LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7154. Vrijdag 15 Juni. A0. 1883. Tweede Blad. PRIJS DEZER COURANT: V«or Leiden per 3 maasden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. V PRIJS DER ADVERTENTIE»: V»n 1—6 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren bniten de stad wordt f 0.10 berekend. Gemengd Nieuws. In het Millioenen-proces wekte het getuigenverhoor der Woudhuyzens nu en dan den lachlust van het publiek op, omdat de hoofdfiguur in deze groep zijne antwoorden steeds vergezeld liet gaan van het epitheton „Edele Heer" en wijl hij op de vraag of deze en gene som ook door hem is betaald en verloren is gegaan, met een uitdruk king van verbazing antwoordde met „natuurlijk!" Eene interpellatie van den rechter Wesenhagen deed duidelijker dan te voren uitkomen, dat de heeren Woudhuyzen hunne vordering van 278,000 niet weten te specificeeren. Voor f 225,000 heeft Jaantje nu eenmaal acceptatie gegeven; maar de rest - misschien meer - blijft zeker „zwevende", zooals mr. "Wesenhagen zei. Uit sommige gezegden meent men te mogen op maken dat Jaantje van haar eigen naaste toekomst niet heel veel heil verwacht. Eens echter trachtte ze Hoetink te verdedigen en het zou wel kannen zijn dat een goede getuigenis omtrent dezen ook niet is boter aan de galg smeren. Immers, zooals de Woudhuyzen8 omtrent hem en Gerrit spraken, hadden de twee beschuldigden wel mee opgegeten, maar niet mee opgelicht. Gerrit is dan ook uiterst op zijn qnivive. Wel zesmaal ontkende hij gisteren van „den erflater" gesproken te hebben. De eerste Woudhuyzen had hem „onzen erflater" in den mond gelegd. De anderen - want zeer homogeen was het drietal niet - maakten er „den erflater" van. Doch ook dat vond Gerrit nog te compromitteerend. Omtrent de gelijkenis van Smith op Van Veg- gelen bestond tusschen verschillende getuigen ook verschil. Volgens Jaantje droeg hij niet zoo'n kapje als Smith. Elias Samuel De Smith, commissionnair te Amsterdam, de zooveelste uit de familie Woud huyzen, die door Meyer Levie aan Jaantje werd ge presenteerd, constateerde mede Gerrits verklaring van gelijkenis tusschen De Smith en Van Veg- gelen, waartegen Gerrit opkwam, hoezeer de voor zitter hem het onmogelijke van zijn persisteeren onder het oog bracht. Gerrit zeide nooit van een erflater te hebben gesproken. Hij was blijkbaar zóó bevreesd voor de beschuldiging van, zooals de pre sident het den vorigon dag noemde, met Jaantje onder éón deken te liggen, dat hij ook bestrijdt van „een" erflater te hebben gesproken. Jools deed een datje. Ook deze getuige ontving geschenken, eens van Hoetink. Jaantje, die geregeld polemiek voerde, trachtte de drie laatstgehoorde getuigen met elkander in tegen spraak te brengen en zeide: al deze getuigen zijn familie, en zij wenken en knikken elkaar. Wij be klaagden mogen dat niet. De voorzitter had echter van wenken en knikken niets bemerkt. Ook Hoe tink trachtte te betoogen dat getuige niet kan heb ben gezien wat hjj heeft verklaard, nl. dat ook hij groote fooien gaf. Vermelding verdient nog dat nn Jaantje verlof vroeg om te verklaren, waarom ze niet met Hoetink was getrouwd, waarop de president zeide dat zij eerst op zijn vraag gezegd had dat dit en het feitharer bevalling de rechtbank niet aanging. Hij wenschte daarvan niets meer te hooren, maar om der wille van het kind wilde hij de zaak wel opgehelderd zien. Daarop volgde een lang verward en onbe grijpelijk verhaal zonder verband. Jaantje bleef daarbij echter volkomen kalm. De president verklaarde er niets van te begrijpen. Jaantje hervatte echter haar verhaal en zeide dat zij zeker zouden trouwen, maar dat hare bevalling en daarna de inmenging der jastitie het hadden belet. PresidentEr was toch nog tijd genoeg tot trouwen. iTaantje; Maar ik wilde Hoetink eerst meerdere zekerheid geven omtrent mijn positie en de toekomst van het kind. Tijdens deze langdurige verhooren maakte Justus Van Maurik op de gereserveerde tribune schetsen met potlood van de meest typische figuren in de zaal. Misschien krijgt men dus later nog van deze tragisch-komische zaak een humoristisch verslag met illustraties. Daar de heer P. Crommelin te Amster dam niet het noodige gas kan krijgen voor zijn ballon, zal er voorloopig van zijn plan om daarop te stijgen, niets komen. Den 28sten dezer zal hij het echter in Tivoli te Utrecht beproeven. Ook voor Arnhom heeft hij vergunning gevraagd. De vroegere directeur der Arnhemsche dienstverrichting W. Kraan, die onlangs met achter lating van schuld zich nit Arnhem heeft „verwij derd", bevindt zich thans in Zwitserland en denkt te Genève eenigen tijd rust voor zijn beangstigd geweten te vinden. Een 14-jarig jongeling is gisteren te Vlissingen met baden op het zoogenaamde Kleine Zandje het slachtoffer zijner roekeloosheid geworden. Hij was alleen op een gevaarlijke plaats gaan badendoor het vinden zijner kleederen werd het ongeluk ontdekt. Eenige uren later is het lijk ge vonden, aan het strand drijvende. Zaterdag en Zondag 11. zijn op onder scheidene plaatsen in Engeland zeer zware onweers buien gevallen, sommige van hagel vergezeld. De toren van de Painswick-kerk, bij Stroud, werd door den bliksem getroffen; een gedeelte er van stortte door het dak ia de kerk. Het postkantoor te Christ- chnrch, in Hampshire, geraakte door den bliksem in den brand. Verleden Zaterda g - morgen vroeg kwam de stoomboot „Wave" van de Londen- Chatham-Dover-Maatschappij dicht bij Calais, van waar zij vertrokken was, in botsing met eene Fran- sche bark. Een der passagiers kwam daarbij om door het vallen van den mast, die hem den schedel verbrijzelde; twee matrozen werden gekwetst. Bij de ontploffing van het kruit- magazijn te Scutari werden 10 soldaten gedood, 40 gewond. Verder kwamen 7 burgers om en werden 15 gewond. Een stuk van het bolwerk aan de west zijde van de vesting kwam op den bazaar terecht, waardoor groote schade werd veroorzaakt. Onder de gevangenen van Piombino brak een opstand nit. De wacht moest vuur geven om de orde te herstellenelf der gevangenen wer den gewond. Op de spoorbaan tusschenBéziers en Nissan heeft men het lijk gevonden van zekeren Blanc, vrijwilliger, in burgerkleeding. Achter een der ooren ontdekte men een diepe wonde, zoodat de ongelukkige blijkbaar vermoord en daarna uit den trein geworpen is. Uit Weenen wordt de vol gende gerucht makende zaak gemeld. Prins Sulskowski, een lid der hooge aristocratie, erfgenaam van een vermogen van zes millioen florijnen, waarvan hij echter op zijn menigvuldige reizen een groot deel doorbracht, en be zitter van een aantal kasteelen in Styrië en Hongarije, huwde op twintigjarigen leeftijd zekere juffrouw Lehman, de gouvernante zijner zusters. Nadat dit huwelijk bij vonnis van het gerechtshof te Bonn in 1879 door echtscheiding was ontbonden, schonk de vermaaklievende edelman, die overdag placht te slapen en 's nachts feestvierde, zijn hand aan mejuf frouw Ida Jacyher, zangeres der opéra-comique, eertijds verbonden aan het Ringtheater teWeeneD. Kon deze dame hem al niet van zijne buitensporig heden doen afzien, zij toonde althans meer geest kracht dan hare voorgangster; de aanhoudende be dreigingen, gepaard met ernstig levensgevaar, deden do moedige vrouw besluiten een rechtsvervolging tegen den nu dertigjarigen prins in te stellen, die thans krachtens rechterlijk vonnis is opgesloten in een krankzinnigengesticht onder behandeling van dr. Leidesdorf, denzelfde, die wijlen sultan Abdul - Aziz verzorgde. Te Nantes heeft in den nacht van 11 op 12 dezer een hevige brand gewoed, waarbij twee kinderen, van '4 en 14 jaar, omkwamen. De politie van Genève heeft zekeren C. Van Périgueux gearresteerd, een kantoorbediende dit uit Lyon was gevlucht met 600,000 fr., welke hij van zijn patroon had ontvreemd. Helena Markovics, die een pistool- schot op den koning van Servië loste, en ter dood veroordeeld, doch van den koning gratie gekregen had, is dood gevonden in de gevangenis te Poscha- revatz. Men veronderstelt dat zij zelfmoord heeft In de „Eoho des Mines et de la Mótal- lurgie" leest men de beschrijving van een electrisch geweer, waarmee men vijf of zes schoten achter elkaar kan doen door middel van geleiddraden van verschillende dikte. De houder der eleotriciteit, die, eenmaal geladen, den geheelen dag dienst kan doen, wordt in de kolf van het geweer geplaatst, ofwel de jager steekt dien bij zich. Volgens genoemd blad zal het electrisch geweer ook op de tentoonstelling te Amsterdam worden geëxposeerd. Het hoogste huis der aarde zal weldra te Nieuw-York verrijzen. De architect Osborne is daar nl. bezig met het optrekken van een gebouw, dat 650,000 dollars zal kosten, de aanzienlijke waarde van den grond niet meegerekend. Lengte van den voorgevel 150 voet, diepte 80, hoogte 182 voet. Aan de straatzijde zal het tien, aan de achterzijde vijftien verdiepingen bevatten. Een wraakzuchtige oude.- Zekere Jean Yerna, te Brussel, 68 jaar oud, werd in 1878 tot een jaar gevangenisstraf, 50 fr. boete en 5000 fr. schadevergoeding veroordeeld, omdat hij een beambte der Bank, die gelden bij hem kwam inkasseeren, een zakje peper in het gezicht had geworpen. Na afloop van zijn straftijd werd de grijsaard in het oudemanDen-gesticht „Carolns" opgenomen entevens, daar hij zich goed gedroeg, werd hem het baantje van orgeltrapper in de St.-Angustinnskerk bezorgd met vergunning de helft der bezoldiging voor zich te behouden. Dank zij die extra-inkomsten, begon de oude man een vrij ongeregeld leven te leiden en het gevolg was, dat het hoofd van het gesticht hem de verdere waarneming der betrekking verbood. De oude Yerna besloot nu zich te wreken, wachtte den superieur op, toen deze des morgens uit den kelder kwam voor het uitgeven van eetwaren, en loste drie revolverschoten, waarvan twee gevaarlijk troffen. Daarna verbrijzelde de moordenaar zich zelf met een vierde schot de hersenpan. BUITENLAND. Frankrjjk. De Amerikaansche gezant te Parijs heeft eene depeche uit Washington ontvangen, waarin het bericht der Londensche „Times," als zou de regee ring der Yereenigde Staten aan Amerikaansche offi cieren vergund hebben op de Chineesche vloot te dienen, stellig tegengesproken wordt. Men denkt dat 3 of 4 van de veroordeelden van Montceau-les-Mine8 onmiddellijk gratie zullen krijgen. De „Figaro" zegt dat de regeering thans in het bezit is van depeches, waarin de omstandigheden, waaronder Rivière te Hanoi den dood vond, uit voerig worden beschreven. De Annamieten zouden den doodolijk gewonden en gevangengenomen com mandant het hoofd hebben afgesneden. De „Figaro" vindt het vreemd dat de regeering die depeches niet openbaar maakt. De „Temps" zegt

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1