LEIDSCH DAGBLAD. K°. 7133. Dinsdag 5212 Mei. A0. 1883. Avoed-editie. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maagden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PB1JS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Groolere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. OfELeiëele KennssgeTingen. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld drie kohieren van de personeele belasting, dienst 1882/33, executoir verklaard den 19den Mei jl. en her innert een ieder aan zijne verplichting om zijnen aanslag op den bii de wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 21 Mei 1833. DE KANTER. A.EÏÖ22W, 21 Meï. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië cn Padang door middel van het stoomschip „Noord-Brabant", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den 26sten Mei a. 8., des morgens te halftwaalf. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dns uiterlijk des morgens om half- acht bezorgd zijn. Wij vernomen van goederhand dat heeren curatoren, die do door den dood van den heer Emeis opengevallen betrekking van custos der Uni- versiteits-Bibliotheek aan den bediende J. P. Sauvago hadden opgedragen, nu in dieDS plaats hebben be noemd den heer P. M. Spille en wel onder den titel van tweeden custos. Bij de heden gehouden openbare verkoopiDg van cokes in partijen van 100, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 34.00, ƒ3.60 en ƒ1.75; de laagste 34.00, 3.50 en 1.75. De Hollandscho Maatschappij der Wetenschap pen heeft te Haarlem hare 131ste algemeene ver gadering gehoudöD, welke door den voorzitter, jhr. G. F. Yan Tets, geopend werd met eene rede, waarin hij de overledon binnenlandsche leden, dr. D. J. Steyn Parvé en dr. R. P. A. Dozy, en de buitenlandsche leden, A. Boud te Weenen, F. Wöhler te Göttingen en J. B. Davis te Schelton, herdacht en ue nieuw benoemde directeuren, mr. W. K. baron Van Dedein te Hoorn, P. Biereiss De Haan te Amsterdam, mr. N. G. Cnoop Koopmans te Haarlem en jhr. mr. H. B. Yan Tets te Zutfen, verwelkomde. De voorzitter deelde aan de vergadering mede dat directeuren, behalve bijdragen ter oprichting van gedenkteekenen voor de overleden buitenlandsche leden Darwin en Wöhler, aan dr. H. Ten Kate Jr., die eene wetenschappelijke reis doet in Noord- Amerika en Mexico, vijfhonderd gulden hadden toegekend, bestemd om voorwerpen aan te koopen voor het Ethnographisch Museum te Leiden, en aan de vereeniging „Willem Barendsz" eeoe gelijke som bij de uitzending van de „Willem Barendsz", ter opsporing der opvarenden van de „Yarna". Op uitnoodiging der Koninklijke Natuurkundige Vereeniging in Nederlandsch-Indië hadden direc teuren duizend gulden beschikbaar gesteld ter op richting van een zoölogisch station bij Batavia door dr. Ph. Sluiter, onder voorwaarde dat de daartoe benoodigde som van 7000 door anderen zou worden bijeengebracht. De secretaris, dr. E. H. YonBaum- hauer, deelde mede dat van de „Archives Néerlan- daises des Sciences exactes et naturelles" sedert do laatste vergadering waren verschenen de afleveringen 3, 4 en 5 van deel XVII en 1 en 2 van deel XVIII, en dat ter perse was eene door dr. C. E. Daniels te Amsterdam aangeboden verhandeling, getiteld: „Een geval van Leontiasis ossea cranii." Op de uitgeschreven prijsvragen waren dit jaar geene antwoorden ingekomen. Nadat de vergadering eenige nieuwe prijsvragen had vastgesteld, benoemde zij tot binnenlandsche leden dr. R. A. Mees, hoogleeraar te Groningen, en jhr. mr. dr. A. D. Yan Riemsdijk, inspecteur-essayeur-genera al te Utrecht, en lot buitonlandsche leden de heeren J. H. Debray te Parijs, A. Russel Wallace te Londen en A. W. Eicöhler te Berlijn. - Directeuren en leden vereenigden J z'ch later aan een vriendschappelijken maaltijd in het Hotel Fanckler. Ten raadhnize dezer gemeente had heden de aanbesteding plaats van: lo. de leveriDg van het meubilair ten behoeve van de schoollokalen der Hoogere Burgerschool voor Meisjes en van het Gymnasium. Als minste in schrijver is van perceel 1 voor 2693 en van per- ceol 2 voor 1569 aannemer geworden de heer A. C. Vink te Utrecht. De hoogste inschrijving bedroeg voor perceel 1 3000 en voor perceel 2 2220. 2o. de levering van kachels met toebehoeren ten behoeve dier schoollokalen, alsmede voor de open bare lagero school der 2de klasse voor jongens, in 3 perceelen. Aannemers hiervan zijn geworden de heer J. Dee Jz. alhier van perceel 1 voor 761 en van pereeel 2 voor 488, ea de heer W. Collet alhier van perceel 3 voor ƒ605. De hoogste inschrij ving bedroeg voor perceel 1 1143.96, voor per ceel 2 733.60 en voor perceel 3 700 80. 3o. het verrichten van eenige vernieuwingen aan de Korenbeurs. Hiervan is als laagste inschrijver aannemer geworden de heer M. N. Langezaal alhier voor 677. Het hoogst was ingeschreven voor ƒ996. 4o. het schoonmaken en invoegen der gemetselde brugwerken. Minste inschrijver hiervoor was de heer P. Hasselbach voor de som van 863, terwijl bij afslag het werk door hem afgemijnd werd voor ƒ790. De hoogste inschrijving bedroeg 1250. 5o. de herstelling van eenige gemetselde wallen, ia 3 perceelen. Bij afmijning is het werk gegund aan den J. I. Pianjer alhier voor 840 het 1ste perceel, aan den heer J. Yerhoog voor 650 het 2de perceel en aan den heer P. L. Neuteboom voor 700 het 3de perceel. Het hoogst was inge schreven voor perceel 1 1617, perceel 2 1300 en perceel 3 1020, terwijl do laagste inschrij vingen bedroegen 850 voor perceel 1, ƒ700 voor perceel 2 en 750 voor perceel 3. De schare, die gistermorgen in de Hervormde kerk te Zoetorwoude vergaderde, was grooter dan gewoonlijk: onder da opgekomenen ontdekte men eenige belangstellenden uit naburige gemeenten en ook sommige Katholieken. Geen wonder, daar men samengekomen was om de afscheidsrede van den naar Schellingwoudo beroepen predikant den hoer H. A. C. Denier Yan der Gon aan te hooren. Stemt zulk een afscheidsbijeenkomst altijd tot ernst en weemoed, dit was hier in verhoogde mate het geval, daar de heengaande leeraar zoo lange jaren (van Febr. 1848—Mei 1883) de gemeente had gediend. Naar aanleiding van Joh. 6: 48 sprak de waardige man een schoon en treffend woord, en hield nog eenige toespraken, eenvoudig en waar, en zoo har telijk dat in menig oog een traan welde. Na de gewone zegenbede zoDg de gemeente den leeraar staande eenen oorspronkelijken, voor deze gelegen heid vervaardigden afscheidsgroet toe. Op de heide bij Bussum zal in het begin van Augustus een groote nationale schietwedstrijd wor den gehouden, waartoe leger, schutterij en weer baarheid zullen worden uitgenoodigd. Z. M. heeft benoemd bij het wapen der genie: bij den staf van het wapen, tot kapt., den lsten lüit. W. A. H. Weyler, en tot lsten luit., den 2den luit. A. Vogelenzang, beiden van den staf; bij het corps genietroepen, tot kapt., den lsten luitenant P. Kleynhens, officier voor speciale diensten bij het corps; - benoemd tot notaris binnen het arrondis sement Leeuwarden, ter standplaats de gemeente Leeuwarden, A. B. Sjerps, candidaat-notaris te Rotterdam. Gemengd Nienw0. Hoezeer de gevallen van pokken in deze gemeente zich niet uitbreiden en zij veelal ook niet van kwaadaardig karakter zijn, kan de ziekte toch nog niet als geweken worden beschouwd. Zoo werden in de afgeloopen week 8 personen door pokken aangetast, waarvan één is overleden. In het geheel werden sedert 1 Januari dezes jaars 58 per sonen aangetast en zijn er 18 aan die ziekte overleden. De 15-jarige dochter van A. Yan Ingen aan den Vliet alhier had Zaterdag-avond omstreeks halfacht het ongeluk bij het scheppen van een emmer water voorover in genoemde gracht te vallen. Op het hulpgeroep van hen die het zagen, kwam o. a. ook de zestienjarige J. S. Favier aanloopen en hij aarzelde niet oogenblikkelijk te water te gaan en de drenkelinge, die reeds bijDa ter halve breedte van het vaarwater en onder water was, te redden. Hij smaakte de zelfvoldoening haar eerst te grijpen aan een haarvlecht, later aan hare hand, en mocht het meisje alzoo van een anders waarschijnlijken dood redden. Nadat de drenkelinge in huis van het natte pak ontdaan en van den eersten schrik bekomen was, moet, naar men ons meldt, de vader naar Favier gegaan zijn en den redder zijner dochter eene be looning hebben aangeboden, welke echter zeer beleefd door hem geweigerd werd, met de woorden „Ik ben gelukkig genoeg uwe dochter gered te hebben en zou mij schamen daarvoor iets aan te nemen." Hij voegde er aan toe: „alleen is het jammer dat mijn ons tabak dat ik gehaald had er bij gestolen is, want dat had ik neergelegd, en na het gebeurde was hot weg." De geredde heeft geïnformeerd waar en welke tabak door haren redder gekocht was, en heeft hem persoonlijk onder hartelijken dank een ander ons tabak aangeboden, dat toen door hem welwillend werd aangenomen. Een zeker vrouwspersoon, bekend onder den naam van „Zotte Aaltje", een zedeloos leven leidende en A. v. G. gebeeten, werd Zaterdag nacht naar het academisch ziekenhuis overgebracht, omdat ze, eenige uren te voren in beschonken toe stand te huis gekomen, zich op eene stoof met vuur had neergezet, waardoor hare kleederen eerst aan het schroeien en daarna in brand waren geraakt. Niettegenstaande d9 overige bewoners van het huis., op het hulpgeschrei wakker geworden, de vlammen onmiddellijk hadden gebluscht, is zij toch gister middag ten gevolge van de bekomen wonden in genoemd gesticht overleden. Door de politie alhier is proces-ver- baal opgemaakt tegen de dienstbode H. P., die zich aan diefstal van geld ten nadeele van een bij haren meester inwonenden student had schuldig gemaakt. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zoe: In de afgeloopen week zijn hier 55 bomschuiten, bïn- nenlek-visschers, met mooie vangst aangekomen, welke besomden van 50 tot f 180in 5 a 6 dagen; de groofe booten ƒ70aƒll2 aan kabeljauw en schelvisch. Er werd besteed voor tarbot 3 a 8, tong 0.25 a 0.60, kabeljauw 1.25 a f 2.50, schelvisch 0.20 a 0.45 en bunschol ƒ1.75 per stuk; levende binnenlekschol 4 a 5,groote braad 3 a ƒ4.50 en droogscharren 2.75 a 4.25 per mand. Aan het Groenewegjo, bij de Wagen- brug, te 's-Hage, liep gisteravond om negen uren een open rijtuig, waarin twee heeren waren gezeten, de gracht in bij het omdraaien van den hoek der 3de "Wagenstraat. De beide passagiers waren spoe dig uit het water gered, dank zij de hulp van ver schillende personen die hun stokken toereikten. Ongelukkiger kwam do koetsier, een Scheveninger, er af. Wel redde hij zijn leven, maar zijn paard verdronk ondanks al de moeito die hij deed om het beest te redden, ten gevolge van de duisternis en het gemis aan voldoende hulpmiddelen. Yoor den

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1