N°. 7139. Dinsdag 29 Mei. A0. 1883. Avond-ed itie. LEIDSCH DA GrBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.I7J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Officieel© KennisgeYingen. Vergadering van den Raad der gemeente Leiden op Donderdag den 3flstcn Nel 1883, des namiddags te twee uren. LSöfiDEN", 28 Nel. Hedenmorgen werd op de begraafplaats aan de Groenesteeg ter aarde besteld het stoffelijk over schot van wijlen mr. P. Da Rien, aldaar opgewacht door eene zeer talrijke schare, waaronder we op merkten burgemeester en wethouders, leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken, het bestour van de vereeniging het Metalen Krnis en tal van andere commissiën, waarin de overledene zitting had. Aan de geopende groeve word achtereenvolgens het woord gevoerd door het hoofd onzer gemeente den heer L. M. De Laat De Kantor, het oudste lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken den heer P. I. De Fremery, den tegenwoordigen pre dikant der AVaalsche gemeente ds. O. G. Chavannes en diens voorganger den emeritus-predikant ds. J. A. Van Hamel. Op de meest waardeerende wijze brachten deze allen hulde aan den man, die als een goed en beschei den burger bij herhaling door zijne herbenoeming als Raadslid het vertrouwen zijner stadgenooten ge noot en hun wolzijn als zoodanig gedurende ruim een kwart eeuw ten zeerste behartigdedie, ook als voorzitter der Kamer van K. en F. sedert 1863, de belangen van handel en Dijverheid alhier ijverig bevorderde; die niet alleen op gemeentelijk gebied, maar ook in do door hem waargenomen kerke lijke betrekkingen zich een waar Mensch en Christen, Dauwgezet in alles, toonde, niet enkel bij de nu treurende familie, maar bij allen die hem kenden in de dankbare herinnering zullende blijven voortleven; die metterdaad op den naam van waar achtig en trouw vriend van vroeger mocht aanspraak maken, welken men thans met eon hart vol weemoed, doch met dankbare vereering on met de troostende hoop op eon weerzien moest ten grave dragen. Een der broeders van den overledene, dr. "W. N. Du Rieu, bracht den dank namens de familie, voor de hulde aan den doode bewezen. In de Raadszitting van 15 Maart 11. werd tot het vergrooten der Hoogere Burgerschool voor jon gens besloten. Hiervan had heden ten raadhuize de openbare aanbesteding plaats, waarvoor waren ingeleverd 7 inschrijvingsbiljetten, bedragende 3783, 3468, 3455, 3370, 3084, 2999 en ƒ2955. Het werk is voor laatstgenoemd bedrag gegund aan de heeren gebrs. Couvóe alhier. Op Dinsdag den 5den Juni a. s. zal van hier een bedevaart (per extra-treinen) worden gehouden naar Onze Lieve Vrouw van Antwerpen en Onze Lieve Vrouw van Scherpenheuvel, nadat des mor gens om halfvijf vooraf een H. Mis in de Parochie kerk van O. L. V. Hemelvaart zal hebben plaats gehad. Ged. Staten dezer provincie hebben verklaard dat er geen termen bestaan om den weg onder volg nummer 9 op den legger der wegen en voetpaden der gemeente Bodegraven voorkomende onder de benaming „Uitweg van het Broekveldsche Dijkje" en loopende van de grensscheiding met de gemeente Zwammerdam, langs den oostelijken kant der Goud- sche vaart tot den hoogen Rijndijk van dien legger af te voeren. Ten stadhuize te 's-Hage is inbraak gepleegd in het kantoor van den gemeente-ontvanger, even wel zonder succes voor den dader, daar de stevige sluiting van do brandkast, zijne pogingen om haar te openen hoeft getrotseerd. De lessenaars der beambten waren daarentegen met geweld opengerukt. De dief heeft zich echter slechts met een pakje sigaretten en een zak tabak moeten tevreden stellen. Het stoomschip „Stella" is Vrijdag van Am sterdam te Baltimore aangekomen; de „Zaandam" is dien dag van Amsterdam te Nieuw-York aan gekomen; de „Amsterdam," van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde gieterochtend Dover; do „Drente," van Java naar Rotterdam, arriveerde gis teren te Suez; de „Noord-Brabant," van Rotterdam naar Java, arriveerde hedennacht te Southampton; de „Noord-Holland," van Rotterdam naar Java, ver trok gisteren van Suezde „Prinses Marie," van Am sterdam naar Batavia, vertrok Zaterdagyan South ampton. Gemengd Nieu w s. De Van der "Werf f straat, vroegorde Gedempte Gracht, is in feesttooi. Van vele woningen wappert er de vaderlandsche driekleur. Het is ter eere van de aldaar (No. 18) woonachtige echtelieden Bonnet, wien het gegeven is hun gonden huwelijks feest te vieren. Nog eens de conducteurs van den Leid8chen tram met hun „staanden halskraag" bij 80°. - De kleermaker deelt ons mede dat hij de bestelling van de zomerjassen den 4den April ontving, den 15den April het eerste gedeelte van het daarvoor bonoodigde goed en den 19den April het restant. Ieder oordeele nn zelf! Eene vrouw op de Nieuwe Beesten markt, hedennacht plotseling krankzinnig geworden eD in dien ongelukkigen toestand in en van hare woning het een en ander vernield hebbende, is naar het academich ziekenhuis gebracht. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: Zaterdag 11. is de geheele vloot aangeweestwegens veel windstilte was de vangst niet ruim. De be somming was zeer ongelijk, van 20 tot 130 in vijf dagen. Er werd besteed voor tarbot 3 a ƒ6, tong f 0.20 a 0.60, kabeljauw 1.25 a 2.50, schelvisch 0.15 a 0.25 en bunschol 0.50 a 0.75 per stuk; levende binnenlekschol 4 a ƒ6, droogssharren 4 a 5.75, groote braad 3 a 4.50 en garnalen 2 a 3 per mand. Aan bet strand alhier is een lijk aangespoeld, vermoedelijk van een Engelschen matroos. Het is op de begraafplaats ter aarde besteld. Zaterdag-morgen is te Zegwaard, eene vrouw, terwijl zo bezig was eten te koken, plotse ling dood gebleven. In de vorige week werden te Rotterdam door pokken aangetast 38 personen, terwijl het getal aan die ziekte overledenen C bedroeg. Ook te Zwijn- drecht heeft zich een geval van pokken voorgedaan, met doodelijken afloop. Om halfvijf gisternamiddag brak een vrij hevige brand te Rotterdam uit in een hooischip, dat in de Leuvenhaven lag. Nadat de waterstoom spuit en een paar handspuiten het hunne hadden gedaan en men het schip had laten zinken, was de brand na een uur gebluscht. Bij denlandbouwerJ. d. R., on der Nieuw koop, zijn van een koppl van 9 runderen 2 aan het miltvuur bezweken. Het hof van Reims heeft eene vrouw, die haar pasgeboren kind levend had begraven, tot 7 jaren dwangarbeid veroordeeld; het was do eigen moeder, die de misdadige bij het gerecht BUITENLAND. Frankrijk. Yolgens berichten uit Tonkin, aan het departe ment van marine ontvangen, is de commandant, admiraal Rivièro, gedood bij eene poging tot het doen van een uitval uit het fort Hanoi, waar hij sedert vele maanden ingesloten was, strijdende togen eene voel aanzienlijker troepenmacht dan de zijne. De bataljons-commandant De Yillers werd daarbij gevaarlijk gewond. Generaal Bonnet, thans te Sai gon, heeft bevel ontvangen den admiraal Rivière als bevelhebber te gaan vervangen. De afgevaardigden Perin en Delafosse conclu deerden in de Kamer tot de aanneming van het gevraagdo krediet ten einde Frankrijks eer te verdedigen on den admiraal Rivière te wreken. De heer Busson constateerde dat thans niets eervoller was dan dat de kamer deze gelegenheid te baat nam, om het krediet met algemeene stemmen aan te nemen. Het wetsontwerp werd daarop eenparig, met 507 stemmen, goedgekeurd. Eene depeche uit St.-Petersburg van gisteren aan de „Times" behelst dat een ernstige breuk in de diplomatieke betrekkingen tusschon Frankrijk en China ophanden is, ten gevolge van de Ton- kin-qnaestie. Groot-Britannië. Uit Simla (Engelsch-Indië) wordt verzekerd dat aan majoor Baring, die sir Fdward Malet in Egypte zal vervangen, de rang van minister en de be zoldiging van gezant zullen worden toegekend, zoodra hij zijne nieuwe fanctiën aanvaardt. Yolgens eene depeche uit "Washington wordt in het vredesverdrag tnsschen Chili en Peru be paald dat Tarapaca in hot bezit van Chili zal komen, terwijl de som, die later zal worden betaald door de mogendheid, aan welke het blijvend bezit van Tacna en Arica zal worden toegekend, op 25 millioen dollars is vastgesteld. Uit Port-an-Prince wordt gemeld dat het bom bardement van Miragoane door de oorlogsschepen van Haïti begonnen is. De opstandelingen hebben groote verliezen geleden. Op eene vraag van lord Holland, in het Lager huis, wat de regeering doen zou om aan de onder linge oorlogen, die de Zoeloes met elkaar voeren, een einde te maken, verklaarde do vice-minister van koloniën, do heer Ashley, zeer stellig, dat Engeland zich evenmin thans met de biononlandsche twisten der Zoeloes zon inlaten als het vóór den oorlog met Cetewayo gedaan had. De „Daily News" meent te weten dat de Engelsche regeering alle verantwoordelijkheid voor de inlijving van Nieuw-Guinea op zich zal nemen en deze nieuwe bezetting onmiddellijk zal beheeren, in plaats van haar gezag over te dragen aan de kolonie Queensland. Rusland. Na het overbrengen der kronings-insigniën uit de wapenkamer te Moskou naar de troonzaal, werd om zeven uren Zaterdaga-namiddag een plechtig Te-Deum in de nieuwe kerk van den H. Yerlosser gehouden. Deze plechtigheid werd door den czaar, zijne gemalin en de keizerlijke familie bijgewoond. In don Damiddag werden weder verschillende leden van buitengewone gezantschappon door de keizerlijke familie ontvangen. Een later bericht meldt dat de keizer en de keizerin van Neskutschny naar het Kremlinpaleis zijn teruggekeerd en des avonds de godsdienst oefening in de Spassky-kerk bijwoonden. Het feestartikel van het „Jonrnal de St.- Pétersbourg" zegt dat de nauwe banden tusschen het volk der Russen en den Monarch hieraan hun ontstaan te danken hebben, dat het volk den keizer niet alleen als staatkundig, maar ook als geestelijk opperhoofd beschouwt. Hierop grondt zich Rnslands kracht in het binnenland en de achting, die het van het buitenland geniet. De vroegere geloften van den keizer, volgens welke hij zich wil wijden aan het geluk en den roem van Rusland en aan den dienst der waarheid en der volkswelvaart, gaan thans hare vervulling te gemoet,

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1