KM C^Si ri~uC Het „Berliner Tageblatt" deelt mede dat onze Koning op den dag der opening van de Tentoonstelling ongesteld geweest is en dat een nierziekte Z. M. hevig lijden veroorzaakt. Hot voor nemen zou bestaan van Luxemburg uit Wildbad te bezoeken, om daar een kuur te ondergaan. Daar Z. M. gedurende Hd. verblijf te Amsterdam er inderdaad zeer vermoeid en ljjdend uitzag, schijnt die mededeeling, hoe ongaarne men hare juistheid zou aannemen, niet van allen grond ontbloot, en kan dus de schijnbaar mindere belangstelling door Z. M. in de Tentoonstelling aan den da? gelogd, haar oorzaak vinden in een pijnlijk lichamelijk lijden. Gisteren overleed te Amsterdam ds. H. Steen berg, sedert acht en twintig jaar predikant bij de Ned.-Herv. Gemeente aldaar. De laatste door hem uitgesproken leerrede was die van Zondag 29 April, in tegenwoordigheid van den Koning en de Koningin, in de Nieuwe Kerk. Yoor zoover men kan nagaan - zegt het N. v. d. D. - was eene dien dag gevatte koude de naaste aanleiding tot dit onverwacht en droevig sterfgeval. Den 16den Januari 1823 te Nieuwveon (Z.-Holl.) geboren, bereikte hij dus den GO-jarigen leeftijd. Door wijlen mejuffrouw R. M. Gosschalk, onlangs te Amsterdam overleden, is een legaat van f 10,000 vermaakt aan het Nederl.-Israël. Meisjes weeshuis aldaar. De vergadering van afgevaardigden van liberale kiesvereenigingen enz. ter bespreking van een ge meenschappelijk program zal gehouden worden op Zondag 20 Mei te Utrecht. Het stoomschip „Noord-Holland", van Rot terdam naar Java, arriveerde gisteren te Pauillac. De minister van binnenlandscho zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat het veeartsenij- kundig examen zal aanvangen op Maandag 21 Mei a. s., in de lokalen van 's Rijks veeartsenij school te Utrecht. De minister van financiën bericht dat in den loop van dit en het volgende jaar honderd com miezen 4de klasse der directe belastingen, invoerr. en accijnzen kunnen worden aangesteld op eene bezoldiging wegens traktement en toelage van 480 'sjaars. Nadere bijzonderheden bevat de Staats courant van heden. Z. M. heeft den 2den luit. A. Klontje, van het wapen der inf. van het leger hier te lande, thans gedetacheerd bij de landmacht in West-Indië, in rang en anciënniteit overgeplaatst bij het wapen der inf. van het leger in Oost-Indië. Telegrammen. BERLIJN, 11 Mei. De gestrenge houding, die de ministers onlangs tegenover het Parlement aan namen, waarop de bekende nederlagen van de regeering volgden, moet het gevolg van oen brief zjjn, welken de keizer aan de ministers zond, waarin hij hun mededeelde dat het aftreden van de ministers Yon Stosch en Yon Kameke indertijd het gevolg was van onvoldoende uitvoering van zekere kroon- rechten (het opperbevel over het leger.) CETTINJE, 14 Mei. Prins Nicolaï bood gisteren prins Alexander van Bulgarije een groot diner aan. In den namiddag woonde do prins de manoeuvres der troepen bij en 's avonds was de omtrok schit terend verlicht. "WEENEN, 11 Mei. De definitieve behandeling van het bekende Tisza Eslar-Joden-proces is tot 4 Juni uitgesteld. De vereenigde liberaleu hebben een daukadres aan hunne kiezers uitgevaardigd, en hen tot ver deren strijd voor de vrije school aangespoord. "WEENEN, 12 Mei. De „Wiener Zoitung" bevat het bericht dat de kroonprins en prinses Stephanie heden op Laxenburg aankomen om daar den zomer door te brengen. De kroonprinses is volkomen wel varend. De bevalling der prinses wordt zoowel door het Keizerlijk Huis als door de gansche bevolking met vreugde iu den loop van Augustus verwacht. PARIJS, 12 Mei. Een decreet van den president, in het „Journal officiel", bepaalt den aanvang van den termijn, gedurende welken de terugbetaling der niet geconverteerde 5-pets. staatsschuld zal plaats hebben, op 16 Mei. BRESLAU, 12 Mei. (Part. Tel.) Eene deputatie van de gemeenteraadsleden begaf zich heden na afloop der zitting naar den wegeDS majesteits schennis tot zes maanden vestingstraf veroordeelden dr. Lion en overhandigde hem baartjes van alle gemeenteraadsleden, die in de bewuste zitting tegen woordig waren geweest, als blijk hunner deelneming wegens zijne veroordeeling. ST.-PETERSBURG, 12 Mei. (Part. TelDe brand stichtingen, wanordelijkheden en moordaanslagen in den laatsten tijd in Kurland gepleegd, gaven den gouverneur Lielionfelde aldaar aanleiding in het najaar van het vorige jaar de uitgevaardigde voor schriften te verscherpen. In de sekten-quaostio is eindelijk eene beslissing genomen. Goed ingelichton verzekeren dat de tole- ranz-wet tot stand kwam, volgens welke aan de oud-geloovigen meerdere vrijheden zijn toegestaan dan oorspronkelijk het plan was m9t het oog de a. s. kroniog. PARIJS, 12 Mei. Yolgens het „Mémorial diplo matique" heeft de sultan verklaard dat hij alleen de Engelsche opperheerschappij in Egypte wil aan nemen wanneer zijne souvereiDiteit over dat land erkend wordt door een afzouderlijk tractaat, gecon trasigneerd door al de mogendheden, die het Ber- lijnsch tractaat ondorteekend hebben. LEIDEN, 13 Mei. De verwachting voor morgen is: westelijke of zuidwestelijke wind, buiig weer, regen. In de hedennamiddag gehouden gemeenteraads zitting waren tegenwoordig de heeren De Kanter, voorzitter, De Fremery, Hartevelt, Bool, Bredius, Juta, Wilhelmy Damsté, Zaayer, Land, Dercksen, Yerster, Donner, Knappert, Zaalberg, Quant, De Goeje en Driessen. Ingekomen was eene missive van directeuren van het Geneeskundig Gesticht voor Krankzinnigen te Delft betreffende de opneming van Leidsche krank zinnigen in de 2de klasse aldaar, voor rekening dezer gemeente. Ofschoon er nog wel enkele plaatsen beschikbaar zijn, achten zij toch de opneming van minder beschaafden in een hoogere klasse voor de heeren- en dames-afJeeling minder wenschelijk, daar ze voor het Gesticht hinderlijk zou kunnen zijn. In zake de demping der Yierde Binnenvestgracht waren van de firma Parmentier Zoon en de Leidsche Broodfabriek nadere adressen ingekomen ter bekoming van gemeentegrond. Aangeboden werd het verslag van den toestand der gemeente over 1882, dat gedrukt en aan de leden toegezonden zal worden. Achtereenvolgen8 werden herbenoemd tot stads- genees- en heelkundige dr. A. Yan Iperen en tot stadsgeneeskundige dr. W. P. Weebers, beiden met algemeene stemmen. Op verzoek werd, zonder hoofdelijke stemming, eervol ontslag verleend aan dr. G. Pekelharing als leeraar aan do H. B. S. voor meisjes en die voor jongens en aan den heer W. L. D.Onken als leeraar aan de H. B. S. voor jongens. Evenzoo werd tot het inrichten van een tijdelijk pare vaccinogène een bedrag van ƒ1000 toegestaan, te vinden op den post voor onvoorziene uitgaven, en werden goedgekeurd of toegestaan de voordracht tot verhuring van het lokaal aan de Nieuwstraat bij de Hooglandsche kerk aan het Rijk, het ver zoek van de wed. F. G. Mastenbroek om voor hare woning op de Breestraat een keldertoegang te makoD, dat van F. Brunt om een duiker te leggen door het Utrechtsche Jaagpad en dat van het be stuur van het Invalidenhuis, tot wijziging van de vergunning in zake het maken van eene schoeiing aan den Ouden Rijn, de voordracht tot regeling van het onderwijs in het Fransch aan do scholen 3de en 4de klasse, zoomede met algemeene stemmen op twee na, die der heeren De Goeje en Juta, welke tijdens de stemming als leden dier commissie zich tijdelijk uit de zaal verwijderden, de rekening van de Plaatselijke Schoolcommissie dienst 1882. Daarna werd van de openbare vergadering tot eene met gesloten deuren overgegaan. In den toestand van prinses Marianne is geen© verandering gekomen. Yan toeneming van krachten is nog niets te bespeuren. Op last van den minister van justitie heeft thans het ontwerp van wet tot regeling van het notaris-ambt, samengesteld door den heer H. W. J. Sannes, ontvanger der registratie en domeinen te Oirschot, het licht gezien. Dit op last van den minis ter van justitie uitgegeven wetsontwerp bevat 131 artikelen, in 14 hoofdstukken verdeeld. Het wetsontwerp verwerpt zoowel het vooral door den heer Oldonhuis Gratama in de Tweede Kamer voorgesteld beginsel van het vrije notariaat als het denkbeeld om den notaris tot bezoldigd Rijksamb tenaar te maken. Het bestaand beginsel vau het notariaat wcnscht het wetontwerp onaangetast te laten, - het beginsel nl. dat aan de verklaring van den notaris eene hooge mate van geloofwaardigheid zal blijven toe gekend, dat hij de man moet zijn, geroepen om vai ne handelingen of overeenkomsten der burgers d< meest hechte bewijzen te verschaffen. Intusschen acht het voorstel het noodzakelijk aan de verschillende klachten, in de laatste jaren ten aanzien van het notariaat geuit, te gemoet te komen. In onderscheidene punten wijkt het thans gedane voorstel van de bepalingen der wet van 9 Juli 1842 af en hoofdzakelijk streeft dit voorstel naar het aanwijzen van afdoende middelen en voorschrif ten om voor het vervolg do malversatiën, waar over in de laatste jaren voortdurend klachten wer den aangeheven, zoo veel doenlijk te beperken en zoo mogelijk geheel te voorkomen. Om dit doel te bereiken stelt het wetsontwerp een zestal middelen voor. Eindelijk zijn in de bepalingen van dit wets ontwerp een aantal twistvragen opgelost en ge breken hersteld, die de praktijk der bestaande wet op het notaris-ambt sedert een tijdsverloop van veertig jaren had doen kennen. De staatscommissie tot onderzoek van de nood zakelijkheid en raadzaamheid der grondwetsherzie ning is benoemd en bestaat uit: Voorzitter, minister van binnen], zaken; onder voorzitter, prof. Buys; leden: Yan Naamen, Ver- heijen, beide leden van de Eerste KamerCremers, Yan Nispen,' Roëll, Lohman, leden van de Tweede Kamer; staatsraad De Vries; schout-bij-nacht Binkee; generaal Yan der Star; de hoogleeraren De Geer Tellegen, Asser; oud-onderwijs-inspecteurFarncombe Sanders; referendaris van justitie Beelaerts. Tot secretarissen: mrs. Arntzenius en Yan Brandwijck, referendarissen. Onderscheidene familiebetrekkingen en hof- dignitarissen brachten hedenochtend aan het Rijn- spoorstation te 's-Hage den afscheidsgroet aan het hoofd en de leden der missie tot vertegenwoordiging van Z. M. den Koning bij het kroningsfeest van den czaar, welke deputatie te 8.20 de reis naar Moskou aannam. De gezantschapssecretaris van het Russische rijk, prins Lwoff, deed het buitengewone gezantschap mede uitgeleide. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft heden A. A. v. d. B. en T. R., uit Rotterdam, wegens valschheid in een onderhandsch geschrift en het gebruik maken daarvan, ieder veroordeeld tot zes maanden celstraf, den eerste tot twee en den tweede tot een boete van 50- A. H. v. Zuit Rotter dam, werd ter zake van diefstal in dienstbaarheid veroordeeld tot 8 maanden celstraf. De mazelen zijn te Oegstgeest en Ridderkerk epidemisch verklaard. De Staatscourant van heden behelst een kon. besluit van 4 Mei 1883, waarbij, met intrekking der kon. besluiten van 1 Mei 1882 (Stbl. N°. 59) en van 5 December 1882 (Stbl. Ne. 152), worden vastgesteld algemeene regelen omtrent den bouw en de inrichting van schoollokalen. In een vlaag van wanhoop heeft zich te Oos terbeek een huisvader op het graf van twoe zijner kinderen doodgeschoten. Het stoomschip „Voorwaarts" vertrok heden ochtend van Amsterdam naar Batavia; de „Prins Frederik" arriveerde heden van Batavia te Am sterdam de^ „Prins Hendrik", naar Atjeh, is te Lissabon lek binnengeloopen. Marktberichten. Leiden, 12 Mei. Heden aangevoerd: Tarwe 9 hectoliter. Win tertarwe 9.a 10.Zomertarwe 8.a 8.50. RoggeS H. L. Winterrogge 6.50 a ƒ7.Zomerrogge 6.50 a 6.Gerst 7 H. L. Zomergerat 5.a 5.50. Chevalier-gerat f 6.a f 6.60. Haver 7 H. L. Zware Haver ƒ4.25 a 4 75.Lichts Haver 3.a ƒ3.50. Daivenbooneu 6 hectoL 8.a f 8.50. Paardouboonen 5 bectoL 7.— 7.C0. Grasboter10890 kilogr., late qoah't. l/4 vat 60.a ƒ66.— Scheiboter 2de qualit. l/4 vut 48.a 58.Grasboter late qnaiit.per kilogr. 1.50 a 1.65, Scheiboter 2de qualit. per kilogr. t 1.20 a 1.45. Lange Zwarte Tnrf 9000 dnbb. beetol., 0.25 a 0.28. MenW-York, 11 Mei. Petroleum ruw a/d. bronnen (per barril) 93, dito geraftiu. (per gallon) 7Vs* Suiker, Moacovadoa, 71/s Meel 425. MaÏ9 651/4- Roode Wintertarwe 124, per Mei 1217/t, per Juni 1231/8» Fer JQh 125l/4, roode voorjaare dito nora. Vracht voor GraneD n. Liverpool 31/, d., idem voor KatueD 3/lS- Amsterdam, 12 Mei. Trijsen der CouponsOcstenr, papier 21.dito Zilv. ƒ21.diverse in 11.57%; dito dito met affidavit 11.871/9Portugeesche 11.571/,; Fransche 47.40 Belgische 47.40; div. Reichsmark 58.45; Hamburg Rnsl&ud 1.14 Russ. zilv. Roebels f 1.17dito papieren Roebels Poolsche per zilv. Roeb. Spaansche piasters buitenl. 47.40, dito dito Juli in franken dito dito binnenl. dito dito Juli 2.29; Amerik. gouden Dollsrs dito pap. Dollars ƒ2.46. RIJNLAND, 11 Mei. Boezemotanilcn 'smorgens S uren: Oude-Wetering 51, Katwijk 00, Spaarnüaui Halfweg 56, Gouda 56, Leiden 54.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2