iV. 7138. Maandag 28 Mei. A0. 1883. Derde Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franr/ per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DER ADTERTEtiTXEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Gemeigd Nieuws. Een goochelaar kroop dezer dagen bij eene voorstelling in „De Kroon," te Haarlem, in een koffer, welke door eenige omstanders met touwen omwonden en goed verzegeld werd. De kunstenaar wist er zich toch uit te redden en er eene dame van zijn gezelschap in te plaatsen, doch toen voor het publiek die groote verandering te aanschouwen zou gegeven worden, miste men den sleutel van de kist en noch wilskracht, noch mag netisme, noch klopgeesten waren in staat om de kist te openen. De kunstige prestidigitateur moest, wilde de dame niet stikken, in allen haast de toe vlucht nemen tot het oud-Hollandscho breekijzer. De melkboer K. te Kralingen had het ongeluk, terwijl hij de Dijkstraat wilde inrijden, om te vallen met zij a wageö, die beladen was met vaten melk en manden met eieren. Dat van de vloei- en de breekbare waar niets terecht kwam, kan men donken. Alles lag over de straat verspreid, terwijl bij die toch reeds vrij aanzienlijke schade nog het brekcu van den wagenboom kwam. Uit Essen zou verloden Vrijdag een extratrein naar do Amsterdamache tentoonstelling vertrekken. Er had zich 1 ('egge éénpassagier aangemeld. Ook aan de andere s'ations was de deelneming zoo gering dat men den extratrein heeft ingetrokken. Dezer dagen is in do zoogenaamde oude fabriek van gietstaal te Bcchum een vreeselijk ongeluk voorgekomen. Er meeat eene proef genomen worden uit een houder met gesmolten staal en toen dit geschied was, door don houder eon weinig in schuine richting te brengen, zou de werkman - die den daarvoor bestemden hydraulischen toestel reeds anderhalfjaar altijd goed bediende - den houder weder recht zetten. Maar bij ongeluk deed hij een ver keerden greep en liet don houder omkantelen, zoo dat de vloeibare massa in den gietkuil vloeide, waar acht werklieden tezig waren. Twee hunner bekwamen zulke brandwonden dat zij spoedig over- leden; twee werden zoo gevaarlijk gekwetst dat aan hun opkomen getwijfeld wordt; van de vier anderen werden twee ernstig en twee slechts weinig gekwetst. Uit het dorp Beauliou bij Sonnenberg wordt van een viervouiigen kindermoord melding gemaakt. De vrouw van een aldaar wonend grond eigenaar geraakte wegens een kleinigheid met haar man in twist, welke ten slotte zoo hoog liep, dit de vrouw aanleiding vond, met hare vier kinderen van 7, 5, 3 en 2 jaren de woning to verlaten, om, zoo zij zeide, er niet meer terug te keoren. 's Avonds keerde zij toch terug, doch werd door haar man niet in huis genomen. In hare vertwijfeling ging de vrouw, die reeds meermalen blijken van zwaarmoe digheid gegeven had, weder weg en zetto zich met hare kinderen vermoeid aan den rand van een kloin riviertje neder. Volgens haar eigen verklaring heeft zij toen de kinderen, die intusschen in slaap geval len waren, een voor een in 't water geworpen. Na eenige oogenblikken berouw gekregen te hebboD, heeft zij de lijken weder opgeaocht en op den wal gelegd, waarna zij zich vrijwillig ter beschikking van de politie gesteld heeft. Natuurlijk is de vrouw in hechtenis genomen en oen onderzoek ingesteld. Uit de Seine heeft men opgehaald het lijk van eene onbekende vrouw, dat reeds gedurende zes maanden in bet water had gelegen. Het lichaam was nog slechts bijna een geraamte, terwijl het hoofd geheel verdwenen was. Het lijk was bedekt met een paar stukken van een zwarte japon, doch overigens waren geeno herbenningsteekenen zicht baar. Te Ibraïla liep een bruiloftsfeest, dat vrooïijk begon, meer dan treurig af. Een dor gasten ul. werd plotseling waanzinnig en een mos grijpende 6tortte hij zich onder den uitroep: „ik ben de bruidegom" op de bruid en bracht haar 3 doodelljke steken toe. Do bruidegom, die hem go- grepen had, viel eveneens, door messteken gewond, dood ter aarde, en nu stortte zich de woedende op de overige gasten, waardoor er nog verscheideno het leven lieten. Dat alles had in zulk een kort oogenblik plaats, en de verwarring was zoo groot, dat er waarschijnlijk nog meer dooden zouden ge vallen zijn, indien niet een der kellners den waan zinnige een stoel voor de voeten geworpen had, waardoor hij viel. Nu was hij in een oogenblik af gemaakt als een wild dier. Hot getal gekwetsten bedraagt 17, waaronder 9 zeer ernstig, zoodat men voor hun leven vreest. Te Parijs heeft zekere Pauly op straat met eene revolver geschoten op zijne vrouw en zijne dochter. De eerste werd zwaar gewond. De moor denaar, die achtervolgd word, schoot zich met de revolver dood. Panly leefde in oneenigheid met zijne vrouw en zijne dochter; dezen hadden het plan opgevat alleen te gaan wonen te Charenton en hij had daarop gezworen dat bij beiden en daarna zich zelf zou dooden. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Een paar dagen geleden las ik toevallig in een courant een verslag van de zitting van het kanton gerecht. Onder elkander kwamen eenige vonnissen voor over „het maken van nachtelijk burengerucht, verstorendo de rust der bewoners." Aan een paar daarvan was nog toegevoegd: „Te zamon eu in vereeniging." Het schijnt du3 dat or in het vrije Nederland plaatsen zijn waar men lyranniek genoeg is het lawaai maken 's nachts te verbieden, en zolfs de dwaasheid heeft daar verordeningen tegen vast te stellen. Hoe het in dat cpzicht in Leiden is gesteld, weet ik niet: ik werk er nog maar sinds oen maand of wat, en heb wel wat anders te doen dan naar zulke dingen te onderzoeken. Maar naar het geen ik in den nacht tusschen de Pinksterdagen en later weer in den nacht tusschen Zaterdag oü Zondag heb gehoord, zou ik moeten besluiten dat men hier het „Vrijheid, blijheid" huldigt. Reeds vroeger was mij opgevallen, dat de menschon hier nogal zingerig zijn, voorai dos Zaterdjgs-avcnds, misschien met het oog op do naderende Zondagsrust en als zij een harmonica kunnen machtig worden, dan wel het meest: ik moet erkennen, overal waar ik vroeger werkte, en daar waren ook plaatsen bij met een talrijke arbeidersbevolking, was het 's nachts stiller dan hier. Dcch in dien Pink stern acht, den eersten dien ik hier beleefde, toon was het een spektakelHet was zeker wel drie uren eer het geschreeuw, gebrul, gelol, gebalk oa gekrijsch ophield: on als de vroo- lijke gezelschappen over een van de houten bruggen gingen, dan daverde de omtrek. Ik begrijp dat men voor het genoegen van zijn ovenmecBch wat over most hebben, ook zijn nachtrust, on daarom heb ik op dat hecsch gegalm van „Memotte marseeren" en „Al op die zee", niets aan te merken: ja, zelfs toen ik den volgenden morgen, na een slapeloozen nacht, om zes uren voor mijn raam stond en daar een half dozijn misschien 15- of 16-jarige fabrieks meisjes zag voorbij joelen, die met mondjes tot aan de ooren opgesperd en van het schreejuwen ver roeste stemmen gilden: „En ik heb van zen leven nooit zoo'n lol nie gehad!" - toen was het mij een aangenaam gevoel zelfs, dat ik iets had mogen op offeren om dio lieve kindertjes dat rein genot te laten smaken. Of do politie dien nacht rustig geslapen heeft, weet ik niet. Misschien welzij mocht anders in haar jjver eens beproofd hebben, eenige van die nachtelijke zangers in te rekenen, - en daarmede aan onze vrijheidsbeginselen groot nadoel hebben toegebracht. Neen, hot beste is maar dat zij 's nachts op onze straten laat lollen wat lollen wil. Die dan niet slapen kan, blijve eenvoudig maar wakker. Dunkt u dat enk niet, Mijnheer do Redacteur? Uw onderdanige e*3 vrijheidlievende Dienaar, Een Werkman. [De geachte inzendef, wiens klacht wij overi gens gaarne gegroDd willon noemen, vergeet waar schijnlijk dat het zoogenaamde „dauwtrappen" de oorzaak is geweest van zijne minder aangename ondervindingen. In vele plaatsen van ons land is dit feest nog in zwang, o. a. te Rotterdam, waar het in don namiddag van den 2den Pinksterdag zelfs nog eens dunnetjes wordt overgedaan en men het den naam van „Keulscho kermis" heeft gegeven. Aan alles kan een eicdo komen, maar om oude volks gewoonten op eens weg te nemen, dat gaat niet. Het is ons bovendien gobleken dat in don bewnsten nacht alhier wel degelijk processen-verbaal wegens nachtelijk burengerucht en hot tappen na bezetten tijd zijn opgemaakt en dit is voldoende om todoen zien dat men het kwaad niet dan met leede oogen aanziet. Red.] Weled. Heer Redacteur! Laatst hebt u een woord gesproken naar mijn hart, toon u, melding makende van bet Rijks Ethnograpbisch Museum allrer, de vraag stolde, wat men eigenlijk beeft aan oön museum dat altijd dicht is. Al lang bad ik er u eens naar willen vragen, maar tot nog toe is er niet van gekomen, omdat het ichrijveu bij mij een ongewoonte is. Ik weet uïot hoeveel jaren reeds, misschien wel eon stuk of vier, stond voer hot raam van het gebouw op de noogowoerd een kaartje met hot opschrift „Gesloten." Dat kaartje is nu weg, zoker in dien tijd verrot, en het kan niet lijden er een nieuw voor te maken; do lui weten toch al dut zij er niet in inogoa. Er staat ook een groote steiger vcor het hui-, men zal het zeker van buiten willen opknappen, en als dat gedaan is weer van binnen do boel rangschikken, net zoo laog totdat er geen monscli meer leeft dio eigenlijk weet wat or daar in dut groote huis te zieu is. Als ik wel heb, wor.ion toch do traktementon van directeur on conservator, 2500 en 1800 gulden, uit do schatkist betaald. Gaarne wil ik aannemen, dat d e heerer. hun uiterste best doen om die bezoldi gingen dubbel en dwars te verdienen - maar, men krijgt cr nooit wat van te zieD, dat is maar 't gekke van do zaak. Nu zjn, zegt men, weer een deel vaa de spullen naar de tentoonstelling te Amsterdam; in October komen zo terug, dan moeten ze weer gerangschikt worden; vervolgens komt er weer bericht dat deze of gone aan het museum eon verzameling voorwerpen hoeft cadeau gedaaD, - je zoudt die graag eens willen bezien, mis maD, - eerst moet do boel gerangschikt w orden, en als dat gedaan is - dan komt er misschien weer een kaartje mot „Gesloten" voor de glazen. Als op 't eind van't jaar de tentoonstelling en heel het gedoente achter den rug is, en al het ethoogra- phische weer tot zijn rust is wedergekeerd, zullen we eens zien of bij de behandeling der begrooting waarop weer die traktementen voorkomen, niet een of ander lid van de Tweede Kamer zal vragen Zog eens, Mijnheer de Minister, komt dat museum op de Iioogewoord te Leiden nooit meer open? Iemand die veel houdt van kijken

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1