LEIDSCH iÉÉ DAGBLAD. N°. 7153. Donderdag 14 Juni. A0. 1883. Tweede Blad. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. AJiot.deri\jke Nommers.0.05. Offleïëele KennlsgeTingen. JAGT. De Commissaris des Konings in de Provincie Zuid-Holland, Genen het besluit van de Gedeputeerde Staten van den Sden Juni 1883, n°. 82; Gelet op art. 11 der Wet van den 13den Juni 1857 {Staatsblad u°. 87); Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat bij voor noemd besluit door de Gedeputeerde Stalen is bepaald, dat de afzonderlijke jackten op waterwild voor dit jaar zijn geopend op Maandag den 30e/en Juli aanstaande, en dat mits dien van af dat tijdstip de uitoefening der jachtbedrijven, vermeld )n art. 15, lilt. d, f en h, der wet op de jacht en visscherij, is geoorloofd; wordende tevens herinnerd aan de bepaling van art. 1 van het reglement op de uitoefe ning der jacht en visscherij in deze Provincie, krachtens welke die jachten niet anders mogen plaats hebben dan op het water, langs de stranden, oevers van meren, plassen, rivieren en op moerassige landen. En zal deze kennisgeving, in piano gedrukt, worden afge kondigd en aangeplakt, waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal Blad en in de Nedertandsckc Staatscourant worden geplaatst. De Commissaris des Konings voornoemd, FOCK. 's Gbavenhage, 8 Juni 1883. Gemengd Nieuwe. Hotprogrammavandenzwemwedstrijd, uitgeschreven door den directeur van de zwem- en badinrichting „Rhynzigt", is thans verschonen. De wedstrijd zal plaats hebben op Zaterdag 7 Juli, des middags te twaalf uren; de mededingers zullen echter een half uur vóór dien tijd op het terrein aanwezig moeten zijn. De uitslag wordt beoordeeld door een jury, daartoe door den directeur uitge- noodigd, die den tijd aanteekent door ieder voor het afleggen der baan gebruikt en beslist omtrent elk pnnt van verschil. Weer, wind en water die nende belooft deze wedstrijd een alleszins gezellig feest te zullen worden; de reeds genomen voorbe reidselen geven ten minste alle aanleiding dit te mogen verwachten. Op het water bij het terrein, dat met diverse decoratiën versierd wordt, zal de mnziek van het 4de reg. inf. onder directie van den heer Grentzius de gemoederen zooveel mogelijk in eon feestelijke stemming trachten te brengen. Uogen de bemoeiingen van den hoer Yan Nouhuys rnim be loond worden en algemeene belangstolliog onder vinden Door den veldwachter A. v. d. Wateren -is proces-verbaal opgemaakt tegen P. Ylaminck, te Amsterdam, wegens te Haarlemmermeer aan de Nieuwe Meer tappen van sterken drank in het klein, zonder vergunning van het gemeentebestuur en zonder patent. Deze zaak wordt gedreven door 2 dienstboden van 17 jaar. Naar men zegt, wordt het huis voor logement ingericht. In de vorige week zijn nog ds vol gende gevallen van pokken voorgekomen: Oud- Beierland 7, Delishaven 5, Kralingen 1, Leiderdorp 1, Lisse 1, Ylaardingen 1 (een knecht van een schipper op Botterdam), Piershil 1 en Potterboek 1 (eerste geval, iemand die op Fjjenoord werkte). Botterdam reeds vermeld. Ook te Besooyen heeft zich, in een dezer dagen aldaar nit Rotterdam terug gekeerd huisgezin, een geval van pokken voorge daan bij een niet-gevaccineerd jeugdig kind. Eene 71-jarige weduwe, woonachtig aan de Gedempte Raamgracht te Haarlem, is gis termorgen in een put, achter hare woning, gevallen en verdronken. Bij een feilen brand, in het bekende hotel Place Royale te Nijmegen, werden twee dames De Pinto uit Den Haag (moeder en dochter), die in dit hotel logeerden, met levensgevaar, in haar nachtgewaad, door een raam op de eerste verdieping gered, daar het vnur op de gang woedde en haar alzoo don doortocht naar de trap was afgesneden. Do overige logós werden in tijds gered en kwamen met den schrik vrij. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Ook buitenslands is het luchtver schijnsel, dat ten onzent op den voorlaatsten Zon dag-avond zoo menig beschouwer in verrukking bracht, waargenomen. Het jongste nummer van het Engelsche weekblad „Nature" bevat eene mede- deeling uit File ten Hall, in het graafschap Kent, waar men ongeveer te zelfder tijd als hier (20 minuten vóór elven), doch veol lager bij den ge zichtseinder, een lichtend voorwerp heeft gezien, dat het luchtruim van zo. tot nw. doorschoot, terwijl het eerst een gelen, daarna een witten glans van zich gaf. Na een halve minuut spatte het in het nw. uiteen. In onzen tijd, nu ondernemende impre- sarii aan diva's schatten aanbieden om haar tot op treden te bewegeD, mag wel eens worden herinnerd welke middelen, eenmaal een tweehonderd jaar ge leden, werden aangewend om zeker in zijn tijd be roemd zanger van de kapel van Karei II van Enge land tot zingen te nopen. Deze, John Abell genoemd, ten jare 1688 in ge vaar verkeerendo om zjjne papistische gevoelens, verliet het koninkrijk en kwam na tal van avontnren te "Warschau, waar hij rustig dacht te kunnen leven. Hij had echter buiten den waard gerekend. Nauwe lijks aangekomen, ontving hij van den Poolschen koniDg Augustus II bevel om den eigen avond voor hem te komen zingen. Abell was doodmoede ten gevolge van de reis en weigerde. Zonder complimenten nam men hem thans gevangen, waarna hij in eene groote zaal werd ge leid, welke van boven door eene groote gaanderij was omringd en waar het gansche hof zich bijeen be vond. Beneden, in het midden der zaal, stond een leunstoel waarop de ongelukkige zanger werd vast gebonden en vervolgens met eon katrol omhoog geheschen tot de hoogte der gaanderij, om daar evenals een luchterkroon in het midden der zaal aan de zoldering te blijven hangen. Daarop werden de deuren plotseling geopend en kwam een zestal beren voor den dag, die met den neu9 in de lucht den armen artist, - voor hen niets meer dan een kluifje - begonnen aan te staren. Thans zeide de koning: „Nu zingt gij, of ge wordt opgegoten." De hovelingen amuseerden zich kostelijk met deze grapAbell echter, minder met de aardigheid inge nomen, maakte dat hij, na het einde van het vocaal concert en na buiten bereik der boren te zijn ge- Lomon, zoo spoedig mogelijk Polen verlaten had. liet 511 llioenea-Proces. Yan het proces der millioencn-jriffrouw in de zitting van gisternamiddag stippen we nog het vol gende aan: Al de Wildeboers en Yan Yliets ver schenen nogmaals om te verhalen, dat zij op den 24sten Juli in den Haarlemmerhout een diner bij Jaantje hebben gehad; het diner was royaal aan gelegd; geen wonder, het heeft de gasten ƒ40,000 gekost. Hoetink zeide: ze maken zulk een drukte over dat diner, maar we hadden alle dagen een diner. President. Zeker, ge leefdet op grooten voet, ja, en ge hadt daarvoor geen geld. Hoetink: Wo hadden wel geld, anders konden we zoo niet levon. President: Zeker, maar hoe kwaamt ge er aan? HoetinkOp een eerlijke manier, volgens de dag vaarding door bedrog; over de dagvaarding zullen we later, spreken; daarover zal ik Zijne Exc. den minister van justitie aanspreken. President: Genoeg van die wartaal; ga zitten. De actrice mevr. de wed. Huyzer6Rozenveldt verschijnt; zij is het die, daartoe indirect door Broman aangezocht, de Wondhnyzens in kennis met de Millioenenjuffrouw heeft gebracht; zij stelde haar woning voor alle conferenties tusschen Wond- huyzen, Broman en Jaantje open. Zij hoorde over de erfenis praten; zij zag, zoo luidde haar verkla ring, de eerste afgifte van 1000, waarvoor Weud- huyzen een Rus moest verkoopen, van moeder PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsraimle. Voor bet incassee- ren bniten de stad wordt f 0.10 berekend. afkomstig. Jaantje zei: „Als je die niet kunt terug krijgen, wil ik het niet hebben." Ook bij de latere geldafgifte was zij tegenwoordig. Bedragen weet zij niet; zoo liep het tot 245,000 op. Jaantje had gezegd, meermalen bij God gezworen, dat zij hoopte van een blind kind verlost te worden, als de erfenis zaak niet zuiver was; toen zij vertelde dat Woud- huyzen radeloos met zijn geheele familie gebrouil leerd was, verzekerde Jaantje dat alles in orde was en verzocht Woudhuyzen Jaantje gerust te stellen. De zaak wordt nu interessant, daar het niet lan ger over 20,000, maar reeds over twee en een hal von ton is gaan loopen. 't Maakt een eigenaar- digen indruk zoo met het geld te hooren omsprin gen, terwijl niets werd gegeven dan schuldbeken tenissen, die niet de minste waarde hadden. Toch bleef blind vertrouwen in Jaantje bestaan. Woud- huijzen vertrouwde Jaantje dan ook volkomen. Jaantje ontkent dat zij bij een blind kind zou gevloekt hebben, 'tLijkt wel een joden-verwensching. Zij erkent echter op een avond van "VVoudhuijzen, gelijk door de getuige is verzekerd, ƒ1000 ontvangen te hebben. Dat was het liegen - merkt de voorzitter op, gij begint altijd met kleine sommen om zoo verder uw slachtoffers te maken. Nog verklaart getuige dat Woudhnjjzen Jaantje leende in de hoop op belooning. Do advocaat Do Haas wijst er op dat de accepten over drie ton zijn gedateerd 30 Aug. 1881, terwijl het geleende geld toen nog niet, maar in termijoen van Augustus tot Januari is verstrekt. De voorzitter wijst er op dat er een fout kan ge weest zijn in den datum der accepten. Getnige verklaart voorts bij Jaantje een collier gezien te hebben van den goudsmid Bosch, waarop Jaantje, naar zij had gezegd, 1000 voorkoop zou hebben betaald. 't Kleinood komt ter tafel en wordt herkend door getaige; 't wordt ook aan Broman getoond, terwijl hij te kennen geeft dat Gerrit verklaard heeft ge heel op de hoogte van Jaantjes erfenis te zijn. Zij werd eerst op 12,000,000, later op 48,000,000 geschat, maar het bedrag werd telkens hooger. Een deel zou te goed gekomen zijn aan de familie van Hoetiuk, tot welke Broman behoorde. Er was zelfs reeds een schema gemaakt van een verdeeling, waarin o. a. Wildeboer zou krijgen dén millioen en Gerrit vier. Deze mededeeling wekte algemeene vroolijkheid ook in do bank der beschuldigden. De voorzitter tot BromanMaar begreep je dan niet dat zulke booge cijfers onwaar moesten zijn? Getuige Broman: Ik moet gebiologeerd zijn ge weest en geheel onder haar indruk. Als zij er was, gevoelde ik mij ongerust en 'k haalde weer ruim adem als zij weg wa9. Yoorzitter: Sprak de beschuldigde wel eens van een notaris, die den boedel onder handen had? BromanJa, maar zij noemde zijn naam niet. Hij had hier iemand die alles deed en Lekdoorn heette. Yoorz.Heeft de beschuldige u opgedragen een brandkast te koopen? Broman: Ja, maar het geld kwam er nooit in. De getuige verklaart voorts door Jaantjo totaal geruïneerd te zijn. Naar 't hem voorkomt waren Jaantje en Gerrit Struik beiden even schuldig, maar Hoetink om den tuin geleid. De vrouw van Bruinier is van verdriet over de zaak gestorven. De voorzitter onderhoudt Jaantje. De beschuldigde bestrijdt Broman en zegt, hoewel 't haar moeite kost haar lachen te onderdrukken, dat zij werkelijk geloofde zoo rijk te zijn. Hoetink verklaarde voorts dat vrouw Bruinier niet van verdriet gestorven was, maar aan tering, een familiekwaal. Gerrit Struik ontkent ten sterkste medeplichtigheid. Advocaat De Haas tot BromanHebt gij dan de zaak niet onderzocht? Broman: Ja wel, maar het kwam alles uit. Te Utrecht heeft een Johannes Yan Yoggelen gewoond, die driemaal getrouwd is geweest en die een rijken stiefzoon had, zekeren graaf Yan Polsbroek, die ge heel zijn vermogen aan zijn stiefzoon naliet, hetwelk daarna Jaante ten goede kwam. Te vier uren werd de zitting geschorst tot heden te halfitien.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1