jV°. 7157. Dinsdag 19 Jun*. 18S Eerste Blad. Avond -ed itie. a o LEIDSCH DA GBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Tan 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren bniten de stad wordt 0.10 berekend. Uit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. Offlciëele Kenuigevingen. De Burgemeester van Leiden, Hoofd van het Gemeen tebestuur, brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den ontvanger der directe belastingen zijn ter hand ge steld een kohier personeele belasting en een van het pa tentrecht, beide voor den dienst 1883/84, en executoir ver klaard den 16den Juni jl., terwijl de belanghebbenden voorts worden herinnerd aan hunne verplichting om hun nen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 18 Juni 18S3. DE KANTER. Vergadering van de Gemeenteraad van Leiden, op Don derdag 21 Juni 1SS3, des namiddags te twee uren. LEIDEN, 18 Juni. De commissie van financiën deelt mede dat het onderzoek van de rekeningen der stedelijke gasfabriek tot geene bedenkingen heeft geleid, zoo dat zij voorstelt die goed te kenren, de exploitatie rekening in ontvangst ad 276,187.341/, en in uitgaaf ad f 237,980.68, sluitende met een batig saldo van f 38,206.66'/2, en de rekening van het nitbreidings- en vernieuwingsfonds in ontvangst tot een bedrag van f 124,927.54 en in nitgaaf tot een bedrag van f 120,486.63%, sluitende met een saldo van f 4440.90Y2- Zij stelt tevens voor het batig saldo van f 58,625.85 te storten in de gemeentekas. Aan den gemeenteraad wordt door B. en"Ws. overgelegd het rapport der commissie van fabricage op de adressen der Leidscho Broodfabriek en de firma J. Parmentier en Zn., ingediend naar aan leiding van de voordracht tot demping van een ge deelte der Binnenvestgracht tot aan de Mare. Met de commissie achten zij hot wenschelijk om voor- loopig de ko3ten der demping en rioleering voor rekening der gemeente te nemen en de uitloozing te doen plaats hebben in de Mare, terwijl hun het voorstel tot aanhouding van de beslissing of de ge dempte gracht zal worden bestraat dan wel aan den openbaren dienst onttrokken en geheel of ge deeltelijk verkocht, in alle opzichten aannemelijk voorkomt. Zij geven uit dien hoofde in overweging overeenkomstig de conclusiën van het rapport der commissie tot de demping en rioleering te besluiten, waarvan de kosten geraamd worden op f 3500, en de beslissing omtrent de aan den daardoor bekomen grond te geven bestemming tot nader aan te hou den. De bij hunne vorige voordracht ingediende sup- pletoire staat van begrooting, strekkende tot ver hooging dier begrootiug met f 5500, te vinden door geldleening,is dientengevolge met ƒ2000 verminderd. Nadat gisteren in verschillende kerkgebouwen du overwinning op den 18den Juni 1815 behaald in de velden van Waterloo godsdienstig werd herdacht, geschiedde die herdenking heden door het uitsteken der vaderlandsche driekleur van openbare en parti culiere gebouweD, zoowel hier ter stede als elders. In de residentie was op het voetstuk van het standbeeld van KoniDg Willem II, den held van Waterloo, een fraaie bloemkrans neergelegd. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen f 34, f 3.60 en f 1.75; de laagste f 34, f 3.50 en f 1.75. Men schrijft ons uit KatwijkHet badseizoen is sedert eenige dagen geopend en het vertier op het strand begint van dag tot dag toe te nemen. Aan de beide badinrichtingen wordt reeds dagelijks van het zeobad gebruik gemaakt, waartoe de be trekkelijk hooge temperatuur van het water en de flinke golfslag dan ook menigeen uitlokt. Reeds enkele families zijn aangekomen en hebben zoowel in hotels als bij particulieren voor langeren of korteren tijd hunne tenten opgeslagen. De strand stoelen, waarvan het aantal vermeerderd is, bieden reeds aan velen eene verkwikkende rustplaats aan. Allen die sedert eenigen tijd niet alhier geweest zijn, roemen ten hoogste de verbeteringen welke door de bouwcommissie zijn tot stand gebracht. De flinke, 7 meters breede straatweg, welke even wijdig aan het strand, van af de kerk naar het nieuwe bouwterrein loopt, wordt des avonds door een groot aantal nieuwe lantaarns verlicht, terwijl ten gerieve van het publiek hier en daar banken geplaatst zijn. Van het bouwterrein zelve zijn reeds 3000 M* verkocht, terwijl men met den aanbouw van eenige villa's reeds in Juli of Augustus eon aanvaDg zal maken. In de volgende week zullen de concerten een aanvang nemen, welke geregeld wekelijks zullen gegeven worden. Ten slotte dient nog vermeld te worden, dat door eenige heeren in een der lokalen van het badhuis, hetwelk door den heer Yan Vlaanderen geëxploiteerd wordt, eene sociëteit is opgericht, waarvan tegen eene geringe contributie de badgasten lid kunnen worden en waar monzich bij minder gunstig weder, voor gezelligen kont of het een of ander spel, onderling kan bezighouden. Enfin, men ziet uit het bovenstaande dat alles gedaan wordt om onze steeds in bloei toenemende badplaats meer en meer te ontwikkelen, hetgeen geenszins eeno gemakkelijke taak is, daar men met de belangen van zoovelon en met allerlei omstan digheden rekenschap moet houden. De Fransche deputatie is in audiëntie ont vangen bij den KoniDg cp hot kasteel „Berg" bil Luxemburg. De ledon der commissie zijn bij deze gelegenheid vereerd met de orde van de Eikekroon. De heer J. M. Kraaijenbrink, chef-bloemist van den Koning, die door den Koning-Groothertog naar Luxemburg werd ontboden, zal eene reis onder nemen naar Frankrijk, waarschijnlijk om daar inkoo- pen te doen voor de tuiDen van den Koning-Groot hertog te Luxemburg. In hare zitting van hedennamiddag heeft de Eerste Kamer een adres van rouwbeklag vastge steld wegens het overlijden van Prinses Marianne. Nadat do voorzitter herinnerd had aan de mildda digheid dor Prinses, aan hare bevordering van nut tige instellingen en dat zij de laatst overgeblevene was van een vroegere Oranjegeneratie, werd het adres aangenomen, waarin de Kamer den Koning condoleert met den dood zijnor beminde tante, door Nederland diep betreurd, daar zij gedurende geheel haar leven metterdaad getoond heeft het Yolk lief te hebben en aan het Vaderland gehecht te zijn. De minister van koloniën deelde do ontvangst mede van het volgende telegram van den gouverneur- generaal van Nederl.-Indië„Buitenzorg, 18 Juni. Toestand Atjeh verbeterd. Groot-Atjeh nagenoeg geheel gezuiverd van benden, die echter nog op grenzen bijeenzijn." De Kamer is daarop tot nadere bijeenroeping gescheiden. Het stoomschip „C. Fellinger," van Batavia naar Amsterdam, vertrok gisteren van Port-Said; de „Conrad" vertrok Zaterdag van Batavia naar Amsterdam; de „Noord-Brabant," van Rotterdam naar Java, vertrok hedenmorgen van Suezde „Prins Frederik," van Amsterdam naar Batavia, vertrok Zaterdag van Southampton; de „W. A. Scholten," van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde heden nacht om twaalf uron Lizard; de „Voorwaarts", van Amsterdam naar Batavia, vertrok Zaterdag van Marseille. Ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van den heer J. P. Yan Söhsten, leeraar aan het gymnasium te Delft, zijn door curatoren bij den gemeenteraad aldaar aanbevolen: J. G. Ett, leeraar aan het gymnasium te "Winschoten, en J. N. Lancel, leeraar aan de departementale school te Breda. Gisteren - geboortedag van wijlen Koningin Sophia - wapperde de rouwvlag van de Sophia- stichting te Scheveningen en werd die inrichting voor kinderen, die alleen door zeelucht en zeebaden knnnen genezen, weer geopend. Reeds zijn enkele kinderen opgenomen. Gemengd Nieuw». Wederom woedde hier boven de stad in den laten avond van Zaterdag en in den vroegen morgen van Zondag eon hevig on weder, vergezeld van hevige stortbuien. Bij de laatste golegenheid werd de acht kilo zware koperen bal tusschen het kruis en de peer op den toren der R.-K. kerk van O. L. Yrouwe Hemelvaart aan de Haarlemmerstraat nabij de Haven in tweeën geslagen, waarvan het eene gedeelte op de stoep voor het gebouw gevon den werd en het ander gedeelte in den tuin van het door een gracht van de kerk gescheiden hofje. Daar een zerk vóór den ingang mede stuk is, ver moedt men dat de lichtstraal onmiddellijk van den toren zijn weg langs den gevel naar beneden heeft genomen, op zijn weg tevens een kopstnk van het ijzeren hek vernietigende. De houten lijst was even eens beschadigd, zoomede een gedeelte van de peer aan den toren. Er was nog geen dienst, doch de enkele personen die zich reeds tempelwaarts hadden begeven, kwamen met den schrik vrij. Door den vrij hevigen wind geraakte hedennamiddag een hoed van een meisje in de Mare, doch het hoofddeksel werd weer op het droge gebracht door een voorbijganger, die zijne hulpvaardigheid op kostbare en minder aangename wijze beloond zag. Toen hij namelijk zich over het water bukte, vielen twee guldens van de zes, welke hij in zijn vestzak had, in de gracht. Niettegen staande beproefd werd ze met een bengelnet op te vi8schen, konden ze niet teruggekregen worden. De voormalige dienstbode ten huize van den heer v. R. te Loosduinen, die successie velijk een zoo groot aantal goederen uit de woning van haren meester ontvreemdde dat karrevrach- ten noodig waren om ze gezamenlijk te vervoeren, is heden door de Haagsche rechtbank wegens diefstal in dienstbaarheid tot 6 maanden celstraf veroordeeld. Heterf van den landbouwer G. J. Woer- tink te Varsen, ouder Ambt-Ommen, is door den bliksem getroffen. Alleen eenig huisraad werd gered. Ook een korenmolen, staande op drie kwartier afstands van Afferden, werd geheel door den bliksem vernield. Te Wijhe werden drie koeieü, toebehoo- rende aan den landbouwer A. Nieuwenhuis, op dezelfde wijze getroffen en gedood. Een verschrikkelijke ramp is Zater- dag-avond in de Yictoria-Hall te Sunderland voor gevallen. Bij het einde eener kindervoorstelling, toen de toeschouwers zich begonnen te verwijderen, vielen eeoigen bij de deur tegen den grondanderen liepen over de gevallenen on er ontstond een afgrij selijk tooneel. Honderd zes en tachtig kinderen zijn gestikt en een groot deel is gewond. Yolgens een nader bericht is de Yictoria-Hall de grootste zaal in Sunderland. Meer dan duizend kin deren vormden het levendig en volop genietend publiek der voorstelling. Toen zij huiswaarts zon den gaan, werd op do nauwe trappen geen vol doend toezicht gehouden; er kwam opeenhooping en eene, jammerlijker wijze, gegrendelde deur sloot den uitgaDg. Het treurig gevolg wasdat de arme kinderen door den schrik niet dachten aan terug- keeren in de zaal; allen drongen voorwaarts, en velen werden doodgedrongen. De gansche stad verkeert onder den indruk van dit oDgehoord droevige feit.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1