LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7130. Vrijdag 18 ÏVZei. A0. 1883. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PKIJS DEK ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17f. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren baiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. LEIBEN, 1? Del. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „P. Caland", van Rotterdam ver trekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrijdag-nacht te twaalf uren bezorgd zijn. De „Société Asiatique" te Parijs heeft den heer Barbier De Meynard verkozem om haar in het te Leiden te houden Orientalisten-Congres te vertegenwoordigen. De heer De Meynard heeft in de laatste zitting der genoemde vereeniging oene verhandeling voorgelezen over het leven en de werken van den onlangs overleden hoogleeraar Dozy. Volgens het Weekblad van minder courante of incourante fondsen van Broekman en Honders werden gedurende de afgeloopen week de oprichters-aan- ■deelen Rijnl. stoomtram noch aangeboden noch ge vraagd; de aandeelen spoorweg Leiden-Woorden noch aangeboden noch gevraagd; de aand. Rijnl. stoomtram gevraagd lot 64 pet.; de aand. Kon. Ned. Grofsmederij te Leiden gevraagd tot 100 pet. de aand. Leidsche Duinwatermaatschappij noch aan geboden noch gevraagd; de aand. Leidsche Brood fabriek gevraagd tot 190 pet.; de aand. straatweg ©n vaart Gouda-Bodegrave gevraagd tot 14 pet. Door de drie regimenten veld- en het corps rijdende artillerie zullen dit jaar uitgebreide schiet oefeningen worden gebonden; de batterijen o. a. van het 2de reg. veldart. te 's-Hage op het strand te Scheveningen en die te Leiden op dat te Noordwijk. Door den minister van koloniën zijn de hoe ren dr. H. Kern en mr. P. A. Van der Lith, hoog leeraren aan de rijks-universiteit te Leiden; J. J. Meinsma, J. R. P. F. Gonggrijp, dr. A. W. T. Jnynboll on G. K. Niemann, hoogleeraren aan de instelling voor onderwijs in de taal-, land- en vol kenkunde van Ned.-ÏDdië, te Delft; J. A. Van den Broek en J. S. A. Van Dissel, lectoren aan de in stelling voor onderwijs in de taal-, land- en vol kenkunde van Ned.-Indië, te Delft; H. C. Bumme, dr. W. G. C. Bijvanck, G. A. Wilken en dr. C. Snouck HurgroDje, lectoren aan de gemeente-inrich ting voor de opleiding van Oost-Indische ambtenaren, te Leiden; N. D. Lammers Van Toorenburg en P. C. Wijnmalen, oud-residenten op Java, te 's-Gra- venhage; H. J. Oosting, laatst, ambtenaar voorde beoefening der Soendaneesche taal op Java, thans met verlof hier te lande, te Zwolle; en R. Van Eek, leeraar aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda, benoemd tot leden der commissie belast met het afnemen in Nederland in dit jaar van het examen voorgeschreven bij artikel 4 van de veror dening op het benoemen van ambtenaren bij den burgerlijken dienst in Nederlandsch-Indië. Bedankt is voor het beroep naar de Chr. -Geref. kerk te Kamperveen door ds. A. De Vlieg te Noordwijk aan Zee. Luidens een particulier telegram uit Berlijn is de toestand van prinses Marianne der Nederlanden zoozeer verergerd, dat prins Albert van Pruisen, die zijne reis naar Moskon tot dasver uitstelde, zijne zaster, prinses Alexandrine, per telegram naar het slot Reinhardtshausen heeft ontboden. Men vreest het ergste. Volgens den Haagschen kroniekschrijver van de N. Gr. Crt. zal de oud-minister van jnstitie Modderman te 's-Gravenhage de candidaat der libe ralen voor de Tweede Kamer zijn. De gewezen minister van waterstaat jhr. Klerck, die eerst over de Kamer-candidatunr gepolst was, heeft bedankt. Gisteren werd door de directie van de Haar- lem8che Tramwegmaatschappg verslag uitgebracht over het jaar, loopende van 1 Maart 1882 tot uit. Februari 1883. Er werden 494,718 passagiers ver voerd. Het totaal-cijfer der gemaakte winst bedroeg 11,529. Daarvan konden eenige afschrijvingen geschieden, waarna nog 3 pet. als dividend kan worden uitgekeerd. Op de gisteren gehouden jaarlijksche verga- doring der Holl. Suikerraffinaderij te Amsterdam werd het dividend bepaald op 28'/5 pet. De geneeskundige staatscommissie heeft be vorderd tot arts de heeren G. D. Cohen Tervaert en G. J. Van Wieringen, doctorandi. Voor het eerste gedeelte van het arts-examen werden toege laten de heeren D. J. Blok, J. M. V. G. Dubois en L. C. Van der Menlen, candidaat-artsen. De vergadering van liberalen, die 20 Mei te Utrecht zou plaats hebben, is uitgesteld. Bij den Amsterdamscheu Raad kwam gisteren na eene langdurige geheime zitting de voordracht in om te benoemen tot directeur van het Binnen gasthuis aldaar dr. H. A. Zegers, assistent-genees kundige in dat gasthuis, op een salaris van ƒ6000. De commissie voor de gasthuizen had slechts één candidaat voorgesteld en verzocht onmiddellijk tot benoeming over te gaan, daar de tijdelijke directeur prof. Pel niet langer die betrekking kon waar nemen. De Raad voldeed aan dat verlangen en be noemde dr. Zegers met 25 stemmen tegen 1 stem, op dr. Hesselink uitgebracht, en 3 blanco-stemmen. Tot directeur-geneesheer van het Buitengasthuis werd benoemd dr. J. Van Deventer, thans directeur van hetzelfde gasthais, en tot adjanct-directrico mej. J. P. Reynvaan. Voorts is na discussie het voorstel om den Park tuin 25 jaren aan den Parkschouwburg te verhuren aungenomen. De heer Pijnappel richtte eene interpellatie tot B. en Ws. over den stank, die gedurende de laatste dagen uit de stadsgrachten oprees. Volgens den heer Berg8ma was daartegen Diets meer te doen. Alles hangt van den waterstand af. Het Christelijk-Nationaal Zendingsfeest zal dit jaar gehouden worden bij Blauwkapel, in Utrecht, aan de Groenekan, op een buitengoed van den heer Grothe, en wel op Woensdag 4 Juli a. s. Bij de gisteren te Rotterdam gehouden koffie veiling ging alles vrij aanzienlijk onder de taxatie. De verkoop was traag. Enkele kavelingen werden opgehouden. De keizer van Brazilië wordt in Juni te Amsterdam verwacht. Gisteren zijn van het instructie-bataljon te Kampen naar de regimenten vertrokken 41 kor poraals titulair, zoodat er bij de kaders dor reg. inf. nog ongeveer 335 korporaals ontbreken. Blijkens het overzicht, door do Staata-Courant gegeven van de opbrengst der rijksmiddelen over de afgeloopen vier maanden, is de voornitgaDg, die zich in den aanvang des jaars vertoonde, geheel verdwenen en heeft plaats gemaakt voor eene ver mindering van ruim 74,000, vergeleken bij het vorige jaar en dat nog wel terwijl de zegelbelasting de verwachting ten volle gerechtvaardigd en reeds 567,000 meer heeft opgebracht en de accijns op het gedistilleerd weder is gestegen met ƒ84,000 en dus zijn vlucht heeft hernomen, niettegenstaande alle beperkende bepalingen. Ook de directe belas tingen hebben ruim 150,000 meer opgebracht. Niettegenstaande dit alles heeft er eene daling plaats. Deze is voornamelijk gelegen in de mindere opbrengst der registratie-rechten van ƒ630,000; der successie rechten van 157,000 en van den accijns op de suiker van 394,000. Ook de loodsgelden hebben 31,000 minder opgebracht. De opbrengst der pos terijen blijft intnsschen steeds stijgende. Deze hebben dit jaar weder rnim 107,000 meer opgebracht. De totale uitkomst is weinig bemoedigend voor den nieuwen minister van financiën. Zonder de gewij zigde zegelbelasting ware de achteruitgang bij het vorige jaar aanmerkelijk. Naar men verneemt, hebben er bij de Noord kust van Friesland ernstige ongeregeldheden plaats gehad tusschen Engelsche en Hollandsche visschers. In verband hiermede is door de Regeering aan de stoomschepen „Marnix" en „Bonaire" en don gaffel schoener „Argas" de last verstrekt zich derwaarts te begeven tot het beschermen van de Nederland- 8cbe visschersvloot. Het stoomschip „Maas," van Nienw-York naar Rotterdam, passeerde gisteravond Dover; de „Gelderland", van Java naar Rotterdam, arriveerde gistermorgen te Marseille; de „Zuid-Holland"arri veerde- Dinsdag van Rotterdam te Batavia. Z. M. heeft met ingang van l Jnni a. s., aan G. Ribbink, telegrafist der lste klasse bij de Rijkstelegraaf, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend; - benoemd: tot commies der posterijen van de derde klasse, W. J. P. Kroef en M. Zandee, thans commiezen van de 4de kl.; tot commies der pesterijen van de 4de klasse, A. Yan Cappellen, B. Meylink, L. De Wit, C. W. Heydeman, J. J. Miedema en N. Mulder, thans surnumerairs der posterijen. Gemengd Nieuws. Het water op de zwemplaats „Rhyn- zigt" bereikte heden 18° Celsius. Tusschen Leiden en Katwijk werden tijdens de beide Pinksterdagen per stoomtram ver voerd 3609 en tusschen Leiden en Haarlem 12,037 personen. Hedenmorgen had een jongen van 13 jaren het ongeluk onder een der personenwagens, welke uit de remise van den stoomtram naar het dorp Bodegrave werd geduwd, te geraken, waardoor een gedeelte van een zijner voeten werd verbrijzeld. Waarschijnlijk zal dat gedeelte moeten worden geamputeerd. Heden wordt hij getranspor teerd Daar het academisch ziekenhuis te Leiden. Een man is onder Wassenaar beroofd geworden van zijne portemonnaie met geld, zilveren tabaksdoos enz. De brigadier der te Scheveningen gestationneerde maréchanssées heeft een onderzoek ingesteld. Door de Haagsche politie is proces verbaal opgemaakt tegen eene sedert acht dagen gehuwde vrouw, die verdacht wordt zich met een aantal huiselijke benoodigdheden te hebben verrijkt ten nadeele van haar meester, bij wien zij laatstelijk dienstbaar was. Bij eene vechtpartij tusschen niet al te nnohteren sjouwerlieden, werkzaam aan de gas fabriek te 's-Hage, geraakte een hunner gister morgen in de moddersloot. Hoewel de man er spoedig werd uitgehaald, gelukte het dr. P. niet hem in het leven terag te roepen. De ongelukkige was gestikt. Het lijk werd per raderbrancard naar het gasthais gebracht. Een ernstig onderzoek is ingesteld. Eene vrouw, die verzilverde centen voor kwartjes uitgaf, is in Den Haag op heeterdaad betrapt. Verscheiden winkeliers in de Koningstraat waren reeds haar dupe geworden. Een waaghals, die de aardigheid"be ging om aan een der leeuwen van mad. Caro, op de Haagsche kermis, een stokje vleesch toe terei ken, ontving tot belooning van den koniDgvanhet woud eene liefkozing, die hem een vioger kostte: de leenw schoot op het vleesch toe en hapte te gelijk den vinger mede. De gelegenheid tot baden te Sche veningen zal vermoedelijk den llden Jnni geopend worden.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1