LEIDSCH||§ DAGBLAD. N°. 7150. Maand&i IS Juni. A°. 1883. Eerste Blad. FE1JS DEZER COURANT: T«or Leiden per 3 maanden1.10. Kranen per post.B 1.40. Ahonderiyke hommers.0.05. Dit Kommer bestaat nit TWEE BLADEN. Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 110 tot 118 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. Offioiëele Kennisgevingea. Burgemeester en Wethouders van Leider); Gezien de circulaire van den Staatsraad Gouverneur van Zuid-Holland, van den 21sten Augustus 1831 (Provinciaal blad no. 110), Doen te weten, dat ter voldoening aan het Koninklijk besluit van den lsten dier maand no. 72, de Dankdag of godsdienstige viering der overwinning van Waterloo, ditmaal op Zondag den 17den dezer maand, zal worden gehouden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 14 Juni 1883. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der GEMEENTE LEIDEN, ontvangen hebbende eene circulaire van den Com missaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, van 12 Jan. jl. houdende uitnoodiging om, door het aansporen der ingeze tenen tot milddadigheid, zooveel mogelijk het welslagen te bevorderen der jaarlijksche Collecte, welke ten gevolge van Zijner Majesteits dispositie, van den 16den November 1S20, n°. 81, door de Districts-commissie tot aanmoediging en onder steuning van den Geioapenden Dienst in de Nederlanden, zal worden gehouden, doen te weten dat, ingevolge het verlangen van gemelde Commissie, de genoemde Collecte zal geschieden, door daartoe gemachtigde personen, met gesloten bussen, op Maandag en Dinsdag 18 en 19 Juni aanstaande, aanvangende 's morgens te negen uren, aan de huizen der ingezetenen, die verzocht worden op de uit reiking hunner liefdegiften orde te stellen. Burgemeester en Wethouders, gaarne voldoende aan het verlangen in gemelde circulaire vervat, noodigen de ingezetenen dezer gemeente dringend uit, door onbekrompen bijdragen kracht dadig mede te werken tot de ondersleuning der instel ling, welke zij zoozeer behoeft, maar gelooven tevens dat de bestemming van de opbrengst dier Collecte reeds eene goede uitkomst verzekert en voor ieder rechtgeaard Neder lander, die in de geschiedenis van zijn eigen land geen vreemdeling is, alle verdere aansporing overbodig maakt. Het fonds, tot instandhouding waarvan die gelden wor den ingezameld, strekt toch niet slechts in het belang der verminkten en infirmen van den gedenkwaardigen en be- slissenden slag bij Waterloo (een dwaalbegrip dat bij velen heerscht), neen, ongelukkigen van iederen strijd, waarin ons vaderland gewikkeld was en nog is, ondervinden het steeds, dat ten hunnen behoeve een blijvend liefdewerk is gesticht: strijders van den Belgischen veldtocht, hand havers onzer macht in Oost- en West-Indische bezittingen, veteranen van 40-jarigen dienst, genieten nu reeds, of hebben althans het vooruitzicht te genieten, van hetgeen hunne landgenooten hebben weggelegd en thans nog af zonderen tot leniging hunner smarten, tot ondersteuning van hunnen gebrekkigen ouderdom. De Nederlandsche soldaat wete het, dat, zoo hij wer kelijk in en door den dienst infirm is geworden, er een fonds bestaat, met het doel om door toelage, boven en behalve zjjn pensioen, zijn ongeluk te verzachten; maar het Nederlandsche volk zij er dan ook, door dankbare belangstelling gedrongen, gedachtig aan die ondersteuning met meer mildheid te verleenen, opdat het fonds aan al die billijke aanvragen voldoe en de lijst der sollicitanten niet nog een aanzienlijk getal blijve aanwijzen, tot beschaming van den tijdgenoot, die aan het werk, eenmaal zoo krach tig aangevangen, slechts met slappe handen voortbouwt. Moge de goede uitslag dezer inzameling, waarvan Bur gemeester en Wethouders zich reeds vooraf overtuigd hou den, het doen zien, dat deze roepstem niet tevergeefs ook tot Leidens ingezetenen werd gebracht I Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 14 Juni 1883. E. KIST, Secretaris. LEIBEW, 16 Juni. Heden is aan de universiteit alhier de heer Rom- mert Brandsma, geb. te De Lemmer, bevorderd tot doctor in de geneeskunde met academisch proef schrift, get.: „Over vernauwingen van het strotten hoofd na tracheotomie bij croup en diphtheritis", alsmede de heer L. J. M. Nelissen, geb. te Bergen op Zoom, tot doctor in de rechtswetenschap met academisch proefschrift, gel.„Wie draagt vóór de levering bij herhaalden verkoop het gevaar?" Yan de Kweekschool voor Zeevaart alhier is thans door do zorgen van den directeur met het oog op de inzending ter internationale koloniale tentoonstelling ook in onze moedertaal eene beknopte geschiedenis van haar ontstaan in druk verschenen. Ze leest prettig, is ter beschikking van belangstel Deze Courant wordt dagelis, met uitzondering van Zon- en Feestdagn, uitgegeven. lenden en wordt gevolgd dor eene korte beschrij ving der opleidingschool, demiddelen van onderwijs en opvoeding, de vereischfen tot plaatsing en de vooruitzichten der jongens. Een kort verslag van del toestand der Kweek school is nu mede gedrukt, Iet voornaamste deelden we daarvan echter reeds bede nadat het in de algemeene vergadering van >en 23sten Mei 11. was uitgebracht. Uit het elfde jaarverslg van „Tesselschade" blijkt dat deze vereeniging 30 afdeelingen of cor respondentschappen telt, tegm 29 in het vorig jaar. De afdeeling Leiden beiiaat uit 177 leden en donateurs en 11 werkster, terwijl die te Ouds hoornAlfenAarlandervecnKoudekerk 34 leden en donateurs telt, doch geei werksters. Twaalf leden en donateur maken het correspon dentschap te HillegomBeinebroek uit, doch ook daar zijn geen werksters aai verbonden. De Leidsche afdeeling zenit, ten einde het getal der contribuanten te doen "vermeerderen, jaarlijks circulaires rond, terwijl op and»re plaatsen op andere wijze daarvoor wordt gearbeil. Alles gaat in de afdeeling te Leiden naar wensch. Het bestelwerk neemt toe en de St.-Nicolaas-étalage in het depot had vrijgoed succes. De afdeeling geeft een toelage aan een meisje dat de Teekeiacadomie in Den Haag bezoekt. Het bestuur te Leiden bestaat tit mevr. de wed. A. C. De Fremery-Herckenrath, roorz.mevr. A. Kroon-De Koning, penningm.mej. A. C. W. Schol ten, seer.; mevr. M. M. Van der Kaay-Biskanter (die teven8 zitting heeft in het hoofdbestuur), en mevr. F. F. Rauwenhoff-Tobias. Het depot is gevestigd bij mej. de wed. Van Rijkom-Mulié, Breestraat No. 137. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 39—61 volwassen personen en van 19 kinderen. De heer D. Veer, onderwijzer te Zevenhuizen aan de school No. 1, is als zoodanig benoemd te Delft. Het bestuur van het Gebouw voor Kansten en Wetenschappen te 's-Hage heeft ten behoeve van den Hollandsch-Indischen Bazaai, ten bate van de Sophia-stichting, gratis het gebrnik afgestaan van al hetgeen van den inventaris voor de inrichting van den Bazaar van dienst kan zijn. Bij besluit van B. en Ws. van Amsterdam is aan den 6ervol ontslagen hoogleeraar dr. W. Berlin een pensioen verleend van f 2598.79 per jaar. Tot adsistent bij de heelkundige kliniek en poli kliniek, voor zooveel de afdeeling van den hoog leeraar dr. C. L. Wurfbain aangaat, 16 benoemd de heer H. F. L. Otto. Op de Tentoonstelling te Amsterdam is thans het Paviljoen des Konings geopend, dus juist zes weken nadat het gereed had moeten zijn. Wij wagen de voorspelling dat Z. M. er geen voet meer zetten zal, maar moeten erkennen dat als de Koning zes weken op 't gereed komen van zijn paviljoen moest wachten, de „koningin der aarde" nog geen recht tot klagen heeft over de weinige vorderingen aan het hare, waarvan nog altijd weinig meer dan de romp gereed is. Immers in de hofkringen geldt „l'honneur aux dames" onder zekere omstandigheden niet.(R. iV.) Op de tentoonstelling van Schoone Kunsten der „Société libre d'émulation" te Luik, is de schilderij van J. J. Destrée, „Strandgezicht te Scheveningen", voor eene particuliere verzameling aangekocht. De „Arnhemsche Z wemclub" is voornemens een nationalen wedstrijd te organiseeren. De eerstvolgende verzendingen van brieven en andere stukken naar Curasao, langs den weg van Nieuw-York, zullen plaats vinden 2 en 20 Juli, 6 en 24 Augustus, 10 en 28 Sept., 15 en 31 Oct., 16 Nov. en 5 Dec. a. s., met den trein die te 7 uren 's av. uit Rotterdam naar Ylissingen vertrekt. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasaee- rea buiten de stad wordt 0.10 berekend. De laatste beriohten aangaande den gezond heidstoestand van Hendrik Consciense zijn weder zeer verontrustend. Hij eet letterlijk niets meer; melk is zijn eenige voedsel. Hij is buitengewoon vermagerd en heeft allen arbeid moeten staken. Het stoomschip „C. Fellinger", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde gisteren te Southampton en zette de reis voort. Prof. Michel Stefano, graaf De Rossi, nit Rome, zal op 18 Juni a. s. te Amsterdam eene voordracht houden over regelmatige waarneming en meer ge zette studiën van de natuurkrachten die binnen onzen aardkorst werkzaam zijn, en de gevolgtrek kingen, die tot nu toe uit die waarnemingen kon den worden afgeleid. Deze zoo goed als geheel nieuwe wetenschap, die aanvankelijk nog seismographie, aardbevingleer geheeten, later endo-gène, heeft eindelijk den naam verkregen van géodynamische wetenschap, waarmede men wel de meest juiste formule heeft getroffen. Weinige verschijnselen werken zoo ingrijpend op het men8chelijk gemoed, maken ook verder op de bezielde wereld zalk een indruk als aard- en zee bevingen, nopen ook later nog zoozeer tot nadenken als deze wetenschap. Zonderling genoeg was het 't verre Oosten, China en, ook om zijnen meer vulcanischen bodem, voornamelijk Japan, die ze tot een onder werp van geregelde waarneming en studie maakten, daartoe vernuftige en toch eenvoudige toestellen uitdachten en uit de verkregen uitkomsten tot de oorzaken trachtten op te klimmen. In Europa was het aan Italië voorbehouden ons voor te gaan tot een beter inzicht van de werke lijkheid. Na een betrekkelijken stilstand werd het meer afgeronde schema in 1875 nogmaals ruim en helder uiteengezet door den begaafden Luigi Gatta, diö zijn werk „Sismologia ed il Magnetismo terrestre seconde li pin recenti osservatione fatte in Italia", aan het Aardrijkskundig Congres te Parijs aanbood. Ofschoon ook in Zwitserland do zaak door eenigen ter hand werd genomen, bleef zij overigens in Europa zoo goed als een nog ongeopend of hoogstens door enkelen doorbladerd boek. Het verjongde Italië maakte de geodynamische wetenschap en waarne mingen tot een geregelden tak van dienst, wier definitief optreden ten vorigen jare tot stand kwam, onder de leiding van prof. Michgel Stephano, graaf De Rossie, die thans hier vertoeft. Met het oog op ons uitgestrekt, zoo geheel vul kanisch, zoo dikwerf door aardbevingen geteisterd In8ulinde zal die voordracht ongetwijfeld van over wegend belang zijn, en de wensch wordt uitgedrukt dat graaf Rossi's optreden een keerpunt moge zijn, een overgang van onthouding tot krachtige deel neming, waarin wij, ook na hetgeen Italië verrichtte, nog in de voorste rijen zouden komen. Yoor Insu- linde, waar op dit gebied zoo krachtig kon worden gewerkt, effenden Rijckevorsel, Bergsma ons reeds den weg. In ter tropisch zouden wij geheel vooraan staan, eene taak voor Nederland als weggelegd. Krachtig kunnen wij dus vooraan staan om de zaak te steunen, zoo goed en gelukkig aangevaDgen door Italië, waar algemeen op wetenschappelijk gebied Nederland met eere, en o. a. prof. Buys BaHot en de Nederlandsche meteorologie met bepaalde voor liefde genoemd worden. Moge de degelijke en zakelijke, doch tegelijker tijd bondige De Rossi, die zoo welwillend de uit noodiging aannam, zien dat zijne voordracht ruime en goede vruchten afwerpt en tevens goede indruk ken meedragen van zijn verblijf in ons midden, zoo mede de overtuiging dat Nederland er ernstig naar streeft om de plaats te hernemen, daar een krachtig voorgeslacht met eer vervuld.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1