LEIDSCH DAGBLAD. lV. 7444. Maandag 4 Juni. A0. 4883. Derde Blad. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden~f 1.10. Fnnoc per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE!!: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het ineassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Gemengd Nieuwe Bg vonnis van den krygsraad in het militaire arrondissement zijn de hnzaren v. O. G. en S. H., van het depót escadron 2de reg. hnz. in garnizoen te Haarlem, schuldig verklaard aan misdaad tegen den dienst en de subordinatie door hun meerdere in rang met woorden te beleedigen en beiden veroordeeld tot milit. detentie van 2 maanden. De slager, die de aan miltvuur gestor ven koeien van v. Z. te Herwijnen van het vel heeft ontdaan, en de meid, die ze tijdens de ziekte heeft gemolken, schijnon beiden besmet; de eerste aan eene, de tweede aan beide handen. Geneeskun dige hnlp is ingeroepen, doch mocht tot dusverre nog niet baten. Een 22-jarig werkman J. v. d. B.teVoe- nendaal, is door het overmatig gebruik van karne melk overleden. Onder Norg is een rietdekker van het dak van een huis gevallen. Na eonige uren over leed hy. Berlyn is in Mei zeer ongelukkig geweest; niet minder dan 81 personen vonden er in die schoonste der maanden een gewelddadigen dood er werden 2 kindermoorden door ongehuwde moe- derB gepleegd; 5 vrouwen en drie mannen maakten door vergiftiging een einde aan hun leven3 vrouwen, 7 mannen en 1 kind verdronken zich of vonden door een ongeluk den dood in het water1 man doorstak zich, 3 scboten zich een kogel door hoofd of hart, 1 vrouw en 9 mannen hingen zich op en 12 mannen werden door beroerten op de publieke straat of door andere onheilen met doodelijken afloop getroffen. In een waggon 3de klasse van een trein van Brussel naar Antwerpen is door een spoorweg beambte een pakket obligatiën gevonden ter waarde van 43,300 fr. Onmiddellijk stelde de eerlijke vinder zijn kostbaren vondst aan den stationschef te Ant werpen ter hand, die nog donzelfden avond in staat was de aanzienlijke waarde aan den rechtmatigen eigenaar te doen toekomen. Terwyl eenige werklieden onder toe- zicht van den goederenchef Bidelot aan het station te Namen bezig waren een goederentrein telosseD, bezweek eensklaps de daarby gebezigde kraan. Bidelot had nog den tijd do werklieden voor het gevaar te waarschuwen; zelf echter werd hy het slachtoffer van die mensehlievendheiddoor de katrol van het werktuig getroffen, bezweek hij op de plaats zelve. De ongelukkige, die veertig jaar dienst had, was de steun eener zuster, eene weduwe met vier kinderen. De beeldhouwer Le Due hoeft een op het Parijsche salon door hem iogezonden beeld, be stemd voor grafmonument, verbrijzeld uit wrok dat de jury hem geen tweede medaille had toegekend. Er moet echter nog worden bjjgevoegd, dat de man verstandig genoeg was geweest, vooraf zjjn kunstwerk in brons te doen gieten. Een Paryzenaar ging met een vriend een weddenschap aan, dat hij in negen minuten de renbaan van Longchamps te paard zou afleggen. De ander zou tegen hem rjjden. Op het bepaalde tijdstip reden zjj af en met hen drie getuigen, gezeten in een fiacre, met één paard bespannen. Uitslag van den wedrenhet eerst kwamen de drie getuigen met hun huurrijtuig aan! Een galant dagblad. - De „Indépen- dance Luxembourgeoise" eindigt volgenderwjjze het verslag van eene tooneelvoorstelling: „Het was zoo geducht warm, dat men zich in de hel zou hebben gewaand, had men in de zaal niet zooveel engelen gezien". BUITENLAND. Frankryk. EDgelsche administrateurs van de Vereeniging voor een tweede Suez-kanaal zullen heden te Parijs aankomen. Men gelooft dat zij de moeningen van de Engelsche regeering overbrengen omtrent den aanleg van een tweede kanaal door de tegenwoor dige Suez-Maatschappjj. De heer De Lesseps gaf reeds in Jannari aan Engeland te kennen dat hy geene stappen wilde doen by Egypte ter verkrijging eener nieuwe concessie zonder toestemming en voor lichting van Engeland. -De prefect van de Seine zal in den Parjjschen gemeenteraad voorstellen een der straten van Parys naar Henri Riviere te noemen. - De generaal Bouët, die thans met het commando der troepen in Tonkin is belaBt, is vjjftig jaren oud; hij behoort tot het kader der marine-infanterie, onderscheidde zich in Cochincbina en bij Sedan en moet zeer goed bekend zijn met de tactiek der AnDamieten. Duitschland. De voormalige Fransche zeeofficier Gieqnel, die gedurende verscheidene jaren het Chineesche ma- rine-arsenaal te Foe-Sjan bestuurt, bevindt zich thans te Berljjn op last der Chineesche regeering, om maatregelen te nemen voor het Bpoedig vertrek der Chineesche postkorvet „Eeuwige Vrede," van Kiel naar China. De Fransche regeering eischtvan den heer Cicqnel dat hy óf zijn post in China zal opgeven, of van hot Fransche burgerschapsrecht afstand zal doen. De „Kreuzzeitung" gelooft dat de wijziging van de verplichting tot aangifte van geestelijken, waardoor een voor de behoefte voldoend aantal Katholieke geestelyken znllen verkregen worden, door de regeering in haar eerstdaags te verwachten ontwerp betreffende de kerkelijke politiek zal worden voorgesteld. Woensdag jl. heeft te Berlyn of, juister ge zegd, op het Tempelhofer Veld nabij Berlyn, de gewone voorjaars-parade van het Borlijnsche gar nizoen plaats gevonden, bestaande uit 18,000 man, waarvan 20 eskadrons cavalerie en 20 batterijen artillerie. De keizer en de keizerin, do kroonprins en de kroonprinses waren met do overige leden der koninklyke familie aanwezig en duizenden toeschou wers waren door het fraaie weder naar buiten ge lokt om van dit militaire schouwspel getuigen te zijn. De koningin van Zweden is Donderdag te Neuwied aangekomen. De prins van Nassau, de koningin van Rumenië en de vorstin-moeder van Wied, wier stiefzuster do koningin is, ontvingen haar aan het station. Gruot-Hi'itn niiiit. In het Lagerhuis heeft de heer Gladstone gezegd dat er tot nn toe geene roden bestond om aan Frankryk en China Engelands diensten ter bemid deling aan te bieden. De heer O'Kelly heeft verklaard dat bij het in cident tnssohen hem en den heer M. Coan als ge ëindigd beschouwde. De heeren Gladstone en North- cote beschouwden dit als eene belofte om niet op een duel aan te dringen. In de jaariijksche vergadering van het Britsch Koninklijk Aardrijkskundig Genootschap is door den voorzitter, lord Aberdare, een overzicht gegeven van de onderzoekingstochten, die door allerlei vol ken worden ondernomeD, en o. a. ook uitdrukkelijk hulde gebracht aan den moed en de volharding, waarmede door Nederlanders tegenwoordig telkens weder tochten naar de Poolstreken worden beraamd en volvoerd. Van het meest practisch belang achtte bij echter de onderneming van den heer Nordenskjöld, die in het binnenland van Groenland wil doordrin gen, waar hij, steunende op meteorologische bere keningen, verwacht valleien te vinden, waar een betrekkeijjk warm en droog klimaat heerscht. Voorts maakte hy o. a. melding van het ontdekken van een groot meer in Middel-Afrika, ten noorden van de Congo-rivier, door Scipton, een jongen Engelsch- man. Hy geloofde dat er nog groote ontdekkingen in die streken te wachten zyn. De heer Booth, generaal van het Verlossings- leger, heeft den eersten steen gelogd van een nienw gebouw, voor bijeenkomsten van het leger bestemd, waarin 1500 personen zitplaatsen zuilen kannen hebben; het zal 14,000 pd. st. kosten. De „Times" bevat een telegram nit Alexan dria, waarin met nadrnk op de noodzakelijkheid wordt gewezen om in Egypte een krachtig bestuurder te hebben, die bij machte is te verhoeden dat het land weder tot een toestand van regeeringioosheid vervalle, welke veel ernstiger gevolgen zon hebben dan vóór den laatston oorlog. Thans reeds, zegt de correspondent van de „Times", doet het volk niet anders dan de staatkunde der regeering en de fouten, door het bestuur begaan, te bespreken, wat den toestand zeer ernstig maakt. Spanje. De „Dia" meldt dat de regeering, overtuigd van de gewichtige roeping, welke Spanje aan de Noord westkust van Afrika te vervullen heeft, eene ex peditie van commerciëelen aard naar Marokko heeft doen nitgaan met instruction om de Westkust te bezoeken en met namen de streken van Jonon Saan en Santa Crnz de Mar Pequena. Genoemd b'ad spreekt de hoop uit, dat de handel zich haasten zal om na verkregen inlichtingen betrekkingen in de be doelde gewesten aan te knoopen. De Parysche „Temps" behelst een telegram uit Madrid, meldende dat de expeditie uitgaat van den directeur der „Dia" zelve, den markies Risoal, en voor- nameljjk ten doel heeft, don Engolschen invloed in Marokko tegen te gaan. De onderneming van den markies, zegt het bericht, wordt te Madrid met warmte toegejnicht. De koning van Portugal is Woensdag-avond vertrokken, vergezeld van zijne ministers De Fontes Pereira De Mello en De Serpa Pimentel. Laatst genoemde, zoo wordt gemeld, heeft met de Spaan- 6che regeering de grondslagen van een nieuw han- deistractaat vastgesteld, hetwelk, naar men hoopt, eerlang zijn beslag zal krijgen. De koDingin van Portugal zou nog eenige dagen te Madrid blijven, om voorts mot hare beide zonon, de prinsen Karei en AlphoDsus, eene reis naar Italië te doen. Rusland. Een part. telegram meldt dat groot opzien baarde het bericht, volgens hetwelk prof. Tschitscherin, de burgemeester van Moskou, in zjjno toespraak tot den czaar bij de audiëntie, welke laatstgenoemde hem verleende, o. a. zeide: „dat het volk conslitution- neele hervormingen verwacht." De keizer werd door die woorden zichtbaar pijnlijk aangedaaD, en het Hof was volkomen uit het veld geslagen. Aan de pers- censnnr werd bevel gegeven om alles, wat op dit voorval betrekking had, geheim te houden. Het bal van den Dnitschen ambassadeur zon gisteravond te Moskou toch doorgaan; hot bericht dat het wegens het overlijden van prinses Marianne der Nederlanden was afgezegd, is gebleken voorbarig te zyn. De St.-Petersbnrger berichtgever der „Kölni- sche Zeitung" meldt nader dat de politie in hare berichten omtrent den aard der te St.-Peterebnrg voorgekomen ongeregeldheden eene overdreven voor stelling gegeven heeft. Die ongeregeldheden waren wel van grooten omvang, maar niet van ernstigen aard, zoodat dan ook het volksfeest op het Maart- veld met vergunning der politie is doorgegaan.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1