LEIDSCH DAGBLAD. IS0. 7124. Donderdag lO Mei. A0. 1883. Eerste Blad. Avon dl-editie. PRIJS DEZER COURANT: Voor LeiJcn per 3 maanden1.10. Fi nco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEK ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassec- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Dit '-- snier bestaat uit TWEE BLADEN. Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 77 tot 83 der Ingekomen Stukken van den Gerneenteraad. Oifleiëole Hennisgevingon. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden op Zat ïu-g 12 Mei 1883, des namiddags te twee uren. Punten ter behandeling 1°. V'irzodc van dr. A. Van Iperen, om continuatie ais stnds-genees- en heelkundige. (73) 2°. Idem als voren van dr. W. P. Weebers, als stads- geneeskundige. (73) 3°. Idem van dr. G. Pekelharing, om ontslag als leeraar aan de Hoogere Burgerscholen voor Meisjes en voor Jongens (74) 4°. Idem als voren van W. L. D. Onken, als leeraar aan de Hoogere Burgerschool voor Jongens. (74) 5°. Staat van af- en overschrijving op de begrooling, dienst 1883. (79) 6". Voordracht tot verhuring van het lokaal aan de Nieuwstraat bij de Hooglandsche kerk aan het Rijk. (80) 7°. Ve rzoek van de wed. F G. Mastenbroek, om een keldertoegang te maken. (81) 8\ Idem van F. Brunt, om een duiker te leggen door hel Utrechtsche Jaagpad. (82) 9°. Idem van het bestuur van het Invalidenhuis, tot wij ziging van de vergunning in zake het maken van eene schooiing aan den Ouden Rijn. (83) 10°. Voordracht tot regeling van het onderwijs in het Fr.msch aan de scholen 3de en 4de klasse. (77) 11®. Do Rekening van de Plaatselijke Schoolcommissie, diénst 1S82. (61) EEIS3EW, 9 Mei. Aan don 73sten verjaardag van prinses Marianne der Nederlanden werd heden alhier door hot uit steken dor vaderlandsche driekleur van de openbare on enkele particuliere gebouwen gedacht. De commissie van financiën vereenigt zich ten voile met het voorstel van Burg. en Weths. om het aan te bieden gedonkteoken van Leidens Ontzet fco aanvaarden. Of de Ruïne do meest geschikte plaats is voor dat gedenkteeken heeft deze commissie niet te be- oordeelen, doch, indien tot de plaatsing op de Ruïne wordt besloten, kan zij geen bezwaar makon tegen de alsdan te maken kosten tot het voorgesteld be drag van 3500. Moeielijker valt het haar mede te gaar: met het voorstel om de gelden te vinden door geldleening. Hoewel een dergelijke maatregel eene buitengewone uitgave als deze alleszins te rechtvaardigen zoude wezen, schijnt het toch meer passend in dit bijzonder geval de benoodigdo gelden te vinden uit de gewone inkomsten. Hot geschenk dat Leiden wordt aangeboden, zou de commissie wenscben ook als geschenk aan de nazaten over te dragen. Dat dit niet het geval zou wezer; wanneer de begrootingen van vele volgende jaren nog belast bleven met de door do gemeente te dragen kosten voor de plaatsing is h. i. duide lijk. Eveneens dat de ingezetenen het offer niet te zwaar zullen achten en gaarne zullen bijdragen tot eene zaak die „allen Leidenaren van weikeu stand of leeftijd ook" zoozeer ter harte gaat. Ongetwijfeld zoude de post „plaatselijke directe belasting" in de eerste plaats voor eene verhooging met het vereischt bedrag in aanmerking komen. Intusschen zal do bewerking van het kohier binnen «enige dagen zijn voltooid, terwijl het te heffen per cent, volgens bekomen inlichtingen, reeds is vast gesteld, zoodat thans eene verhooging van dien post tot groote moeielijkheden zou aanleiding geven. Mocht de gemeenteraad alzoo met de commissie van financiën van oordeel wezen dat de onderwer- pelijke uitgave niet door geldleenïng maar uit de gewouo inkomsten moet worden bestreden, dan wordt in overweging gegeven daarin te voorzien door verhooging van den post renten wegens op prolongatie uitgegeven geldeD, met bovengenoemd bedrag van f 3500. Op dien post immers, bij de vaststelling van do begrooting voor dit jaar uitgetrokken op 1000, is thans reeds over de eerste vier maanden ontvangen f 4076.19, zoodat zonder bezwaar tot de voorge stelde verbooging zou kunnen worden overgegaan. Wat aangaat het tweede punt van het voorstel van B en Ws. om namelijk voorwaardelijk te be sluiten tot eene bebouwing van do Ruïne, acht de commissie het wenschelijk de beslissing aan te hou den totdat de uitslag van de door het Dagelijksch Bestuur met den minister van binnenlandsche zaken in zake de Ruïne aangeknoopte onderhandelingen zal zijn medegedeeld. Tegen eene, als zjj het ook voorwaardelijke, be slissing tot de inrichting van de Ruïne als bouw terrein, waarvan do kosten begroot worden op f 14,000, bestaat bij do commissie voorshands dit bezwaar dat een groot gedeelte van de gronden der gedempte Binnenvostgracht bij het Plantsoen tot dusverre niet is verkocht, terwijl op dit oogen- blik eenige neiging schijnt te bestaan om den aan bouw van woonhuizen aldaar voort te zetton. Mocht nu een besluit worden genomen, de strek king bobbende om ook do Ruïne binnen korten of langen tijd als bouwterrein beschikbaar te stellen, dan zou daardoor ongetwijfeld de verdere bebouwing van de gronden aan het Plantloon belangrijk wor den vertraagd. Onlangs werd besloten tot de inrichting van een tijdelijk pare vaccinogène en bet bedrag der kosten daaraan verbonden voorloopig geraamd op f 1000. Naar aanleiding hiervan stellen B. en Ws. alsnu voor om den post der begrooting voor 1883 „kosten voor het vaccinoeren van behoeftigen" met f 1000 te verhoogen door afschrijving van dat bedrag van het artikel „Onvoorziene uitgaven." Door den fnngeerenden controleur der rijks-be lastingen is aanvrage gedaan om het lokaal aan de Hooglandsche kerk op de Nienwsfraat wederom voor den tijd van 5 jaren aan het Rijk te verhoren ten behoeve van de ambtenaren van 's rijks belas tingen voor den tegenwoordigen huurprijs van 50 per jaar. B. en Ws. adviseeron daarop gunstig, evenals op het verzoek van de wed. F. G. Masten broek om een toegang tot den kelder te mogen maken in de stoep voor haar huis op de Broestraat No. 79, onder voorwaarde dat de kelderingang met dubbele deuren of luiken worde gesloten en tegen betaling van het bepaalde recht. Onder overlegging van het verzoek van F. Brnnt te Bodegrave om een duiker te leggen door het Utrechtsche jaagpad en de betrekkelijke stukken geven zij in overweging de gevraagde vergunning te verleenen, evenzeer als zulks in andere gevallen is toegestaan, met bepaling dat het leggen van den duiker geen verstoring in het gebruik van het jaagpad veroorzake en tegen betaling van eene jaarlijksche recognitie van f 1.50, welke recognitie in dergelijke gevallen steeds wordt gevorderd, en verder behoudens, voor zooveel noodig, de door het Hoogheemraadschap van Rijnland te verleenen toestemming. Zoowel B. en Ws. als de plaatselijke school commissie kunnen zich vereenigen met het door den heer A. Yan der Harst gedane voorstel, tot uitbreiding van het onderwijs in de Fransche taal aan de scholen der 3de en 4de klasse. In verband met het adres van den Raad van administratie van het Invalidenhuis, tot wijziging van de aangegeven richting der te plaatsen schoeiing, geven B. en Ws., na ingewonnen advies van den voorzitter der commissie van fabricage, in overweging alsnog vergunning te verleenen om de schoeiing ongeveer 25 cM. buiten de rooilijn te doen uitspringen. In do maand April zijn binnen deze gemeente geboren 107 kinderen, als: 53 zoons en 54 dochters, waaronder is begrepen 1 tweelinggeboortoover- loden 98 personen (waarvan 10 elders woon achtig), als: 14 mannefr, 14 vrouwen, 39 zoons en 31 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 5; gehuwd 25 paren. Naar aanleiding van het onlangs door den gemeenteraad genomen besluit in antwoord op het verzoek van prof. Huet, dat op eene wettige en betere wijze in de tijdelijke (onder de gegeven omstandig heden echter langdurige) bewaring van behoeftige krankzinnigen worde voorzien, merkt het Week blad van Geneeskunde op dat verzwegen wordt wie de autoriteiten zijn tot welko adressant zijn verzoek zal behooren te richten. Daar het tijdelijk in bewaring stellen der behoeftige krank zinnigen, tot zoolang zij in een of ander go- sticht zijn opgenomen, in het belang der openbare orde en ter voorkoming van ongelukken, door hot gemeentebestuur van Leiden reeds is opgevat als tot zijne taak te behooren, en het daarvoor de hokjes heeft ingericht, is het volgens genoemd blad te verwonderen dat de aangevraagde verbetering dier verblijfplaatsen door den gemeenteraad wordt geacht niet op den weg van het gemeentebestuur te liggen. Naar wij vernemen, zal do Leidsche Maat schappij voor Toonkunst (niot de alhier gevestigde afdeeliug van de Amsterdamscho Maatschappij tot bevordering der Toonkunst) in het volgend jaar een halve eeuw hebben bestaan en is men voor nemens dit feit met bij zonderen luister te vieren. Het plan moot namelijk zjjn ontworpen om bij die gelegenheid een groot tweedaagsch muziekfeest te geven, evenals de vroegere Leidsche Zangver- eeniging in do Hooglandsche kerk. Aan het gemeen tebestuur der Ned.-Herv. kerk moet dezer dagen daartoe vergunning zijn aangevraagd. Tor aanvulling laten we hier den volledigen uitslag volgen van den in Kat wij ks duinen gehou den schietwedstrijd. Op een afstand van 200 pas werd do eerste prijs, een barometer, behaald door den heer A. Brunting met 48 punten, de tweede, een gebronst album tafeltje, door den heer W. H. C. J. Yan Royen met 48 pnnten en do derde, een cognacstel, door den heer J. Stikkelornm met 47 punten. Op 100 pas: de eerste prijs, een pliant, door den heer W. C. Mulié met 50 punteD, en de tweede, twee Japansche vaasjes, door den heer M. J. Yogele- zang met 43 punten. Op de vrije banen, 200 pas, werd de eerste prijs behaald door den heer A. Brunting met 53 punten en de tweede door den heer J. Stikkelornm met 49 punten. Op 100 pas: de eerste prijs door den heer C. Mulié met 49 punten en de tweede door den heer A. Yan Prooyen met 48 punten. Het Hbl. vestigt de aandacht op het dezer dagen vermelde besluit, genomen door de liberale kie3vereeniging „Het Algemeen Belang" te Leiden, om alle liberale kiesvereenigingen in ons land uit te noodigen, afgevaardigden te benoemen, die op een bepaald tijdstip, in het midden van ons land, b. v. te Utrecht, zouden bijeenkomen, ten einde te beraadslagen over de belangen en de toekomst der liberale partij. De verkiezingen van Juni naderen echter, zegt het Hbl., met rassche schreden en het ware zeer gewenscht, dat de bijeenkomst te Utrecht of elders nog intijds plaats had, om nog van invloed te zijn op die verkiezingen. Daarom hoopt het Hbl. dat de Leidsche kiesvereeniging zich zal beijveren om, zoo veel van haar af hangt, binnen veertien dagen de vergadering bijeen te doen komen en daar te verschijnen met een program, dat den grondslag

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1