Te Heemse ie de bliksem geslagen in den koren molen van E. Nijzink, zonder evenwel veel schade aan te richten. "Wel was er binnen in den molen brand ontstaan, doch deze werd spoedig geblnscht. In een schuurtje dat aan den molen grenst, waren eenige varkens5 één daarvan is door den bliksem getroffen, zoodat het geheel verlamd is. De bliksem is mede geslagen in eene groote boe- renstelling, van den landbouwer N. Dekker te Barendrecht, welke, benevens annexe schuur, een prooi der vlammen is geworden; do belendende woning is gespaard gebleven. Men vreest dat de felle hagelslagen, die de onweersbui vergezelden, nogal schade aan de in vollen bloei verkeoronde vruchtboomen hebben teweeggebracht. In de Laurierstraat te Amsterdam kreeg een beschonken man twist met zijne vrouw. Nadat hij haar geslagen had, nam hij in zijne razernij zijn kind uit den stoel en wierp het uit het raam; het was onmiddellijk dood. Prof. Harting schrijft do aardschud- ding toe aan de werking van het koolwat6rstofgas, dat in groote hoeveelheid onder den bodem van Amsterdam wordt gevonden en aan eene drukking van 8 a 9 atmospheeren onderworpen is. In den stal van den landbouwer H. M., te Ronkum, is onder 11 runderen de tongblaar uit gebroken. Tot heden heeft de ziekte een gunstig verloop. Nopens den moord te Onderdendam meldt men van daar 't volgende aan het D. v. N. Sedert eenige jaren woonde de lederhandelaar J. Melis alhier samen met eene huishoudster Mar- grieta Meijer. Onlangs ging de man failliet, maar de meeste losse goederen werden het huis uitge bracht, en verklaard toe te bohooren aan de huis houdster. Daar er vermoeden bestond dat deze zaak niet pluis zou wezeD, werd de man in hechtenis genomen, maar later werd hij bij gebrek aan het noodige bewijs van fraude weer op vrije voeten gesteld. Zaterdag-avond nu werd zijne behuizing ver kocht en de kooper, vreezende dat het moeite zou kosten hem de woning te doen ontruimen en toch het voornaamste gedeelte er van liefst dadelijk willende betrekken, verhuurde hem oen kleiner deel daarvan. Do volgende dag werd dadelijk besteed om do meubels enz. over te brengen. De drukte eischte zeker een extra-borrel, waarvan beiden, Melis on de juffrouw Meijer, buitendien niet af keerig waren. Hierbij in aanmerking genomen de zonder linge verhouding die tusschen beiden bestond, is het niet te verwonderen dat de buren in den vooravond van denzelfden dag weinig notitie namen van het gekrakeel en het vloeken on schelden, dat intusschen de voorbereiding schijnt geweest te zijn tot een tragische ontknooping van het drama. Om streeks middernacht werden de zaken van dien aard dat. de bureD, niet langer in hun rust wen- schende gestoord te wordeD, meenden zich ermede te moeten bemoeien. Ze vonden M. Meyer dood op den vloer liggen. De politie, er bij geroepen, arresteerde Melis, en het geneeskundig onderzoek' van de heeren Fol- kersma en Sormani uit GroningeD, in verband met het voorloopig verhoor van de getuigen en den ex-lederhandelaar, dat tot laat in den nacht werd voortgezet, schijnt van dien aard geweest te zijn dat er zwaar vermoeden bestaat om laatstgenoemde schuldig te oordeelen aan den dood zijner huis houdster. Hij is, gelijk reeds gemeld, geboeid naar Groningen getransporteerd. In een nieuwen v ij ver van de Berlijnsche diergaarde is eergisteren. Dinsdag, het lijk gevonden van den huizen-administrateur Luhn. De mond was dicht gekneveld en de geldtasch des overledenen, waarin zich eene som van 28,000 mark moet be vonden hebben, werd op eene andere plaats ledig teruggevonden. Gedurende het vorige jaar hebben te Parijs 382 gevallen van brand plaats gehad, waar van 322 in kamers, 9 in andere lokaliteiten, 102 in kelders, 47 in winkels, 14 in schouwburgen enz. Bovendien hebben er 1756 schoorsteenbranden plaats gehad. Voor zoover is kunnen berekend worden, be droeg de aangerichte schade in het geheel 7,729,815 fr. TeBudesberg, in Luxemburg, is, ter- wijl de meeste ingezetenen naar Dudelingen ter kerk wareD, brand ontstaan, waardoor 29 huizen werden vernield. Tien matrozen te Capbreton scheept en zich des morgens in en staken bij onstuimig weer met de „Notre Dame de Pitié", toebehoorende aan den aldaar woneuden doktor Duplaa, in zee. Op ODgeveer 500 meters van de kust werd de boot dwars door eene hevige windvlaag opgenomen en omvergeworpen, met het gevolg dat de geheele bemanning haar dood in de golven vond. Zeven hunner waren getrouwd, terwijl er een weduwnaar bij was dio vijf jeugdige kinderen als weezen ach terlaat. In het dorp Prévoux heeft iemand een kind van 12 jaren met een bijl afgemaakt. - Een landbouwer te Salon (Bouches-du-Rhóne), die aan een hartkwaal vreeselijk leed, heeft zich op de volgende wijze van het leven beroofd. Hij had zijn zoon een glas water gevraagd, dat in stukken geslagen en zich met die stukken den buik opengesneden, zoodat de ingewanden er uit kwamen. In het bosch van Yincennes vond men een jong meisje aan een boom hangen. Zij had met drie jongelieden in een restaurant het déjeuner gebruikt en met eon van het drietal twist gekregen, zoodat de restauranthouder tusschenbeide moest komen. Alle vier waren toen schijnbaar in de beste harmonie heengegaan. Do justitie doet onderzoek. BUITENLA W jO Duitschland Heden wordt te Berlijn de hijgiène-tentoonstel ling geopend. Alle gebouwen zijn van glas en ijzer en rasten op een massieven onderbouw. Op eenige kleinigheden na, is zij geheel gereed. Zij beslaat eene ruimte van 75,000 vierkante meters. Onder de inzenders komen voor, uit Nederland, de heer Bloo ker (cacao) uit Amsterdam en de heer Yan Leer (onbrandbare harentapijten) uit Amersfoort. Ongeveer 2000 inzendingen zijn in den catalogus vermeld, waaronder die vau 36 steden. Te Kassei hebben zich bij een 40-tal huzaren verschijnselen van vergiftiging geopenbaard. De lijders waren zoo zwak, dat zij zich bijna niet staande konden houden. Men dacht aanvankelijk aan melkvergiftiging, doch dit vermoeden is bij onderzoek onjuist gebleken. De ware oorzaak is nog een raadsel. Maatregelen van afzondering zijn ter voorkoming van verbreiding der onbekendo ziekte genomen. De berichten omtrent de gezondheid van prins Yon Bismarck luiden ongunstig. Hij heeft zich weder onder behandeling van den geheimraad Frerichs gesteld. De aangozichtspijnen hebben den lijder bijzonder aangetast en de geneesheeren raden drin- geud tot onthouding van iu spannender arbeid aaD. Onder zulke omstandigheden is het niet waar schijnlijk dat de rijkskanselier in deze zitting nog aan do parlementaire werkzaamheden zal deelnemen. De Rijksdag is tot 22 dezer uiteengegaan. De heer Johannsen, een Deen, diende nog eene interpellatie in over de uitvoering der Pruisische verordening betreffende de quaestie van het opteeren in Noord-Sleeswijk. Do behandeling dier interpellatie is op 22 Mei bopae.ld. Italië. De heer Depretis heeft gisteren in de Kamer van Afgevaardigden, op oen interpellatie van een lid der uiterste linkerzijde betreffende de jongste manifestaties der irredentisten, geantwoord dat hij besloten heeft do openhare orde met kracht te handhaven. Yrijheïd kan alleen bestaan door eer biediging der wet. De minister zeide verder dat geen enkele natie er zelfs aan denkt, om een pressie op Italië te oefenen. De regeering zou die ook niet dulden. Het handelstractaat tusschen Duitschland en Italië is geteekend. Het is gesloten op den grond slag der meest bevoorrechte natie, en bevat boven dien eenige concesssiën, wat betreft de artikelen van het tarief. Het verdrag is voor tien jaren aan gegaan, doch de contracteerende partijen hebben z ch het recht voorbehouden, vóór den afloop der tien jaren het op te zeggen. Grr*oot-Bi*itauiiië. Maandag heeft de prins van Wales de konink lijke muziekschool geopend. Dit is in Engeland het eerste „conservatoire" ter opleiding Yan muzikaal begaafde jongelieden. Het gebouw staat in Londen te Kensington Gore en is gebouwd door den heer Freake, die het den prins van Wales heeft aan geboden. In de rede, die deze bij de opening uitsprak, deed hij met nadruk uitkomen dat de geheele natie tot het tot stand komen van deze inrichting had medegewerktalle klassen der maat- schapij, die er eenigszins toe in staat waren, hadden I bijdragen geleverd. Do minister Granville heeft eene deputatie van „de Working-Man's Sunday Association" ont vangen dio hem verzocht de motie van lord Dun- raven te steunen, ten gunste van het openen van rijksmuseums en galerijen op Zondag. De minister antwoordde dat hij er op zich zelf vóór was, maar dat deze zaak overeenkomstig mot de publieke opinie geregeld worden moest en dat hoi uiterst moeielijk was te we^en, hoe die aangaande deze quaestie gezind was. John Brown, jaren lang kamerdienaar van koningin Victoria, wiens overlijden onlangs werd gemeld, heeft vaste goederen ten bedrage van 20,000 pd. st. nagelaten. Kelly, een van de moordenaars van het Phoenix- Park, omtrent wien twee jury's te Dublin het niet eens konden worden, lieeft gisteren voor de derde maal terecht gestaan. De beschuldigde is nu door de jury schuldig bevonden en ter dood veroordeeld. Portugal. Uit Lissabon worden aan de „Standard" eenige bijzonderheden geseind over het bezetten van Ponta Negra en Loango. Dit geschiedde door de Fransche kanonneerboot „Sagittaire", onder een valschen naam. De gezagvoerder van de Portugeesche kanen-j neerboot „BeDgo", welke later aankwam, protes teerde, in vereeDigiug met de Portugeesche inwoners en de inboorlingen, togen de Fransche bezetting. Twee Portugeesche planters stonden de Franschen bij, en dienvolgens werden Fransche soldaten afge zonden, om dag en nacht de woningen der bedoelde planters tegen de wraak der inboorlingen te be schermen. De negervorsten wezen de geschenken dor Franschen af en weigerden aan laatstgenoem- I den levensmiddelen te verkoopen. Bij do landing I der Franschen heschen de inboorlingen do Porta-1 geesche vlag. Do Fransche driekleur wappert thans I te Banana. Z iiicl-A.F rilta. De berichten loopen tot 17 April. Transvaal, 16 April. - De expeditie naar Dwars-1 rivier is niet geslaagd. Er werd vee gezien, doch I het was niet to naderen. Een paar tuinen zijn ver-1 nield. Op 5 April word er een aanval gedaan op I Mak wanes sterkte, tón noordoosten van Mapochs I stad. 1500 Secocoener6, onder Erasmus, on 5001 Kaffers van Botsabólo en Magato vormden do strijd-1 macht. Do aanvallende partij, uit burgers bestaande, I trok moedig in de richting der stad, kwam half-l W8g, doch werd genoodzaakt te retireereu wegens I de wildernis der localiteit en het scherpe vuren. I Er vielon zeven Secocoeners en vijf werden gewond. I Op den 7den trok men uit iu de richting van Mam-1 poers en Makwanes plaats. Er werden twee forten I opgericht tusschen de hoofdstad en Tappis en Mak-1 wane. Een burger werd gedood, een ander gewond. 1 Tappis heeft zich overgegeven aan "Winterbach. I Hij gaf zijne twee zonen als gijzelaars en verzocht I Ooubert om zijne sterkte in do lucht te laten vlie- gen, alsmede Mapochs beesten, ten getale van die met de zijne rondliepen, in bezit te nemen. reden hiervan was om Mapoch te verhinderen zijne sterkte te bezetten. De vredos-onderhandelingen met Mapoch hebben tot piets geleid. Mapochs broeder en een hoofdman, Sewaas genaamd, zijn gesneuveld. Hot resultaat van do algemeene verkiezing voorB het presidentschap was als volgt: Uit het totaalH aantal stemmen van 7608 kreeg Kruger er 3431 Joubert 1171. Telegrammen. BRUSSEL, 9 Mei. Yoor de Belgische leeniog van 60 millioen fr. a 4 pet. is ingeschreven voor het vijftïgdubbole bedrag. BERLIJN, 10 Mei. (Part. Tel.) Heden werd df hygiëne-tentoonstelling alhier geopend. Het centraal comité van de Nederlandsche vereeniging van het „Roodo Kruis" te 's-Hage wordt vertegenwoordigd door eene bijzondere collectie, waaraan o. a. 1E deelgenomen door bet comité te Utrecht met booteul voor het transport van zieken bij zeeoorlogen 6|J spoorwegwaggons voor zieken. De kapitein C. j Marinkelle leverde modellen voor ziekenschepeDj terwijl de marinedokter H. C. Steenberg draagbar*! verbandkisten enz. ten toon stelt. Ook zond dl militaire dokter E. De Mooy ziekenbaren op raderecl De opening der tentoonstelling geschiedde zonden bijzondere plechtigheid. De feestelijke opening doojj den kroonprins heeft Zaterdag-namiddag to tw<f uren plaats. 1 LONDEN, 10 Mei. De Bank heeft haar discontfl van 3% op 4°/0 verhoogd.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2