i\°. 7149. Zaterdag 9 Juni. A0. 1883. Avond-editie. leidsch dagblad. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Aan ons Bureel werd nog ontvangen voor de weduwen van de verongelukte visschors van de Zuiderzee, van Nicolette 10 (een goud tientje), welk bedrag wij aan den burgemeester hier ter stede hebben ter hand gesteld. LEIDEN, 8 Juni. Door het collegium van het Leidsch Studenten corps is wegeDS het overlijden van Prinses Marianne der Nederlanden de gebruikelijke rouw voor den tijd van zes weken uitgeschreven. Mr. H. Louis Israels, die dezer dagen alhier in de rechtswetenschap promoveerde, heeft zich te Parijs gevestigd als „avocat Hollandais." Zijn doel is zaken voor Hollanders in Frankrijk en voor Franschen in Nederland to behandelen. De Leidsche Afdeeling der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw eo Plantkunde hield gisteravond eene gewone vergadering in do groote zaal van Zomerzorg. Het op de agenda geplaatste voorstel tot het houden van eene excursie naar Arnhem bij gelegen heid van de Rozententoonstelliog en de feestelijke bijeenkomst op Zaterdag 14 Juli a. s., werd aan genomen en ruim 20 leden gaven reeds dadelijk hunne toezegging er aan deel te nemen. Tot het houden eener tentoonstelling van Pri mula's in 1885 werd niet alleen met algemeene stemmen besloten, maar zelfs werd overeengekomen er nog eenige uitbreiding aan te geven door er eene tentoonstelling Yan aanverwante planten aan te verbinden. Tevens werd met bijna algemeene stemmen goed keuring gehecht aan het voorstol om deel te nemen aan de tentoonstelling te Buitenzorg in September a. s., waarvoor men dan de goedkoopst mogelijke gelegenheid zou zoeken, opdat de kosten niet te hoog zouden worden. Ia de bus werden twee vragen gevonden. Hoewel dezo vergadering niet druk bezocht was, kenmerkte zij zich niettemin door een gezelligcn en aangenamen toon. Blijkens het verslag der jury, ter beoordeeling der stukken, ingekomen op de door de Leidsche Btudentenafdeeling van het Ned. Tooneelverbond uitgeschreven prijsvraag, werd slechts één tooneel- stnk, onder het motto: „Je kunt nooit weten hoe een koe een haas vangt", ingezonden. De bekroning van dit stuk kwam de jury ten eenenmale onmo gelijk voor. De gewone gebreken die de drama tische pennevrnchten onzer landgenooten aankleven, ontbreken ook in dit stuk niet. De intrige ontbreekt,, van karakterteekening be speurt men weinig. De woordspeling waarmee hot stuk eindigt, is gezocht en in strijd met ons taaleigen. Karakterteekening ontbreekt; daarvoor zijn de verschillende personen te ordinair in hunne gesprek ken. Sommige types zijn vrij goed geslaagd, o. a. dat van den studentenoppasser en nachtwacht. De dialoog was naar het oordeel van een der leden der jury vlag en los en deed hem vermoeden dat de auteur buitengewonen aanleg voor drama- tischen arbeid had; de overige leden der jury echter vonden dat men uit dit stuk, dat lijdt aan fouten van den eersten rang, volstrekt geen conclusie om trent het talent van den schrijver kon trekken. De jury bestond uit de heeren Macalester Loup, Rosier Faasson en Van Heyst. Op de jongste vergadering van bovengenoemde stndentenafdeeling is met algemeene stemmen de volgende door den heer Verschoor voorgestelde motie aangenomen De vergadering, zich geërgerd hebbende aan de voorstellingen die de afdeeling Amsterdam der Koninklijke Vereeniging het Ned. Tooneel gedurende Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- de Haagsche kermis gegeven heeft, wenscht dit feit op de algemeene vergadering van het Ned. Tooneel verbond onder de oogen van het hoofdbestuur ge bracht te zien. De kiesvereeniging „Nederland en Oranje" heeft candidaat gesteld voor de Provinciale Staten den heer J. D. baron Van "Wassenaer Van Catwyek. De Indische mail, per stoomschip „Prinses Amalia", wordt morgen alhier verwacht. Prof. P. J. Veth opende gisteren de rij der wetenschappelijke voordrachten, die tijdens de ex positie te Amsterdam zullen gehouden worden, met eenige opmerkingen over het karakter der tentoon stelling, wier hoofdgedachte was een volledig en stelselmatig overzicht te geven omtrent de natuur der overzeesche koloniën, ofschoon hij zich niet ont veinsde dat de uitvoerhandel een grooter uitbreiding had gekregen dan oorspronkelijk in de bedoeling lag en het geheel thans het aanzien heeft eener groote nijverheidstentoonstelling. De gedachte der tentoonstelling vindt hare volledige uitdrukking in de koloniale afdeeling, die spreker eon succes durfde noemen ten spijt van bedilzuchtige critici, die haar afkeurden. Uitvoerig trachtte spreker zjjne opinie met bewijzen te staven. De voordraoht werd door een vrij talrijk publiek met aandacht gevolgd. Vóór den aanvang der voordracht sprak prof. Asser, voorzitter der afdeeling, de aanwezigen, waar onder ook eenige dames, toe, dankte hen voor hunne opkomst en verder de sprekers, die zich bereid hebben verklaard voordrachten to honden. In de eerste plaats prof P. J. Veth, die de reeks opent, niet tegenstaande zijne vele en omvattende werkzaam heden, vooral in de laatste maanden bij de samen stelling van den catalogus. Door den gemeenteraad van Koudekerk is eene strafverordening gemaakt tegen het gooien en strooien van lekkernijen op den publieken weg bij het bruiloftrijden. Onder goedkeuring van de ambachtsvrouw van Benthuizen is aldaar tot predikant beroepen de heer C. J. Leenmans, candidaat tot den Heiligen dienst te Sloten, in Noord-Holland. Ter vervulling dor vacature in den gemeente raad te Boskoop, ontstaan door het overlijden van den heer K. Van Nes Dz., is gekozen de heer A. Guldemond. Naar men verneemt, heeft prins Albert van Pruisen aan alle ingezetenen van Voorburg, die bij de begrafenis van Prinses Marianne door het zenden van kransen en bloemen hunne sympathie betuigden, eene schriftelijke dankbetuiging doen toekomen. Het volledig programma der Internationale Landbouwtentoonstelling, in 1884 te honden, is thans verschenen en evenals alle inlichtingen voor die tentoonstelling verkrijgbaar bij den secretaris, den heer P. F. L. Waldeck te Loosduinen. De Raad der gemeente Alkemade heeft be sloten dat de kermissen in de verschillende onder dooien dier gemeente dit jaar gelijktijdig zullen aanvangen op Maandag den lOden en eindigen op Zaterdag den loden September, een en andor des morgens te zes uren. Van Dale's Nieuw Woordenboek, bewerkt door J. Manhave, vordert met rasscbe schreden. Nu reeds is de 11de aflevering verschenen, die met moeten eindigt. Uit Moskou wordt aan het Vad. bericht dat de czaar aan de leden van het buitengewone ge zantschap van onzen Koning bij de kroningsplech tigheid te Moskou de volgende onderscheidingen heeft verleend: aan mr. W. A. J. baron Schimmel- penninck Van der Oye, grootmeester, de orde van den Witten Adelaar; aan jhr. Steengracht Van Mooylandt, buitengewoon kamerheer des Konings, en luit.-kol. der cavalerie graaf Van Lijnden de orde van St.-Anna 2de kl.; aan jhr. mr. D. A. W. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren bniten de stad wordt 0.10 berekend. Van Tets, zaakgelastigde, chef van het kabinet van den minister van bnitenlandsche zaken, de orde van St.-Stani8las 2de kl. met de ster en aan jhr. mr. J. W. G. Boreel, kamerjonker, de orde van St.-Stanislas 3de kl. Deurwaardersdistricten bij de directe belas tingen zijn vacant: te Arnhem twee, elk op een jaarwedde van f 800, te Zierikzee op eene van f 685, te Helder op f 1350 en te Uithuizen op f 600. Te Zwolle is overleden mr. L. J. Rietberg, sedert 1867 kantonrechter aldaar. De minister van koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden dat de betrekking van huis meester in het koloniaal militair invalidenhuis op Bronbeek eerlang behoort te worden vervuld. Gega digden moeten hunne verzoekschriften vóór 24 Juni inzenden. Nadere bijzonderheden bevat de Staats courant van heden. De minister van oorlog heeft, met het oog op den toenemenden doorvoer van dynamiet door het Rijk, de volgende maatregelen noodig geacht voor het verleenen van vergunning tot vervoer van die stof: lo. dergelijke vergunningen niet te geven voor meer dan 10,000 KG. te gelijk en 2o. die vergunningen zoodanig te regelen, dat de trans porten met behoorlijke tusschenruimten, bijv. van enkele dagen, elkander opvolgen. Z. M. heeft benoemd tot griffier bij het kanton gerecht te Harderwijk mr. C. W. Vollgraff, advocaat te 's-Gravenhage; - den majoor-kwartiermeester R. Smulders, van het 7de reg. inf., op non-activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt; - aan H. Stant, op zijn verzoek,, met 1 Juli a. s., eervol ontslag verleend als notaris te Wormer; - den heer A. P. Langeveld, arts, benoemd tot officier van gezondheid 2de kl. bij het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Ned.-Indië; - aan vrouwe J. E. G. Lentz, weduwe van den officier van gezondheid der lste klasse F. S. W. De Ronde, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, een pen sioen toegelegd ad f 600 's jaars. Gemengd Nieuw8. Nu het warme zomerweder velen tot baden of zwemmen uitlokt, achten wij het niet ongopast bij herhaling te wijzen op de noodlottige gevolgen die het zwemmen kort na het gebruiken van het middagmaal kan hebben. Yooral het duiken is dan levensgevaarlijk, maar ook zwemmen in het algemeen kan den dood ten gevolge hebben. Bij verscheidene zwemmers, die verdronken, heeft het geneeskundig onderzoek geleerd dat de dood het gevolg was van verstikking, doordien die gebruikte spijzen uit de maag in de longen gedrongen waren en den zwemmer het ademhalen hadden belet. Op verzoek van den Academischen Se naat worden door het collegium van het Leidsch Studentencorps pogingen aangewend om de inaugu ratie, die doorgaans in het laatst van October plaats had, te vervroegen, zóó dat zij reeds dit jaar zal gehouden worden op den lOden dier maand. Om dezen maatregel in de hand te werken worden alle corpsleden nitgenoodigd de aanstaande leden te her inneren aan hunne verplichting om zich vóór 1 October bij den pedel te doen inschrijven. Voor de te Rijn saterwoude gehouden ringrijderij waren 12 deelnemers. De prijs, een pen dule, werd gewonnen door S. Visser aldaar; de lste premie, een sigarenkoker met goud gemonteerd, door P. Van Leeuwen te Ter Aar; de 2depremie, een sigarenkoker met zilver gemonteerd, door E. Weststeyn te Alkemade. Te Amsterdam is eene vrouw weder de dupe geworden van een zakkenroller. Terwijl zij bezig was visch te koopen op de vischmarkt en

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1