LEIDSCH DA GI)LAD. iV. 7127. Dinsdag 15 &Xel. A°. 1883. Derde Blad. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Kranc per post1.40. AfzonJjrlijke Nommers. 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEB ADVERTENTIES: Van 1—6 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17$. Groolere letters naar plaatsruimte. Voor hel incassee- reo buiten de stad wordt 0.10 berekend. Officiëele Hennisgeyingen. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat, ter voldoening aan de wet van den llden April 1S27 (S/aalsblad n°. 17), een aanvang zal worden ge maakt met de inschrijving voor den Schutterlijken dienst, van degenen welke daartoe dit jaar in de verplichting vallen. Dat deze inschrijving zal geschieden in tien afzonderlijke registers, met dien verstande, dat de personen, geboren in 1849 tot 1857 ingesloten, welke zich hier ter stede, sedert de vorige inschrijving, uit andere plaatsen metterwoon hebben nedergezet, waaronder ook zijn begrepen de mili tairen, die sedert de laatste inschrijving hun paspoort ver kregen en zich alhier hebben gevestigd, alsmede de zich in dit Rijk en binnen deze gemeente sinds de laatste in schrijving gevestigd hebbende vreemdelingen, zullen wor den ingeschreven achterin de registers, waartoe zij vol gens hunnen ouderdom behooren; terwijl de geborenen in het jaar 1858 zullen worden geplaatst in een nieuw register, te wetenhet eerste van den jare 1883 en het tiende, of dat der geborenen in 1S48, van het vorige jaar, zal komen te vervallen. Dat van de inschrijving niemand der bovengenoemde personen is uitgezonderd, al vermeende hij tot de vrijge stelden of uitgestotenen te behooren, en dus ook niet die personen, welke reeds hun ontslag uit den Schutterlijken dienst hebben bekomen. Dat de registers van inschrijving, ingevolge art. 5 van het Koninklijk besluit van den 21sten Maart 1828 Staats blad n°. (5), zullen worden geopend op Dinsdag den 15den Mei aanstaande, en op den lsten Juni daaraanvolgende zuljen worden gesloten. Dat derhalve de personen, welke zich vóór gemelde sluiting op den lsten Juni niet hebben doen inschrijven (en dus ook ieder persoon, van elders zijnde komen wonen, •f de in dit jaar zich alhier gevestigd hebbende vreemde lingen, alsmede de inililaiien, welke hun finaal ontslag hebben bekomen en niet weder zijn in dienst getreden), bij ontdekking, alsnog achter de teekening tot sluiting, door het Hoofd van de Regeering aan het einde van het register te plaatsen, zullen worden ingeschreven, met bij voeging van het woord: ambtshalve, en volgens art. 9, door den Schuttersraad zullen worden verwezen tot eene geld boete, en daarenboven dadelijk, zonder loting, bij de Schut terij ingelijfd, indien het zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting ten hunnen aanzien bestonden; terwijl in zoo danig geval het huwelijk hun ook geene aanspraak geeft om in de tweede klasse gebracht te worden; alles onver minderd zoodanige strafbepalingen als, uit krachte der wet van den Sisten December 1832 Staatsblad n°. 67), op hen mochten kunnen worden toegepast. Dat een ieder wordt vermaand om, voor zooveel hij niet van een geboortebewijs voorzien is, voor hen welke alhier geboren zijn, dat bewijs te komen afhalen ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke stand), van heden af, van des voormiddags 9 tot 'snamiddags 4 uren, terwijl zij, welke elders geboren zijn, zich dat bewijs vóór de inschrijving zullen moeten aanschaffen; zullende eenieder verantwoordelijk zijn voor de gevolgen, wanneer hij, bij gemis zijner geboorteakte, door eene verkeerde opgave van het geboortejaar, abusievelijk wierd ingeschreven. Dat den belanghebbenden bij deze nog wordt herinnerd, dat zij by de inschrijving tevens zullen moeten opgeven hunne woonplaatsbenevens het straalnommer hunner woning, hun beroep en dat hunner ouders, zoo die nog in leven zijn, alsmede den tijd van inwoning alhier, en eindelijk of zij ingeschrevenen gehuwd of ongehurod zijn, en in het eerste geval of zij kinderen hebben, zoo ja, hoeveel van elk geslacht; wordende de gehuwden aangemaand, om zich van een extract uit het huwelijksregister te voorzien, om daarop door den heer der gebuurte in wiens gebuurte zij wonen, het getal hunner kinderen te doen certificeeren, ten einde daarvan bij de inschrijving te doen blijken, zullende almede tot de afgifte dier huwelijks-extracten van heden af worden gevaceerd ter secretarie dezer gemeente (af deeling burgerlijke stand), van des voormiddags 9 tot 's namiddags 4 uren. Dat, ten einde deze inschrijving geregeld alloope, een iegelijk, in die termen vallende, bij deze wordt opge roepen, om zich te vervoegen in een der vertrekken van het Raadhuis, en wel: Op Dinsdag den 15 Mei 1S83, de bewoners van wijk I, II en III; Op Woensdag den 16 Mei 1883, de bewoners van wijk IV en V Op Donderdag den 17 Mei 1883, de bewoners van wijk VI, benevens de bewoners van de buitenwijk; Op Vrijdag den IS Mei 1883, de bewoners van wijk VII en VIII; telken dage van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 uren; met uitnoodiging, om op den bepaalden dag zich stiptelijk ter aangeduider plaatse aan te melden, ten einde men zich niet te wijten hebbe de gevolgen, welke uit het achter blijven zouden ontstaan; zullende wijders het tijdstip, dat de registers ter inzage zullen liggen, en de dagen der loling, welke volgens de wet, vóór den 1 Juli aanstaande geheel zal moeten zijn afgeloopen, nader worden bekend gemaakt. En verder gelet hebbende op art. 7 van Zijner Majes- teits besluit van den 7 September 1828 (Staatsblad n°. 55), roepen- bij deze op alle personen, welke als gehuwd of als weduwnaar met kind of kinderen, in het afgeloopen jaar in de termen zijn geweest, om uit dien hoofde in de tweede klasse van de algemeene rol der Schutterij te worden gebracht, doch sedert dien tijd, door het overlijden van hunne vrouwen of kinderen, de bevoegdheid hebben verloren om in die klasse te verblijven, en dus alsnu in de eerste klasse der voor dit jaar op te maken algemeene Schuttersrol geplaatst moeten worden, om van dusdanige verandering van omstandigheden schriftelijk kennis te ge ven, of zich daartoe ter secretarie aan te melden, des voormiddags tusschen 9 en 1 uur, vóór den tijd van aan vang der inschrijving, en dus uiterlijk tot den 14 Mei aanstaande; zullende, wanneer deze kennisgeving door den belanghebbende mocht zijn verzuimd, en hij dienten gevolge niet bij de Schutterij zou zijn ingelijfd, door Bur gemeester en Wethouders procesverbaal tegen hem moeten worden opgemaakt en aan de Rechtbank ingezonden, ten einde op de nalatigen toe te passen de strafbepaling van art. 1 der wet van den 6den Maart 1818 (Staatsblad n°. 12), houdende eene geldboete van ten hoogste 100,en eene gevangenisstraf van ten langste veertien dagen, hetzij af zonderlijk of wel beide straffen te zamen genomen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 1 Mei 1883. E. KIST, Secretaris. MSIfftlSSr, 12 Mei. De 112de vergadering: der Leidsehe afdeeling van de Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst, ia het Nutsgebouw gehouden, werd geopend met eene kunstbeschouwing van den heer P. G. Lancel, get.DYerzamo!ing der overblijfselen onzer nationale kunst van de 11 de tot de 18de eeuw", door A. Colinet, welke aller aandacht waardig was. Na voorlezing der notulen van de vorige ver gadering, trad do heer P. A. Yau Aken als spreker op, eene beschouwing gevende over de nieuwere inrichting van duikertoestellen. Reeds in eene vorige vergadering had spreker de duikerklok en in het bijzonder het duikerpak van Cabirol besproken, en daarbij den wensch te kennen gegeven later terug te komen op het toe stel van Rouqaayrol, dat, met eenige verbeteringen in den laatsten tijd aangebracht, al meer ea meer in gebruik komt. De persoon, dio met het toestel te water gaat, voert de lucht voor inademing met zich mede in een reservoir op den rug, hetzij in verband met een lucbttoestel, hetzij goheel onafhankelijk. Oor spronkelijk gebruikte men dit toestel in de mijnen, om do ongelukkigen op te sporen, die bij instorting of ontploffing levend bedolven wareD. Men droeg dan een met gewone dampkringslucht gevulden zak op den rug, waaraan een elastieken pijp bevestigd was, welke door den persoon in den mond gehou den werd en waardoor ook de gebruikte lucht weder terugging. Dit toestel is veel verbeterd door den mijningenieur Rouquayrol, onder samenwerking van een Fransch zeeofficier, Denayrouze, die het ook voor gebruik onder water dienstbaar maakte. Na de bezwaren opgenoemd te hebben, welke aan het duikerpak van Cabirol verbonden zijn, gaf de heer Yan Aken eene beschouwing over het toestel, dat bestaat: lo. uit een reservoir-luchtkast. met lnchtregulator, alsmede in- en uitademingsbuis, 2o. een mondstuk, 3o. een neusknijper, 4o. een paar zware zolen bij wijze van schoenen, en 5o. een perspomp om het reservoir te vullen met damp kringslucht, tot zekero spanning, en desverkiezende daarmede verbonden te blijven. Dikwijls, doch niet altijd, heeft de duiker glazen voor de oogen, waardoor het scherpe gevoel wordt afgewend, terwijl de ooren gevnld zijn met in olie gedoopte watjes. Dit laatste is -echter niet meer noodig als men meer gewend is. Door krijtteeke- ningen maakte spreker de verschillende voorwerpen aanschouwelijk; hij gaf voornamelijk eene verklaring van het luchttoestel, dat getuigt van een ingenieus denkbeeld. Ieder die een gezond gestel heeft, kan zich gerust to water begeven, doch in de eerste plaats is oefe ning buiten het water noodig om te kunnen loopen en geregeld adem te halen, dat zeer bedaard en geregeld moet geschieden. Er zijn voorbeelden dat geoefende duikers tot eene diepte van 50 meter zijn nedergedaald en zich onge veer 20 minuten daar konden ophouden. Bij 15 tot 20 meter was het zelfs mogelijk eenige uren onder water te blijven. Nog in yeel bijzonderheden werd door den spre ker getreden en met onverdeelde aandacht volgde men hem van het begin tot het einde. De voorzit ter sprak zeker ook namens allen toen hij den heer Yan Aken bij vernieuwing dank bracht voor de welwillendheid, die hij gehad had om het duikertoe stel nader toe te lichten. Het wetenschappelijk uitstapje gaf weinig 6tof tot bespreking en algemeen was men het met het voor stel van het bestuur eens om dit jaar Haarlem en Zandvoort, de eerste zeer bezienswaardig door zijne prachtige museums, de laatste door zijne nienwe gebouwen, een bezoek te brengen. Yervolgons werd door de commissie in zake „een Maatschappelijk gebouw" rapport uitgebracht. In hoofdzaak kon zich mot het reeds vermelde voorstel van het hoofdbestuur vereenigen. In dien geest werd dan ook besloten rapport uit te brengen op de Algemeene Vergadering. Ten slotte word mededeeling gedaan van hetgeen de commissie ingevolge art. 53 der wet van de Maatschappij in hare vergadering heeft besloten. Hierin werd voorgesteld de teekeniDg van het trap portaal uit de Lakenhal en die van eene bniten - en binnenraamversiering van het gebouw op do Pie terskerkgracht, toebehoorende aan don heer J. Kuep- pelhout, aan het Bouwkundig Weekblad op te zen den, waarvoor een prijs van f 25 en een premie van f 10 beschikbaar zouden worden gesteld. Een tweede voorstel was om pogingen aan te wooden ten einde het Raadhuis alhier niet meer te doen verven, maar in zijn oorspronkelijken staat terug te brengen. Ter beantwoording der bemerkingen, opge nomen in het verslag op het wetsontwerp tot ver hooging en aanvulling van hoofdstak IX der Staats- begrooting voor 1882, heeft de minister van water staat enz. o. a. medegedeeldde schade aan de wegen in Drente is niet in 1882, maar door de zware stormen van 1881 ontstaan. De kosten voor den aanleg van telegraaflijnen in den grond, zijn aanzienlijk hooger dan die voor de lijnen in de lucht. De grondlijnen die, in vijf jaren tijds ter lengte van 5470 kilometer, met 37420 kilometer draad, in Duitschland gelegd zijn, kosten achttien millioen gulden, dat is gemiddeld 3290 gulden de kilometer grondkabel met zeven draden. Daarentegen wordt eene luchtlijn met zeven draden hier te lande voor omstreeks 425 gulden de kilo meter aangelegd, alzoo voor niet veel meer dan een zevende van hetgeen eene grondlijn kost. Omstreeks 1235 kilometer lijn, met 7140 kilometer draad worden gevorderd, om de hoofdsteden der provin ciën met de voornaamste havens en met het buiten land te verbinden, en de kosten daarvan zullen ruim vier millioen gulden beloopen. Een kleiner net, waarbij echter alle provinciale hoofdsteden nog worden bereikt, zou rnim 900 kilometer lijn met 5500 kilometer draad vorderen en ruim drie mil lioen gulden kosten. Wenschte men zich voorloopig te bepalen tot de verbinding van Amsterdam met Den Haag en Rotterdam, zoo zou het toch geraden zijn, de lijn van Haarlem naar Zandvoort te ver lengen, om zoodoende eene verzekerde aansluiting met de Britsche lijn te hebben. Meende de minister de tijd gekomen om, ondanks de aanzienlijke kosteD, tot den aanleg van grond lijnen te moeten overgaan, zoo zouden zeker de tot nog toe deugdelijk bevonden, zoo hier te lande als in Duitschland en Frankrijk gebruikelijke kabels

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1