9 ïiëele aanschrijving tot zuinigheid en omzichtigheid bij de kredietopeningen niet anders dan gunstig kon werken. Yele leden droDgen voorts aan op bespoedigde inzending der afgesloten Indische rekeningen van 1872 af. De Koning en de Koningin en hun geheel gevolg hebben Maandag deelgenomen aan een luis terrijk déjeuner, dat de baron en baronnes De Blochausen op hun kasteel „Birtrange" HH. MM. aanboden. Blijkens een nader bericht uit Erbach waren bij de plechtige teraardebestelling van het stoffelijk overschot van Prinses Marianne ook nog tegenwoordig de hertog van Altenburg en verschillende afgevaar digden van vreemde hoven, alsmede al de plaat selijke autoriteiten en gedeputeerden van onder scheiden steden en corporatiën. De predikant Deiss- mann sprak bij de groeve een treffend gebed uit. Langs den weg naar het kerkhof en op den doo- denakker stondon vele vereenigingen met hare ba nieren geschaard. Aan het ministerie van waterstaat werd heden o. a. aanbesteedhet maken van stationsgebouwen, werken van bewaking, beveiliging en afdeeling, en eenige verdere werken voor het gedeelte Stavoren Sneek van den spoorweg StavorenLeeuwarden. (Raming f 372,000). Minste inschrijvers waren de heeren A. Kloots en J. B. Arents, te 's-Gravenbage, voor f 319,763. Men schrijft uit Delft dat aldaar naar alle waarschijnlijkheid binnenkort weder eene nieuwe groote fabriek zal worden opgericht, en wol eene oliefabriek, zooals er in Nederland nog geen bestaat. Hot kapitaal zou voor een groot deel door Franschen worden geleverd. Gemengd Nieuws. De vrachtrijder H. J. te Haarlemmer meer, die gistermorgen door eenigszins te late aankomst aan de stoomboot vergeten had 10 af te geven, zou deze som in een portemonnaie toe gooien, doch wierp ze per ongeluk te ver; het geld kwam in de Ringvaart te recht. Geruimen tijd werd er naar gezocht, doch tevergeefs. Het aardbeziënschip heeft gisteron de eerste reis voor dit jaar van Aalsmeer naar Amsterdam gemaakt. Ook naar Den Haag, Rotter dam en Haarlem zullen dezen zomer geregeld aard beziën verzonden worden. Deze gewassen beloven ditmaal zeer veel; ze staan prachtig. Tij den 8 W. v. d. W.landbouwer onder Rijswijk, met" zijn gezin ter korke was, is bij hem ingebroken. De toegang schijnt verkregen door het uitsnijden eener ruit. Uit een kast die men heeft weten te openen, werden drie rijksdaalders en een bankbiljet van f 200 gestolen. De mede daarin berustende gouden en zilveren voorwerpen bleven onaangeroerd. De vermoedelijke dader is zekere N., een 25- jarige arbeider te "Wateringen, die op trouwen stond, doch de middelen miste om zich van het noodige huisraad te voorzien en daarom zich die door dief stal wilde verschaffen. Des namiddags na den dief stal is N. met zijne aanstaande op een geleend speelwagontje naar Delft gereden; aldaar hebben zij eenige meubelen gekocht en ter betaling een bankbiljet van f 200 laten wisselen. N. is dan ook in hechte-iis genomen. De olifant - zoo leest men in een werk van den heer Brau - verkeert in Indië soms in een toestand, die het midden houdt tusschen den tammen en wilden staat. Wanneer nl. de eigenaar den duren kostganger voor eenigou tijd nietnoodig heeft, bindt hij hem een schel om don hals en laat hem in vrijheid zijn eigen kost zooken. Een eigen aardigheid daarbij is, dat het dier van die vrijheid nooit gebruik maakt om zich bij zijne natuurgenoo- ton in de wildernis te voegen; wel lokt het dezen soms tot zich. Komt zijn onde kornak, op het ge luid der schel afgaande, hem weer opzoeken, dan volgt het dier hem gewillig. Alleen wanneer het zeer lang in vrijheid is gelaten, wordt het wel eens wat schuw. Zoo gebeurde het, dat vier olifanten, bestemd om naar Sumatra te worden overgebracht, telkens naar het bosch terugkeerden, zoodra zij een rijtuig ontmoetten. Bedreigingen noch liefkoozingen baatten, en eerst toen men voor eenige uren alle rij tuig verkeer langs dien weg had gestaakt, slaagde men er in hen naar de plaats van inscheping te brengeD. De olifanten, hoe goedig overigens, hebben, zooals men weet, hunne aauvallen van razernij, die worden aangekondigd door een olieachtig vocht, dat uit twee kleine gezwellen aan beide zjjden van den kop voortkomt. Dan ontzien zij niets en ver nielen zelfs hun gelief koosden kornak, over wiens gemis, naar men beweert, zij later treuren. Telegrammen. BERLIJN, 5 Juni. Het ontwerp tot wijziging der kerkelijke wetgeving is ingediend. Daarbij wor den opgeheven: de verplichting tot aangifte der benoeming van hooger geplaatste geestelijken; het recht tot tusschenkomst (veto) van den Staat tegen de overdracht van geestelijke ambten, welker bekleeders onvoorwaardelijk kunnen worden afgezet de verplichting tot aangifte en het recht van veto wat betreft de instelling van plaatsvervangende of hulp-geestelijken. Deze laatste bepaling heeft geene betrekking op de pastoors aan wier zorg naburige, van geestelijke zorg verstoken gemeenten zijn opgedragen. De bevoegdheid van het door den Staat inge stelde kerkelijke gerechtshof tot het uitspreken van vonnis in beroepen op het veto der regeering, wordt opgeheven: bij de overdracht van een geestelijk ambt; bij de aanstelling als onderwijzer aan eene school tot vorming van geestelijken bij de uitoefening van bisschoppelijke rechton en het verrichten van aan den bisschop opgedragen plichten in diocesen waar de plaats van bisschop vacant is. Het recht van veto blijft gehandhaafd: indien de aan te stellen geestelijke uit burger lijk-rechtelijke of staatsrechtelijke gronden voor de plaats niet geschikt wordt geachtmet name wan neer zijne opleiding niet voldoet aan de voorschriften der wet. Tegen het veto kan binnen dertig dagen bezwaar worden ingebracht bij den minister van eeredienst, die in hoogste ressort beslist. De door de wet reeds voorgeschreven straffeloos heid wegens het uitoefenen van het geestelijk ambt in parochiën waar do pastoorsplaats vacant is, of waar do pastoor verhinderd is zijn ambt waar te nemen, wordt uitgestrekt tot alle parochiën, onver schillig of het geestelijk ambt daar al of niet bezet is. PARIJS, 5 Juni. Het Reuterbureau verneemt uit Caïro dat het thans officiëel is dat Kadry-bey niet zal worden vervangen. LONDEN, 6 Juni. "Wegens don in het Lagerhuis uitgedrukten wensch dat de ondersecretarissen van staat enkel uit dat Huis zouden worden gekozen, heeft do ondersecretaris van binnenlandsche zaken, lord Roseberry, ontslag genomen. BERLIJN, 6 Juni. (Part. Tel) In het Pruisische Huis van Afgevaardigden werd heden de discussie over het Rijn-Eemskanaal onder groote belangstel ling voortgezet. Nadat de minister Boettcher nog maals breedvoerig en met zekere plechtigheid de noodzakelijkheid van het kanaal had aangetoond en do belofte had afgelegd ter gelegener tijd ook de overige provincies aan het kanalenwet aan te sluiten, werd met groote meerderheid (228 tegen 111 stemmen) het wetsvoorstel in tweede lezing aangenomen en wel in den vorm van des heeren Hammachers voorstel, dat de regeering reeds vooraf had overgenomen. Bij de stemming scheidden zich bijna alle fractiesde heer Yon Yirchow stemde o. a. tegen, Richter vóór, Schorlemer tegen, Windthorst vóór. De veranderingen betreffen enkel de redactie. LEIDEN, 6 Juni. De verwachting voor morgen isoostelijke wind, een weinig kans op regen. De Eerste Kamer heeft in hare zitting van heden tegen morgen te éón uur aan de orde gesteld 23 ontwerpen, waartegen geen aanmerkingen zijn gemaakt, o. a. de overeenkomst met de Handel maatschappij. De geneeskundige staatscommissie heeft heden bevorderd tot arts de heeren H. Folmer en C. Th. Humme, doctorandi, en toegelaten tot het lste ge deelte de heeren D. W. Schepers en A. M. Yan der Willigen Jr., doctorandi, en den heer W. M. Geill, candidaat-arts. Bij de op heden ten raadhuize te Leiderdorp gehouden aanbesteding van het veranderen van twee bruggen in den Lagen Rijndijk en het leggen van 75 M. straat was ingeschreven door de heeren P. Van der Horst te Zoeterwoude voor f 1654, P. De Graaff te Koudekerk voor f 1550, J. Vellekoop te Zoeterwoude voor f 1540 en M. Splinter te Leider- dorp voor 1150. Het werk word aan den laagsten inspkriiver geguod. Naar de Amsterdammer mededeelt, is gister avond omstreeks halftien in de machinen-galerij opnieuw de machine van 150 p. k. voor het elec- trische licht op het tentoonstellingsterrein beproefd- Zij rust op een houten onderstel, dat op palen ge legd is, welke een eind boven den grond uitsteken.. Door de slapheid van den bodem begon reeds bij den eersten zuigerslag het zware werktuig heen en weer te sohuddeD, zoodat de drijfriem, die de be weging moet aanbrengen, telkens eene andere span ning kreeg; uit vrees voor ongelukken moest er dadelijk gestopt worden. Thans zal men den grond tot op eene ferme diepte uitgraven en met zand aanvullen; mocht dit nog niet helpen, dan is een fundament van beton het eenige redmiddel. Men zegt dat er wel een dag of tien zal verloopcn voor en aleer de motor geheel in orde zal wezen» Gisternacht overleed te Scheveningen Jacob Groen, in den ouderdom van bijna 90 jaren. De overledene had meer dan een halve eeuw de be trekking bekleed van afslager der garnalen» Door eene tot nu toe onbekende oorzaak ont stond gisternacht, omstreeks halfdrie, brand op een der buitenpolders, onder de gemeente Werken dam, genaamd „De Oude Kievitswaard." Twee ge bouwen, bewoond door M. Vos en zijn zoon, benevens do inboedel en landbouw- en visscherij gereedschap pen, zijn verbrand. De bewoners hadden nauwelijks tijd zich te redden. Het stoomschip „Prins Hendrik," van Am sterdam naar Batavia, vertrok gisteren van South ampton; de „Drente," van Java naar Rotterdam, vertrok gisteravond van Marseille. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Nu en dan worden de ingezetenen dezer stad las tig gevallen door het bezoek van een vrouw van naar gissing bijna vijftigjarigen leeftijd, die onder voorgeven dat zij werk kan krijgen indien zij wat beter gekleed is, bedelt aan de huizen om wat onder goed. Daarbij is zij dan steeds onkiesch genoeg om de huisvrouwen die onvoorzichtig genoeg zijn om haar te woord te staan, te laten zien dat zij niet in het bezit is van die kleedingstukken welke men niet gewoon is in het publiek te vertoonen. Mij zijn een aantal voorbeelden bekend dat aan diezelfde vrouw kleedingstukken, ook hemden, wer den uitgereikt, die spoedig daarop bij den uitdrager te koop lagen. Wat zij uitoefent is niets anders dan een uiterst brutale soort van bedelarij, - en ik geloof te moeten waarschuwen tegen een betoon van mede'ij den dat in dit geval, naar het mij toeschijnt, misplaatst zou zijn. Ook zouden deze regelen misschien de uitwerking kunnen hebben, dat de politie op bedoelde vrouw een weing 't oog hield, - hetgeen voor haar - voor de vrouw namelijk, - niet kwaad zou zijn. Een Leidsche huismoeder. BURGERLIJKE STAND VAN £EIQEN, van 23 Mei tot cn met 30 Mei. BEVALLEN: D. Spierenburg geb. Sierach Z. T. C. v. d. Meer geb. Rietbergen D. M. J. C. V. Es geb. Brandse D. M. v. Weerlee geb. Verwer D. J. M. Tissenr geb. Opdam D. A. A. Wijnnobel geb. Norenburg D. C. J. A. Brum- melkamp gab. Toorens Z. M. J. Ladage geb. Kuypers Z. J. G. A. Vreede geb. v. Oosterzee Z. C. J. Abrahams geb. v. d. Ing Z. A. A. Rietmeycr geb. v. d. Steen Z. M. v. d. Berg geb. Devilóe D. en Z. M. Grootendorst geb. Visser D. M. De Kruis geb. Piket D. J. P. Kouwenberg geb. Rozier Z. P. Kloot geb. Rijnsbnrger D. W. Charite geb. v. d. Oever D. C. Wallaart geb. De Fey Z. P. F. Hoogenstraaten geb. Convee D. A. G. Riedel geb. Swiers D. J. If. Mayer geb. Schunrink D. E. De Wit geb. Eradus Z. J. Onwerkerk geb. Selier D. J. C. v. d. Wetering geb. Marjee D. W. C. J. Corba geb. Diemcl Z. H. C. Vijlbrief v. d. Velden D. M. Starre geb. Velthayzen D. W. Pranger geb. Voorderwind Z. J. Taffijnjgeb. Ma- zurel Z. M. Tissenr geb. Zaalberg D. M. Koordes geb. v. Berkel D. E. v. Teylingen geb. De Groot D. H. M. Kret geb. Termeer D. G. Leget geb. v. d. Does Z. W. L. Renee geb. Greenewoud D. C. v. d. Reek geb. Delmeer Z. GEHUWD. N. Selier jm. en C. Van Polanenjd.P. Geet- man jm. en J. C. Verhaar jd. J. C. Verhoeven jm. en C. M. Rietbergen jd. OVERLEDEN. J. Koet geb. Van Polanen V. 61 j.A. A. Reijst Z. 3 j. T. Batatra geb. Reitama V. 65 j. J. G. Schenk M. 34 j. D. Van Rosmalen Z. 2 j. J. Van der Zeeuw Z. lm. S. M. Van Noort D. 24 j. A. P. Devilee D. 5 m. A. De Jong geb. Rietkerk Z. D. (twecl. levenl.) J. M. Faes D. 8 m. A. Kornmann Z. 2 j. S. M. Col- derman geb. Sorameling W. 72 j. C. N. Gastman Z. 54 j. A. E. Teemana D. 2 j. A. A. Jonker Z. 2 j. C. Van Leeuwen D. 2 m. W. J. Hertsworm Z. 3 m. H. Teunia- sen M. 59 j. H. Meles Z. 7 ra. C. Smit Z. 11 m. W. Keereweer D. 3 m. L. Neijenhnizen D. 7 m. M. La beur M. 27 j. G. De Groot M. 26 j. S. J. Haarlem D. 5 m. W. Van der Lubbo Z. 2 m. J. HuberZ. 4j. RIJNLAND, 5 Jnni. Boezematanden 's morgens 8 nren Üude-Weterir.g 5S, Katwijk 59, Spaarndarn 65, Halfweg 66, Gcuda 33, Leiden 52.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2