ff"——ff" BUITENLAND. Frankrijk. Dezer dagen heeft het comité voor het jaarlijksch banket ter eere Tan Hoche besloten dit feest van den 20sten op den 24sten Juni te verzetteD, ten einde te meer luister bij te zetten aan de inwijding der gerestaureerde zaal van het „Jeu de Panme." De ministers en vice-ministers, de voorzitters der Kamer en des Senaats, deleden van den Algemeenen Raad der Seine en Oise, van den gemeenteraad te "Versailles enz. zullen tot de plechtigheid worden uitgonoodigd. Hot voorzitterschap van het in den schouwburg te Versailles te houden feestmaal zal den minister-president Jules Ferry worden aan geboden. De Senaat heeft met eene groote meerderheid van stemmen artikel 6 van het wetsontwerp ter be scherming der kinderen aangenomen. Dit artikel is het voornaamste van het ontwerp en bepaalt dat in elk departement een comité van opvoeding en bescherming zal zijn, hetwelk den prefect zal advi- seeren over alles, wat do verpleging, de vaste plaatsing en de opvoeding der mishandelde of ver laten kindoren betreft. De ophelderingen, door den heer Hébrard gegeven, aangaande den werkkring van hot comité, hebben de vergadering van het noodzakelijke dier instelling overtuigd. De Fransche troepen, bestemd voor de Tonkin expeditie, hebben bevel ontvangen zich te Tculon in te sohepen. De graaf van Chacnbord is te Frohsdorf aan gekomen, vergezeld van drie personen van zijn gevolg en zijn biechtvader. Op twee bedienden leu nende stapte hij uit het rijtuig. Men kon zion dat hij geen stap alleen doen kon. Zeer bleek en neer slachtig groette hij de menigte met droevigen blik. De aankomst maakte op de omstanders een pijn lijken indruk. Zijne zwaarlijvigheid was zeer toe genomen. Te Neustadt, het naastbijgelegen spoor wegstation, had hij den trein verlaten, en had in een open rijtuig de reis naar het kasteel vervolgd. Zijn kok oa bedienden waren den vorigen dag aangekomen. Duitschland. De Rijksdag heeft bij de derde lezing dor ziekeu- kassenwet art. la (over de verplichte verzekering van veld- en bosch-arbeider3), dat door de regeering onaannemelijk verklaard was, met 136 tegen 134 stemmen verworpen en een amendement op art. 2 aangenomen, door baron Yon Hertling namons het contram ingediend, dat de verzekering der bedoelde arbeiders facultatief stelt. De „Reichs-Anzeiger" bevat een kabinetsorder van den keizer aan den minister van eeredienst en den Evaugelischen opperkerkéraad van 21 dezer, waarbij de plechtige viering gelast wordt van Luthers 400-jarigon geboortedag op 10 en 11 November a. s. in allo evangelische kerken en scholen. De keizer zegt daarin ten slotto„Ik bid van God, dat Hij de gebeden, waarin ik mij die dagen met allo leden dor Evangelische kerk voreenigon zal, ver- hooren moge, opdat de feestviering aau onze dier bare Evangelische kerk tot dnurzamen zegen zij." Dr. Bank, vroeger afgevaardigde in den Duit- schen Rijksdag, eigenaar van do Hamburger „Reform", heeft zich in een aanval van krankzinnigheid van het leven beroofd. Gri'oot-IBi-itaiiiiië. De heer Fitz Maurice deelde in de gisteren ge houden zitting van het Lagerhuis mede dat lord Dufferin dezer dagen de ernstige aandacht der Porie gevestigd heeft op do noodzakelijkheid van her vormingen in Armenië. De Porte heeft die toe gezegd, en de Eagolsche regeoring meent dat hot sedert door de betrokken commissie bekeud ge- maakto hervormingsplan b6ter is dan voorgaande ontwerpen. Het tegenwoordig oogenblik, zoido hij verder, is voor Turkije van groot gowicht. De heer Gladstone verklaarde dat eene schrif telijke gedachten wisseling met de Suez-kanaalmaat- schappij is gevoerd, doch dat de regeeriug het ge voelen van deskundigen wenscht te vernemen, voor dat zij zich tot iets verbindt. De hoer Fitz Maurice voerde nogmaals het woord, om mede te deelen dat do heer Errington noch rechtstreeks noch zijdelings uit de Staatskas bezol digd wordt. Met betrekking tot het invoerrecht van sterke dranken op Madagascar is eene ver standhouding bereikt en het onderteekenen der conventie ophanden. De heer Bryce diende een voorstel in, waarin de hoop wordt geuit dat de regeeriug zal voortgaan, gemeenschappelijk met de onderteekonaars van het Berlijnscke verdrag, do Porte te herinneren aan hare verplichting en aan de noodzakelijkheid tot invoering van hervormingen in Armenië en Euro- peesch Turkije. De heer Gladstono verklaarde zich in beginsel niet tegen dit voorstel, maar meende toch dat de regeering in eeno quacstie als deze niet kan toe laten dat haar de handen door het Parlement ge bonden worden. Het voorstel werd daarop onder weglating van de woorden: „gemeenschappelijk raefc Je ondertee kenaars van het Berlijnsche verdrag", aangenomen. Tot opvolger van lord Dufferin als Britsch consul in Egypte is do heer Baring benoemd, thans minister van financiën in Britsch-Ind'ë. Bladen van allerlei richting keuren deze keuze goed. Te Southampton is zekere Stephen Lewis ge storven in den ouderdom van 105 jaren en 11 maanden. Hij was in zeedienst geweest en genoot een pensioen, waarvoor hij geregeld elke drie maanden teekende. Lewis had o. a. den slag bij Trafalgar bijgewoond. Rusland. Bij de inwijding van het nieuwe Rijksvaandel, waaraan de czaar, naar oud gebruik, bij zijne kro ning trouw zweort, waron alleen de leden van het keizerlijk geslacht mot hun gevolg aanwezig. Hot yaandel stond bij eene tafel, waarop een goudon wij vat, een kruis van hetzelfde metaal en een Bijbel. In groot ornaat waron daaromheen eon zestal leden der hooge geestelijkheid geplaatst, terwijl het kei zerlijk mannenkoor uit St.-Petersburg, beroemd om zijn onovertrefbaren zang, ter zijde geschaard stond. De godsdienstige plechtigheid duurde kort, maar was vooral indrukwekkend door do afwisseling van den zang des eersten priesters, wiens stemgeluid van buitengemeene kracht was, met de antwoorden van hot koor. Na de wijding van het vaandel defi leerden de keizer, de keizerin en alle leden van hun Huis voorbij het altaar en kusten het kruis en de handen van den priester, die het droeg. De keizer ontving gisternamiddag prins Al- brecht van Pruisen, den buitenge wonen gezant, in eene plechtige audiëntie. De ontmoeting kenmerkte zich door bijzondere hartelykheid. Do keizer, zijne gemalin en de keizerlijke familie zullen aanstaanden Vrijdag hot bal bijwonen, dat door den Duitsehen ambassadeur aan het corps diplomatiquo gegeveu wordt. Maandag is er feest op het keizerlijk paleis, Diosdag bij den gouver neur-generaal van Moskou, Donderdag bal aango- boden door den Russischen adel. Bij eeu en ander zullen de keizer en zijne familie tegenwoordig zijn. Aanstaanden Woensdag ia er gala-voorstelling in den schouwburg, Zaterdag volksfeest bij het Petroffski-paleis, waartoe groote toebereidselen wor den gemaakt. Gisteravond zou de miuister van binnonlandsche zaken een eoirce geven, waartoe allo buitengewone gezanten, de leden van het corps diplomatique en alle hoogwaardigheidsbekleedors waren genoodigd. Volgens de „Novoo Vremja" wordt do waarde van do Russische keizerskroon, die van Paul I afkomstig is, op 3 millioen roebels geschat. In den schepter prijkt een van de grootste diamanten, die 1943/i karaat weegt. Zuid-Af rika. De ontvangen Kaapsche bladen tot 1 Mei melden dat sir Theopbile Shopstone dien dag met de „Kin- fauns Castle" naar Engeland xou vertrokken. Uit de Transvaal is weinig nieuws. Met den veld tocht tegeu Mapocli vorderde men blijkbaar slechts langzaam. De loopgraaf naar Spitskop was weer over een lengte van 200 yards door den vijand op gevuld, en er zou hierdoor wel een oponthoud van een paar weken veroorzaakt worden. De vijand handhaafde zijn positie, seheen nog een groote hoe veelheid vee in bezit te hebben en er niet over te denken zich over te geven. Op de hoogte bij Makwaui was een ander fort gebouwd, waarin de inboorlingen onder Erasmus geposteerd waren. De „lagers" van Mooirivier en Heidelberg zouden naar den top van een berg ver legd worden en achter Mapoch's stad, ea wanneer er dan een fort gebouwd werd tusschen dit „lager" en Erasmus' Kaffers, dan was de vijand totaal omringd. Men klaagt bitter dat er zoo weinig voor de gewon den gedaan wordt. In het „lager" is geen hospitaal en de arme verwonde drommels worden eenvoudig in.eeu teut geplaatst. Schoon linnen en medicijnen zijn er niet voorhanden! Joubert (C. J.) is van Zoutpansberg teruggekoerd en de binnenlandsche oorlog tussehen de Kaffers is geëindigd. Er heerscht nu rust en de Kaffers betalen hunne bclasiiBg. Over den algemeenen toestand in de Transvaal wordt zeer geklaagd. De handelscrisis in de Kaap- kolGDie werkt uiterst nadeelig op de Transvaid terug. Door den slechten toestand van Kimherley had de boer geen markt meer voor zijne producten, dio als het ware voor niets te krijgen waren. Daarbij komt nog dat hot er op de goudvelden niet bijzonder gunstig uitzag. Toch meldt het Kaap- sche „Volksblad" dat een onderzoek van deskundi gen heeft bewezen dat de Transvaalscho goudvelden de rijksten der wereld moeten zijn. Dat geeft althans moed voor de toekomst, ofschoon, gelijk een Fransch geleerde eens terecht zeide, goudmijnen een land niet rijk makeD, maar ijzer- en steenkolenmijnen wel. Aan de laatste nu wordt juist to weinig kracht besteed. INGEZONDEN. Weledele Beer Redacteur Mag ik beleefdelijk een plaatsje verzoeken voor het onderstaande? U zult mij daarmede verplichten. In het eerste blad van het Nieuws van den Dag von heden leest men onder de rubriek Internationale Tentoonstelling het volgende: „De prachtige wol len dekens van Veltman en Zoon, Weesperstraat te Amsterdam, strijden met die van Scheltema te Leiden om don voorrang. Ieder weet natuurlijk het kenmerkend onderscheid tusschen wol van de schapen der hooglanden, waarvan de lakens worden ver vaardigd, en do wol der laaglanden en moerassehapen die voor dekens gebruikt wordt!" De genoemde heereu inzenders en met hen ook andere fabrikanten zullen meer dan glimlachend de schouders ophalen, wanneer zij dit artikel van den verslaggever lezen. "Worden allo de tentoonge stelde voorwerpen door hem op dezelfde wijze beoor deeld, dan zal het publiek niet wijzer maar, wel op een dwaalspoor gebracht worden. Hot aangehaalde uit het Nieuws van den Dag is van hot. begin tot het eind op zijn zachtst genomen vol onnauwkeu righeden. De heeren Veltman Zoon te Amsterdam fabriceeren geen wollen dekens; zij zijn fabrikanten vaa sit son dekens, welke geheel en alleen van katoen worden gemaakt. Het buitenboklecdsel dier dekens wordt hier te lande vervaardigd door de heeren De Heyder Co. alhier, door den heer Van Vlissingen te Helmond of in do Kralingsche Katoen- drukkerij, terwijl het binnenst gedeelte dier dokens uit watten bestaat. Van die grondstoffen worden door de heeren Veltman Zoon en auderen de zoogenaamde sitsen dekens (of spreien) gefabriceerd. De tirado - dat „ieder natuurlijk het kenmerkend onderscheid weet tusschen wol van de schapen der hooglanden waarvan de lakens worden ver vaardigd on de wol der laaglanden en moeras schapen die voor dokens gebruikt wordt", - behoort in Meer en Berg te huis. Mij dunkt dat wanneer de heeren Krantz hunne tentoonge stelde lakens van wol uit do hooglanden had den kunnen vervaardigen en de hoar Scheltema zijne tentoongestelde dekens idem van wol uit de laaglanden, dat in dat geval beide goederen het aanzien niet waard waren geweest. Ik maak mij zelfs sterk dat in beide goederen geen idoo Neder- landsche wol is verwerkt. In hoeverre de tentoon gestelde sitsen en wollen dekens in onze koloniën ingevoerd, gebruikt of verhandeld kunnen werden, ware dunkt mij beter critiek geweest. Onder dankbetuiging voor de mij verleende plaats ruimte heb ik de eer mij hoogachtend te noemen Leiden, Uw dw. Dr., 25 Mei 1883. P. X. beklaagt zich ten zeerste dat mr. timmerlieden op klaarlichten dag doodkisten vervoeren. Op zijn zachtst genomen vindt hij dit voor menigeen zeer stootond en hij zou daarom mr. timmerlieden wel in overweging willen geven dit vervoer zoo mogelijk bij avond to doen geschieden, en wanneer dit niet mogelijk is, deze kisten althans zoodanig te bedek ken, dat zij voor het oog onzichtbaar zijn. Marktborichten. Leiden, 26 Mei. Hedeo aangevoerd: Tarwe 9 hectoliter. Win tertarwe f 9.a f 10.—. Zo nier tarwe f 8.a f S.50. Hog^e S II. L. Winterrogge f 6.60 a 7.Zonurroggc f 5.50 a f 6.Gerst 7 H. L. Zomergerst f 5.2 f 5.50. Chevalier-gant 6.a f 6.50. Haver S H. L. Zware Haver f 4.25 a f 4 75. Lichte Haver 3.a f 3.50. Dnivenboonen 6 hectol. f 3.a f S.50. Paardeabooaen 6 hectol. 7.a f 7.50. Grasbjter1ÏS20 kilegr., 1ste qualit. i/4 vat 53.a G4.— Scheiboter 2de qualit. V4 va* f 52.a f 6fi.Grasboter lite qualit. per kilogr. f 1.45 a f 1.GO, Scheiboter 2de qualit. par kilojrr. f 1.30 a 1 .*40. Lange Zwarte Tarf 22,000 dobb. hectol., 0.22 a f 0.27.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2