r.-rv^Tifi^ Aanstaanden Zondag zal op het terras van het Badhuis het eerste vnurwerk worden afgestoken en tevens eene mnzieknitvoering plaats hebben. De stoomoliemolen van den heer P. Zuidgeest te Hof van Delft is geheel door brand vernield. De Londensche correspondent van het D. v. N. seint het bericht van een belangrijk faillissement aldaar van den speculant in effecten Tnrton. Gistermiddag viel de schoenmaker L. S., woonachtig te Kralingen, van het dek van een op de helling liggend schip te Feyenoord in het ruim. Hij kwam op het hoofd terecht en bleef op de plaats dood. De man laat eene vrouw met kinderen achter. Het feit, waarvoor tegen een burge meester in het arrondissement Maastricht eene ge rechtelijke vervolging is ingesteld, komt hierop neder. Zooals bekend is, moeten de registers van den burgerlijken stand door den voorzitter van de arrondissements-rechtbank of door een rechter wor den gekantteekend en gewaarmerkt. Te dien einde worden die registers vóór den aanvang van het jaar, waarin zij moeten dienen, aan de rechtbank inge zonden. Dit nu was door dien burgemeester, amb tenaar van den burgerlijken stand, verzuimd. De registers werdon eerst na Januari ingezonden en de middelerwijl gedane aangiften van geboorten enz. eerst ingeschreven na de ontvangst der regis ters en dus niet op den dag, noch op de wijze door de wet gevorderd. Op de paardenmarkt te Weesp ont ving gistermiddag een Amsterdamsche stalhouder zulk een hovigen slag van een paard dat hij in bedenkelijken toestand naar het gasthuis te Am sterdam moest worden vervoerd. Te Groningen is op zeer eigenaar dige wijze eene dievegge aan de politie uitgeleverd. Een jongmensch was er met een meisje gaan kermis- houden. Zij had misbruik gemaakt van zijne galan terie en hem zijne portemonnaie ontfutseld. Hij had het bespeurd maar - leuk genoeg - niets ge zegd eu haar aangeboden weer met haar naar de kermis te gaan. Zij had het aangenomen en de vrijer bracht haar - niet op de kermis, maar bij de politie! Een militair, te Arnhem in garni- zoen, miste uit den stal zijn horloge met kettiDg, welke voorwerpen klaarblijkelijk waren gestolen. Het geweten van den dief of de vrees voor straf schenen echter machtiger dan het genot van het ontvreemde te zijn; later toch werd het horloge, netjes in een papier gepakt, in de brievenbus bij de politie teruggevonden. De eigenaar kon weldra weder in het bezit er van worden gesteld. Te Elten is e e n c o n d u c t e u r v a n d e Rijnspoor onder een trein geraakt. Hij was ter stond een lijk. Een jongmensch te Weenen met een gunstig uiterlijk en goed humeur, maar zonder vermogen, is op het denkbeeld gekomen zich zelf te verloten! Hij geeft loten uit van 50 kr., die alleen verkrijgbaar zjjn voor niet-gehuwde dames. De jonkman verbindt zich te trouwen met die dame, op wier lot de prijs valt, dat wil zeggen niet alleen hij zelf, maar de 100,000 florijnen, die de verloting zal opbrengen. Vad.) De procureur des Konings te Xores heeft de doodstraf geëiacht voor 30 beschuldigden van de Zwarte Hand. De stad Kansas (Missouri) is door een cycloon geteisterd; drie personen kwamen om; de schade wordt op 300,000 dollars geschat. Ook elders in het district werd veel schade aangericht en had den ongelukken plaats. Volgens een telegram uitlsmaïla van 15 dezer was er in het Suez-kanaal ter hoogte van de Bittere Meren, brand ontstaan in de „Sin gapore", van de Rubattino-lijn. De brieven en pas sagiers werden gered, doch een deel der lading was verloren. Bij het afzenden van het bericht duurde de brand nog voort en men zou het schip naar een punt sleepen, waar het op den wal kon gezet worden. De vaart door het Kanaal was voors hands gestremd. Nabij Releghem, in België, is het lijk van een boschwachter gevonden, doorboord door een veertigtal hagelkorrels van groot kaliber, die don ongelukkige blijkbaar a bout portant hadden ge troffen, zoodat de longen en het hart door de pro jection waren bereikt. De moord werd waarschijn lijk door een in het nauw gebrachten strooper be dreven. Drie jongelieden van Gallargues, nabij Nime8, en een meisje, de verloofde van een hunner, die met een bootje een pleiziertochtje op de Vidourle hadden ondernomen, waren blijkbaar zoo slecht met de edele roeikunst bekend, dat het schuitje, door den sterken stroom meegevoerd, met onweerstaan bare kracht naar een watermolen werd gedreven en daar omsloeg. Gelukkig waren de jongelieden beter zwemmers dan roeiers, zoodat zij den oever wisten te bereiken en ook het meisje behouden op het droge brachten, doch eerst na een herhaalde duiking, daar de eerste maal, toen haar minnaar de reads zinkende drenkelinge bij de haren greep, de valsche haarvlechten loslieten. Een beruchte Amerikaansche bandiet, die heel wat beroovingen van spoortreinen, bankin stellingen enz. op zijn geweten had, Jessie James genaamd, werd door twee jongelieden, de gebroe ders Ford, die zich in zijn vriendschap hadden weten in te dringen en zelfs zijn gastvrijheid genoten, ver raderlijk vermoord, waarvoor hun van overheids wege een uitgeloofde beïooning werd toegekend. Die lieden van weinig eervol karakter hebben thans een drama samengeflanst onder den titel van „Jessie James", dat zij opvoeren en waarin zij zeiven de hoofdrollen vervullen in de moord-scène, een emplooi, waarvoor zij natuurlijk precies berekend zijn. Hun succes in Amerika moet dan ook zoo groot wezen, dat zij zich thans hebben voorgenomen met hun drama naar Engeland over te steken. Een net gekleed heer stoof het ge bouw der Belgische Bank te Brussel binnen en verschool zich daar in een hoek. Op de vraag van den concierge wat hij verlangde, gaf hij bevende te kennen dat hij werd vervolgd door twee mannen, die hem wilden vermoorden, de een gewapend met eene revolver, de ander met een grooten ponjaard. De ongelukkige, die krankzinnig bleek te zijn, werd door de politie naar een gesticht overgebracht. De welbekende opera „La fille de Mme Angot" is gisteravond voor de 800ste maal te Parijs opgevoerd, het grootste aantal dat ooit door eene opera bereikt is. Voor het kantongerec ht. - Kantonrech ter: „Gij hebt alzoo den beschuldigde in dien nacht dronken gezien? Durft ge dat bezweren?" - Ge tuige: „Bezweren nu juist niet, maar een dubbel maatje verwed ik er toch op, dat hij 5t was!" BUITENLAND. Grroot-Britanui©. In eene depeche uit Dublin aan den „Moni- teur de Rome" wordt bevestigd dat de Iersche bis schoppen en de geestelijkheid een pauselijk schrijven hebben ontvangen, waarbij hun verboden wordt deel te nemen aan zekere inschrijvingen en inzon derheid aan de inschrijving-ParnelI. Eene gisteren te Dublin gehouden vergadering der Nationale Liga werd druk bezocht. Verscheidene Iersche Parlementsleden waren aanwezig. Een hunner, de heer Mayne, sprekende over den brief van den paus aan de bisschoppen, zeide dat de nationale partij zou handelen evenals O'Connell, namelijk de theologie maar niet de politiek van Rome te volgen. De paus is hoofd der katholieke kerk, maar Parnell hoofd der politieke kerk, en het Iersche volk zal deze laatste blijven aanhangen totdat het zijn doel, de onafhankelijkheid der Ieren, bereikt heeft. Zes belangrijke arrestatiën hebben gisteren te Ballina, in het graafschap Mayo, plaats gehad. De gevangenen worden beschuldigd van den toeleg, zekere grondeigenaren in 1882 te hebben willen vermoorden. De politie heeft in de woningen der beschuldigden twee geweren, een revolver en een hehche machine gevonden. Bij het bezoek, dat de prins van Wales aan de visscherij-tentoonstelling te Londen bracht, trok ken de garnalennetten in de Hollandsche afdeeling de aandacht; in het algemeen schijnen onze inzen ders een goed figuur te maken. De visschersvrouwen werden Zondag in Marlborough-house ontvangen. De Hollandsche vice-consul en andere te Londen wonende Hollanders hadden voor huisvesting hun ner landgenooten gezorgd. Nadat zij 's morgens in de Hollandsche kerk den dienst hadden bijgewoond, reden zij met de andere vrouwen, te zamen 32 in getal, io 4 open rijtuigen naar het paleis. Op het terras wachtten de prins van Wales met zijne echt- genoote haar af; zij onderhielden zich met de vis schersvrouwen, wier verschillende eigenaardige kos- tumes natuurlijk niet weinig bekijks vonden. Bij het feestmaal in Fishmongers' Hall wees de hertog van Edinburg in zijn toost op de gezanten en vertegen woordigers der mogendheden, op de belangrijke inzendingen van Holland, Zweden en Noorwegen en Amerika. De tentoonstelling is Maandag 11. door bijna 50,000 personen bezocht. De vischmarkt, die er gehouden wordt, was ontzaglijk druk bezocht en aan het goedkoope visch-diner (6 st. per bord) was bijna geen aankomen. De ontvangst was aan entróes en catalogussen 4000 pd. st. De „Daily News" maakt de opmerking dat het grootste nut van eene visscherij-tentoonstelling als die thans te Londen gehouden wordt, gelegen is in den ernst, waarmede men de noodzakelijkheid zal gaan inzien en de middelen ter harte gaan nemen om den visch-voorraad overal te vermeerderen en verbeteren, die nu menigmaal door onoordeelkundige handelingen veel minder eu slechter is dan hij wezen kon. België. De hulde aan de Vlaamsche romanschrijfster mevr. Courtmans heeft verleden Maandag te Maldeghem plaats gehad. Een zeventigtal vereenigingen namen deel aan den optocht naar hare woning en do koning heeft haar tot ridder der Leopoldsorde benoemd,, wenschende, gelijk men in het besluit, in de Neder- landsche taal, aan het hoofd van het officiëele ge deelte der „Moniteur" openbaar gemaakt, leest - „wenschende door het openbaar blijk onzer welwil lendheid (haar) talent te erkennen." De minister „der" buitenlandsche zaken, zoo luidt het besluit verder, „in wiens toekentenissen het bestuur der Leopoldsorde is geplaatst, is gelast met de uit voering." De Belgische regeering zal een aanzienlijk recht op de tabak aan de Kamer voorstellen, ten einde een deel van het bestaand deficit te kunnen dekken. Tot nog toe was de tabak in België zoo goed als niet belast; men hoopt er nu 8 millioen franken 'sjaars uit te halen. Zwi tsei'laiicl. De beweging tegen het Leger des Behouds te Neuchatel begint, volgens den Geneefschen bericht gever der „Times", van bedenkelijken aard te wor den. De leden worden op straat met steenen ge worpen; vóór eonige dagen werden van een huis, waar zij vergaderden, de ruiten ingeslagen en in eene verleden week gehouden openbare bijeenkomst werden motiën aangenomen, waarbij de overheid werd aangespoord om het leger uit het kanton te verwijderen. Twee dagbladredacteurs, die tegen de onverdraagzaamheid en geweldenarij van een deel der bevolking protesteerden, ontvingen dreigbrieven. Kortom, tenzij doeltreffende maatregelen worden genomen, konden elk oogenblik ernstige ongeregeld heden worden tegemoetgezien. Zuid-Afrika. Berichten uit de Transvaal van 23 April houden het volgende in: Nieuws van het front is schaarsch. De koloniale kanonnen zijn aangekomen. Mapoch weet er van. Op don top van Mapochs berg wordt nog een laatste fort gebouwd. Men denkt dat dit de rebellen tot staan zal brengen. Het fort wordt bemand met manschappen uitPotchefstroomen Heidelberg. Tappïs blijft op zijne oude plaats, daar hij zijn vee afge geven heeft. Het graven van de loopgraaf te Spits- kop zal mislukken. De vijand vult haar op en plaatst doorntakken met grond op den top. De vijand heeft ammunitie gekregen, doch van waar is niet bekend. In de Transvaal klaagt men over ongunstige tijden. De Volksraad is opgeroepen om tegen 7 Mei bijeen te komen, wanneer belangrijke zaken zullen behandeld worden, o. a. de zoogenaamde Nationale Bank, de wet op tarieven van advocaten, procureurs en agenten, op den commando-diensten op stadsraden, welke alle doorzicht vereischen. De regen heeft een tijd opgehouden, du3 heeft men prachtig weder in den herfst. Thans staat in de Transvaal de winter voor de deur. Telegrammen. ROME, 16 Mei. De minister Depretis zeide in de Kamer dat hij, als het noodig was, Ragosa [Oosten- rijksch onderdaan, apotheker te Toscanella, betrok ken in het proces wegens den aanslag te Udine en wiens apotheek op hoog bevel werd gesloten] over de grenzen zou doen zetten. Ofschoon het echter in Italië, zoowel als in andere landen, moeilijk wordt de orde te handhaven, hoopt hij toch niet verplicht te zullen worden een wets-

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2