LEIDSCïïjlil DAGBLAD. N°. 7129. Donderdag 17 Mei. A0. 5883. Eerste Blad. Avond - e dlitie. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Dit Kommer bestaat uit, TWEE BLADEN. Bij dit nommer van het Leidsch Dagblad behoort voor de inteekenaren daarop het officieel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad: zitting van Zaterdag den 12den Mei, bladz. 27. Aan ons Bureel is nog ontvangen voor de Urker VisschersGecollecteerd in de Pieterskerk op Pink ster-Maandag f 5. LEIDEN, 1G Dlei. Naar wij vernemeu, zal de heer A. Van Lier, uit Amsterdam, nog deze maand hier met zijn gezelschap eenige voorstellingen - en niet één enkele - komen geven. Daartoe heeft hij zich ver staan met den heer Doyser en zal het tooneel in de Stadszaal eone groote verandering, tevens ver betering, ondergaao. Opgevoerd zullen worden „Fédora" en meer andere stukken, waarin mevrouw Frenkel-Bouwmeester do hoofdrollen vervult. De prijzen der plaatseu zullen billijk gesteld en alleen tusschen zaal en gaanderij verdeeld worden. Bij den schietwedstrijd te Schiedam, aange boden door het corps K. K. Scherpschutters aldaar, ter viering van het 15-jarig beslaan, werden o. m. prijzen behaald door onze 6tadgenooten de hceren: Th. Fjvekink, een metalen kaartenschaal, Van Holthe Tot Echten, een lucifersstandaard van cuivre poli, en M. Van Reenen, een koffer van waterproof. Men verzoekt ons te willen melden dat door redactie en uitgever van „De Vriend van Oud en Jong" in de vorige week nog aan twee ingezetenen van Nieuwediep is ter hand gesteld do som van f 700, zijnde liefdegaven bij hen ingekomen ten behoeve van de weduwe Willem Willems aldaar, wier man door den jongsten storm zijn graf in de diepte gevonden heeft en thans met zes kinderen achterblijft, waarvan het jongste 5 dagen na vaders dood het levenslicht aanschouwde. Aan het eindexamen der H. B.-scholen in Noord-Holland zal worden deelgenomen door 56 candidaten. Ook de leerlingen der H. B.-school te Leiden zullen daar examen afleggen. Op de voordracht voor hoofd der openbare school te Rij sen is geplaatst de heer W. G. Meyer te Leiden. Voor de betrekking van hoofd aan de nieuw te stichten burgerschool te Katwijk hebben zich 19 sollicitanten aangemeld. Tot onderwijzeres te Noordwijk aan Zee is benoemd mej. K. W. Hoffman, te Haamstede, die voor hare benoeming te Oudetonge bedankte. In de gisteren gehouden zitting van den Haagschen gemeenteraad, waartoe de gerestaureerde vergaderzaal in het raadhuio in gebruik werd ge nomen, is tot directeur der hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus benoemd de eerste op de voordracht van B. en Ws., dr. E. H. Groenman, leeraar aan die inrichting en tijdelijk met de waar neming van de vacante betrekking belast. Voorts is besloten daar ter stede eene hoogere burgerschool met driejarigen cursus voor jongens op te richten en wel in plaats van de burgerdag- en avondschool, tot instandhouding van welke de raad vanhooger bestuur ontheffing heeft bekomen. De directeur van laatstgemelde school werd gisteren eervol uit zijne betrekking ontslagen en onmiddellijk daarna her plaatst als directeur der nieuwe inrichting voor middelbaar onderwijs, op eene jaarwedde van/" 3500; het minimum der traktementen van de hoofden dier scholen in de groote gemeenten des lands. Tevens Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. werd besloten tot het houwen eener achtste open bare lagere schoei (burgerschool 1ste soort.) Verleden week overleed te 's-Hage aan typhus dr. G. Karssen, officier van gezondheid lsto klasse der Kon. Ned. Marine. Belast met den buitendienst der marino, viel hij als een offer van zijn beroep. De Kon. Ned. Marine verliest in hem een zeor verdienstelijk arts. Volgens do laatste opgaaf van den algemeenen penningmeester dor provinciale commissie in Fries land is het totaal der giften ton bohoove dor nood lijdenden te Paeseosen Moddergat thans f 105,066.57 voor Urk werd f bijeengebracht. De commissie van raporteurs voor het wets ontwerp houder.do nadere bepalingen omtrent den accijns op de suiker, kennis genomen hebbende van de aanvulling van dit wetsontwerp, welke een ge heel nieuw in het oorspronkelijk wetsontwerp niet aangeroerd punt betreft, heeft een nieuw onderzoek te dezer zake in de afdeeliogen dor Tweede Kamer voorgesteld. sEigen Haard geeft thans een portret van dr. D. J. Steyn Parvé, met een waardeerend woord van den heer N. W. Posthumus. 's Rijks middelen hebben gedurendo de maand April 11. opgebracht f 9,001,837, tegen f 9,277,491 in April 1S82 cn gedurende de eerste vier maanden van 1883 f 32,503,344, tegen f 32,577,436 in het zelfde tijdvak van 1882. Het Vn der raming be draagt f 34,639,724. De bevolking van Nederland bedroeg op 1 Januari 1882: 2,034,749 m. en 2,079,266 vr., samen 4,114,015 personen. Op denzelfden datum van het volgende jaar 2,064,392 m. en 2,108,579 vr., samen 4,172,973 personen. Gedurende dat tijds verloop is de bevolking dus vermeerderd met 58,956 p., nl. 29,643 m. en 29,313 vr. Op 1 Jan. 11. waren dus hier te lande 44,187 vrouwen meer dan mannen. De aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot deken van het dekenaat Deventer den heer F. A. Rekvelt, pastoor te Duistervoorde. Z. M. heeft den tijdelijken hulponderwijzer aan boord van Zr. Ms. opleidingsschip „Admiraal van "Wassenaer", G. A. Luiting, op verzoek, eervol uit die betrekking ontslagen; - den officier van gezond heid der 2do kl. dr. A. A. G. Ritter Yon Koch, van de landmacht in West-Indië, met ingang van 1 Juni a. s., wegens lichamelijke ongeschiktheid voor het verder waarnemen van den actieven dienst in de tropische gewesten, eervol uit Zr. Ms. mili tairen dienst ontslagen, met toekenning van peosioen. Gemengd Nieuws. Yan de 23 paren, die daartoe in de eerste week van Mei plaats hadden besproken, zijn er heden 14 tegelijk en 1 afzonderlijk in Hymens bootje gestapt. De anderen schijnen zulk een haast nog niet te hebben, of vonden een en ander niet zeilklaar genoeg. "Weer en wind waren anders heden wel dienende. Te Zoetermeer is onder de runderen van de wed. B. do tongblaar en onder die van den landbouwer P. het mondzeer nitgebrokoD. Een Scheveningsche schuit van den reeder D. Koek kwam des avonds bij het landen op een anker van een andere schuit en raakte aan den grond. Na den geheelen nacht gewerkt te hebben, is men er in geslaagd hot vaartuig, hoe wel met schade, aan het strand te krijgen. Yoor bezitters van horloges -en zezijn er volen - die voornemens zijn de Amsterdamsche tentoonstelling te bezoeken, is het niet onmogeljjk dat zij in kennis zullen komen met den eenen oi anderen „handigen" persoon van het gilde der pick pockets, dat thans, zooals maar al te zeer gebleken PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. is, in ruime mate in Neerlands hoofdstad wordt vertegenwoordigd. Yoor ieder bestaat echter een uit stekend en toch zoo eenvoudig middeltje om het horloge - vanouds zoo aantrekkelijk voor die heeren - in veiligheid to brongon. Men doet slechts om het oogje, waaraan de ketting bevestigd is, een gutta percha ringetje, b. v. evenals die welke men vindt in do bekende kogelfleschjes en bergt men het uur werk aldus op de gewone plaats, dan is het zelfs voor den handigste der haüdigen onmogelijk zich er van messter te maken. In ieder geval zal het hem niet erg vlug van do hand gaan. En dit is reeds veel gewonnen. Men zette zelf de proef maar op de som. Do Amsterdamsche Omnibus-Maat schappij heefc op de beide Pinksterdagen vervoerd 105,000 personen, waarvan 20,000 op de lijn Dam P. C. Hooftstraat; met de havonbootjos werden er 39,555 vervoerd. Aan het Centraalstation kwamen en gingen den eersten dag 185, den tweedon 202 treinen. Door de Tramwegmaatschappij te Rotterdam werden gedurende de beide Pinksterdagen vervoerd 57,524 personen. Gisteren zijn te Utrecht de kinder- 6peeltuin en hot volkspark geopend. Op Pinkster-Zondag waren eenigekin- deron onder Beekbergen bezig met het zoeken van vogelnestjes. In een dicht gedeelte van het bosch zagen zij het lijk hangen van een man, dat al in govorderden staat van ontbinding was. Uit papieren, die in een der zakken werden gevonden, bleek het 't lijk te zijn van een gepasporteerd Indisch mili tair G. P., die te Zwolle te hais behoort. Het moet er, naar het oordeel van den geneeskundige, reeds 3 weken gehangon hebben. Het bijna 3-jarig zoontje van S. Book te Zevenhuizen viel gisterochtend spelende in het water achter de ouderlijke woning, en ofschoon do ouders spoedig het onheil bemerkten, werd het kind levenloos door den vader uit het water gehaald. Dicht bij onze Overijselsche grenzen, in Hanoverland, heeft in het stadje Neuenhaus een hevige brand gewoed, waarbij 15 woningen werden vernield. Bij do groote droogte verbrandde alles zóó snel dat de bewoners nauwelijks iets van hunne have hebben bunnen redden. Nadat een boerenknecht to Finkum, die voor een paar weken getrouwd was en nog tot 12 Mei in zijnen dienst zou blijven, was uitgegaanom zijne jonge vrouw, die bevallen was, te bezoeken, vond men hem den volgenden morgen nabij de woning van zijn boer met gedeeltelijk afgesneden hals aan den weg liggen. Er werd onmiddellijk ge neeskundige hulp ingeroepen, ten gevolge waarvan de patiënt het leven nog heeft behouden. De om standigheden geven aanleiding om aan zelfmoord te denken. Op tweeden Pinksterdag verspreidde zich het gerucht dat in het Onnascho Yeld, gemeente Steenwijkerwolde, een moord gepleegd was. Na onderzoek bleek dat twee broeders, waarvan do een al verscheiden malen met de justitie wegens snijden en vechten kennis gemaakt heeft en nog een cel straf van 4 maanden ook voor snijden moet onder gaan, twist kregen, die zoo hoog liep dat de een den ander met een flesch op het hoofd sloeg. Een zuster van hen, die ze scheiden wilde, werden door den woesteling bijna twee viDgers afgebeten. Er bestaat kans op behoud van het leven van dea getroffene, maar men vreest dat hij krankzinnig zal worden. De sterke drank speelde ook hier een hoofdrol. Om de aan diarrhaea lijdende kal- veren daarvan te genezen, wenden de veehouders in Lekkerkerk en omstreken eene oplossing van salicylzuur aan. Tweemaal daags ontvangt het kalf een halven eetlepel (71/, gram) vol opgelost sali cylzuur (1: 300) verdund met een '/k liter lauw

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1