LEIDSCH DA (jBLAD, K\ 7132. Maandag 21 Mel. A0. 1883. Tweede Blad. PRIJS DEZER COURANT: Voer Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEJf: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grooterc letters naar plaatsruimte. Yoor het incassee- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. LS5Ö35W, 19 We!. De minis!er van koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden lo. dat voor dertig studenten in de medicijnen aan eene der Noderlandscho universiteifon de gele genheid bestaat om tusachen 1°. Augustus 1883 en uit0. Juli 1884 in opleiding te worden opgenomen voor de betrekking van officier van gezondheid 2de klasse bij het leger in Nederlandsch-Indië, onder genot van eon subsidie van 8000 overeenkomstig het voorschrift, vastgesteld bij 's Konings besluit van 18 April 1878 n°. 21 en gewijzigd bij koninklijk besluit vau 7 Maart 1881 n°. 8; dat gegadigden zich schriftelijk behooron te melden bij het depar tement van koloniën; en dat vanwege dit depar tement van hooger genoemd voorschrift,op aanvrage, kosteloos afdrukken worden verstrekt, die almede bij heeren voorzitters der medische faculteiten aan do Nedorlandsche universiteiten verkrijgbaar zijn; 2o. dat voor hen, die, krachtens de wet binnen het Koninkrijk dor Nederlanden, bevoegd zijn tot uitoefening van de geneeskunde in haren geheelen omvang, mits zij den ouderdom van 40 jaren niet hobben overschreden on physiek geschikt zijn voor den militairen dienst in Nederlandsch-Indië, do ge legenheid bestaat om zich voor den tijd van acht jaar te verbinden als officier van gezondheid der 2de klasse bij het leger in die gewesten, en dat wel onder het genot van eene gratificatie van f 8000, indien zij in het bezit zijn van het arts-diploma. Tevens wordt in herinnering gebracht dat aan de betrekking van officier van gezondheid der 2de klasse in Nederlandsch-Indië is verbonden eene vaste bezoldiging van f 3600 's jaars, benevens indem niteit voor fourage ad f 360 's jaars, en huisves ting van gouvernement8wege of wel eene schade loosstelling van huishuur, die naar gelang van do garnizoensplaats variëert van 480 tot 840 's jaars: dat de bezoldiging, na vijf jaar dienst in Ned.-Inoië, wordt verhoogd tot f 3900 'sjaars; dat de officier van gezondheid 2de kl. (arts) bij onberispeljjk gedrag en genoegzamen dienstijver - na acht jaar dienst in Nederlandsch-Indië - wordt bevorderd tot officier van gezondheid 1ste kl., aan welke betrekking eene bezoldiging is verbonden, aan vankelijk van f 5400 a f 5700 's jaars, die, door periodieke Yerhoogingen, na zestienjarigen dienst als officier in Nederlandsch-Indië, klimt tot ƒ6600 's jaars; en dat aan de subalterne officieren van ge zondheid wordt vergund, voor zooveel de belangen van deu dienst dit toelaten, de burgerpraktijk uit te oefenen. Onder bevel van den kapitein der infanterie G. H. Burgerhoud zal den 26sten dezer van Har derwijk vertrekken een detachement suppletietroo- pen, sterk 30 man, benevens twee onderofficieren, met bestemming naar Nederlandsch-Indië, aan boord van het stoomschip „Noord-Brabant." Tot medege leider van dit transport is aangewezen de 2de luitenant der infanterie J. C. Smits. Het stoomschip „Jason", van Baltimore naar Amsterdam, passeerde gisteren Lizard. De minister van binnenlandsehe zaken brengt ter algemeene kennis dat in het gebouw der Rijks academie van Beeldende Kunsten te Amsterdam, te beginnen op Maandag 11 Juni a. s., zal plaats heb ben het examen, (bedoeld in art. 11 der wet van 26 Mei 1870 No. 78), omvattende de wetenschap van het schoon (aesthetica), de kunstgeschiedenis, de ontleedkunde en de doorzichtkunde. Zij, die bo venbedoeld examen wenschen af te leggen, moeten zich minstens acht dagen vóór den bepaalden tijd schriftelijk bij den directeur der Academie aanmelden, bij wien de neodige inlichtingen te bekomen zijn. Dezelfde minister brengt ter kennis van belang hebbenden dat in den loop der maand Jnfi a. s. gelegenhe'd zal worden gegeven tot het afleggen der examens, vermeld in art. 15 dor wet van 25 Dec. 1878 en art. 12 van het koninkl. besluit van 12 Fübr. 1879, ter verkrijging van een getuig schrift als vroedvrouw. Zij zullen worden afgeno men te Amsterdam. Nadere bijzondorheden bevat ce Staatscourant van hedeD. Z. M. heeft don generaal-majoor der artillerie A. E. Reuther, op zijne aanvrage, op pensioen ge stold, en 't bedrag van dat pensioen bepaald op f 4000 's jaars. Gcmeogd Ni eu w s. Aan de zwem- en badinrichting R b y n- zigt" zijn sinds do opening op den 15den dezer ge nomen 410 zwembaden door heeren en 10 door dames. Temperatuur van het Rijnwater 17° Celsius. Het schijnt hier'snachtsniot pluis te zijn. Althans hedennacht is uit eeöe waschtobbe van vrouw v. T. in de Willem Frederikspoort aan de Kampersteeg door nog onbekende handen eenig goed ontvreemd. In het Hoogo Westeindo, bij do Jan- Hendrikstraat, te 's-Hage, werd gisternamiddag een vierjarig mo:sje, dat wildo overloopen, door een tramwagen overreden, met het treurig gevolg dat hot hocfljo werd verbrijzeld en do dood onmid dellijk volgde. Ten gevolge van een val in de Ho 1- landsche suikerraffinaderij te Amsterdam brak een suikerbakker twee ribben. Hij werd per brancard naar het Binnengasthuis vervoerd. In de Nieuwe Leliestraat te Amster- dam is een man uit een venster der vierde ver dieping gevallen. In deorniswaardigen toestand werd hij per brancard naar het ziekenhuis vervoerd. Te Arnhem houdt een looddief zich tegenwoordig bezig met in onbewoonde huizen te sluipen en het lood van het dak te snijden. In de apotheok van het groote zieken- ga8thuis te VHertogenbosch is een begin van brand ontstaan. Spoedig ontdekt, was men de vlammen weldra meester. Men zoekt de oorzaak in zelfont branding. De schade is betrekkelijk aanzienlijk. Alios was verzekerd bij de Brusselscho Brandwaar borg-Maatschappij. Een Zigeunerbende is in de richting van Bladel aangehouden en naar Eindhoven ge transporteerd. Yan daar werd zij over de grenzen geleid. De troep bestond uit 3 mannen, 2 vrouwen, 7 kinderen, 2 paarden en 2 wagens. Alles zag er even ellendig uit. Yoor het gerechtshof te 's-Hertogen bosch hebben terecht gestaan A. Yan de Yen en G. Swinkels, de eerste vroeger burgemeester en de laatste secretaris der gemeente Beeck en Donk, beschuldigd van het opmaken van valsche bevel schriften van betaling, met het doel om daardoor tekorten in de gemeentekas te dekken. Het bleek uit de verklaringen der getuigen en nit de beken tenis der beschuldigden dat de administratie der gemeente op vreemdsoortige wijze werd gevoerd, en dat vooral het geldelijk beheor der gemeente hoogst gebrekkig was. Men wist echter nit veel moeielijkheden zich te redden. Moest de rekening en verantwoording worden afgelegd, dat werd een betaalsrol van arbeidsloonen opgemaakt, een aantal arbeiders op de secretarie ontboden die hun naam voor quitantiën daarop moesten plaatsen en op die wijze het tekort verantwoord. De beschuldigden beweerden het geld te hebben uitgegeven voor kos ten van het armwezen, welke kosten hooger waren dan daarvoor bij de begrooting was toegestaan en die zij alzoo niet geheel konden in rekening brengen. De advocaat-generaal toonde de onhoudbaarheid dozer bewering aan en eischte voor ieder huDner met aanneming van verzachtende omstandigheden, uithoofde van den hoogen leeftijd van do beschul digden en hun vroeger onbesproken gedrag, eene cellulaire gevangenisstraf van één jaar en elf geld boeten, ieder van 50. De beschuldigden werden bijgestaan door mr. Rits en jhr. mr. Yerheijon, die tot vrijspraak concludeerden. De hoer S. Schaap, lid van den ge meenteraad van Schoterland, werpt bijwijze van advertentie in zeker Friesch blad een korten blik op zijn verleden, waarvan hij o. a. zegt: „Den 19den Mei a. s. hopen wij ons 40-jarig huwelijksfeest te vieren. Den 24sten Mei is het 50 jaar geloden dat ik uit Doniawerstal de eerste reis door Schoterland deed als paardenhaudelaar naar de Norgermarkt, waar ik geregeld alle jaron ben geweest. „Toen ik in 1833 voor het eerst dcor Heeren veen reisde, kon ik niet denken: Daar zal ik een maal in het gevangenhuis opgesloten worden, maar ook niet: Daar zal ik eenmaal zitting nemen als lid van Schoterland8 gemeenteraad. Den 26sten Mei hoop ik voorts met vrouw en kinderen mijn 66sten verjaardag te vieren. Is dan de Meitjjd voor mij Diet een maand van overdenking P" Iloornsterzwaag, 12 Mei 1883. Was geteekend: Sijke J. Schaap. (Raadslid.) Eon groot huwelijk in de Brusselache aristocratie zal, volgens „Le Figaro", binnenkort ge sloten wordeD. Graaf Frederic De Renesse huwt barones Sidonie De Tornaco, dochttr van den minister van staat van het Groothertogdom Luxemburg, kamerheer van Z. M. den Koning der Nederlanden. De gravon De Renesse stammen in rechte lijn af van de graven van Holland en de hertogen van Aquitanië. Onder hun maagschap tellen zij deLooz de Duras, de Van Arkols, de Egmonds, de Nassaus, do Hoorne8, de Moutmorencys, de Crecys, enz. Het regende. - Eene jeugdige Parijsche schoone, die verplicht was haar japon iu de hoogte te trokken, gaf daardoor aan de wandelaars een „mollet vraiment superbe" te zien. Een hondje schoot er op toe, boet er in en wol zoo hevig dat hij met een stuk op den loop ging. Kreten van de dame! Men schiet toe, men baast zich den hond te grijpen en weldra heeft men zich meestergemaakt van een pak wattenTableau. Petroleum wordt tegenwoordig veel vuldig gebezigd voor het verdrijven van vlekken en o. a. ook voor het schoonmaken van handschoe nen. Dat dit laatste gevaar oplevert, ondervond dezer dagen eene jonge dame, die, met de gehandschoende hand eendraad in de vlam eener kaars willende afbranden, eensklaps hare op bovengenoemde wijze gereinigde handschoenen vlam zag vatten en dien tengevolge zulke hevige brandwonden bekwam, dat zij aan de gevolgen overleed. Te Parijs verhaalt men olkander met verbazing de daad van madell# P., eene artiste van het „Théatre des Nouveautés", die gedurende een der jongste nachten op het oogenblik dat zij zich ter ruste wilde begeven, door zes boosdoeners over vallen werd, die over den tuinmuur waren geklom men en in het huis gedrongen. Zij grijpt zonder dralen eene revolver en betwist den voorste op de trap den toegang. De anderen dringen voorwaarts, welko beweging door de artiste met een schot nit haar wapen beantwoord wordt. Daarop kiezen de ongenoode gasten het hazenpad; twee hunner wer den echter door den tuinman vervolgd, die door het schot opmerkzaam was geworden. Madelle P. wist ze thans met de revolver zoolang in bedwang te houden tot de boren kwamen om hen aan de gen darmerie over te leveren.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1