DAGBLAD. Tweede Blad 7136. dm A0. 1883. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. V PBIJS DER ADVERTENTIES ▼tl 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. UEIf»)Eï¥, 10 Juni, Ter Öemeene-Secretarie is, tegen betaling van f 3.90, :n druk verkrijgbaar het door Burgemeester on Wethouders op dou 30sten April j). ingevolge art. 182 der Gemeentewet, aan don Raad gedaan uitvoerig en beredeneerd verslag van den toestand der gemeente over 1882. Gisteravond trad voor een goed opgekomen publiek in do groote zaal van het gebouw voor Christelijke Belangen in het Noordeinde dr. J. A. Gerth Van Wijk, uit 's-Gravenhage, op om de op 15 Januari jl. alhier opgerichte afdeeling van het Neder andsch Werkliedenverbond „Patrimonium" (Vaderlijk Erfdeel) bij Leidens ingezetenen in te leiden. Onder het zingen van Psalm 89 7 den katheter beklommen hebbende, deed ZEw. een kort gebed, las eenige verzen uit Deuterononium 6 en ging als- toen over om het doel van Patrimoniums bestaan uiteen te zetten, waarbij hij in prachtig gekozen woorden, maar met grooten ernst, wees op den on zaliger toestand van hen, die een gelijkheid van standen wenschen in het leven te roepen en alzoo de ordening Gods omver trachten te werpen. „Ze willen", zeide spreker, „een hemel op aarde hebben, maar goed gezien brengen ze er niets anders dan eon hel." „Patrimonium" trekt daartegen te velde, niet met vlecschelijko, maar mot geestelijke wapenen. „Patrimonium" zoekt de kracht om den strijd aan te binden tegen den revolutiegeest niet in zich zel- ven, maar in God, zich houdende aan den Bijbel, die in alles het richtsnoer voor handel en wandel zijn moet. „Patrimonium" beseft het terecht dat de boom zijne levenssappen moet trekken nit den wor tel, en dat waar die wortel ondermijnd wordt, de boom moet sterven. Het Verbond bestaat uit werklieden, en dat doet spreker goed aan het hart; maar op die werklieden rust dan ook eene dure roeping. Immers, waar zij, uit kracht van hun beginsel, geroepen zijn vlijtig te wezen in hun beroep en om orde op hunne zaken te stellen ook in hun huis, daar ligt hot ook op hunnen weg om een nauw toezicht op elkander te hondeD, opdat Patrimonium's en van zelf dus ook 's ïleeren naam niet gelasterd worde. En wat „Patrimonium" nog meer ten doel stelt? 't Is om ook elkander in tijd van ziekte te onder steunen en een pensioenfonds voor oude leden, die niet meer werken kunnen, en voor de weduwen en weezen der leden op te richten. Altemaal goede, uitnemende zaken. Leest men daarvan letterlijk in de Heilige Schrift? Letterlijk neen, maar de Schrift wijst er toch den weg toe aan. „O, wat is het aangenaam", zegt sprekor, „als broeders bij broeders, wanneer er wonden geslagen zijn, eenige zoete droppelen van lafenis daarin kunnen gieten. Zulk eeno zaak mag, neen moet gesteund worden, en om die zaak te steunen, daartoe zal het bestuur der Leidache afdeeliDg van „Patri monium" den ingezetenen dan ook zeer spoedig in de gelegenheid stellen." Eu daar Leiden een fabriek stad is, heeft spreker er een goeden dunk van en beveelt lirj dan ook „Patrimoniums" afdeeling in Leiden bij beeren fabrikanten, patroons en nieer- gegoeden ten zeerste aan en sprak hij ook den wensch uit dat nog tal van gewone leden moge toetreden. „Maar", zeide spreker, „nog eens, waar ik mee begonnen ben, moet ik eindigen, 't is met de schoone woorden van wijlen den ge vierden Da Costa: 't Geheim van alle zegen, Oranje en Neerland hoor 't, Is in Gods gunst gelegen, Zijn dienst, Zijn trouw, Zijn woord." Nu iiot spreker zingen verzen 3 en 6 van Psalm 81, terwijl inmiddels eene door hem aanbevolene collecte ter bestrijding der onkosten werd gedaan; waarna hij een kort dankgebed uitsprak en men hoogst voldaan over bet gehoorde de zaal verliet. Gaarne gaven wij een uitvoeriger verslag; om dit echter getrouw in al zijne deelen te kannen, zouden wij een uittreksel er van voor ons moeten hebben, en dat kan niet, daar, hoewel er eene le zing aangekondigd was, dr. Gerth Van Wjjk eigenlijk geen lezing, maar een schoone geïmproviseerde voor dracht hield, waarvan de ernst nu en dan door keurig gekozen ironie werd afgewisseld. Tijdens het spreken heerschto dan ook de grootste stilte en hing men met gespannen aandacht als aan zijne lippen. Zeker zal het den leden van Leidens afdee ling en allen, die don spreker hoorden, niet verdrieten ZEw. nog meermalen in ons midden te mogen zien optreden. Ingezonden Morgen komt de jaarlijkscho vergadering van hot vrijmetselaarsbond „het Groot Oosten" te 's-Hage bijeen. De afgevaardigden vereenigon zich heden avond aan oen souper in het „Hotel del'Europe." Do broederlijke maaltijd heeft morgen, na afloop der algemeene vergadering, in het Loge-gobouw plaats. De Provinciale Staten van Zuid-Holland, die 3 Juli bijeenkomen, zulleü in hunne zomervergade ring drie leden der Eerste Kamer en vijf leden van het college van Gedeputeerde Staten hebben te be noemen. Onder de punten van behandeling komt o. a. voor een voorstel tot vernieuwde vaststelling der verordening tot beteugeling van het kwaadaardig klauwzeer of rotkreupel, waaraan 's KoniDgs goed keuring in 1882 was onthouden. De enkel provinciale begrooting voor 1881 is voorgedragen tot een bedrag van f 293,017.oSl/t. Daarbij zijn voor het onderwijs de zelfde subsidiën uitgetrokken als ten vorigenjaro werden toegestaan. Verder zijn door Ged. Staten breed toegelichte voorstellen gedaan tot verbetering van verschillende vaarten in de provincie. Daaronder is opgenomen de verdieping van den Rijn van Leiden tot Bode- grave tot 3 M.A. P. en van Bodegrave tot Woerden tot 2.40 M.A. P., waarvoor 43,000 op do begrootiög is uitgetrokken. Rijnland geeft f 4000. Atwijzend wenschen zij te beschikken op een adres van hoofdbestuurders der vereeniging „het Nederlandsche Tooneel" om subsidie ten behoeve der Tooneelschool. Het stoomschip „Prinses Amalia," van Bata via naar Amsterdam, passeerde hedenmorgen Dun- geness en zal behoudens tegenspoed, morgenochtend in IJmuiden kannen binnenkomende „Stella," van Baltimore naar Amsterdam, passeerde hedenmorgen Lizard; de „Noord-Brabant," van Rotterdam naar Java, vertrok hedenvoormiddag van Port-Said. In de namiddagzitting van het Millioenen-proces werd gehoord de zoon van Bosch, wiens verklarin gen niet alleen werden bevestigd, maar bovendien nog hier en daar aangevuld. Jaantje verklaarde ten slotte dat, nu de zaak toch nog niot afgeloopen is, zij zich Maandag nader zal verklaren over de schulden welke zij erkent en de middelen ter betaling daarvan. Alle beklaagden waren heden al bijzonder ernstig, zelfs Hoetink heeft zijn vroolijk uiterlijk niet meer. Gisternamiddag sloeg de bliksem in de arbei derswoning van J. Weyenberg onder Yoorstin een oogenblik was alles een prooi der vlammen; een koe en een kalf zijn mede verbrand. Telegrammen. het EDgelands plicht was met Frankrijk in overleg to handelen. De spreker drnkte do meening uit dat Eogelsche staatslieden in den regel hun verstand niet tot hunne beschikking hebben als het Oostersche zaken geldt. Hij spotte mot het denkbeeld dat een tunnel door het Kanaal eenig gevaar voor Engeland zou kannen opleveren. BERLIJN, 16 Juni. (Part. Tel.) Do beroemde Pooische schrijver Kraszewski, een man van 72 jaren, die sedert 20 jaren te Dresden woont, werd alhier Maandag, op verzoek van den Duitschen gezant te Weenen, in hechtenis genomen. - De laatste gelooft dat Kraszewski met het bespioneeren der plattegronden en ligging van Duitsche vestin gen, alsmede van andere militaire geheimen voor een vreomde mogendheid belast is. De papieren die gedu rende de afwezigheid van den schrijver in zijne woning te Dresdon gevonden zijn, moeten de verdachtheid bevestigen. De officier van justitie te Dresden is hier aangekomen. Ook werden in hechtenis ge nomen de gebroeders Kowendziesky, die te Dresden een sigarenfabriek bezitten, en de voormalige majoor Bogdanowitsch. Bij de huiszoeking waren volgens een depeche aan het „Berliner Tageblatt" uit Kra- kau, ook Berlijnsche politiebeambten tegenwoordig- Marktberichten* Leiden, 16 Juni. Heden aangevoerd: Tarwe 7 hectoliter. Win tertarwe f 9.a f 10.Zoinertarwe f 8.— a ƒ8.50. Rogge 8 H. L Winterrogge f 6.50 a 7.Zomerrogge f 5.50 a f 6.50 Gerst 6 H. L. Zomergerst f 6.a f 6.50. Chevalier-gerst 6.a f 6.50. Haver S H. L. Zware Haver f 4.25 a /"4.7B. Lichte Haver S.a 3.50. Dtdvenboonen 6 hectol. f 8.a f 8.50. Paardenbooneu 7 bentel. 7.a f 7.50. Bjter: 10250 kilogr., lete qualit. 1/4 vat f 60.a 66.— Scheiboter 2de qualit. 1/4 vat f 54.a f 58 Boter lste qualit. per kilogr. f 1.50 a f 1.65, Scheiboterde 2 qualit. per kilogr. f 1.85 a f 1.45. Iienee Zwarte Tarf 4000 dnbb. hpotol., O 26 a f 0 28. Delft, 16 Jnni. Kaaa. Aangevoerd 107 stapels, weg. 33,966 KG. Prijs 23 a 23 50. Amsterdam, 1G Juni. Aardappelen. Nienwe Andykers/lO a 1]idem Wcstlandscbe f 7 a 9id. Spaansche per KG. 12 a 13 ets. Heden is het eerste scheepje met ODgeveer 100 HL. West landers van 's-Gravenzande aangekomen. Nienw-York, 16 Jnni. Petroleum raw a/d. bronnen (per barril)119, dito geralfin. (per gallon) 73/i- Suiker, Moecovadoa, 87/g. Sleel 420. Maïs 65. Roode Wiutertarwe 1221/^, per Jnni 1193/4, per Jnli 1205/«, per Aog. 1227/,,, roode voor jears dito nom. Vracht voor Grauen u. Liverpool 2 d., idem voor Katoen 3/ie RIJNLAND, 15 Joni. Boezemstanden 's morgens 8 uren: Onde-Wetering 55, Katwijk 62, Spaarndam 61, Halfweg 62, Gonda 51, Leiden 57. De verwachting voor morgen is: zuidwestelijke of westelijke wind, min of meer buiig weer, regeD. LONDEN, 15 Juni. (A.) Ia eene rodevoering te Birmingham zeide de heer John Bright heden dat het eerste Suez-Kanaal geheel tot stand was gebracht door de krachtsinspanning van Frankrijk, en dat, indien een tweede kanaal moest worden aangelegd, Gemengd Nieuw». Hedenmorgen is uit den Morschsingel het lijk opgehaald van den sedert jl. Dinsdag ver- mi8ton 22-jarigen smid J. G. v. W., die, naar men meent te mogen veronderstellen, op deze wijze zelf een eind aan zijn leven heeft gemaakt. Het lijk werd naar de loods voor drenkelingen overgebracht: Deze week werden aan de zwem- en bad-inrichting „Rhynzigt" 723 zwembaden door heeren en 125 door dames genomen. Temperatuur van het Rijnwater steeds 19° Celsius. De jubilaris, ten wiens eere gisteren op de Beestenmarkt alhier een decoratie van vlag- gedock was aangebracht, is de heer H. Dito, com missionair voor Tesselsche veehouders. Door eenige kooplieden werd dit bewijs van belangstelling aan gebracht op de plaats, welke bestemd was voor de lammeren zijner firma. De epidemie van mazelen te Oegst- goest heeft opgehouden. In de Bankastraat te 's-Hage is een driejarig kind door den tram overreden. Het was terstond een lijk.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1