LEIDSCHlÖ DAGBLAD. K°. 712G. Zaterdag 12 Mei. A". 1883. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandeDf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Wegens het Pinksterfeest zal op Maan dag-avond geen Courant worden uitge geven. WIJ verzoeken de advertentiën voor het Zaterdag-avond-nommer zoo tijdig moge lijk te mogen ontvangen, liefst vóór één uur, daar er om halfdrie soms zoovele advertentiën te gelijk bezorgd worden dat het bijna onmogelijk Is de expeditie dezer courant op tyd te kunnen doen ge schieden. Na en dan moeten dan ook advertentiën - ofschoon letteriyk wel op tyd ingezonden - tot een volgend nommer Myven liggen. LEI»EN, 11 Mei. Heden is aan de universiteit alhier de heer S. Muller Hendrikszoon, geb. te Rotterdam, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „Onze wijze van Grondwetsher ziening." Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Zaandam", van Amsterdam ver trekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk heden Vrijdag-nacht te twaalf uren bezorgd zijn. In zijne beschouwingen over de internationale tentoonstelling zegt de Amst. dat de sajet van Glos en Leembruggen te Leiden zeker vele nijvere huis moeders naar den brijkous zal doen verlangen en het sterke vierdraads Engelsch misschien zelfs naar de maasmand. De uitstalkast van de firma Krantz en Zoon aldaar is nog omhangen met een stuk kleed, maar verbergt een reeks van „in de wol" en „aan het stuk" geverfde lakens en stoffen, dio met een net heid en zorg zijn afgewerkt, waardoor deze fabri kanten zich beroemd hebben gemaakt. De dezer dagen tot kapitein bij het 4de regiment infanterie bevorderde 1ste luitenant der jagers, F. P. Francke, is in zijn nieuwen rang in gedeeld te Delft, ten einde belast te worden met het commando over een der compagnieën van het lste bataljon van het regiment aldaar. Ter aanvulling van den medegedeelden uit slag der verkiezing van twee leden der Provinciale Staten van Zuid-Holland, voor het hoofdkiesdistrict Zoetermeer, diene het volgendeDe aftredende leden waren de heeren P. L. F. Blussé en C. J. Yan der Oudermeulen. Het getal geldig uitgebrachte stem men bedroeg 1043, waarvan zijn uitgebracht op de heeren C. J. Van der Oudermeulen 934, mr. P. L. F. Blussé 575, T. H. B. Snijders 452, mr. P. D. Kleij 4, C. H. baron Van Pallandt 3, mr. W. H. Jansen 3, mr. S. Le Poole 3, S. baron Yan Heemstra 2 stemmen, en op J. Paul, mr. L. W. C. Keuchenius, P. Bontenbal, Jhr. Hesselt Van Dinter, mr. P. A. Tukker, P. C. Stoop, A. Visser, B. J. Keukenmees ter, J. D. baron Wassenaar, C. Barendregt NRz., C. D. Michielen, J. H. Voorhoeven en Jc. Bos Gz. ieder 1 stem. Hebbende alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen en zijn derhalve verkozen tot leden van de Staten der provincie Znid-Holland, de heeren C. J. Van der Oudermeulen en mr. P. L. F. Blussé. Tot predikant bij de Hervormde gemeente te Hoogmade c. a. is beroepen de heer G. B. Boomer, candidaat bij het provinciaal kerkbestuur van Znid-Holland; en naar Haarlemmermeer ds. Ten Bosch te Oegstgeest. Ds. A. Vlieg te Noordwijk aan Zee is be roepen te Genemuiden. Terwijl van openbare en bijzondere gebouwen Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. de driekleur wapperde, had gisteren te Bodegrave de installatie plaats van den nieuw benoemden burgemeester dier gemeente, den heer W. Lotsy. Na eeno wandeling door het dorp, bood de Raad zijn voorzitter een diner aan. Aan het stationsgebouw te Woerden zal van wege do postadministratie een brievenbuB geplaatst worden. Bjj de gisteren te 's-Hage gehouden akte examens voor onderwijzeres Lager Onderwijs werden geëxamineerd 15, afgewezen 2 en toegelaten 13 candidaten, o. a. de dames S. H. Boer, Ph. W. Brouwer, A. S. Krom en Th. C. Van Vedder, allen van Gouda, en A. M. Kruyt, van Reeuwijk. Ten gevolge van de wet op de desertie is bepaald dat de visschersvaartuigen, zeilen enz. moe ten genommerd zijnnu blijkt dat de bij de wet voorgeschreven letters op donkere zeilen enz. niet goed zichtbaar zijn, en dientengevolge heeft de minis ter van waterstaat bepaald dat de donkerroode zeilen voortaan met witte letters, dat de witte en gele zeilen met zwarte letters en cijfers moeten worden gemerkt. Do staatscommissie, belast met het afnemen van het examen voor notaris, zal zitting houden in het Gebouw v. K. en W. te 's-Hage, op 2 Juli en volgende dagen. Zij, die tot het examen wenschen te worden toegelaten, moeten zich minstens 14 dagen vóór den aanvang daarvan schriftelijk aanmelden bij den voorzitter, mr. J. Kalff. Door B. en Ws. van Den Haag zijn als directeur der Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus aanbevolen: dr. E. H. Groeneman, leeraar aan de Hoogere Burgerschool voor jongens aldaar en tijdelijk met de waarneming der vacante betrek king belast, en dr. C. A. Tebbenhoff, directeur der Hoogere Burgerschool te Hoorn. Bij koninklijk besluit van 8 dezer, is de heer mr. D. E. graaf Van Bylandt, gezantschaps-attaché, bevorderd tot gozantschaps-secretaris der tweede kla6se, met bepaling dat hij in die hoedanigheid werkzaam zal blijven bij het departement van bni- tenlandscho zaken, en de heer P. A. J. baron De Smeth Van Alphen benoemd tot gezantschaps attaché, en als zoodanig toegevoegd aan Zr. Ms. gezantschap te Washington. Bij hetzelfde besluit is de heer mr. H. A. Crom- melin, gezantschaps-attaché, toegevoegd aan Zr. Ms. gezantschap te Konstanstinopel, overgeplaatst naar dat te Parijs, on is de heer jhr. mr. H. Van Weede, gezantschaps-attaché bij het departement van bui- teDland8che zaken, toegevoegd aan Zr. Ms. gezant schap te Madrid. Prinses Hendrik vertrekt morgen van Den Haag naar Londen. Zij zal den overtocht viaVlis- singen naar Engeland met een der stoomschepen van de Maatschappij „Zeeland" doen. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad van Rotterdam is o. a. ingekomen de koninklijke goedkeuring op het besluit van den Raad tot vaststelling der jaarwedde van de wet houders op f 4000. - Tot huismeester en huismees teres van het ziekenhuis aan den Coolsingel werden herbenoemd de heer P. G. Haverkamp en echtge- noote. - Het voorstel tot wijziging der verordening, regelende der hefling der pi. dir. belasting, in dien zin dat het maximum-bedrag wordt gebracht van 7 op 8 ton, waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten, werd thans aangenomen met 20 tegen 13 stemmen. - Het voorstel van B. en Ws. om aan de gemeente Kralingen water te leveren uit de Rotterdamsche drinkwaterleiding werd bij acclamatie aangenomen. De inschrijving is opengesteld van heden af tot 16 dezer op een leening, groot f 3,000,000, rentende 4 pet., ten laste der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen. De aflossing ge PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. schiedt a pari binnen zestig jaar en de koer3 van uitgave is gesteld op 973/% pet. In eene nota van den minister van waterstaat aan de Tweede Kamer omtrent de adressen van de vereeniging van steenfabrikanten, verklaart de minister dat z. i. in 's Rijks belang geen gevolg kan worden gegeven aan den wensch van die adres santen om bij Rijks-werken geen ander dan in- landsch gebakken steen te gebruiken. Er zijn wer ken waarbij bazalt de voorkeur verdient. De Regee ring behoort overigens vrij te blijven in de kenze der meest doelmatige materialen. Ongegrond is het vermoeden dat de Regeering het inlandsch fabrikaat zonder reden bij buitenlandsche producten zon ach terstellen. Adressanten beroepen zich hoofdzakelijk op de bestekken voor de sluizen te Nichtevecht en te Vreeswijk. De minister veroorlooft zich op te mer ken dat het metselwerk in gebakken steen voor de eerste slnis meer bedraagt dan anderhalf maal dat in bazalt, en dat, hoewel de front- en schut- kalkmuren van de sluis te Vreeswijk in bazalt worden uitgevoerd, er toch nog 4530 M3. metselwerk in gebakken steen aan die slni3 wordt gemaakt. Ten overvloede zij hierbij nog vermeld, dat in het jaar 1882 bij de verschillende waterstaatswerken eene hoeveelheid van 3138 M3 inlandschen steen tegen 203 M.3 buitenlandschen steen, waaronder 125 M3 bazalt, is gebruikt. Bij de staatsspoorwegen is de verhouding aldus: 45211 M.s inlandschen steen tegen 550 M.3 buitenlandschen steen. Er schijnt dus vooreerst voor de binnenlandsche steenindustrie nog geen grond te zijn om zich over de concurrentie van den buitenlandschen steen en met name van bazalt te zeer bezorgd te maken. Zeer spoedig is, naar het Hbl. verneemt, het rapport te wachten der commissie uit de Tweede Kamer omtrent de militaire wetsontwerpen, bevat tende de opmerkingen der afdeelingen, het gevoelen der commissie en het schriftelijk antwoord der vorige Rehearing op vragen en opmerkingen. In de onzekerheid of de nieuw opgetreden Regeering de voorstellen zal handhaven, heeft de commissie be sloten, reeds nu dit verslag te publiceeren, ofschoon bij de aftreding van het vorig kabinet dit nog niet had geantwoord op de opmerkingen omtrent de onderdeelen, en de commissie door die aftreding verhinderd is geworden, omtrent sommige hoofd punten nader overleg te plegen, of wijzigingen voor te stellen. Het stoomschip „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, vertrok gisteren van Aden; de „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Suez. De minister van waterstaat heeft bekend ge maakt dat in November aanstaande een vergelijkend1 onderzoek zal plaats hebben van adspiranten voor de betrekking van surnumerair bij de posterijen, waartoe vijftien plaatsen ter vervulling zijn open gesteld. De adspiranten behooren zich vóór 1 Oct. aanstaande, bij een op zegel geschreven request, tot den minister te wenden. Verdere bijzonderheden vinden belanghebbenden in do Staats-Crt. van heden. Z. M. heeft aan mr. J. Heemskerk Az., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den Raad van State; - den luit.-generaal H. C. Bou- meester, commandant van het leger in Nederl.-Indië, op zijn verzoek, met ingaDg van den dag in de maand Juni aanstaande waarop hij zijn voormelde betrekking zal nederleggen, op do meest eervolle wijze uit 's lands dienst ontslagen, onder dankbe tuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan den lande bewezen en met behond van aanspraak op pensioen; - den generaal-majoor bij het leger in Ned.-Indië K. L. Pfeiffer benoemd tot luit.-generaal en tot commandant van het leger en chef van het departement van oorlog inN.-Indië;-

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1