LEIDSCH ÉÉS DAGBLAD. K\ 7128. Woensdag 1© Mei. A°. 1883. .A^voaicl-editie. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. LEIOEN, 15 Mei. In de eerste op Zomerzorg gehouden zomer vergadering van de Loidsche afdeeliüg der Neder- landsche Maatschappij voor Tuinbouw en Planten kunde vestigde de waarnemende voorzitter de aan dacht der leden op de door het hoofdbestuur uit geschreven rozen-tentoonstelling te Arnhem. Hij wees op de wenschelijkheid dat de Leidsche afdeelingop die tentoonstelling op waardige wijze mocht ver tegenwoordigd worden, en tevens dat door particulie ren - in casu de leden - de pogingen van het hoofd bestuur, door het schenken van medailles, krachtig mochten worden ondersteund. De zomer-campagne, waarbij de eventueel te maken excursies de hoofdzaak waren, gaf nogal aanleiding tot gedachtenwisseling. Er waren onder de tegen woordig zijnde leden die in deze excursies een krach tig middel zagen om de leden tot elkaar te brengen en den onderlingen band te versterkener waren er ook dio er minder heil in zagen en het getal tot één terug wonschten te brengen. Eindelijk werd besloten dat er minstens twee excursies zouden ge houden worden; do plaats waarheen en de tijdzon dan in de volgende vergadering door het bestuur bepaald worden. Na de pauze deed dr. Boursse Wils eenige mede- deelingen omtrent de grooto vijfjaarlijksche tentoon stelling te Gent. Do heeren J. Schoondermark Jr. alhier en dr. A. H. Middelburg to Leeuwarden zijn benoemd tot correspondenten van de „Prins Alexander Stichting" nabij Wageningen. Bij de beden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen 34.00, 17.50, 3.70 en f 1.75; do laagste f 34.00, f 17.50, 3.50 en 1.75. In de zitting der Tweede Kamer zijn tegen morgen namiddag om halftweo aan de orde gesteld onderscheidene wetsontwerpen, waaronder de over eenkomst met de Handelmaatschappij en hot wets ontwerp tot aanwijzing der gestichten waarin ge vangenis of hechtenis zal worden ondorgaaD, zoo mede de interpellatie-Roell omtrent de voornemens der Regeering wegens de uitvoering der wet tot verlegging van den Maasmond. Ook zal morgen worden beslist over het verleenen van hot door den heer W. K. Yan Dedem aangevraagd verlof tot het houden eener interpellatie aan den minister van koloniën betrekkelijk de uitvoering der ordon- nancie nopens den aanslag der landrente op Java en Madura. Door de kiezersvereeniging „Arnhem" te Arn hem is o. m. de oud-minister van justitie mr. A. E. J. Modderman gekozen tot candidaat voor het lid maatschap der Tweede Kamer. Naar men verneemt, is bij het bestuur echter bericht ontvangen dat de heer Modderman ditmaal niet in aanmerking wenscht te komen. Prinses Hendrik is Zaterdag-namiddag naar Vlissingen vertrokken, om des avonds per mailboot van de maatschappij „Zeeland" de reis naar Londen via Qaeensboro voort te zetten. De prinses zal, naar 't Yad. meldt, waarschijnlijk drie weken te Londen vertoeven en de gast zijn van den hertog van Connanght en de hertogin, hare zuster. Gedurende de beide Pinksterdagen waB het op de tentoonstelling8-terreinen te Amsterdam vrij leven dig. Verscheidene kiosken voor den verkoop van sigaren, bieren, mineralen, eau-de cologne, snuiste rijen enz. maakten, evenals de cafés-restaurants, eene niet onaardige recette. De gamalang-spelers lie ten zich hooren van 2 tot 5 uren. Aan de efchno- graphische verzameling, alsmede aan de Surinaam- Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. sche inboorlingen viel een druk bezoek ten dcol. Yan de stoelen rondom de muziektent werd slechts een zeer beperkt gebruik gemaakt. Vier gemak- en waschkamera van de heeren Hoorn en Lazare zijn reeds gereed. Naar men verneemt, zouden er Zon dag een 20,000 tal bezoekers geweest zijn; op Pink ster-Maandag nog meer. Ook op andere punten der stad was 'tzeer druk. Het stoomschip „Leerdam" is Zaterdag van Amsterdam te Nieuw-York aangekomende „Noord- Holland", van Rotterdam naar Java, vertrok Zon dag van Pauillac; de „Sumatra", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde Zondag te Marseille en vertrok gisteren; de „Voorwaarts", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde Zondag te Southampton; de „Zaandam", van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde gistermiddag Lizard; de „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, passeerde Zondag Aden. Gemengd Nf eu w s. Aan het station alhier zijn gedu rende de beide Pinksterdagen afgegeven 834 plaats- kaarten in de richting naar Amsterdam en 3119 in die naar Rotterdam, waarvan 2G39 alleen naar Den Haag. Tu88chen Leidon, Katwijk en Haarlem werden tijdens de beide dagen per stoomtram duizenden personen vervoerd. De bootjes naar en van Katwijk hadden gisteren telkens ook buitengewoon zware vrachten. Het 5-jarig meisje M. C. J. N., dat Zondag-namiddag tusschen zes en zeven uren met twee vriendinnetjes op den Marensiogel in het gras liep om bloempjes te plukken, gleod al spelende uit en viel in het water. Pogingen om haar met een dregge te redden waren tevergeefsch en eenigen tijd daarna haalde een baggerman met zijn beugel slechts het lijkje van de ongelukkige kleine op. Men deed nog alles wat mogelijk was om de levens geesten op te wekken, doch men mocht er niet in slagen. Het meisje werd daarna naar de ouderlijke woning gebracht. Men deelt ons mede dat in den vroe gen morgen van Pinkster-Maandag een als niet zeer gunstig bekend Leidsch burger even buiten de voormalige Hoogewoerdspoort met geweld en op de meest ongemanierde wijze een meisje aanrandde. Niet dan na een hevig verzet, gepaard met hulp kreten, ging de „vrijer" op de vlucht - voornamelijk omdat hij zag dat er hulp voor het weerlooze meisje opdaagde. Op de Sfceenstraat kreeg Zondag avond om halfzeven het 23-jarige meisje J. De H. een toeval. Per vigilante naar hnis vervoerd, werd zij eenigen tijd daarna weder bijgebracht. - Des morgens werd ook eene vrouw in de Hoog- landsche kerk door een zenuwtoeval overvallen, doch kon spoedig, na bijgebracht te zijn, huis waarts keeren. Yan de zwem- en badinrichting „Rhyn- zigt", heden voor dit seizoen geopend, werd reeds een tamelijk druk gebruik gemaakt. Hot water had een warmte bereikt van 17° Celcins. Aan den Leiderdorpschen weg klom gisteravond een jongen achter op een aldaar rijden den wagen, waarvan hij echter afviel, met het ge volg dat hij met een zijner beenen tusschen een der achterwielen geraakte, welk lichaamsdeel daar door zoodanig gekneusd werd dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Bij ds. L. Van der Valk te Delft ver voegde zich zekere "W. H., onder voorgeven dat bij Blanken was geheeten en te Leiden de fnnctiën van geheim politie-agent en rechercheur waarnam. Er was, zoo verhaalde hij, des nachts bij een col lega van den heer Yan der Yalk te Leiden een PRIJS DER ADYERTEiNTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.11\; Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inca??ee- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. - groote diefstal gepleegd, en aan hem wu nu de taak opgedragen - do dador was inmiddels ge arresteerd - om de verschillende voorwerpen van waardo op to sporen. Aanvankelijk was hij daarin geslaagd, daar hij ook te Delft menig stok tot het gestolen© behoorende had ontdekt. Om deze zaken in beslag te kunnen nemen, had hij evenwel een som van f 14 noodig en nu was het zijn beleefd verzoek of de heer Van der Valk hom dat geld tot 's middags wilde voorschieten. Deze meende even wel dat de rechercheur beter had gedaan de hulp der politie bij zijn werk in te roepen en maakte deze dan ook op zijn bezoeker opmerkzaam. Het gevolg was dat de hoofdagent De Zanger Blanken arresteerde, in wien de politie een ouden bekende terugvond. Tot staving van dit laatste volgen hier eenige aanteekeningon uit zijne levensgeschiedenis. In 1871 werd W. H. veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf; in 1872 tot zes maanden dito; in 1875 tot 9 maanden celstraf; in 1877 tot 1 maand dezelfde straf, nog in hetzelfde jaar tot 183 dagen celstraf; in 1878 tot 3 jaren gevangenisstraf en in het jaar 1881 tot 1 jaar celstraf. Diefstal en op lichterij waren de euveldaden, waaraan hii zich bij herhaling schuldig maakte. In de vorige week is te Katwijk de ge- heele vloot van 56 bommen kustvisschers aange weest, welke besomden van 22 tot ƒ110 in 4 a 6 dageD. Er werd besteed voor tarbot 3 a ƒ8, tong 0.25 a ƒ0.70, kabeljauw 1.50 a 2.50, scheivisch 0.25 a f 0.40 en bunschol 0.60 a 1 por stuk; levende binnenleksobol 5 a 6, groote braad ƒ4 a 4.50 en droogscharren 3 a 4 per mand. Een jongmensch, zoon van eenegeachte familie te 's-Hage, wiens gedrag nogal te wenschen overliet, heeft zich in het Ilaageche Bosch mor eene revolver in de borst geschoten. Naar het gasthuis vervoerd, bleek do toegebrachte verwonding niet gevaarlijk te zijn. Geldgebrek was aanleiding tot de poging tot zelfmoord. - Ten nadeele van eene dienstbode aan den Kneuterdijk is nit een gesloten kastje een bankbiljet van 25 ontvreemd. - Door het vlam vatten van eenige krullen ontstond er brand op eene kamer in eene woning aan de Schelpkade, welke de gemeente in huur heeft. Hoewel door spoedig toegesnelde hulp het vuur weldra was gedoofd, veroorzaakte de brand toch nog eene schade van ongeveer 3000. Te Rotterdam worden in de afge- loopen week door de pokken aangetast 50 per sonen; in die week overleden er 11 aan die ziekte. Het 1ste kantongerecht te Rotter dam heeft den meergenoemden vrachtrijder Lubrun wegens het wreedaardig mishandelen van een hem toebehoorend paard aan den Diergaardsingel aldaar veroordeeld tot 3 dagen gevangenisstraf en f 25 boete, subs. 7 dagen gevangenisstraf. Te Yucht geraakte een persoon,, die uitsluitend Zondags den dienst als conducteur op den stoomtram 's-BoschYucht waarnam, onder- de locomotief, waarbij hem de beide beenen werden afgereden. De ongelukkige is na een half uur lijdens- aan de gevolgen overleden. Te Parijs is eene vijftigjarige bedelaar ster gearresteerd, die bij zich had: een armband,, een horloge met ketting^ alles van goud, alsmede een gonden ring met diamanten bezet. Bij de huis zoeking vond men eene jjzeren doos met 42 obli- gatiën ten laste der stad Parijs, alsmede twee en twintig andere effecten. Het eenige meubel op hare kamer was een slecht bed. Onrechtvaardig verwijt. - Man: „Vrouw lief, ik heb zooeven mijn leven laten verzekeren." Vrouw: »Die mannen zijn toch waro egoïsteD, hun eigen persooon staat altijd op den voorgrond; om m ij n leven te laten verzekeren, daaraan hebt ge natuurlijk niet gedacht."

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1