rondes waren stipt gedaan, de laatste om halfvijf. In de O.-Z."Arm8teeg te Amsterdam is een vrouw in een verdacht huis vermoord. De moor denaar is onmiddellijk in hechtenis genomen. - In een kelder op de Martelaarsgracht heeft de politie een Dnitscher gearresteerd, die verdacht is van een moord in zijn geboorteland. - In de Kapelsteeg heeft zich een jongen opgehangen. Gisteren is door de politie te Utrecht de hand gelegd op den horlogemaker D., in de Ham- steeg, die de hem ter reparatie toevertrouwde klok ken en andere voorwerpen niet repareerde maar verkocht, en het geld ten eigen bate aanwendde. Ook de Amsterdamsche politie heeft de hand ge legd op een horlogemaker, die hem toevertrouwde uurwerken naar een bank van leening gebracht, en de daarop ontvangen gelden ten eigen nutte aan gewend had. De prof. Talma en dr. Brondgeest zijn door de jnstitie aangewezen om een nader onder zoek in te stellen ter zake van de oorzaak van den dood der vrouw op het MunBterkerkhof te Utrecht. Van den veehouder J. Van der Valk te Delfshaven zijn 16 van longziekte verdachte run deren onteigend en afgemaakt. Te Arnhem is een persoon het huis zijner schoonmoeder binnengedrongen en heeft haar hoofd zoodanig toegetakeld, dat zij levensgevaarlijk is verwond. Een onbekende oorzaak heeft in het gehucht de Hoeven, onder Son, brand doen ont staan, waardoor de boerderijen met aanhoorigheden en den inboedel, benevens een pakhuis met paarden stal en schuur, toebehoorende aan de kinderen Merks, Francis Roovers en Johannes Merks, geheel zijn vernield. De schade bedraagt ruim f 5000. Gisternacht is in het bureel van den stationschef te Kampen ingebroken en is een brand-

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1