LEIDSCÏÏ DAGBLAD. N°. 7142, Vrijdag 1 JimL A0. 1883. Tweede Blad. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Gemengd Nienws. Het aantal fraaie winkels, welke in den laatstsn tijd hier meer en meer toenam, wordt hedenavond weder met een op den Nieuwen Rijn vermeerderd, nl. die van de firma Sanders en Co. Dit magazijn is een exploitatie in het klein van zeep- en andere toilet-artikelen en odeurs, van allerlei qnaliteit en prijs; men wordt er getroffen door de kunstig bewerkte artikelen, welke de repu tatie der fabriek op het Levendaal handhaven. Het verdient aller aandacht, ook omdat het in dit genre eenig in de stad is. Sedert eenigen tijd heeft de heer A. J. Bronkhorst Jr., te Haarlem, zich beziggehou den met het africhten van postduiven, die, losge laten, naar eene bepaalde plaats vliegen, daar eenige oogenblikken vertoeven en vervolgens uit eigen be weging naar de plaats van vertrek terugkeeren. Zulke, zóó afgerichte postduiven verdienen ten volle de naam van heen-en-weer-vliegers. Dr. T. C. Winkler deelt omtrent een proef met het heen en weer vliegen van duiven op Zondag 27 Mei eenige belangwekkende bijzonderheden in de „H. Crt." mede. De heer Bronkhorst had vier van zijn postduiven naar Leiden gezondeneen commissie van liefhebbers uit Den Haag was expres- selijk naar Leiden gegaan, om daar de duiven los te laten en af te wachten of zij te Leiden zouden terugkomen. Te 2 uren 25 minuten kwamen de vier duiven alle te gelijk op haar slag ten huize van den heer B. Uit een depeche aan een der duiven gehecht, bleek dat zij alle losgelaten waren te Leiden te 1 uur 55 minutenzij hadden derhalve de reis precies in 80 minuten gedaan. Alle vier waren door de Haagsche heeren te Leiden op de vleugels ge merkt; die merken werden nagezien en opgetee- kend en vervolgens de duiven in haar hok of slag geplaatst, waar zij terstond op het voeder aanvielen. Nu werden dezelfde duiven met andere merken op de vleugels gemerkt, een penneschacht met een be richt van de goede aankomst te Haarlem aau den staart van een der reizigers gehecht en 3 uren 10 minuten, dus 45 minuten na de aankomst, verlieten alle vier vrijwillig het slag te Haarlem. Even over 4 uren ontving de heer B. bericht van haar terug keer te Leiden, welk bericht te 4 uren te Leiden aan het telegraafkantoor was aangeboden. De duiven bleken nader den afstand tusschen Haarlem en Leiden te hebben afgelegd in 20 minuten. De heer B. beweert dat een door hem als heen- en-weer-vlieger afgerichte postduif te allen tijde vliegt; zoowel in den winter als in den zomer; dat zij zelden of nooit verloren gaat; dat zij storm, regen en mist trotseert, hetgeen niet het geval is met een op de gewone wijze afgerichte postduif; als het regent wacht zij totdat het droog weer is; als het mistig is, wacht zij totdat de mist is opoe- trokken, enz. Sedert den llden Augustus 1882 heeft de heer B. een paar postduiven, die bijna dagelijks van Leiden naar Haarlem vliegen en ver volgens uit eigen beweging naar Leiden terugkeeren. Tegenwoordig doen vier duiven dezelfde reizen. De politie te 's-Hage heeft eene dienst bode aangehouden, die verdacht wordt verschillende goederen ten nadeele van den heer R. te hebben ontvreemd. Eene groofce partij, die zij bij hare ouders te Loosduinen had geborgen, werd aldaar in beslag genomen en moest met wagen en paard worden vervoerd. Voor het hotel Paulez te VHageis een vigilante bij het keeren omgeslagen. Twee heeren en eene dame die er zich in bevonden, werden met moeite uit hun moeielijke positie verlost. Zij hadden echter geen letsel bekomen. Rijtuig en tuig waren beschadigd. Aan de haringvisscherij zullen dit j aar in het geheel deelnemen 409 vaartuigen, en wel van Ylaardingen 70, van Maassluis 50, van Schie dam 1, van 's-Gravenhage 4, van Katwijk aan Zee 54, van Noordwijk aan Zee 13, van De Rijp 1, van Amsterdam 3, van IJmuiden 3, van Harlingen 1 en van Soheveningen 209. Schiedam bestemt voor het eerst een logger voor de haringvisscherij. Te Schiedam zijn weder 55 runderen, al8 verdacht van longziekte, onteigend, om te worden afgemaakt, namelijk 23 van den veehouder J. Lou- rens en 82 van den veehouder S. Lourens. Door een jeugdigen groenboer is gis termiddag nabij de Oude Spiegelstraat te Amster dam een slang, ter lengte van ongeveer een oude el, uit de Singelgracht gehaald. Een dichte menigte was van de zonderlinge vangst getuige. Eene vrouw te Amsterdam, die Zater dag-avond door twee agenten werd gearresteerd, wilde van dat geleide geen gebruik maken. Zij moest met moeite worden voortgetrokken - entoen men op het Rokin kwam, rukte zij zich van een der agenten los, pakte den ander beet en sprong met hem te water. Hoewel er spoedig hulp werd geboden, wilde de juffrouw er toch niet uit en even min don agent, dien zij aan een been vast hield, loslaten. Eerst toen er assistentie kwam opdagen en men van een schuitje gebruik maakte, gelukte het den dienaar van Hermandad en het exemplaar van het zwakke geslacht op het droge te halen. Met den trein, die gi s t e r a v o n d o m halfnegen uit Rotterdam te Utrecht aankwam, werd het lijk van een net gekleed heer aangebracht, die zich in een coupé 1ste klasse door een revolverschot van het leven had beroofd. Te Woensdrecht is op eene weide een luchtballon neergekomen, waarin zich een 25- jarig jonkman uit Parijs bevond. Den 27sten aldaar te 5 uren opgelaten, kwam hij den 28sten des morgens te 9 uren neder. In den nacht van Dinsdag op Woens dag ontstoud onder de gemeente Kuilenburg brand bij den landbouwer P. Slicher. De bewoners konden ternauwernood hun leven redden. De geheele hof stede, benevens 1 schaap, 1 geit en eenig pluim gedierte werd een pooi dor vlammen. Alles was verzekerd. Oorzaak onbekend. Na een hevig lijden is de vrouw, die Maandag door den stoomtram onder Yucht werd overreden, gestorven. Te Roermond is bij het rangeoren van den trein een arm van don voorman Molenbrugge verbrijzeld. De akte van beschuldiging tegen de Gebrs. Wolters te Yenloo betreft, naar men ver neemt, niet het frauduleus bankroet (omdat dit nog moet uitgemaakt worden), maar hoofdzakelijk het zoek maken van de kapitalen der Heutz-stichting en die der R.-K. armen, het verkoopen van huizen voor en van het R.-K. weeshuis, waarvoor de gel den betaald, doch niet verantwoord zijn, en het verdwijnen der gelden van andere liefdadigheids gestichten. Meerendeels zijn dan ook regenten dier stichtingen-als getuigen opgeroepen. Te Nieuwediep hebben Zondag-avond ernstige ongeregeldheden plaats gehad tusschen de politie en een aantal werklieden van de Kon. Fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam, die aldaar tijdelijk werkzaam zijn aan het Engelsche stoomschip „Strathmore." In beschonken en opge wonden toestand sloegen de baldadigen in een koffie huis aan het Molenplein de ruiten stuk, waarna zij met de politie slaags raakten. Een brigadier der rijks veld wacht werd ernstig aan de hand verwond. Eindelijk gelukte het aau de politiedienaren, bijge staan door burgers en militairen, eenige der bel hamels achter slot en grendel te brengen. De Luikenaars hebben sinds kort de kennismaking hernieuwd met hun „tramhondje". Tot goed verstand der zaak dient men te weten, dat sinds jaar en dag daar ter stede een hondje met onvermoeibare stiptheid alle tramrijtuigen ver gezelde; of het mooi of leelijk weer was, het deed er niet toe, altijd liep het dier voor de paarden vroolijk blaffende tegen de voorbijgangers en blijk baar ontevreden, wanneer de tram een oogenblik stopte. Yóór eenigen tijd echter brak de hond een poot onder de wielen van een der tramwagens. Nu zou men denken dat hij voorgoed den schrik van de trams had beetgekregen. Geenszins! Na zijn geneziDg vergezelt hij weer even trouw die rijtui gen, maar hinkende op drie pooten, en daar inmid dels zijn meester overleden is, wordt hij door het trampersoneel onderhouden. Te Kleef is gisteren een persoon uit de gevangenis ontslagen, die Sl/i jaar daar had doorgebracht wegens mishandeling van kinderen. Nauwelijks genoot hij de vrijheid weder, of hij viel andermaal een achtjarig kind aaa, dat hij den buik opensneed, waarna hij naar Kempen, zijne woon plaats, reisdo. De dood van het kind volgde onmid dellijk en de misdadiger werd bij zijn aankomst te Kempen gevat. Bij hem werd een nieuw mes ge vonden, dat volgens zijn zeggen bestemd was, om er zijn vrouw den hals mode af te snijden. Na eene reis van GO uren is Nor- denskjölds Groenlands-expeditie te Thurso in Schot land aangekomen. In de „Deutsche Zeiischrift für Chirur gie" wordt door zekeren dr. George Fischer melding gemaakt van eene gelukkig geslaagde, zeer vreemd soortige operatie, die in het stedelijk gasthuis te Hannover plaats had. Bij zekere feestelijkheid was namelijk een geladen geweer, waarin een ijzeren laadstok, plotseling afgegaan, met het gevolg dat deze laadstok een anderen feestgenoot in den rug drong en zoo zijn weg nam door hals en hoofd, waaruit hij weer gedeeltelijk te voorschijn kwam. Het voorwerp was tusschen de wervelkolom en het rechter-schouderblad naast dtrn vierden borstwervel binnen de borstkas gekomenter lengte van 30 om. kwam hij uit hot hoofd voor don dag. Het rechter oog was onbruikbaar geworden. Twintig of dertig hamerslagen waren noodig om den laadstok, die 50 cm. lang was, weer terug te drijven, hetgeen met het beste gevolg geschiedde. Gedurende al dien tijd bleef de patiënt bij bewustzijn. Elf maanden later was hij volkomen hersteld. Bij de Belgische steenkolenraijnvan Herve-Wergifosse was een duiker een 20-tal meters in h6t water afgedaald om een der pompen van de machine, waarmee de mijn droog wordt gehouden, te herstellen. Nauwelijks hij zijn taak volbracht of een caoutchouc-buis, waardoor het duikerpak, de scaphander, met de luchtpomp was verbonden, brak doormidden. Yoordat de man de oppervlakte van het water kon bereiken, stikte hij. De onge lukkige, een geoefend duiker, had dien noodlottigen afloop aan zichzelf te wijteu, daar hij verzuimd had zich van het veiligheidskoord te bedienen. Tot overmaat van ramp liet de eenige nog beschikbare duiker, die het lijk van zijn omgekomen vakgenoot naar boven zou trachten te brengon, op het oogenblik dat hij in het water zou afdalen, het sluitstuk van den scaphander in de diepte vallen. Hij kon niet afdalen voordat uit Parijs, waar die voorwerpen worden vervaardigd, een wisselstuk was ontvangen. In een restaurant. - „Kellnor, dat servet is alles behalve zindelijk!" - De bediende, met wij8geerige gelatenheid„Mijnheer, daar moet toch wel wat van aan zijn, want u is al de derde, die me dat zegt."

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1