LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7125. Vrijdag 11 Hiel. A0. 1883. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootcre letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. ^vosi<i-ectitie. LEIDES, ÏO Wel. De commissie voor de Volksbijeenkomsten is voornemens dit jaar wederom eene tentoonstelling van bloemen en planten door den werkman ge kweekt, te doen plaats hebben. In afwijking van vroegere jaren zal zij ditmaal geene stokplauten uitreiken. De tentoonstelling zal uitsluitend bestaan nit bloe men en planten, die reeds in het bezit zijn van den werkman of vóór 1 Juni door hem worden aange schaft Op die wijze hoopt de commissie niet alleen iets goeds, maar iets werkelijk schoons tot stand te breoceu. Welke prachtige exemplaren odzo nijvere werkmansstand weet te kweeken, daarvan kan eene wandeling door onze achterbuurten getuigen. Wan neer hiervan ook slechts de holft wordt ingebracht, dan kan do tontoonsfelling gelukken en zal zij hare voorgangsters in luister overircffen. De commissie kan echter haar voornemen niet ten uitvoer brengen zonder de krachtige hulp der burgerij. Daarom zullen weldra lijsten worden aan geboden, waarop voor grootere en kleinere bijdragen kan geteekend worden. Ieder, die een hart heeft voir den werkmansstand, zal gaarne van zijne be langstelling blijk goven. Niets oefent oen meer veredelenden invloed op het volk uit, dan het met zorg kweeken van bloomen en planten. Vooral hui selijk!.: <d en zin voor orde worden daardoor bevorderd. Hef zijn over hot algemeen de beste gezinnen waar ouders en kinderen hnnne liefdo wijden aan de schoone kinderen van Flora. Moge daarom bet beroep der commissie op den steun harer stadgo- noote>» niet vruchteloos zijn! Op den a. s. 2den Pinksterdag zullen er van wege de ïlollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij eenige extra-tremen loopen in de richtiDg van Leiden en Haarlem naar Amsterdameveneens een van Amsterdam vertrekkende des avonds 10.30 naar Rotterdam en stoppende te Haarlem, Leiden, Den lïaag, Delft en Schiedam. Bij de gisteravond te 's-Hage gehouden ver- koopiog van de collectie moderne teekeningen, nage laten door wijlen den heer B. Schalk, zijn o. a. de volgende prijzen besteedJ. Van de Sande Bak- huyzor, „De Vlietbrug te LeideD," 85; A. H. Bakk ;r Korff, „De nieuwe Meid," f 230; dezelfde, „La marquise," ƒ155; dezolfde, „Les crêpes," 125. Onder begeleiding van een der leeraren zullen de luitenants, gedetacheerd bij den intendanten- carsus van de krijgsschool voor officieren in Den Haag, eene reis naar verscheidene fabriekssteden doen tot het in oogenschouw nemen van verschillende indusrriëele bedrijven. De commissie voor de Nedorlandsche afdee- ling in het hoofdgebouw der Internationale Kolo niale en Uitvoerhandel-Tentoonstelling verzoekt ons mede te deelen dat, terwijl nagenoeg alle inzen- dingeü aangekomen en geplaatst zijn, enkele in zenden nog in gebroko gebleven zjjn hun goederen aan te voeren. Daar het aanvoeren en uitpakken van kisten voor do inzenders die reeds gereed zijn zeer hinderlijk is, zoo is de commissie voornemens nè, 15 a. s. onverbiddelijk alle goederen te weigeren. Do laatst ontvangen berichten omtrent den toestand van prinses Marianne lniden minder be vredigend; de zwakte neemt toe. Do nominatie voor een lid van den Koogen Raad der Nederlanden (vacature-Schuurman) is als volgt mrs. jhr. B. C. De Jonge, president van de rechtbank te 's-Hage; P. Van Blom, president van de rechtbank te Heerenveen; T. A. R. A. baron Van Ittersum, vico-president van de rechtbank te Utrecht; W. J. Tribeis, president van de rechtbank e Arnhem; T. Van Hottinga Tromp, advocaat en procureur to Leeuwarden, on A. J. Roest, officier van jnstitio te Rotterdam. Voor de akte als onderwijzeres werden gisteren te 's-Hage 15 caüdidaten geëxamineerd. Afgewezen 11 en toegelaten 4. Naar men verneemt, zal do Nederlandsche Bank de in omloop zijnde bankbiljetten van ƒ100, die haar wordon aangeboden, niet meer uitgeven, doch door nieuwe exomplaren vervangen. De geneeskundige staatscommissie te Amster dam heeft bevorderd tot arts de heeren J. H. F. Bozon en G. E. A. Kauling, candidaat-artsentoe gelaten tot het lste gedeelte do heeren J. J. V. Haak en R. Klees, doctoraudi; E. Van Dieren en O. A. Peters, candidaat-artsen. De heer E. C. E. Colinet, belast met het organiseeren van eon kunsinij verheid-museum, in eenige zalen van het Paleis voor Volksvlijt, heeft naar aanleiding daarvan ontslag gevraagd als direc teur van de Queilinusschool. In de gisteren te Amsterdam gehouden gewone algemoeDe vergadering van stemgerechtigde aan deelhouders in de Noderlandscho Baük, is het dividend over het boekjaar 1882/83 vastgesteld op 256 De aanbeveling ter benoeming van een direc teur der gemeentelijke gasfabriek te Alkmaar be staat uit de heeren: J. Spruyt, adjunct-directeur der gasfabriek te Dordrecht; J. H. G. v. d. Weyde, administrateur der gasfabriek te Dokkura; S. Kenens, adjunct-directeur te Gouda. Het in sommige couranten voorkomende bericht dat de heer MiraDdolle bij do verkiezing in Juni voor de Tweede Kamer niet in aanmerking zou wenschen te komen, is volkomen ongegrond. In de eerste plaats is do heer Mirandolle niet aan de beurt van aftreden, maar bovendien heeft hij, naar de H. Crt. van goederhand verneemt, geenszins het plan, zijn mandaat neder to leggen. Gisteren overleed te Utrecht de heer Jacobus Josephus Putman, geboren in 1812 te Oudewater, oud-deken, kanunnik van hot metropolitaan-kapittel, gewijd in 1836, en tot kanuunik benoomd in 1853. Volgeus het Haagsche Dagblad sluit do reke ning der gemeentereiniging te Kampen (eigen be heer) voor hot jaar 1882 met een tekort van 5986.67. De inkomsten bedroegen 20,485.60 en de uitgaven waren 26,472.27. Op het vorstelijk slot to Neuwiod heeft Zater dag de plechtige doop plaats gehad vaa hetjongst- geboren kind van don vorst en de vorstin zu Wied (prinses Maria der Nederlanden), dat daarbij de namen heeft ontvangen van Wilheimine Auguste Friederike Marie Louise Elisabeth. Het prinsosje zal genoemd worden naar hare tante, koningin Elisabeth van Rumenië, die haar ten doop heeft geboudeD. Onder de voorname personen, die de plechtigheid bijwoonden, bevond zich ook een ad judant van den Prins van Oranje. De predikant Lohmann herdacht in zjjne rede in warme bewoor dingen de nagedachtenis van den grootvader der doopelinge, prins Frederik der Nederlanden. Den 7den Mei was er te Neuwied wederom fee9t, ter eere van de koningin van Rumenië, gelijk men weet eene geboren prinses zu Wied. Des avonds hielden 18 vereenigingen een fakkel-optocht door de feestelijk verlichte straten der stad naar het Slot, waar de op het terras vereenigde vorstelijke familie een serenade werd gebracht. Vervolgens had er in den openbaren tuin een concert plaats, waar herhaaldelijk het Rumeensche volkslied gespeeld en mot geestdrift toegejuicht werd. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden dat met 1 Sept. a. s. aan de Konink lijke Militaire Academie te Breda een leeraar in de geschiedenis en do Nederlandsche taal kan wor den geplaatst, op een traktement van 2200, dat tot 2800 'sjaars kan worden verhoogd. Adspïranten naar deze betrekking moeten zicb, onder overlegging dor noodige bescheiden, vóór 15 Juni a. s. aanmelden bij den luit kolonel, waarnemend gouverneur der Academie. De minister van juslitie heeft bepaald dat hot examon bedoeld in art. 11 der wet op het notaris-ambt voor het jaar 1883 zal aanvangen op Maandag 2 Juli a. e. en dat het zal gehonden worden te 's-Hage. Het stoomschip „Gelderland," van Batavia naar Rotterdam, vertrok gisteren van Port-Said; de „Noord-Holland," van Rotterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Southampton. De luit. ter zee 2de kl. H. J. Wichers, nit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non activiteit gesteld. Gemengd Nieu w s. Door redactie en uitgever van „De Vriend van Oud en Jong" alhier is eene som van 305 uitgedeeld aan de door den laatsten storm geworden weduwen te Scheveningen, Katwijk, Vlaar- dingen, Pernis, Urk, Moddergat, Paesens cn Zout kamp. De persoon van K. Westra, voorko- mendo in ons blad van heden, is niet huzaar, maar stukrijder lste klasse bij de veld-artillerie alhier. Vrouw P., wonende op de Langegracht, verklaarde gisteravond omstreeks halfelf zich niet wel to gevoelen. Nauwelijks had zij uitgesproken of zij gaf den geest. Het bleek dat zij door oen beroerte getroffen was. Sedert eenige dagen is een aanvang gemaakt met een nuttig werkhet uitdiepen nl. van het Gangetje, do plaats waar telkens de schepen in de modder bleven vastzitten. De baggerman, die met het werk belast is, ondervond hedenmor gen ook nog het noodzakelijke van zijn werk, door dien hij de hulp van oen kameraad moest inroepen om den beugel, die buitengewoon zwaar beladen scheen, boven water to krijgen. Dio zwaarte liet zich echter verklaren toen het bleek dat een bijna geheel gave hardsteenen drempel zijn vrachtje zoo veel to zwaarder maakte. Een wachtmeester der artillerie, te 's-Hage in garnizoen, heeft zich gisternacht door een pistoolschot van hot leven beroofd. Zijn lijk werd des morgens in de duinen nabij het Badhuis te Scheveningen gevonden on door de politie naar het hospitaal overgebracht. Bij hem werd nog gevonden een gouden horloge en een som van 17. Gisternamiddag heeft er zich in de Oranjekazerne ook do sergeant der grenadiers B. met het geweer van hot leven beroofd. Aan de onderofficierstafel te halftwee nam hij nog deel. Hij had de tromp van zijn geweer in den mond gezet en toen het schot doen vallen. De kogel baande zich een weg door B.'s hersenen naar de onderofficieren-slaapkamer, gelegen boven het vertrek waarin hij de hand aan zich zeiven sloeg, en doorboorde daar een matras van een ledikant, zoodat, wanneer er iemand had iDgelegen, hieruit ernstige gevolgen hadden kunnen voortspmiten. B., overigens een oppassend onder officier, leed aan vlagen van zwaarmoedigheid. Bij het zware onweder, dat in den nacht van Dinsdag op Woensdag boven Waddingsveen woedde, sloeg de bliksem in den papiermolen „De Herder" (eigenaar de heer J. A. v. d. Werve). De molen is geheel afgebrand. Bij het onweder dat 's middags boven Randwijk woedde, zijn twee koeien in de weide door den bliksem doodgeslagen. Ook sloeg de bliksem in eene arbeiderswoning te Varsen. In een oogwenk stond alles in lichterlaaie, niets w'erd gered, ook het paard en eene geit bleven in de vlammen. Alleen het huis was verzekerd.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1