LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7143. Zaterdag 2 Juni. A0. 1883. Avond - e (1 i ti e PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DER ADVERTENTIE»: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17f. Grootere letters naar plaatsraimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 1 Juni. Door den minister van binnenlandsche zaken is aan mr. G. Heymans de vergunning verleend, zich als privaat-docent in onze academiestad te vestigen. „Het testament van Koningin Elisabeth", dat gisteravond in de Stadszaal werd opgevoerd, is wel een titel om publiek tot zich te trekken en was het stuk dan ook in een voor Leiden geschikter seizoen geannonceerd, wij zijn er zeker van dat de vertoo- ners door eene grootere belangstelling meer vol doening van hun spel gehad zouden hebben. En dat kwam hun in ieder geval ook nu toe, want het stuk liep goed van stapel en het applaus dat zich dikwerf herhaalde, bewees hoe men het spel op prijs stelde. De heeren Yeltman als lord Glenmohr en Yan Kuyk als kapitein Faukes speelden uitstekendde karakters die zij voltolkten, werden goed weer gegeven. Het brusque van den laatste maakte even wel dat men eerst na eenigen tijd gewend raakte aan zijn stem, waarvan meD bij zijn eerste optreden weinig of niets verstaan kon. Mevrouw Frenkel die voor Arabella Stuart speelde, hield voortdurend de belangstelling gaande en ook haar spel stellen wij op prijs. Bij haar optreden was een fraaie bouquet voor haar een welkomstgroet. De overige personen werkten allen goed mee tot het succes van den avond. In de gisteren gehouden zitting van den ge meenteraad van Haarlemmermeer is o. a. naar aan leiding van een schrijven van den minister van waterstaat enz., waarbij de gemeente alsnog wordt verplicht geacht om bij te dragen voor het telegraaf kantoor, besloten te berichten dat de raad zich niet kan vereenigen met het gevoelen van den minister, op de vroeger aangevoerde redenen. Tot predikant der Hervormde gemeente te Hoogmade c. a. i6 beroepen de heer K. A. Nijenhnis, candidaat bij het provinciaal kerkbestuur van Zeeland. De gemeenteraad van Den Haag benoomde in zijne zitting van gisteren tot wethouder, ter ver vanging van baron Du Tour, thans minister van justitie, het raadslid jhr. mr. W. Six, oud-minister en oud-secretaris van 's-Gravenhage, die het wet houderschap aanvaardde. De gemeenteraad besloot een adres van rouwbeklag den Koning aan te bieden met het overlijden van prinses Marianne. Ook dit jaar zullen oefeningen plaats hebben op eenige sterkten van de Nieuwe Hollandsche Waterlinie; bedoelde oefeningen zullen worden ge houden van 19 Augustus tot 18 September op de sterkten behoorende tot de groepen Weesp (kasteel van Muiden, de Westbatterij, Uitermeer en Hin derdam) en Nieuwersluis (Kijknit, Spion en Tien hoven). Aan de oefeningen nemen deel: de staf en vier compagnieën van het 4de bataljon van het lste regiment infanterie; drie comp. van het 5de, en de staf en vier comp. van het 2de bat. van het 4de reg. infanterie; de staf en vier comp. van het 5de bat. van het 5de reg. infant.; en do staf en vier comp. van het 5de bat. van het 7de reg. in fanterie; - de lste, de 2de en de 9de comp. van het 2de reg. vesting-artillerie, en een detachement van de ve8t.-artill., te Naarden in garnizoen; 3 batterijen en 3 afzonderlijke sectiën van do veld-artillerie; een detachement trein, een detachement van het corps pontonniers; een detachement van het corps torpedisteneen comp. en twee telegraaf brigades van het corps genietroepen; een detachement van het escadron ordonnansen; een detachement hos pitaal-soldaten, en een detachement maréchausées. Het bevel over de bij genoemde sterkten en over do tot deelneming aan de oefeningen aangewezen troepen, zoomede met de leiding dier oefeningen, is aan den kol.-ingenieur J. H. Kromhout opgedragen. De staatscommissie voor de Grondwetsher ziening schijnt volgens het Yad. met veel spoed te willen werken. Zij was gisteren weder vergaderd en zal minstens twee vergaderingen in de week houden. Hoewel haar mandaat onbeperkt is, staat het toch, naar men zegt, reeds vast dat zij hare herziemngsvoorstcllen tot de noodzakelijke zal be perken. Naar aanleiding van het fe't dat de Ned. Staatscourant Dinsdag-avond geen melding maakte van het overlijden van prinses Marianne, ofschoon dit reeds in den vroegen ochtend bekend was, merkt het Utr. Dbl. op dat de verklaring voor ieder, die in de officiëele wereld geen vreemdeling is, noch tans zeer eenvoudig is. Het blad meent nl. te weten dat het Nederland- sche hof nooit officiëel de echtscheiding der prinses heeft meenen te moeten erkennen en haar bij voort during als echtgenoote, laatst als weduwe, van prins Albert, dus als üuitsche prinses is blijven beschou wen, ten gevolge waarvan nu dan ook de kennis geving van het overlijden in optima forma, Damens prins Albert, moet voorafgaan, alvorens de Koning den gebruikelijken hofrouw voor buitenlandsche bloedverwanten en de overige formaliteiten kan bevelen. Dezelfde reden i9 oorzaak dat H. K. H. vermoe delijk niet in het graf der Oranjes to Delft zal worden bijgezet, evenmin als andere in den vreemde gehuwde prinsessen van ons vorstelijk huis; ook in de laatste rustplaats volgt de vrouw den staat des mans. Gelijk Delft het gebeente van met onze prinsen gehuwde vreemde prinsessen bewaart, zal het dat van prinses Marianne moeten derven. Het stoffelijk overschot zal dan ook, naar men verneemt, naast dat van H. Dr. overleden dochter worden ter aarde besteld. De (nieuwe) Haagsche Courant zegt nit goede bron te vernemen dat het reeds Maandag a. s. te Erbach zal begraven worden. Prins Albert van Pruisen zal Zondag-middag a. s. van Moskou te Erbach aankomen om bij deze treurige plechtigheid tegenwoordig te zijn. De Prins van Oranje zal zich bij de teraardebe stelling laten vertegenwoordigen doorH. Ds. adjudant, den majoor der artillerie H. Beijerman. Aan hot toelatingsexamen voor de Krijgsschool zullen van het 2de reg. infanterie deelnemen de lste luits. L. Yan der Heyden en D. La Feber, de laatste van het O.-I. leger. De gemeenteraad van Rotterdam heeft de ziekenhuisquaestie tot eene voorloopige oplossing gebracht door te besluiten tot het behoud van het tegenwoordige ziekenhuis, waaraan, overeenkomstig de vroegere voorstellen, de noodige uitbreiding aan de zijde van de Van-Oldenbarneveldstraat zal worden gegeven. Het XYIde Nationaal zangersfeest te Rotter dam, dat in Augustus zon gevierd worden, zal uithoofde van de pokken-epidemie waarschijnlijk uitgesteld worden tot een volgend jaar. De Staatscourant van heden bevat in een afzonderlijk bijvoegsel de lijst der hoogstaangesla genen in de Rijks directe belastingen in de prov. Zuid-Holland. In de te Amsterdam gehouden vergadering der „Maatschappij tot bevordering der Bouwkunst* werd het denkbeeld geopperd en besproken, om eene permanente tentoonstelling van bouwartikelen te organiseeren. Vrij algemeen werd zulk een tentoon stelling wenschelijk geacht, aangezien nu alles op het gebied van bouwkunst verspreid is. In beginsel werd tot de zaak besloten en de voorbereiding aan de prudentie van het bestuur overgelaten. Een voorstel om zoons van leden der Maatschappij tot leden der afdeelingen toe te laten, zonder leden der Maatschappij te zijn, werd in dien zin beslist, dat de afdeelingen geheel vrij zijn om zoons van leden beneden 23 jaren op hare vergaderingen te introdnceeren. Z. M. heeft benoemd tot raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, jhr. mr. B. C. De JoDge, thans president der arr.-rechtbank te VGra- venhage; tot rechter in de arr.-rechtbank te's-Her- togenbosch, mr. H. G. P. Kolfschoten, advocaat en procureur te Arnhemtot rechter-plaatsvervanger ïn de arr.-rechtbank te Utrecht, mr. A. A. Pit, advocaat en procureur aldaar; tot subs.-griffier bij de arr.-rechtbank te Alkmaar, mr. H. WesseliDg, thans subs.-griffier bij de arr.-rechtbank te Win schoten tot subs.-griffier bij de arr.-rechtbank te Amsterdam, mr. B. Simons, advocaat en procureur te Amsterdam, tevens beëedigd klerk ter griffie van gemelde rechtbanktot notaris binnen het arr. Arnhem, ter standplaats de gem. Steenderen, H. Beker Jr., cand.-notaris te Brummentot notaris bin nen het arr. Leeuwarden, standpl. Anjum, gem. Oost-Dongeradeel, R. Banda, cand.-not. te Leeuwar den tot dijkgraaf van den polder Heukelom, prov. Gelderland en Zuid-Holland, J. C. M. Pompe; - den lsten lnit. F. W. Driessen, van het 3de reg. inf., op non-activiteit gesteld. Gemengd Nieuws. De geur, welke hun op den Nieuwen Rijn in de nabijheid van perceel No. 44 tegemoet kwam en de smaakvolle expositie - niet exploitatie, zooals de zetter ons in het vorig nommer liet zeggen - in het klein achter de groote spiegelruit, deed de zeer velen, die aldaar passeerden, gisteravond voor den pas geopenden winkel van de koninklijke stoom- zeepfabriek der firma Sanders Co. alhier stil staan. Maakt het geheel overdag een goed figuur, de gasverlichting verhoogt het effect niet minder. Alles lokt tot een bezoek ook binnen uit! Hedenochtend is aan het strand te Noordwijk aangespoeld het lijk eener jonge dame van ongeveer 25 jaren, met donkerbruin haar en dito oogen; het is pokdalig, gekleed in zwarte japon en ongemerkt ondergoed; alléén op den onderrok bevindt zich een letter, waarschijnlijk een G. Op hot lijk zijn gevondeneen zilveren horloge met ketting, zwarte portemonnaie met eenig zilvergeld, Cremers „'t Hart op de Veluwe", een tramkaartje lijn Leiden Katwijk aan Zee, twee sleutelringen met sleutel», een zakdoek met geborduurd naamcijfer J en een mesje met zilveren heft, waarin een vogel gegra veerd. Inlichtingen worden verzocht door den bur gemeester aldaar, den heer Pické. Door de Tesselsche veehoeders wa ren gisteren 7000 lammeren naar Leiden verzonden. De Haagsche nachtpolitie betrapte twee personen op diefstal van meubels uit het kan toor bij de cementfabriek van den stukadoor E. aan den Zuidoostbuitensingel. Een, die de gestolen goederen buiten aannam, is ontvlucht, d6 ander ge arresteerd. Naar men verneemt, moet het genees kundig onderzoek van het in den Haagschen Yliet bij Delft gevonden lijk tot het resultaat hebben ge leid, dat er niet aan moord kan worden gedacht, daar de wonden eerst na den dood kunnen zijn toegebracht. Ook wordt omtrent den ongelukkige verzekerd dat hij zwaarmoedig was en dat hij zijne familie heeft verlaten zonder eenig geld bij zich. In het gasthuis te 's-Hage isoverleden de man, die zich Dinsdag-namiddag in het Bosch door een revolverschot het leven trachtte te benemen. Gisteravond te elf uren werd mid den op den Dam, te Amsterdam, eene brutale poging gedaan om een vreemdeling, een Duitscher, zijn gouden horloge met dito ketting te rollen. De dief kwam in het bezit van het voorwerp zijner begeerte,

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1