LEIDSCH DA HBLAD. Maandag li Juni. A°. 1883. Tweede Blad. i\To. 7150. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Fratnv per post1.40. Afzon Jïrlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEK ADVERTENTIEJf Van 1—8 regels/1.05. Mere regel meer/ 0.17J. Grootere letters naar plaatsraimle. Voor het incassee- ren bniten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 105 tot 109 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. LEISEL, O Juni. Gedurende deze week zijn dagelijks in liet Werkhuis alhier opgenomen van 4260 volwasser, personen en van 39 kinderen. Uit "Wassenaar wordt gemeldHet Rijk heeft nog geene woning voor hoofdkantoor der posterijen gehuurd doch de onderhandelingen daaromtrent vorderen uitstekend. Indien de gemeente subsidiëert, zal Wassenaar ook met een rijkstelegraaf kantoor verrijkt wordenzoo verneemt, men van bevoegde zijde. Bedankt is voor hot beroep naar Gouderak door ds. A. J. Looïs, van Aalsmeer. De jury voor de 2de tijdelijke tuinbouw-ten- toonsteiling te Amsterdam heeft o. a. aan D. J. Tas en Zonen, te Aalsmeer, voor een bloemperk pelar gonium zonale, de zilveren medaille toegekend. Kaar men meldt, moet Prinses Hendrik voor nemens zijn een groot gedeelte van de zomermaanden aan het Scheveningsche strand bij het Badhuis door te brengen. H. K. H. heeft te dien einde bij den heer A. Vrolijk Jz., zeil- en tentmaker te Sche- veningeD, eene geheel nieuwe teDt besteld, die bij vloed en eb gemakkelijk te verplaatsen is. Be koniüg en de kouingin van België worden 1 Juli :e Amsterdam verwacht. Kaar wij vernemen, is het zeer waarschijnlijk dat de Nedorlandsch-Indische Bazaar ten behoeve van de uitbreiding van de Sophia-inrichting te Sche- veningen zal gehouden worden in de Gothische Zaal te 's-Hage achter het paleis van den Prins van Oranje. Die zaal is tot dat einde welwillend aan geboden Of van dat aanbod gebruik zal worden gemaakt, zal afkangon van de vraag of het van gemeentewege zal worden toegestaan een toegang tot die zaal te verleenen over den thans door af braak openstaanden grond. Met genoegen vernemen wij verder, dat er ten deele zekerheid, anderdeels vooruitzicht bestaat dat velen hunne kostelooze medewerking zullen verleenen om dezen Bazaar goed te doen slagen. Zoo heeft de firmr. Prins zich daartoe reeds aangeboden, wat het behangers- en decoratie-werk aangaatzoo mag men ve rouwen dat de firma Mouton den timmer- mansa beid op zich zal nemen, terwijl de bloemisten Becker en Scalonge en Van Rijswijk zullen zorg dragen dat het lokaal door sierlijke planten en fraaie bloemen zal worden opgeluisterd. Uit een en ander blijkt dat het beoogde doel op verschillende wijzen en langs onderscheidene kanten krachtdadig wordt bevorderd. Te Zutfen is overleden de heer A. Verwey, ontvanger der registratie en commandant der schut terij, ridder der orde van den Noderlandschen Leeuw. Het stoomschip CFellinger", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde gisteren te Aden en zette, na kolen te hebben ingenomen, derei6 voort; de „Madura," van Batavia naar Amsterdam, pas seerde gisteren Gibraltar. De Staatscourant bevat een uittreksel uit het verslag van den Rijksarchivaris, ingesteld naar aan leiding van een op officiëele wijze gedaan verzoek om inlichtingen omtrent de beteekenis van de reso- lutiën van de Staten van Holland en van de Staten- Generaal, waarbij premiën werden uitgeloofd voor de ontdekking van een zeeweg langs de Noordkust van Azië. Men zal zich toch herinneren dat Nor- denskjold thans op de in 1596 uitgeloofde belooning aanspraak maakt. Door het kiescollege der Nod.-Herv. gemeente te Haarlem is tot predikant beroepen dr. W. Van den Bergh, thans te Scbaarsbergen. De gemeenteraad van Delft heeft besloten de in Augustus te houden kermi3 met het oog op de heorschendo pokken-epidemie niet te doen doorgaan. De heer Joh. S. A. Van Dissel, tijdelijk lector aan de Indische Instelling, is aangesteld tot lector, belast met de colleges in de Madoereesche taal voor het lste studiejaar, op een jaarwedde van f 1500. Op "Woensdag 4 Juli zullen op het Chr. natio naal zendingsfeest, bij Blauwkapel, als spreker optreden o. a. de heeron J. H. Donner en E. C. Segers, te Leiden. Op het atelier der Staatsspoorwegen (Noor- dernet) wordt krachtig gewerkt, om al het rollend materiëel met hot Westinghouse-remwerk te voor zien. Do meeste personentreinen zijn reeds gereed en worden met succès gebruikt. De Nederlandsche Bank heeft hare rentekoersen met '/2 pet. verlaagd. Zij, die zich aan het examen voor de akte van hoofdonderwijzer en hoofdonderwijzeres, het welk op 16 Juli a. s. een aanvang zal nemen, verlangen te onderwerpen, moeten zich vóór 1 Juli a. s. aan melden bij den voorzitter der commissie voor welke zij wenschen te verschijnen, onder overlegging van: a. geboorte-akte; b. getuigschrift van zedelijk ge drag; c. reeds verkregen akte en toelatingen; d. bewijs van tweejarige werkzaamheid aan één of meer scholeD. - De voorzitters der commission zijn Van de commissie te Breda, jhr. mr. J. R. A. J. M. Verheijeu, te VHertogenbosch; Arnhem, J. C. Vet- hake, te Arnhem; 's-Gravenhage, A. Moens, te Amsterdam; Utrecht, G. Blokhuis, te Gorkum; Zwolle, dr. J. J. Kreenen, te Zwolle, en Groningen, J. Wijn, te Sappemeer. G e m e a g; d N 4 w 8. Op verzoek der politie alhier waar schuwen we do winkeliers tegen zekere vrouw Wirtz, oud 28 jaren, die onder het voorgeven van „schoonmaken", spuiteD, zwiepers enz. huurt, waarna zij de voorwerpen verpandt of verkoopt. Deze week werden op de zwem- en bad inrichting „Rhynzigt" 1314 zwembaden door heeren en 169 door dames genomen. Temperatuur van het water 20° Celsius. Bij genoegzame deelneming zal op Woensdag 20 Juni a. s. van Noordwijk en Leiden eene stoomboot naar Amsterdam varen, die reeds vroeg in den morgen vertrekt. Bij schoon weer kan het dus een aangename tocht zijn en aan passagiers zal het dan ook wel niet ontbreken. Verdere bijzon derheden komen voor in eene advertentie, in deze courant geplaatst. De achtjarige W. D., die gisternamid dag omstreeks 4 uren op de Haarlemmerstraat achter een rijtuig wilde gaan hangen, kwam in aan raking met een tilbury, waardoor hij eenigszins aan hoofd en arm werd gekwetst. Na in de tapperij van de weduwe v. d. B. door dr. v. d. L. heel kundig te zijn behandeld, kón hij weder huiswaarts gaan. De stoomtram Leiden-Haarlem reed gistermiddag te Heemstede bij het omgaan van een hoek tegen een vigilante, waarin de militie-commis saris, de burgemeester van Haarlemmermeer en 2 onderofficieren gezeten waren. Het rijtuig werd be langrijk beschadigd, doch persoonlijke ongelukken kwamen er niet voor. Men zegt dat de machinist niet waarschuwde en de koetsier geen tijd genoeg had om te ontwijken. Door het kantongerecht te 's-Hage is veroordeeld Arïo Maat, melkverkoopcr, tot f 25 boete en 3 dagen gevangenisstraf voor het mishan delen van een ezel. Hij stak nl. het beest herhaal delijk met een draadnagel onder den staart. Ook werden twee kooplieden in bloemen ver oordeeld tot 2 dagen gov. en 3 boete voor het plukken van bloemen in de Scheveningsche boscbjes. Door een Scheveningschen visscher is aangebracht een stuk van een vuurpijl, afkomstig van de „Adder." Dezelfde stuurman had ook aard appelen van dien monitor gevischt. Omstreeks middernacht heeft te Am sterdam een slagersknecht zijn kameraad, in de Kapelsteeg, zoo ernstig verwond, dat deze per raderbaar naar het gasthuis moest worden vervoerd. De dader is gearresteerd. Te Prinsenhage is do zoon van den wethoudor, bezig zijnde mest te laden, door het schichtig worden van het paard onder de wielen van het voertuig geraakt dat hem over de borst ging. Hjj gaf onmiddellijk deu geest. - Bij eene in aanbonw zijnde villa aan den Hoogen Naarderweg te Hilversum is een vijftienjarig jongeling, de ver versknecht V. v. K., van een steiger gevallen en op de plaats dood gebleven. - Een treurig ongeluk had ook te Raalte plaats op het erf lleimert in Pleegste. De knecht wilde een bos riet aan den op het huis bezig zijnden dekker brengen, maar juist boven zijnde brak een lat, met het ongelukkig ge volg dat hij door hot dak naar bonedon viel en nagenoeg dadelijk op de plaats dood bleef. Oscar Carré heeft vergunning vorkre gen dozen zomer gedurende twaalf dagen zijn tent te Leeuwarden op te slaan. TeHardegarijp, nabijQuatrebras(Frie8- land) is do geheele woning van J. II., een groot deel van het huisraad, benevens een koe en drie varkens verbrand. Dertien kilo romans zijn - zoolang de voorraad strekt - voor slechts 10 mark verkrijg baar. Deze uitverkoop werd door een bekend uit gever per advertentie in de „Breslauer Zeitung" dezer dagen aangekondigd. Een kilo romans komt dus volgens deze prijsberekening op ruim 46 cents te staan. Zelfs aan scheurpapier zijn zo dat waard. Nooit misschien is de veelschrijverij onzer dagen grappiger en veelzeggender toegelicht dan door dezen romanverkoop per gewicht. Zekere Marriott, die zich voor eenigen tijd aan een diefstal van diamanten ten nadeele van een juwelier te Parijs schuldig maakte, nam met het gestolene de wijk naar Amerika, dat nu weigert hem uit te leveren op grond dat hij voor de rechtbank had bewezen dat hij zich niet aan diefstal, maar aan misbruik van vertrouwen had schuldig gemaakt. Maar dat was nog niet alles. Na afloop der zitting van het hof, dat die zonderlinge uitspraak deed, gaf Marriott zijn verlangen te kennen in het huwelijk te worden verbonden met zekere Maria Pesenx, een meisje, dat hem uit Parijs was gevolgd. De rechter maakte geen bezwaar nog staande de zitting aan dat verlangen te voldoen. Als getuigen bij dat geïmproviseerde huwelijk fan- geerden de griffier en de deurwaarder van het hof. Terwijl verscheiden personen in de Ourthe nabij Angleur aan het zwemmen waren, be merkten zij dat een hunner in gevaar verkeerde. Zekere Gillard-Demeuse, een uitstekend zwemmer, schoot hem te hulp, maar werd door den ander naar de diepte getrokken. Nu kwam men van alle kanten toeschieten en slaagde er in den eersten drenkeling nog behouden op het droge te brengen; toen men oindelijk ook het lichaam van zijn edel- moedigen redder bovenbracht, waren de levens geesten reeds geweken. Op het uithangbord van eene herberg nabij Yerviers leest men, natuurlijk in het Fransch, het volgende opschrift„Koffiehuis, gehouden door X., hoofdagent dor Verzekeringmaatschappij tegen dorst".

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1