>3araaarsur.k'-:fex-'.v5^fak*jMWL_^»ctrjlx^_. iiii—I MI ll'ii _i. ..--.- aan W. C. Nibbelink, op zijn verzoek, met iügang van 15 Juni a. s., eervol ontslag verleend als Dota- ris te Zwijndrecht- de benoeming van de burge meesters van DirkslaDd, J. Zaaijer Pz., en van Vrij- hoeven-Cappel, J. Yan Dijk, tot secretaris dier ge meenten, goedgekeurd. Gemengd Nieuws. Een tienjarig jongetje, genaamd De B., dat door de leuniDg van het hek van de Schrijversbrug stond te kijken, viel daardoor te water en zou zeker verdronken zijn indien het nog niet bijtijds door een sjouwerman was gered ge worden. Na vervolgens in de woning van den stadswerker Y. voorloopig verpleegd te zijn, werd het kind door diens vrouw naar de ouderlijke woning aan de Oude Yest overgebracht. In navolging van Bergen-op-Zoom biedt een Rotterdamsoh schipper zijn welingerichte jaagschuit aan een of meer familiën of gezelschap pen tot het bezoeken van de Amsterdamsche ten toonstelling aan. Het voornemen bestaat om, na een verblijf van eenigo dagen te Amsterdam, op de terugreis Haarlem, Leiden, 's-Gravenhage, Delft enz. te bezoeken. De duur der reis is bepaald op 14 dagen. Een echt ouderwetsch uitstapje! Toen te Zegwaard een kind vanJ. A. in het water was gevallen, bemerkte het niemand dan de persoon van J. B., die echter nog ver van de plaats af was. Hij liep er haastig heen en het gelukte hom nog den drenkeling te redden. Blijkens officiëele kennisgeving van den burgemeester van Delft zijn de mazelen aldaar epidemisch heerschende. Gisternamiddag wilde een der werk lieden nabij het station te Delft op een in gang zijnden zaudtrein springen en bad het ongeluk onder de wagens te komen. Met verbrijzelden rechtervoet is hij naar het gasthuis overgebracht. F. A. O., de vroegere chef-kellner in het koffiehuis van den heer Krasnapolsky, die in de vorige week ter zake van diefstal in loontrek- kenden dienst voor de arrondissements-rechtbank te Amsterdam terecht stond, is gisteren onder aan neming van verzachtende omstandigheden, tot een celstraf van 45 dagen veroordeeld. Deeischluidde: veroordeeling tot een celstraf van 1 jaar. De heer O. R., wonende aan don Singel te Amsterdam, ontving jl. Maandag uit Haarlem uen telegram met den naam van iemand, met wien hij handel drijft, om eene te vertoonen qnitantie, groot f 80, te betalen. Nadat hij hieraan had vol daan, is ontdekt dat het telegram valsch was. Men vermoedt dat de behendige oplichter dezelfde per soon is, die reeds wegens een dergelijk feit ge vangenisstraf heeft ondergaan en onlangs werd ontslagen. Te Arnhem ging eene vrouw zich met haar kind op don arm bij eene water en vuur- verkoopster in de buurt warmen. De dochter van laa8tgenoemde nam eene courant, stak die aan en stopte het brandende voorwerp uit balddadigheid onder de rokken der vrouw, die daardoor zoo ernstig werd gebrand dat de hulp van twee dokters moest worden ingeroepen. Te Krimpen aan den IJsel zijn drie run deren van den bouwman Dirk De Graaf door de toDgblaar aangetast. In het gehucht Pey. gem. Echt (Lim- burg), zijn twee broeders gearresteerd, die zich sedert geruimen tijd onledig hielden mot het ver vaardigen van vahche (meest Duitsche) munten. Bij hunne arrestatie kwamen behalve verscheidene zakken Pruisische thalers, ook verschillende vormen en gereedschappen in handen der politie. Gisternacht is door de rijksambte naren te Grave een aak met 18 vaatjes spiritus in beslag genomen. De smokkelaars zijn zwemmende ontkomen. Yoor een tiental dagen heeft deser- geant B., van het 4de bat. 3de reg. inf., te Ylis- singen in garnizoen, heimelijk zijne woning verlaten, met achterlating van eene jeugdige vrouw met vijf kinderen, waarvan het oudste 7 jaren is. In het onderhoud der vrouw en kinderen wordt door zijne kameraads voorloopig voorzien. In eene fabriek teBesan^on, waar men geweerpatronen maakt, heeft gisteren eene ont ploffing plaats gehad. Vijf werklieden zijn gedood of zwaar gekwetst. De minister van oorlog heeft bijstand gezonden. Volgens de „Pali Mall Gazette" begint het Suez-kanaal in dsn toestand te geraken van een open riool. Al de oever-stations namelijk loozen er datgene in uit, wat zij kwijt willen wezen; aan doorspoeling ontbreekt het, cn de stank van het water heet ondraaglijk te worden. "Wederom heeft zich te Monaco iemand wegens verliezen aan de speeltafel van het leven beroofd; ditmaal een twee-on-twintigjarig Duitscher, die juist met uitnemend gevolg den cursus aan eene militaire school had ten einde gebracht. In den nacht van Dinsdag op Woens dag zijn eenige dieven bij den heer Breton te Al- fortvillo (Frankrijk) ingebroken en hebben er uit eene brandkast 150,000 fr. aan effecten ontvreemd. Er zijn terstond maatregelen genomen om denver koop der papieren te voorkomen. Een commissionair te Brussel, die op een der boulovards op een bank in slaap was ge vallen, ontdekte toen hij na verloop van een uur ontwaakte, dat zijn reistasch, die hij met een riem over den schouder droeg, geheel was geledigd. Daarmee was 's mans geheele vermogen verdwenen, bestaande in zes obligatiëa der stad Erussel, 28 dito der stad Luik en acht lombardbriefjes. Gelukkig waren de nommers bekend, en aan die omstandig heid had de man het te danken dat de politie reeds den volgenden dag den dader en het grootste gedeelte van het gestolene in handen had. BUITENLAND. Frankrjjk. Naar men verneemt, is in den gisteren gehouden ministerraad medegedeeld dat de overeenkomst mot de Lyoneche Spoorwegmaatschappij nog niet ge- teekend is, maar zulks stellig nog deze week zal plaats hebben. - De heer Tirard, minister van finan ciën, deelde mede dat aanvragen om aflossing der 5 pets. met het oog op de conversie zoo goed als niet zijn voorgekomen. - Uit de dienaangaande ont vangen berichten blijkt dat de beweging tegen do spaarbanken bijna is afgeloopen. De hertog van Montpensier, die Spanje bij de aanstaande kroningsplechtigheid te Moskou ver tegenwoordigen zal, is met zijne gemalin on zjjn zoon, prins Antoine, Dinsdag te Parijs aangekomen. Heden, Vrijdag, zou hij met drie aides-de-camp Daar Moskou vertrekken. Duitschland. De liberale Duitsche bladen beschouwen het ver zenden der begrooting 1884/85 naar eene commissie als een gevoelige nederlaag voor de regeering, vooral Da de krachtige pogiDgen, door haar gedaan, om haren wil aan hot parlement op te dringen. De zoon van den groothertog van Hessen is te Praag bankroet verklaard. Klicgenberg in Beieren is een paradijs. Men betaalt daar geen gemeente-bolastiDg, doch krijgt geld toe. Yerleden jaar ontving ieder ingezeten ongeveer 65 gulden als zijn aandeel in de opbrengst van leemgroeveD, die aan de gemeente behooren. Groot-Britannië. Er is gisteren te Londen eene vergadering van reeders gehouden, te zamen een scheepsinhoud van 3 millioen tonDen vertegenwoordigende, welke jaarlijks het Suez-kaDaal doorgaat. Er is eene com missie benoemd en er zijn resolutiën aangenomen ten gunste van den aanleg van een tweede kanaal. De vergadering werd met gesloten denren gehouden en het is tot dusver onmogelijk geweest inzage te erlangen van het procesverbaal. Men meeut echter te weten dat de voornaamste reeders eene aan merkelijke som hebben ingeschreven, ten bewijze dat de beweging ernstig gemeend is. Voorts zou eene deputatie aan lord Granville gezonden worden om te vragen of hinderpalen van politieken aard de uitvoering van het plan in den weg staan. In het Lagerhuis werd door den heer Cham berlain medegedeeld dat de regeering met den ambas sadeur te Berlijn iü gedachtenwisseliDg over de suikerpremie is getreden. De ambassadeur was van meening dat het voorstel tot het honden eener con ferentie geen kans van slagen zon hebben. De heer Fitz Maurice deelde mede dat de ver tegenwoordigers der groote mogendheden te Kon- stantinopel op 8 dezer het protocol hebben onder teekend, waarbij Wassa-Effendi, in de plaats van Rustem-pacha, tot gouverneur van den Libanon be noemd wordt. Onderhandelingen met Italië over de vernieuwing van het handelsverdrag, zeide hij verder, worden thans gevoerd. Na het Pinkster-reces hoopte hij vollediger antwoord te kunnen geven. De heer Bradlaugh verklaart dat hij van zijne kiezers een votum van vertrouwen heeft beko men en, ondanks de hem dreigende straf, zijn zetel in het Lagerhuis zal innemen. Lord Randolph Churchill heeft eon motie aangekondigd, waarbij aan Bradlaugh verboden wordt, den eed af te leggen vóór 21 dagen nadat een nieuw Parlement zal zijn bijeengekomen! Men acht de oprichting van een nieuw minis terie voor Schotland aanstaande. Lord Roseberry wordt als de vermoedelijke titularis daarvoor genoemd. Rusland. Uit St.-Petersbnrg wordt aan de „Kölln. Zeit." ge seind dat dezer dagen weder onderscheiden officieren zijn gevangengenomen, als deel hebbende genomen aan een nihilistisch komplot. De voorzorgsmaatregelen, welke men te Moskou noodig oordeolt bij gelegenheid van de „joyeuse en- trée" van czaar Alexander III, doen duidelijk zien dat vrees bestaat voor eene andere dan „blijde" inkomst. Aan de burgers is het verboden gedurende de volksfeesten en tijdens de zalving te paard door de stad te rijden. Op den weg, dien de stoet neemt, mogen de vensters der woningen niet openstaan. De Russische politie is versterkt met ambtenaren uit andere landen, enz. enz. De straten, door welke de souverein moet trekken als hij zich naar het Kremlin begeeft, zijn zeer nauw, en dit baart aan de overheid van Moskou veel zorg. Telegrammen, DUBLIN, 10 Mei. Joseph Muliett is heden, wegens poging tot moord op een lid van de jury, veroor deeld tot levenslangen dwangarbeid. NIEUW-YORK, 10 Mei. De petroleum-raffineer- derij te Jersey-City is door den bliksem getroffen; meer dan een half millioen olievaten zijn verbrand. De schade wordt op drie kwart millioen dollars begroot. KONSTANTINOPEL, 10 Mei. Do sultan heeft heden lord Dufferin in particuliere audiëntie ont vangen. De ontvangst was zeer welwillend. "WASHINGTON, 11 Mei. Uit het Mei-rapport van het departement van landbouw blijkt dat de gemiddelde uitzichten der wintertarwe 83^ zijn, tegen 80 in April. De rapporten over de zomer- tarwe zij nog niet compleet. Waarschijnlijk zal de grootere oppervlakte met zomortarwe bezaaid, slechts goed maken wat er minder is bezaaid met wintertarwe, welker opbrengst wordt geschat op 77,000,000 bushels minder dan in het vorige jaar. Met het zaaien van katoen is men ten achter. LONDEN, 11 Mei. Het Lagerhuis verwierp heden nacht met 168 tegen 161 stemmen art. 13 der wet op do middelen, waarbij de heffiog der inkomsten belasting van de plaatselijke ontvangers zou worden overgebracht bij de ontvangers van het Iersche belastiDg-departement. De hoer Dodson diende oen wetsontwerp in tot regeling der verhouding tusschen grondeigenaars en pachters. Het hoofddoel daarvan is den pachters, bij het eindigen der pacht, recht op schadever goeding te verleenen voor aangebrachte verbeteringen. Pachtcontracten, waarbij de pachter van dat recht afstand doet, zijn, volgens het ontwerp, ODgoldig? en het recht van beslagneming wegens achter stallige pacht wordt beperkt tot het bedrag van óón jaar pacht. Het wetsontwerp werd in eerste lezing aan genomen. LEIDEN, 11 Mei. De verwachting voor morgen istamelijk brachtigo westelijke wind, buiig weder. De toestand van prinses Marianne der Neder landen was volgens heden ontvangen bericht niet verergerd. De grootmeester van 's Konings Huis W. A. J. baron Schimmelpenninck Van der Oye, aan wien is opgedragen onzen Koning te vertegenwoordigen bij de kroningsplechtigheid van den keizer van Rus land, in Moskou, vertrekt morgenochtend met de aan de missie toegevoegde leden uit de residentie naar Berlijn, om van daar de reis naar Rusland te vervolgen. De luit.-kolonel der cavalerie graaf Van Lijnden is tot dat einde heden uit zijn garnizoen Zutfen te 's-Hage aangekomen. Het gebrek aan infanterie-kader is afnemende. In de twee laatste maanden is het kader met 37 onderofficieren en 2 korporaals vermeerderd. Het zeer omvangrijk verslag der commissie van rapporteurs over de wetsontwerpen der vorige Regeering tot regeling der nationale militie en schutterijen, waaromtrent bij de commissie bij het vaststellen van haar rapport onzekerheid bestond of de tegenwoordige Regeering die voorstellen van

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2