LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7142 Vrijdag 1 Jnm. A0. 1883. Eerste Blad. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: Voor L«iden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Bit Nomnier bestaat uit TWEE BLADEN. OMclëole Konnisgevingen. lïoogerc Burgerschool voor Meisjes. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden dat de gelegen heid tot inschrijving van leerlingen voor de Hoogere Burgerschool voor Meisjes wordt opengesteld gedurende de maand Juni, eiken V ijdag van 2 tot 4 uren 's namid dags, in het lokaal aan de Oude Vest, waarin die inrich ting thans is gevestigd. Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 31 Mei 1883. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 6 der Verordening van den 11 den November 1880 (Gemeenteblad N°. 4 van 1881); Brengen ter algemeene kennis dat tot het doen in schrijven van nieuwe leerlingen voor de openbare scholen voor voorbereidend en voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegenheid zal gegeven worden: voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager onder wijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Vest-, voor die voor meer uitgebreid lager onderwijs: der 1ste klasse, voor jongens, in hei schoolgebouw aan de Aalmarkt der 1ste klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Boommarkt der 2de klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Pieterskerkstraat-, der 2de klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Br eestraat en wel van den 4den tot en met den 16den Juni e. k., dagelijks (den Zondag uitgezonderd), van des voormiddags halfnegen tot negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Don derdag en Vrydag bovendien van half twee tot twee uren des namiddags. LEIDEN, 31 Mei. De aandacht van belanghebbenden wordt geves tigd op de in deze courant geplaatste bekendmaking van het bestuur dezer gemeente, betreffende do inschrijving van leerlingen aan de openbare scholen voor voorbereidend en voor meer uitgebreid lager onderwijs alhier. De gemeenteraad heeft heden besloten dat hot monument voor Leidens ontzet zal geplaaht worden op de Ruïne. Het was inderdaad jammer dat slechts zulk een klein publiek de voorstelling van „Frou-Frou" gisteravond in de Stadszaal bijwoonde. Maar het was in ieder geval opnieuw een dankbaar publiek, dit zal mevrouw Frenkel, die de titelrol meesterlijk vervulde, moeten getuigen. Zij werd flink gesteund door mevrouw Coelingh en den heer Yeltman in do rollen van zuster en vader. Ook de heeren Van Kuyk en Is. Yan Lier brachten veel bij tot de goede réussite; vooral de eerste maakt goede vorderingen. Aan mevrouw Frenkel werd bij haar optreden een bouquet vereerd. Wij hopen dat de heer Yan Lier den moed niet zal verliozen, maar in een heter voor tooneelvoorstellingen bestemd seizoen nog menig maal hier moge terugkeeren. Morgenavond zal het beroemde blijspel „Door tanLes opgevoed" worden opgevoerd. Een woord tot opwekking om deze voorstelling te gaan bijwonen, achten we overbodig. Het Dbl. van Ned., dat in een uitvoerig artikel de afdeeling der Nederlandsche koloniën op de Amsterdamsche tentoonstelling bespreekt, zegt o. a. dat men tevergeefs de een en dertig schildergen in olieverf van Anton Payen, die aan het Ethno- grapbiscb Museum te Leiden toebehooren, bij elkaar aan het muurvlak zou zoeken. De commissie wilde ze gaarne ter versiering van het geheele gebouw en zoo geschiedde bet. Yeel is er nu van den indruk, dien het geheel maakt, verloren gegaan. Eene verzameling van prof. P. J. Yeth, de heeren F. J. Bour8se Wils en J. Yan Leeuwen, alle Indi sche tafereelen voorstellende, zijn er mede ten toongesteld. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Bij de collectie-Reinwardt behoort eene verzame ling teekeningeD, welke door een hoogleeraar aan de Leid8che Hoogeschool werd gelegateerd. Prof. Yeth stond voorts de „épreuves d'artistes" af van de twaalf etsen van C. L. Yan Resteren nit het werk „Insulinde." Onder de photogrammen vermeldt het D. v. N. nog de teekeningen van de hand des heeren J. C. Rappard, die de uitgaven van den heer A. W. Sijthoff, „Batavia", „Buitenzorg", „Java" en de „Buitenbezittingen", illustreerde. Yoor hen, die ernstig weDschen kennis temaken met het tropisch landschap in zijne rijke verschei denheid van vormen, is in deze afdeeling eene ver zameling schilderijen, teekeningen en lichtbeelden te vinden, zooals slechts bij zeldzame gelegenheden als deze wordt bijeengebracht. Bedankt is voor het beroep naar Bodegrave door ds. P. Van Wijk Jz., Hersteld Evang. Luth. pred. te Enkhuizen. De brievenmalen voor N.-Indië, op 12 dezer met het stoomschip „Voorwaarts" uit Arasterdam verzonden, en die, welke, op 22 dezer nit Nederland verzonden, bestemd waren om door dat stoomschip te Marseille te worden ingescheept, zijn op 27 dezer uit Marseille per Fransche pakketboot naar Indië verzonden, omdat de „Voorwaarts", wegens averij te Barcelona binnengesleept, de reis niet vervolgen kan. De geneeskundige staatscommissie heeft tot arts bevorderd do heeren H. Groothoff; H. F. A. Sa8se, doctorandi, en A. W. Verheyden, candidaat- arts; en toegelaten voor het lste gedeelte de heeren B. H. Stephan, doctorandus; A. Meerburg enB. H. Rouffaer, candidaat-artsen. Het aantal hotels te Amsterdam staat weder met een vermeerderd te worden. Op de Stad houderskade, het tweede huis van den hoek der Ruysdaelkade, en dus in de onmiddellijke nabijheid van de tentoonstelling, hoopt de heer A. J. Hart- mann namelijk den lsten Juni het „Hotel d'Angle- terro" te openen. De hoer Hartmann, die als eigenaar van het „Hotel du soleil d'or" te Leiden voor vele reizen- den een goede bekende is, heeft een der flinkste heerenhuizen aan de Stadhouderskade tot een con- fortable hotel ingericht, dat, met 3 verdiepingen, 18 logeerkamers bevat. Een omnibus zal de gasten van het Centraalstation afhaleD. Alle Nederlandsche en verscheidene Duitsche bladen wijden een waardeerend woord aan de nage dachtenis van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Marianne der Nederlandon. De eenige die ontbreekt isde officiëele Ne derlandsche Staatscourant. Deze maakt zelfs nog met geen enkel woord van het overlijden melding. Dienaangaande deelt de (nieuwe) Haagsche Cou rant de volgende vreemde historie mede: „De Staatscourant, die Dinsdag-avond in rouw rand was verschenen en op aandoenlijke wijze het bericht van het overlijden van Prinses Marianne behelsde, werd even na de uitgifte op hoog bevel ingetrokken. Hoewel reeds ter perse zijnde, werd het bericht nog uit onzen drukvorm gelicht en do afgedrukte exemplaren werden vernietigd. 't Haagsche Dagblad evenwel schijnt het verzoek om de Staatscourant niet als uitgegeven te beschou wen te laat te hebben ontvangen, daar wij den officiëelen tekst van 'fc doodbericht, zooals dit in genoemde terugverzochte courant voorkwam, tot onze groote verwondering onder de laatste berich ten van dit blad aantreffen. „Tegen acht uren verscheen des avonds een tweede nummer van de Staatscourant, ontdaan van rouwrand en zonder officieel doodsbericht van de Prinses. „Daaruit behoort men evenwel niet af te leiden, dat de Prinses niet zou overleden zijn." PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Yolgens het H. Dagblad berichtte de vernietigde Staatscourant h9t overlijden van Prinses Marianne in de volgende bewoordingen „Het heeft den Almachtige behaagd hear Konink lijke Hoogheid Prinses Marianne der Nederlanden tot zich te nemen. „Haar Koninklijke Hoogheid ontsliep hedenoch tend omstreeks zes uren op haar kasteel Rijnhart- hansen." Gisteren is de Russische afdeeling der Amster damsche tentoonstelling, die in al haar eïgenaar- digen on karakteristieken rijkdom gereed is gekomen, godsdienstig ingewijd. Daartoe waren nit Den Haag overgekomen de Russische gezant met mevrouw De Stolipine, benevens de pope en het personeel der Haagsch-Rus8ische kapel, terwijl de plechtigheid tevens werd bijgewoond door de Russische com missie, den consul-generaal met mevr. Scherman- towsky en eenige hier wonende Russen. Yoor een met bloemen omgeven geïmproviseerd altaar ver richtte de pope, in een donkergroen kleed met donkere, rijk met goud geborduurde soutane, den dienst, het oog gericht op het Russische Rijkswapen, tegenover hem, of het Grieksche kruis, dat op het altaar lag, bijgestaan door twee zangers, die wel luidend de refreinen lieten hooren. De dienst be stond uit het opzeggen van gebeden, waarbij her haaldelijk het teeken des kruises werd gemaakt, en werd afgewisseld door de eigenlijke inzegening. De pope dompelde het kruis in een bekken met water en liet het water, dat van het kruis afdroop, neerdruppelen in een ander bekken. Met dit alsnu geheiligde water besprenkelde hij in een omgang de geheele afdeeling, onder het prevelen van ge beden. Daarna werd voor het altaar de godsdienst oefening hervat en geëindigd. De Russische afdeeling, die er zoo smaakvol uit ziet, is ingericht door den heer Beckmann, legatie- secretaris, uit Rusland daartoe overgekomen, en den heer Colinet, te Amsterdam. (Hbl.) Door burgemeester en wethouders van Am sterdam is tot lsten adsistent bij het scheikundig laboratorium aan de universiteit benoemd de heer L. F. Reicher. Do heeren August en Charles Smolders, eigenaars der Utrechfcsche ijzergieterij, zijn door den sultan van Turkije benoemd tet ridder der Medjidié-orde. Het eerste nommer is verschenen van „De Boterhandel", weekblad voor den handel in boter, butterine, margarine en aanverwante artikelen. Om dit orgaan ook in het buitenland een plaats te ver zekeren, zal aan het wekelijksch overzicht telkens oen Engelsche en Duitsche vertaling worden toe gevoegd. Uitgevers zijn de heeren Nijgh en Yan Ditmar te Rotterdam. Met de afvaart naar Java van de „Limburg" op 9 Juni zal de Rotterdamsche Lloyd haren 3-wekeljjkschen in een 14-daagschen dienst veran deren. Do eerste afvaart van genoemde maatschappij had plaats op 26 Jan. 1873. Dit was het begin van een zesweekschen dienst, die later veranderd werd in een maandelijkschen, vervolgens in een 3-weke- lijkschen en nu in een 14-daagschen dienst. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden dat tegen 17 Juli a. s. weder pupillen op de pupillenschool te Nieuwersluis zullen worden geplaatst. Het stoomschip „Utrecht," van Rotterdam naar Java, arriveerde 28 Mei te Padang. Z. M. heeft benoemd tot inspecteur bij het middelbaar onderwijs voor Zuid-Holland, Friesland, Groningen en Drente dr. Yan Aken, schoolopziener in het district 's-Gravenhage; - aan don secretaris van Barwout8waarder, Rietveld en "Waarder, den heer W. Paling Lzn., tot 1 Mei 1885 ontheffing verleend van de verplichting om binnen één dier

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1