man is het verlies van paard en rijtaig een ware ramp, daar hij beiden pas eenige weken geleden had aangekocht om dezen zomer er zijn brood mede te verdienen. Bij den melkboer R. werd den heeren de eerste hnlp verleend, terwijl een herbergier den wanhopigen koetsier althans droge kleederen be zorgde. In de afgeloopen week zijn te Rotter dam door de pokken aaogetast 50 personen en elf aan die ziekte overleden. Beide getallen zijn juist gelijk aan die van de voorafgaande week. Door de reohtbank te Heerenveen is de persoon van S. P. B. te Makkinga wegens dief stal van twee schapen veroordeeld tot een jaar celstraf. Het woonhuis in de Molenstraat te Oot- marsum, bewoond door de wed. Ten Voorde, bene vens drie woningen en inboedel, zijn totaal door brand vernield. Een en ander was wel, doch laag verzekerd. Volgens telegram uitNieuw-Iork kon tusschen 20 en 22 Mei zwaar stormweder ver wacht worden met voel regen en donder, op de Britache, Noordsche en vermoedelijk ook op de Fran8cko kust. Te Racine, in den staat Wisconsin, zijn in een zwaren storm 150 huizen vernield, 20 menschen omgekomen en ruim 100 gekwetst. Te Rudesheim is aan den Rijnkant der stad een hevige brand uitgebroken, met het gevolg dat 25 huizen en daarbij behoorende bijgebouwen eene prooi der vlammen zijn geworden. Het dorp Longefoy (Savoie), 500 in woners met 200 woningeD, is door brand geheel vernield. De brand brak uit in een huis, bewoond door twee bijna idiote vrouwen, en door den hevigen wind stond binnen korten tijd hot geheele dorp in vlammen. Alleen de kerk is met 4 huizen gespaard gebleven. De schade wordt op 400,000 fr. geraamd. Aan boord van het stoomschip „Iska- terinburg" op de Wolga had eene ontploffing plaats; 7 personen werden zwaar, 20 licht gewond. Bij een brand te Mischkezijn dezer dagen een vrouw en een zesjarig kind door de vlammen omgekomen. Om haar bedden te redden was de vrouw haar brandend huis ingegaan. In lichterlaaie kwam zij weer naar buiten en liep het veld in. Men volgde haar en wierp haar neer om door bedekking met aarde, de vlammen te dooven. Blijkbaar te laat; zij scheen den geest te hebben gegeven. Terwijl echter de redders naar het bran dende huis gegaan waren om hulp te bieden, was de vrouw, die nog leefde, voortgekropen. Eerst den volgenden dag stierf zij. Te Londen is iemand, die twee val- sche tanden had ingeslikt, aan de gevolgen daarvan bezweken. Te Par ij s is een huis van vijf verdie- pingen van do rue Blanche ingestort. Een metselaar stikte onder de puin. Anderen bekwamen wonden. Het „Journal d'Alsace" verhaalt het volgend wedervaren van de kroonprinses vanDuitsch- land op hare reis naar ItaliëDe prinses, zegt het blad, had overal fraaie bloemruikers en guirlandes ontvangen, die in haar waggon waren gerangschikt. Aan do Italiaansche grens echter werden al de bloe men, op groüd van het verbod van invoer van plan ten, door do douane in beslag genomen en meedoogen- loos vernield. De dienaren der wet waren voor de welsprekendste vertoogen van het prinselijk gevolg volkomen doof. De akte van besch uldiging in zake den moord op het Christenmeisje te Tisza-Eszlar ge pleegd, is thans gepubliceerd. Zij constateert dat het meisje gezien is in de synagoge in gezelschap van eenige Joodsehe slagers, door den veertienjari gen zoon van den doodgraver. Toon hij het gebouw als naar gewoonte wilde sluiten, bevond hij dat dit reeds gedaan was. Hij getuigt dat hij door het sleutelgat keek en toen zag ho9 het meisje, ongekleed, door twee Isra ëlieten werd vastgehouden. Een slager doorsneed haar den hals en ving hot bloed in een aarden pot op. Zijne moeder verbood hem te vertellen wat hij gezien had. Zes weken later werd het lichaam, in de kleeding die het meisje had aangehad, in de Theiss gevonden. De moeder en de vrienden waren echter niet in staat haar te herkennen. Twee houtvlotters verklaarden dat zij het lichaam van de Joden hadden ontvangen en het hadden gekleed met kleedingstukken, die hun door een Joodsehe vrouw waren gezonden. Zij verklaren van een ander houtvlottor 120 florijnen voor hunne moeite te hebben bekomen, en dat deze laatste 500 florijnen kreeg voor het werpen van het lichaam in de rivier en voor het bewaren van het geheim. Bij het weergeven van den inhoud der akte van beschuldiging treft de bijzonderheid dat de gansche beschuldiging steunt op het getuigenis van een knaap, die den moord door een sleutelgat „gezien" heeft, en verder op de verklaringen van individu s, die voor geld lijken in het water werpen en ze tegen vergoeding voor de „moeite" kleeden. BUITElVLA-rsJL». Frankrjjk. Be Senaat heeft het wetsontwerp tot bescherming van verlaten en verwaarloosde kindoren in behan deling genomen. Het eerste artikel, waarbij alle verlaten of mishandelde minderjarige personen onder bescherming der overheid worden gesteld, werd zonder discussie goedgekeurd, evenals, na korte gedachtenwisseling, verschillende andere artikelen, waarin het verlaten zijn, de mishandelingen enz. nader werden omschreven. Eenige leden, die tegen al te groote uitbreiding van het staatsgezag in dezen bedenkingen hadden, werden door den minister van justitie gerustgesteld met de opmerking dat er in alle gevallen een rechterlijk vonnis noodig zou zijn om een vader van zijn gezag over het kind te ontzetten. Een Parijsch advocaat, zekere Vincent, heeft aan de „Académie fran^aise" een jaarlijksche rente van 1500 fr. vermaakt, die elk jaar zal worden gegeven aan hem of haar, die zich door bijzondere kinderliefde heeft onderscheiden. Vincent is dezelfde, die vroeger een kapitaal schonk aan de stad Parijs, om van de rente op Nieuwjaar speelgoed te koopen voor de arme kinderen. Luxemburg. Een uitvoerig programma vermeldt do feestelijk heden, die bij den plechtigen intocht van den Koning en de Koningin met prinses "Wilhclmina op heden Maandag zullen plaats hebben, Over den geheelen weg, dien de Koninklijke familie door de stad zal volgeD, van de eerepoort aan de grens der gemeente af tot aan hot stadhuis, zullen de leden van 66 vereenigingen en corpora tion „en haie" zijn opgesteld. Die vereenigingen nemen alle deel aan het défilé, dat des middags te één uur zal plaats hebben. De behoeftigen ontvangen op don dag van den intocht een extra-uitdeeling van levensmiddelen. De aankomst van HH. MM. op het grondgebied der stad zal aangokondigd worden met kanonschoten en het luiden der klokken van alle kerken. De jonge meisjes der stad, die plaats genomen hebben op de estrades bij den eereboog, in de avenue de la Porte Nauve ingericht, zullen aan Z. M. den eerewijn en aan H. M. uit naam der stad een ruiker aanbieden. Terwijl de kinderen der lagere scholen een wel komstgroet zingen: „Ein Blnmenstranss dem Fiir- stenpaar", zullen de meisjes, uit naam der „Union Musicale du Grand Duché", aan de Koningin-Groot- hertogin een ruiker aanbieden. Na de aanbieding van den eerewijn en don rniker openen do genootschappen achter den eereboog op gesteld den stoet, die zich naar het Paleis in be weging stelt. Italië. In de Kamer is na eene langdurige discussie, waaraan de ministers Baccarini (openbare werken) en Zanardolli (justitie en eeredienst) deelnamen en waarbij de premier Depretis (binnenlandsche zaken) verklaarde, zijne portefeuille te zullen neerleggen, indien hij geen duidelijk votum van vertrouwen verkreeg, eene motie, om tot de orde van den dag over te gaan, verworpen met 301 tegen 54 stemmeD, terwijl 55 leden zich van stemming onthielden. Deze motie, welke door de regeering was bestreden, luidde als volgt: „De Kamer, vasthoudende aan hot programma der linkerzijde, keurt de staatkun dige gedragslijn der regeering goed." Yervolgens nam de Kamer met 348 tegen 29 stemmen - terwijl 5 leden zich buiten stemming hielden - de volgende motie aan, waarmede Depretis verklaard had zich te kunnen vereenigen„De Kamer keurt de staatkundige gedragslijn der regee ring goed en gaat over tot de orde van den dag." De negen en twintig tegenstemmers behoorden allen tot de uiterste linkerzijde. De dagbladen deelden gistermorgen mode dat de ministers Zanardelli en Baccarini hun ontslag zullen indienen, daar de door hen in de Kamer afgelegde verklaringen met die van den heer Depretis in strijd waren. Zweden en Noorwegen. De Tweede Kamer heeft de eerste paragraaf van het regeering8TOorfltel over de legerorganisatie met 153 togen 44 stemmen verworpen. Daarentegen heeft zij aangenomen een gewijzigd voorstel, waartegen de betrokken minister zich verklaard had, omdat daardoor het leger zou verzwakt worden. Rusland. In de eerstvolgende dagen zal door de keizerlijke herauten in alle steden des Rijks in het openbaar da proclamatie van den czaar, betreffende de aan staande kroning, afgekondigd worden. Dit stuk luidt aldus: „De allerdoorlnchtigste en allerverhevenste groote heer en keizer Alexander Alexandrowïtsch heeft, bij het bestijgen van den door zijne voorvaderen hem nagelaten troon des Russisehen Rijks, en de daaraan onafscheidelijk verbonden tronen van het czaardom - Polon en het grootvorstendom Finland - het voorbeeld der zeer godvreezende heerschers, zijne voorvaderen, gevolgd, en dus goedgevonden ter openbare kennis te brengenDe allerheiligste kroning van Zijne Keizerlijke Majesteit en de hei lige zalving zal, onder Gods bescherming op Mei plaats vindeD, welke geheiligde handeliDg op zijne gemalin, de groote keizerin Maria Feodorowna, zal worden overgedragen. Yan deze plechtigheid wordt aan alle trouwe onderdanen bij deze kennis gegeven, opdat zij op den genoemden dag tot den Koning aller Koningen het vnrig gebod kunnen opzenden, dat Hij in Zijne onuitputtelijke genade de regeering van Zijue Majesteit moge zegenen; dat Hij vrede en rust vestige, tot Zijn heiligen roem en voor de onveranderlijke wolvaart, en den bloei dos Rijks." Het manifest is op perkamentachtig, zeer sterk papier gedrukt. De tekst der proclamatie is met oud-Russisch letterschrift in 't zwart, doch de namen van den czaar en de czarin zyn in 't rood gedrukt. Zij wordt omgeven door een breede* bontgekleurden rand (goud, rood, zwart en grauw). Da rijke arabesken zijn van Byzantijnschen stijl. Boven het manifest bevinden zich de keizerlijke kroon, benevens de wapenschilden van de verschil lende landen der Russische kroon. Daaronder is in rood bet keizerlijk zegel van Rusland afgedrukt. Behalve dit manifest, wordt nog eene tweede staat kundige proclamatie verwacht. Naar men beweert, heeft de czaar opnieuw een nihilistisch adres ontvangen, waarin het revolutio nair comité mededeelt dat de kroning „zonder inci dent" zal afloopen; doch dat de nihilisten kwijt schelding van straf voor de veroordeelden en om vangrijke strafvermindering der reeds verbannenen verwachten. In te Moskou verschijnende dagbladen hebben Duitsche ingenieurs ter openbare konnis gebracht dat eenige der grootste feesttribunes niet te ver trouwen zijn, omdat zij uit vermolmd hout zijn vervaardigd. De keizerlijke familie heeft reeda Zaterdag te St.-Petersburg de gebruikelijke afscheidsgebeden voor de reis naar Moskou in de openbare kerk verricht, zoodat een spoediger aankomst van den czaar verwacht werd dan aanvankelijk bepaald was. Yoor de greot6che verlichting van Moskou zijn bestemd: een half millioon talkkaarson, 3500 elec- trische lampen en acht electrische zonnen (elke zon met eene lichtkracht van 40,000 kaarseD); verder tien kleine electrische zonneD, van te zamen 70,000 kaarsen. Reusachtige reflectors zullen buitendien op de openbare gebouwen de kracht van het electrisch licht vertienvoudigen, zoodat het in de geheele om geving van Moskou als klaarlichte dag zal zijn. Turkije. o.< De commissie voor de hervormingen is benoemd. Zij is samengosteld uit: Saïd-pacha, en de ministers van binnenlandsche zaken, justitie, koophandel en openbaro werken. Saïd had een onderhoud met den Armenischen patriarch en ontbood de gouverneurs van Wan en Marasch naar Konstantinopel. Deze commissie zal zich niet slechts bezig houden met de hervormingen in de door Armeniërs bewoonde pro- vinciëo, maar ook met alle andere. Toen lord Dufferin bij den sultan op audiëntie was, verzocht hij hem om zijne aandacht te wijden aan art. 61 van het Berlijnsche tractaat. De sultan antwoordde dat hij reeds last had gegeven tot hervormingen in alle provinciën vaD het Rijk, en dat daarmede de bedoelde commissie belast was. Telegrammen. LIMA, 19 Mei. Ter bevestiging van do uit Val paraiso ontvangen berichten, meldt „El Commercio"

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2