haar portemonnaie uit den zak "wilde halen, was deze rerdwenen. Volgens de „Daily News" was Prinses Marianne eigenares van de wijnbergen, die de be roemde Marcobrunner opleveren. Op het Willemsplein te Arnhem waren Woensdag eenige vrouwen aan het vechten. Een schipper en zijn knecht, die daar passeerden, poog den de vechtenden te scheiden, toen een bekende vechtersbaas er bij kwam, den schipper op den grond wierp en hem den rechterwijsvinger afbeet. Voor dezen persoon zal de zaak zeer onaangename gevolgen hebben. Te Tilburg heeft een der voornaamste fabrikanten in bukskins en wollen stoffen de werk zaamheden in zijn fabriek moeten staken, waardoor voor 't oogenblik vele werklieden zonder werk zijn. Het passief moet ruim 2 ton bedragen. Antoon Vredegoor, vroeger wegens moord op den veldwachter te Steenderen veroor deeld door het hof van Arnhem, is gisteren door het gerechtshof te 's-Bosch opnieuw veroordeeld tot 15 jaar. De jachtopziener van den Koning, G. Mekking, heeft op het landgoed „Oranje-Nassau" 7 bunsem8, 7 dassen, 7 vossen, eenige wezels en vele roofvogels gevangen. Te Heteren hebben 40 personen een stoomboot afgehuurd, om daarmede de tentoonstel ling te Amsterdam te bezoeken. Een militair van het O.-I. leger maakte in den nacht van 11. Woensdag in het dorpje Stiens bij Leeuwarden een zoo slecht gebruik van het hem verleend verlof dat de veldwachter het noodig oor deelde hem te arresteeren. Hierbij werd deze door den woesteling met een mes in het aangezicht ver wond. Later wist de gearresteerde aan zijne bewa kers te ontsnappen en in het water te springen, waaruit hij niet dan met groote moeite werd gered, waarna de politie, gesteund door eenige burgers, hem op een kar gebonden naar Leeuwarden trans porteerde en ter beschikking stelde van de militaire autoriteit. Omtrent het onheil in de Oberkampf- straat te Parijs, waarvan onder de telegrammen melding is gemaakt, wordt nog het volgende bericht Een winkeljongen, Watornel genaamd, bij den han delaar in verfwaren en vernissen Gilardet aldaar in dienst, ging Maandag-avond omstreeks zeven uren met eene brandende lamp in den kelder en kwam te dicht bij eene kan petroleum, welke vuur vatte. Verscheidene ontploffingen van ontvlambare stoffen volgden elkander op en verscheidene der ter hulp toegesnelde spuitgasten en anderen werden min of meer zwaar gekwetst, evenals de jonge Waternel zelf. Eerst te tien uren was men het vuur meester geworden. Het water was machteloos en men slaagde er slechts in den brand teblusschen met groote hoeveelheden aarde en zand. Men vreesde dat nog twee der gekwetsten zouden bezwijken. Een sergeant der brandweer had, zooals men weet, reeds spoedig den geest gegeven. Dezer dagen overleed te Luik zekere vrouw D., vroeger vischvrouw. Zij had eenige jaren geleden haar bedrijf opgegeven en leefde van hare rente in twee armoedig gemeubileerde kamers. Men vond ongeveer 250,000 fr. aan waarde in zilver (een aantal fondsen waren verborgen), en in de matras vond men nog 40 obligaties van de Luik- sche bank, elk van 1000 fr. De erfgenamen der overledene zijn meest verre bloedverwanten, die best het geld kunnen gebruiken. In den tuin van eon particulier huis te Gloucester vond men jl. Zondag de lijken van zeven daar begraven kinderen. De bewoonster van het huis is kinderen verpleegster, en de lijkschouwers hebben dadelijk eene aanklacht wegens moord tegen haar ingediend. BUITENLAND. DnitsclilancL De Rijksdag heeft gisteren het wetsontwerp op de suikerbelasting, in derde lezing, onveranderd aangenomen. Een brief van den kroonprins en de kroon prinses aan de weduwe van Schulze-Delitzsch trekt te Berlijn zeer de aandacht, wat trouwens, met het oog op de tegenwoordige sociaal-politiek, zeer verklaarbaar is. Beiden betuigen in dit schrijven hun diep leedwezen over den dood van een man, die met zoo goed gevolg zijn loven aan de verbetering van het lot der werklieden heeft gewijd. Groot-Britannië. De gezondheidstoestand van koningin Victoria is volgens de „Frankf. Zeit." zeer ongunstig; zij is hoogst droefgeestig. Volgens den „Daily-New8"-correspondent in Soudan, viel de valsche profeet den 29sten April de troepen onder Hicks-pacha aan. Deze versloegen den vijand, die 5000 man sterk was en 500 man verloor. De Egyptenaren telden slechts 2 dooden. Spanje. De Andaiusische grondeigenaars zijn gerustgesteld. Door de hulp van eenige duizenden soldaten, die door de regeering beschikbaar zijn gesteld, is de ruime oogst gemaaid en binnengehaald. Dinsdag heeft het hoofdproces tegen de leden der „Zwarte Hand" een aanvang genomen. De beschuldigden zijn ten getale van achttien. Het openbaar ministerie eischt de doodstraf tegen zestien moordenaars, of medeplichtigen aan moord. De rechtbank is in het bezit van een geheim dos sier, hetwelk hoogst opmerkelijke onthullingen be vat over het drijven der anarchisten. Volgens de jongste berichten heeft do overheid nieuwe voorzorgsmaatregelen genomen en is de be weging afnemende. Uit Madrid wordt bericht dat de Internationale gold doet toekomen aan de landbouwers, die in de provincie Xeres het werk hebben gestaakt. Rusland. Het jongste nommer van de nihilistische „Narod- naja "Wolja" is gedateerd van den dag, toen de keizer zijn plechtigen intocht binnen Moskou hield. Het beslaat elf bladzijden druks en bevat slechts één artikel, getiteld: „Bij de kroning." In dat opstel wordt een overzicht gegeven van den algemeenen toestand; hot tegenwoordige Russische hofleven wordt vergeleken bij dat van het Fran- sche hof, kort vóór de groote revolutie, en de kei zerin met Marie Antoinette. De schrijver zegt „dat de nihilisten de kroningsplechtigheid niet verstoor den, opdat duidelijk mccht in het licht treden dat ook de gezalfde czaar Rasland niet helpen kan. De toestand is zóó door en door slecht, dat alleen eene volkomen omwenteling daarin verbetering kan bren gen. Generaal Gurko heeft overigens, kort voor de kroning, don czaar eene memorandum overhandigd, waarin verklaard wordt dat in het najaar uitge breide Jodenvervolgingen kunnen verwacht worden, doch deze slechts de voorboden van nog grooter volksonlusten zullen zijn; want hot is van alge meens bekendheid, dat nooit nog onder de Russi sche militairen grcoter geest van revolutie heerschte, dan juist nu." Uit Moskou wordt het bericht tegengesproken dat de burgemeester Tchitcherin zou zijn verbannen. Tchitcherin oefent nog altijd zijne fancties uit. Telegrammen. ALEXANDRIE, 7 Juni. Suleiman bey en Daoed- pacha, de hoofden der brandstichters te Alexandrië, zijn door den krijgsraad tor dood veroordeold. Achttien Egyptische officieren, die van modeplich- tighoid beschuldigd waren, zijn voor verschillende tijdperken tot dwangarbeid veroordeeld. Kadry-bey heeft gisteren Egypte verlaten. MADRID, 7 Juni. De ministerraad, onder voor zitterschap van den koning, heeft besloten dat de koningin met hare beide dochters aanstaanden Maan dag naar "Weenen zal vertrekken. PARIJS, 7 Juni. De „Bauque centrale de Paris et des départements" is in staat van faillissement verklaard en haar directeur in heohtenis genomen. Door den afgevaardigde den heer Gustave Rivet, van de Isère, is bij de Kamer een voorstel ingekomen, volgens hetwelk het onderzoek naar het vaderschap is toegelaten, mits er schriftelijke be wijzen, of afdoende feiten, of voldoende getuigenissen zijn. Als bewezen is wie de vader is, en deze wei gert de moeder te trouwen, is deze gerechtigd schadevergoeding te vragen. De actie tot onderzoek naar het vaderschap verjaart een maand na de meerderjarigheid van hot kind. Eene vrouw boven de 25 jaar zal niet een minder jarige beneden 18 jaar mogen vervolgen. De eisch die lasterlijk en te kwader trouw blijkt te zijn, zal als laster vervolgd en gestraft worden. Volgens een telegram, bij het missionaris- seminarie alhier ontvangen, is de missionaris Becket in Jonkin onthoofd. LONDEN, 7 Juni. Iu het Lagerhuis verklaarde de heer Gladstone, antwoordende op eene vraag van lord Churchill, dat de regeering van Erringtons aanbood, toon bij naar Rome ging, gebruik maakte en hem in het belang van de goede orde en den yrede inlichtingen verstrekte omtrent den werke- lijken toestand van Ierland. Lord Errington ont vangt geene betaling. Ten gevolge van diens her haalde bezoeken en zijn verblijf te Rome, was ds regeering voornemens aangaande hetgeen geschied was, in de archieven van buitenlandsche zaken aanteekeningen op te nemen. BERLIJN, 8 Jnni. Yolgens berichten nit St.- Petersburg had de vorige week aldaar eene bijeen komst van een dertigtal nihilisten plaats. De politie trachtte de vergadering te overrompelen; doch de nihilisten, die gewaarschuwd waren, wisten bijtijds te ontsnappen en hun typographisch materieel mede te nemen. LONDEN, 8 Juni. Eene nieuwe vergadering van reeders, gisteren bijeengekomen om het plan tot aanleg van eene tweede Suez-kanaal te bespreken nam het beslnit om de voorbereiding voor dit werk krachtig door te zetten. ST.-PETERSBURG, S Jnni. Officieel. Na 1 Jan. a. 8. zal geen hoofdgeld meer worden geheven van do armste klassen der boeren; het hoofdgeld der andere klasse van boeren zal eene vermindering van de helft en oen tiende ondergaan. ROME, 8 Juni. (Part. Tel.) De Paus zal alle diplomatieke stukken over de houding van het Vaticaan in de Iersche quaestie openbaar laten maken. Deze bewijsstukken dateeren van 1 Juli 1380, Ioopen tot heden en zullen aantoonen dat de Heilige Stoel steeds eene gelijkmatige, geruststellende politiek volgde. Dat pauselijk „Groene Boek" zal aan alle Engelsche staatslieden, parlementsleden enz. worden toegezonden. I.JMDEN, 8 Juni De verwachting voor morgen is: vrijgood weer, kans op regen. De lakenfabriek van de firma Krantz en Zoon alhier is bezocht door dr. Paro als leeraar en 5 officieren uit 's-Hage van den intendanten-cursus. Hedenavond omstreeks halfzeven viel een kinderwagen met een kind in het Lavendaal. Door een werkman worden boiden op het droge gebracht. De Eerste Kamer heeft heden allo aanhangige ontwerpen aangenomen, waaronder do Noordzeo- visscherij-overeenkorast, de wijziging van art. 126 der wet op het Ilooger Onderwijs, de grensveran- dering der gemeente Enschedee, de subsidie aan de Amstordamsche landbouwtentoonstelling, de onteige ning voor den spoorweg WinterswijkRuurloo, de subsidie voor de overbrugging van den IJsel bij Deventer en het onteigenings-ontwerp voor het Merwede-kanaal, het laatste met 29 tegen 7 stemmen. De minister van marine verklaarde de klachten onzer visschers ever de Engelschen als zeer over dreven te zijn gebleken. Daadwerkelijke hulp was niet noodig. De minister van financiën verklaarde dat bij de a. s. Staatsbegvooting nader de financiëele plannen der Regeering zouden blijken. De minister van koloniën kon omtrent Atjeh niets verder mededeelen. De Kamer is op recès gesloten. Ook heden vergaderde de commissie voor dc Grond wetsherziening. Prin3 Napoleon is hedennamiddag to 3 uren van Den Haag naar Amsterdam vertrokken. De prins vereenigde gisteren verschillende hoofd en verdere officieren van corpsen en militaire in richtingen aan een diner in het „Hotel Paulez." Het stoomschip „Noord-Brabant", van Rot terdam naar Java, arriveerde hedenmorgen te Mar seille; de „Prinses Amalia", van Batavia naar Am sterdam, vertrok gisteren van Marseille. Mej. Vogeltje Blom, geboren Kip, Oude Schans te Amsterdam, is bet-overgrootmoeder geworden, 't Is een krasse vrouw van 88, aan wie dit voor recht te beurt valt. Haar zoon is 70; haar klein zoon 44; haar achterkleinzoon 23, en deze mocht zich twee dagen geleden verhengen in de geboorte van zijn eersten jongen. De bet-overgrootmoeder heeft niet minder dan 50 kleinkinderen en ruim 100 achter kleinkinderen. Van drie arbeiders, die gisteren op de spoor- wegbaan van Groningen naar Delftzijl onder een zandwagen zijn geraakt, is bij één gisteravond in het ziekenhuis aldaar een arm geamputeerd. Een tweede kan niet geopereerd worden en geeft nau welijks hoop op levensbehoud. De derde is lichter gekwetst. De tweede heeft behalve de zware ver wondingen aan zijne schouders en armen, ook het rechterbeen gebroken en moet een paar vingers missen.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2