E2ÜS3 aBBgaagsascaEasswi aangetast en 12 aan die ziekte overleden. Veertien gevallen van mazelen zijn tevens in die gemeente voorgekomen. In den nacht van 23 op 24 Mei z ij n nit de Japansche afdeeling op het tentoonstellings terrein te Amsterdam ontvreemd: 2 ivoren étuis voor sigarenpijpen (waarde 70); een ivoren groep (waarde 200); een ivoren monniksbeeldje (ƒ100); een schildpadden-koker 10); een sjaal van rose zijde 14); 2 Japansche kopjes met schoteltjes (waarde 25) en 2 Japansche houten doosjes (ƒ6). Te Amsterdam is gisteren een droevig ongeluk gebeurd. Te halféén sloeg op het IJ even beoosten Schelvischhoofd de giek „de Vriendschap", van de zeil- en roeivereeniging „Fortuna", door het breken van het roer en door het volloopen van het vaartuig, om. Van de opvarenden wisten twee zich aan het omgeslagen vaartuig vast te houden. Dezen werden na tien minuten door de sloep van het Noordsche stoomschip, aan de Handelskade liggende, gered. De drie anderen, allen tamelijke zwemmers, verdronken, waarschijnlijk door den sterken golf slag en belemmerd als zij waren in hunne bewe gingen door de hooge schoenen. Te drie uren werd de eerste, te halfzes de tweede opgodregd; het lijk van den laatste was nog niet gevonden. De verongelukten zijn allen jongelieden tusschen de 20 en 25 jaar. Door de a r r o n d i s s e m e n t s-rechtb. te Utrecht is ter zake van bedrieglijke bankbreuk, bevel tot gevangenneming verleend tegen Arie Groe nendijk, oud 49 jaren, aannemer, geboren en laatst wonende te Utrecht. De officier van justitie te Utrecht verzoekt opsporing, aanhouding en opzending. Te Terschelling is een in vergevor derden staat van ontbinding verkeerend lijk aan gebracht, waarvan de kleeding overeonkomt met die der visschers van Moddergat en gemerkt is M. P. 1882. Twee rijksdaaldors werden op het lijk gevonden. Het is direct ter aarde besteld. Te Kapelle (N.-B rabant) heeft men iemand uit een herberg komende met een mes een diepe steekwond in den onderbuik toegebracht, zoo dat er geen hoop op levensbehoud bestaat. De ver moedelijke dader is in handen der justitie. Op de steenfabriek van den hoer Van Asch Van "Wijk te Jutfaas is een met steenen gevulde oven omgeslagen. Een der werklieden werd er onder bedolven. Hoewel er met spoed naar hem werd gezocht, was de man niet meer te reddeü. De nedervallende steenen hadden hem don nek en de ruggegraat gebroken. Een zijner medearbeiders werd aan armon on beenen gekwetst. Te Kuipersveer, gemeente Heinen- oord, ontstond door eene onbekonde oorzaak brand bij den landbouwer A. v. H., waardoor in weinig tijds diens woning en die van zijn zoon, welke in -de nabijheid stond, in de asch werden gelegd. Gedurende het zware onweder, dat Vrijdag-avond ook over een gedeelte van het graaf schap Zutfen losbarstte, is in de IJselweide te Ter- borgh het paard van den voerman M. door den bliksem gedood. Te Bathmen bij Deventer sloeg de bliksem in eene boerderij, welke geheel verbrandde. De inboedel was niet verzekerd. Omtrent de standjes te Rost off wordt nader bericht dat 130 huizen van Joden door het gemeen werden vernield en dat in het gevecht tus schen de soldaten en de belhamels 15 personen wer den doodgeschoten. Een aantal Joden nam de vlucht. Bij een brand to Lynchburg (Virginie) violen de muren van een der brandende huizen plotseling in; 5 personen kwamen onder het puin om. - In de haven van Boston sloeg een boot om; 7 personen verdronken. Te Renvez (dep. Ardennes) is een notaris op den loop; hij laat een passief van 1,200,000 fr. achter. BUITENLAND. Frankrjj k. In den ministerraad heeft de heer Raynal mede gedeeld dat de overeenkomst met de Noorder-Spoor wegmaatschappij is aangenomen. Die met de maat schappij Panjs-Lyon-Nord-Est hoopte hij Donderdag a. s. te kunnen overleggen. Volgens een telegram van het agentschap Havas, uit Aden, gedagteekend 1 Juni, zijn de Havas- posten op het gebied van Sakalave, zonder verliezen ontruimd. In den Senaat heeft de heer De Saint Vallier aan de rogeering inlichtingen gevraagd over de gebeurtenissen in Tonkin. Hij gewaagde van de ver ontrustende geruchten, welke door de buitenlandscho pers verspreid worden, en wenschte dat de regeering het publiek zou geruststellen. Het oogenblik was aangebroken om krachtig te handelen en te toonen dat Frankrijk vast besloten is om in zijne onder neming te zegepralen. De heer Challemel-Lacour verklaarde dat de regeering alle maatregelen heeft genomen, welke het welslagen der Tonkin-expeditie kunnen verzeke ren. Versterkingstroepen worden met de snelste gelegenheid overgevoerd. De gouverneur van Cochin- china zond reeds troepen af, en tegen het einde dor ma&Dd zal in Tonkin een klein leger bijeen zijn, sterk genoeg om aan de moeilijkheden het hoofd te bieden. De minister verkondigde daarop den lof van commandant Rivière. „Het gebeurde brengt ons besluit niet aan het wankelen," zeide hij, „en wij rekenen op uwe medewerking." De minister onderzocht daarna het met China gesloten tractaat, doch achtte dit verdrag onaan nemelijk, omdat hot zonder machtiging aangegaan en voor Frankrijke belangen nadeelig is. „Toch", zeide hij, „moeten wij trachten do moeielijkheden met China, zoowel als die met andere natiën, uit den weg te ruimen. Er beslaat geenerlei reden om te gelooven dat China voornemens is mot Frank rijk te breken. De Chineescho regeering zal zich niet laten medesleepen door aanzoeken, welke uit ijverzucht en eigenbelang voortspruiten. De regee ring kan niet aannemen dat China tusschen beiden zal komen in eene zaak, waarbij het rechten noch belangen heeft". (Toejuiching.) Het incident was hiermede afgeloopen. De Kamer van Afgevaardigden heeft onder voort zetting der discussie over de rechterlijke hervor ming, met eenparige (401) stemmen een amende ment aangenomen van den heer Raspail, strekkende om alle leden der rechterlijke macht uit te sluiten, die deel genomen hebben aan de gemengde com missie na den staatsgreep van 2 Decemberen met 341 tegen 144 stemmen het eerste gedeelte van art. 12, waarbij de invoering der rechterlijke reor ganisatie op drie maanden na afkondiging der wet wordt vastgesteld. Duitschland. De Rijksdag heeft in eerste en tweede lezing ongewijzigd aangenomen de letterkundige overeen komst met Frankrijk, en het verdrag van handel en scheepvaart met Italië. Er is te Berlijn een comité bijeengekomen tot oprichting van een gedenkteeken voor den bekenden stichter van het gonootschapswezen, den heerSchulze- Delitzsch. Tot dit comité behooran o. a. de heeren Yon Bennigsen, Von Forckenbeck en Virchow. Met betrekking tot de in Nederlandsche bladen gedane vraag, of de bekende echtscheiding der overleden Prinses Marianne der Nederlanden door de verwante hoven als geldig is erkend, wordt van particuliere zijde de opmerking gemaakt dat de koning van Pruisen, vier jaren na de echtscheiding, haar vormelijk erkende en bevestigde. Ten gevolge van deze erkenning door den koning trad daarop prins Albrecht van Pruisen (de eerste gemaal der prinses) in het huwelijk met Friiulein Yon Rauch, die door hare schoonheid te Berlijn bekend was en door den koning van Pruisen spoedig daarna tot gravin Yon Hohenau werd verheven. Italiö. De eerste verjaardag van Garibaldi's dood is in geheel Italië met groote plechtigheid herdacht. Het gemeentebestuur der hoofdstad heeft het bronzen borstbeeld op het Kapitool ingewijd. Verschillende vereenigingen legden daarop kransen voor het borstbeeld neder. Het gemeentebestuur van Milaan heeft inscriptiën op de deur van Garibaldi's woning geplaatst. Overal werden volksdemonstratiën gehou den. De schouwburgen en winkels waren gesloten. Vooral te Palermo, dat geheel in rouw gehuld was, was de plechtigheid van indrukwekkenden aard. Uit Rome wordt gemeld dat Alberto Mario, de bekende vriend van den oudon Garibaldi en het hoofd der republikeinsche partij in Italië, op den sterfdag van Garibaldi overleden is. Een gerucht, door eenige Fransche bladen overgenomen, dat de Italiaansche regeering in de fabrieken te Saint-Etienne 150,000 geweren besteld zou hebben, wordt door de „Agenza Stefani" tegen gesproken. Rusland. Het orgaan der regeering bevat een, door den keizer bekrachtigd, besluit van den Rijksraad, waarbij aan de belijders der godsdienst-sekten en Raskol- niken meer burgerlijke rechten worden verleend o. a. do vergunning om ongehinderd in het bin nenland te reizen, de vrijheid om handel te drijven, het bekleeden, onder zekere voorwaarden, van open bare ambten, het houden van openbare godsdienst oefeningen, het uitoefenen van godsdienstige han delingen volgens eigen ritueel, behalve het houden van processiën. Tot de heropening van de bede huizen der dissenters is door den minister afzon derlijk vergunning verleend, onder voorwaarde dat deze geschiede zonder eenig feestelijk vertoon. Hot volksfeest te Moskou was Zaterdag schit terend. De keizer, zijne gomalin en familie, benevens do vreemde vorsten, verschenen cm halfdrie en werden met buitengewone geestdrift begroet. Te 3 uren keerden zij huiswaarts. De feestvreugde der bevolking werd door niets gestoord. Telegrammen. MADEIRA, 2 Juni. Yolgens berichten van de Congo ontvangen, lag op den eersten Mei de „Sa- gittaire" aan de monding van de Congo, de „Ori- flamme" bij het eiland St.-Thomas en de „Yoltigeur" aan de Gaboon. Hot stoomschip „Bonny" scheepte te Lagos 180 man (houssa's) in, ten dienste van de Belgische expeditie, wier leden een weinig bevredi gende gezondheid genoten. MOSKOU, 3 Juni. Na het volksfeest had gisteren in het Petroffski-paleis een diner plaats voor de bestnurders der plattelandsgemeenten en de maar schalken der provinciën, waarbij de keizer beiden in conservatieven zin toesprak. CAIRO, 3 Juni. Officiëel wordt medegedeeld dat Kadry-bey, de Egyptische vertegenwoordiger bij den sultan, is teruggeroepen. BERLIJN, 4 Juni. (Part. Tel.) Yolgens eeni overeenkomst met Yon Bismarck wordt de Rijksdag Zaterdag tot het najaar verdaagd. De behandeling van de begrooting (wegens verschil van gevoelen over de eerstvolgende begrooting) zal voorloopig niet in de algemeene vergadering behandeld wordeD, maar de commissie zal Zaterdag de begrooting zoo ver gereed hebben dat in het najaar de eindstem ming volgen kan. De hardnekkigheid van den Rijks dag tegen de vaststelling dor volgende begrooting dwong Yon Bismarck tot dit besluit. De heer Lasker heeft heden zijne reis naar Amerika aanvaard. MOSKOU, 4 Juni. (Part. Tel.) De burgemeester professor Tschitscherin is wegens zijne bekende toe spraak tot den czaar over de door hot volk ver wachte hervormingen van zijn ambt ontzet en naar zijn landgoed verbannen. Een nieuw nummer van het revolutionaire blad „Harodnaja "Wolja" is verschonen. Te gelijker tijd werden in Rusland duizenden brochures verspreid, getiteld: „Ssemski Sojus" (Landsbond) en bevat tende het volgende programma van de zoogenoemda hervormingspartij Invoering van politieke vrijheden door uitbreiding van zelfbestuur, machtsbeperking van de willekeur der ambtenaren, algemeene vertegenwoordiging van alle standen, nl. oprichting van eene Volks vertegen woordiging door algemeene verkiezing, de instelling van een Senaat uit de Volksvertegenwoordiging verkozen, eindelijk bijeenroeping van een commissi* tot vaststelling eener Grondwet. LEIDEN, -4 JTnni. De verwachting voor morgen is: wiDd tussche: oost en noord, goed weer. De Indische mail per stoomschip „Madura' wordt morgen alhier verwacht. Verschillende bijlagen tot de „Adder"-stukken die aan de Tweede Kamer zijn toegezonden, z:;n thans in druk verschenen: o. a. een missive vao den directeur en commandant der marine te Afl' sterdam en eene memorie in zake het vergaan v:n Zr. Ms. rammonitor „Adder", ten behoeve van de Tweede Kamer samengesteld door den directeuren commandant der marine te Hellevoetsluis. Door het afspringen van een band vaneen go* derenwagen tusschen Halfweg en Sloterdijk zijnde laatste treinen gisteravond eenige uren te laat te Amsterdam aangekomen. Blijkens den regenmeter aan 's Rijks Land bouwschool is gedurende do afgeloopen maand Me te Wageningen 56 mM. regen gevallen tegen 12 mM. in Mei 1882. Als een bijzonderheid kan vermeld worde: dat te Schagerbrug twee kipkuikens door een spreetf zijn uitgebroed. In de R. K. kerk te 't Loo (N.-Br.) geraakte Vrijdag jl. even vóór den aanvang van het ho door oen brandende kaars de kleedoren en vei

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2