LEIDSCH DAGBLAD. i\°. 7159. Donderdag Q1 Juni. A0. 1883. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. France per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. FBIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17}.' Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incaasee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Offloiëele Kennisgevinffen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden bren gen bij deze ter algemeene kennis dat de passage over de furfmarktsbrug, gelegen over den Ouden Singel, wegens herstelling, op Woensdag 20 en Donderdag 21 Juni s. 8. voor rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 19 Juni 4883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 20 Juni. Blijkens het verslag van den toestand der gemeente Leiden over het jaar 1882 - ditmaal een zéér lijvig boekdeel vormende - bestond de bevolking op 31 December 1881 nit 19,761 mannen en 21,868 vrouwen, samen 41,629 personen, en op denzelfden datum van het volgende jaar uit 20,003 m. en 22,162 vr., samen 42,165 p., zoodat er eeDe ver meerdering is on'staan van 536 personen. Onder bot getal ingezetenen zijn gerekend 518 m. en 52 vr. die tot de landmacht behooren. Tot de Ned. Her v. gem. behoorden 13,018 m. en 14,051 vr., samen 27,069; tot de Fraüsche of Waalsch-Herv. 437 m. en 441 vr., samen 878; tot de Evang.-Luth. 495 m. en 516 vr., samen 1011; tot de Herst. Evang.-Luth. 10 m. 20 vr., samen 30; tot de Doopsgez. of Mennonieten 115 m. en 145 vr., samen 260; tot de Remonstr. gem. 113 m. en 165 vr., samen 278; tot de Chr. afgesch. 771 m. en 625 vr., samen 1396; tot de Roomsch- Kath. 4742 m. en 5854 vr., samen 10,596; tot de oud-Room8che 21 m. en 37 vr., samen 58; tot de Ned.-Israëlietische 245 m. en 292 vr., samen 537; terwijl 36 m. en 16 vr., samen 52 pers., totgeene der genoemde gezindten behoorden. De kiezerslijsten, die den 14den Maart vastgesteld en den 30sten werden gesloten, toonden aan dat het getal kiezers voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal 1257 in 1882 en 1271 in 1883; voor de Provinciale Staten 1255 in 1882 en 1266 in 1883; voor den gemeenteraad 1781 in 1882 en 1808 in 1883 was. Er waren 4 agenten van politie der 1ste kl., 8 der 2de kl. en 40 der 3de kl. voor de veiligheid der ingezetenen werkzaam. Dr. G. J. Dozy, leeraar in de aardrijkskunde aan de H. B.-School voor jongens alhier, heeft zijn ontslag gevraagd en zal, naar men verneemt, het iuptituut van den heer Schrender te Noord wijk overnemen, om die inrichting voor zijne rekening voort te zetten. Volgens het Weekblad van minder courante of incourante fondsen van Broekman en Honders werden gedurende de afgeloopen week de oprichters-aan- deelen Rijnl. stoomtram noch aangeboden noch ge vraagd; de aandeelen spoorweg Leiden-Woorden noch aangeboden noch gevraagd; de aand. Rijnl. stoomtram noch aangeboden noch gevraagdde aand. Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden gevraagd tot 100 pet. en aangeboden tot 106 pet.; de aand. Leidsche Duinwatermaatschappij noch aangeboden noch gevraagd; de aand. Leidsche Broodfabriek gevraagd tot 190 pet.; de aand. straatweg en vaart Gouda-Bodegrave gevraagd tot 14 pet. Mevrouw douairière baronesse Van der Ouder- meulen, oud-grootmeesteres van het Huis van wijlen Koningin Sophia, is in den ouderdom van 76 jaren overleden. In gezelschap van den heer Cordes en freule d'Ivoy Van Mijdrecht, bezocht Prinses Hendrik gisteren weder, ditmaal incognito, de Tentoonstelling. Zjj vertoefde geruimen tijd ook bij de gamelang. Wegens het epidemisch heerschen der pokken te Rotterdam zal het eindexamen voor de Hoogere Burgerscholen niet aldaar, maar te VHage gehou den worden. Eervol ontslag is gevraagd door den heer M. C. Emeys Jr., sedert 1850 hoofd der school te Sluipwijk (gera. Reeuwijk.) Het stoomschip „Soenda", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde gisteren te Suez en zette terstond de reis voort; de „Zeeland", van Java naar Rotterdam, vertrok Zondag-namiddag van Jeddah. Gemengd Nieuws. Een knaapje, genaamd De Jong, ge raakte gisteravond omstreeks halfnegen spelender wijs in het Levendaal. Een der personen, die het ongeluk zagen, aarzelde niet den jeugdigen drenkeling na te springen en mocht er ook in slagen hem behouden op het droge te brengen. Aan hulp was trouwens geen gebrekin een oogenblik waren de menschen van alle kanten toegestroomd om van het ongeval getuigen te zijn. Bij de brug aan de Oude Vest viel hedenmorgen om negen uren een jongen van een varende schuit in de Beestenmarkt. Ook hij werd nog tijdig gered door den man die zich mede in het schuitje bevond. De drenkeling had zich vastgehouden aan de brug en was zoodoende achterovergeslagen. Het Haagsche gerechtshof behandelde gisteren het hooger beroep, ingesteld door het echtpaar Gnnters en den heer Kimmel tegen het vonnis van de rechtbank te Middelburg, waarbij het drietal onderscheidenlijk wegens onbevoegde uitoefening van de geneeskunde en medeplichtigheid daaraan werd veroordeeld tot drie maanden celstraf en f 100 boete. Evenals mr. Bergsma, voor het echtpaar Gnnters optredende, betuigde ook de verdediger van den heer Kimmel, mr. Rijshouwer, uit Zoeterwoude, zijne verbazing over de door de Middelburgsche recht bank uitgesproken veroordeeling. Zijn cliënt was iemand die zijne bevoegdheid met ijver en lust uit oefent, maar op toevallige wijze van een tegen stander een sterk voorstander van het magnetisme geworden was. Bekl. had, na van eene séance ge tuige te zijn geweest, moeten toegeven dat de we tenschap in vele gevallen te kort schoot en gevoelde zich toen tot het magnetisme zóó geneigd dat hij besloot zijne bevoegdheid onder de leiding der clair- voyante uit te oefenen. Het kwam hem voor dat de wet geen zelfstandig onderzoek van een genees kundige bij het uitoefenen van het magnetisme vor derde, ofschoon het door bekl. steeds werd verricht, en dat hij volstrekt niet zich had schuldig gemaakt aan medeplichtigheid van onbevoegde uitoefening der geneeskunde. De verdedigers der beklaagden drongen beiden op vrijspraak aan. Het O. M., waargenomen door den advocaat- generaal mr. Bijleveld, requireerde de vernietiging van het vonnis voor zoover de opgelegde straf betreft en de veroordeeling van de beklaagden ieder in een geldboete van ƒ300. Mej. Gunters nl. was z. i. wel degelijk toerekenbaar, daar zij zich, met de wetenschap dat zij genees kundigen raad moest geven, in haar helderzienden toestand deed brengen. De beide andere beklaagden moesten als medeplichtig worden beschouwd, omdat de een door het schrijven der recepten het misdrijf voltooide en de ander door het brengen van de som nambule in een magnetischen slaap het misdrijf voorbereidde. De adv.-genwas echter van meening dat in de qualificatie van het vonnis ten aanzien van den heer Kimmel en in de opgelegde straf eene wijziging moest worden gebracht. Het opleggen van gevangenisstraf achtte hij niet noodig. Hij requi- reerde mitsdien in zoover de vernietiging van het vonnis en veroordeeling der bekl. ieder in boven genoemde geldboete. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op aanst. Dinsdag. Op degisteren gehoudenpaardenmarkt te Rijnsborg waren ruim 300 paarden ten verkoop gesteld. De handel was buitengewoon levendig en de vraag naar goede werkpaarden bijzonder groot. Luxe-paarden ziet men daar zelden, ook hitten ont braken meestaloverigens waren er bijzonder mooie exemplaren aanwezig en werden er goede prijzen voor besteed. In het millioenen-proces is met den „belangrijken" getuige De Vries nit Amsterdam mr. Haas er ingeloopen. De Vries had volgens dezen advocaat eerst te Amsterdam zaken aan hem ver klaard, die de getuige gisteren onder eede niet durfde herhalen. Blijkbaar had de man geen andere bedoeling met zijn getuigenis dan zijn vroegeren patroons, de heeren Bosch, eenige onaangenaam heden te zeggen. Hij maakte echter een zeer onge lukkig figuur, vooral nadat een anonieme brief was voorgelezeD, door den heer Bosch Jr. overgelegd, waarvan de dreigende inhoud, een laagheid tegen over de heeren Bosch, hem, De Vries, niet onbe kend scheen. Het onheil te Sunderland. - Het onheil dat Zaterdag-namiddag te Sunderland plaats bad en waarvan in onze berichten reeds is melding ge maakt, kan in hoofdzaak als bij onze lezers genoeg zaam bekend geacht worden. Onder een paar dui zend kinderen, bijeen in een lokaal voor publieke vermakelijkheden aldaar, ontstond oen paniek die de gewone gevolgen had. Onderscheidene werden er het slaohtoffer. Arme wichten, die zooeven nog zich vroolijk gespoed hadden naar de uitspanning die hun wachtte, vonden binnen weinige minuten, ja men kan zeggen, binnen weinige seconden, in. grooten getale den dood. En welk een dood! De juiste toedracht is de volgende. Het schijnt dat een goochelaar, Fay genaamd,, voornemens zijnde eene voorstelling te geven in de ruime „Victoria-Hall", welke 3500 personen kan bevatten, bij de verschillende scholen der stad was rondgegaan om aan de scholieren toegang aan te bie den tegen een stuiver elk. Om de kinderen nog zekerder te lokken, beloofde hij eene prijsuitdeeling, waarbij elk kind iets ten geschenke zonde ontvan gen. Oogeveer 2000 kinderen waren bijeen. De gale rijen waren vol met het drukke kleine goedje en ook het parterre was bezet. De goocheltoeren voldeden uitstekend en de pret sloeg over tot uitgelatenheid, toen do verdeeling der prijzen een aanvang zou nemen. Daar zien op eenmaal de kinderen op de gale rijen, dat daarbeneden speelgoed verdeeld wordt. Enkelen beginnen naar beneden te snellen, gevolgd door anderen. In minder dan geen tijd zjjn allen daarboven in beweging, allen stormende naar de trap. Die trap is zeven voet breed, maar halver wege afgesloten door een deur, die, ten einde de con trole te vergemakkelijken, slechts één persoon tege lijk kan doorlaten en naar binnen openslaat. "Wat er thans gebeurde, begrijpt men. De voorste rijen, met geweld tegen de niet wijkende deur gedrongen, gedeeltelijk onder den voet gerakende, stierven weldra door gebrek aan lucht en kneuzingen. In de zaal ging de voorstelling door. Het schijnt dat de catastrophe zóó snel was afgeloopen en zóó weinig gerucht maakte, dat niemand iets vernemen kon van de smarten, die daar op die trap geleden werdeD. Eerst toen do voorstelling bijna afgeloopen was, deed de directeur van het gebouw de deur open. Het tooneel dat men aanschouwde, na de deur te hebben stukgeslagen, spot met alle beschrijving. Bovenaan stonden naïeve kleinen, thans in de zeker heid dat verder opdringen niet baatte. Onderaan lagen lijken ter manshoogte opgestapeld. Daarboven stervende kleinen. Het was een verschrikkelijke taak dien hoop van acht voet hoogte te doorzoeken en de gewonden van de stervenden te scheiden.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1