LEIDSCÏÏ DAGBLAD. N\ 7123. Woensdag 9 Mei. Avond-editie. \o A v -» 1QÓO. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 10 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Abonné's die zich te beklagen hebben over late of ongeregelde bezorging van het Leidsch Dagblad, gelieven daarvan schriftelijk of mondeling aan het Bureel kennis te geven. LEIOEN, 8 Mei. Ter verkiezing van drie leden der Provinciale Staten van Zuid-Holland voor het district Leiden zijn heden ingeleverd 693 stembiljetten. Het aantal kiezers bedraagt 1266. Gedurende het eerste kwartaal dezes jaars werd het Museum van Oudheden op de Breestraat alhier bezocht door 733 personen en het gebouw op het Rapenburg, waarin d9 afgietsels van Olympia zijn tentoongesteld en dat sedert 8 Januari ge sloten is, door 13, samen 746; het Rijks-Ethno- graphisch Museum en het Rijks-Kabinet voor Pren ten en Pleisterbeelden waren gedurende dat tijdvak gesloten. Zou het, met het oog op de komende en de reeds zoo vaak teleurgestelde vreemdelingen, niet zoo zoetjes aan tijd worden dat het z. g. Japan- sche museum weder eens openging? "Wat heeft men aan een museum dat toch nooit te zien is! Bij den gisteren in Katwijks duinen door de Leidsche Scherpschutters-vereeniging gehouden huis- houdelijken schietwedstrijd werden de personeel© prijzen behaald door de heeren: C. Mulié met 50 punten, A. Brunting Jr. met 48 punten, W. H. C. J. Van Rooyen met 48 punten, J. Stikkelorum met 47 punten en M. J. Vogelenzang met 43 punteD. Op de vrije banen waren prijswiDners de heeren A. Brunting Jr. met 53 punten, J. Stikkelorum met 49 punten, C. Mulié met 49 punten en A. Van Prooyen met 48 punteD. De afdeeling Leiden en Omstreken der Maat schappij tot bevordering der Bouwkunst zal Don- derdag-avond a. s. in het Nulsgebouw hare 112de vergadering houden. Bij beschikking van den minister van water staat, handel en nijverheid is bepaald dat de com mies 2de kl. H. J. Greven, die der 4de klasse D. J. Braakenburg en de surnumerair M. J. Ployte hunne functiën als ambtenaren bij de administratie der posterijen zullen uitoefenen ten postkantore te Leiden. De burgerzsngvereeniging Oefening baart Kunst" wil vooruit. Dat bewees zij met hare gister avond in de Stadszaal gegeven vierde uitvoering. Zij toonde er tevens mede dat men met een goeden wil véél - zij het dan ook niet alles - tot stand kan brengen. Van Haydn's „Die sieben Worte des Erlösers am Kreuze" en Schmitz' „Ode aan God" werden vele nommers zelfs zeer verdienstelijk ten gehoore gebracht; terwijl ook menige solo-voordracht zoomede het doet en quartet - en terecht - warm werden toegejuicht. Eigenaardig was het dat men hier tot het vervullen dezer taak niet steeds dezelfde, maar telkens andere personen op den voorgrond zag treden. Yele moeiolijkheden werden zoowel door de pianiste als door de nog jengdige vereeni- ging overwonnen en vooral rekening blijvende hon den met hare krachten is haar onder de gewaar deerde leiding van den heer B. J. De Goey zeker een goede toekomst weggelegd. De 1ste luit. A. T. Lucassen, van het 2de escadron, 3de reg. huzaren te Amsterdam, is benoemd tot luitenant-adjudant bij het regiment te Leiden. Op de lijnen der Hollandsche Spoorweg-Maat schappij zullen de retourbiljetten, bij gelegenheid van het Pinksterfeest Zaterdag en Zondag uitge geven, geldig zijn tot Dinsdag-avond d. a. v. Tot onderwijzer aan de gemeenschappelijke openbare school der gemeenten Zoetermeer en Zeg waard is benoemd de heer K. Burghout to Har- lingen, om met lo. Juni in functie te treden. De koninklijke goedkeuring is verleend aan de statuten der „Mp.rtha Stichting" ten behoeve van onverzorgde kinderen te Nieuwveen. Yolgens het Haagsche Dagblad zijn de jongste berichten omtrent den gezondheidstoestand van Prinses Marianne ontvangen, niet van dien aard, dat zij de onrustige geruchten zouden rechtvaar digen, aangaande haar ziekte in enkele bladen opgenomen. Bij gelegenheid van. haar verjaardag zal morgen, 9 dezer, een groote parade gehouden worden. Op de gisteren te Haarlem gehouden paar denmarkt werden aangevoerd 243 paarden van inlandsch ras, meest werkpaarden. De prijzen bleven beneden 400 bij een matigen handel. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat de commissie, belast met het afnemen van de practische examens van apotheker, zal zitting houden Donderdag 7 Juni en volgende dagen te Leiden, en dat de com missie, belast met het examineeren van hen, die voldoende bewijzen wenschen te leveren van ge noegzame voorbereiding tot de beoefening der na tuurkundige wetenschappen, om te kunnen worden toegelaten tot het eerste natuurkundig examen, zal zitting houden op Maandag 21 Mei e. k. en vol gende dagen to Utrecht. Het stoomschip „Drente," van Batavia naar Rotterdam, vertrok gisteren van Colombo; de Utrecht," naar Java, vertrok gisteren van Suez. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft J. Nuhout Van der Yeon be noemd tot schoolopziener in het arr. Alkmaar; - aan den heer J. F. P. Portielje, kunstschilder, ver lof verleend tot het aannemen van de orde van Leopold, hem door den koniDg der Belgen ge schonken; - aan J. C. Smitt eervol ontslag verleend als directeur van het postkantoor te Schiedam, be houdens aanspraak op pensioen; - aan J. C. Rooden- burg, onderwijzer aan de openbare school te Katwijk (Z.-Holland) een pensioen verleend van ƒ155 's jaars. Gemengd Nieuwe. Een troep Zigeuners, komende van de Bilt, is op marsch naar Leiden. De opbrengst der vorhuring van het grasgewas langs wegen en bermen in den Haar lemmermeerpolder bedraagt 6232, zijnde ongeveer 1000 minder dan in 1882. Te Waddingsveen is aan de Noord- kade een perceel geheel uitgebrand. Naar men verneemt, moet de oorzaak gezocht worden in het vuur vatten van do droge schillen der boonen, die door de kinderen voor den tuin in gereedheid werden gebracht. Alles was verzekerd. Te Hoogmade wilden twee jongens, terwijl de huisgenooten naar de kerk waren, zich oefenen in het schieten, met het ongelukkig gevolg dat de een den ander eene lading hagel in het been schoot. - Waarlijk weer eene les voor ouders om zulke gevaarlijke voorwerpen als geweren en pistolen zijn, niet binnen het bereik hunner kinderen te laten. Dos morgens om acht uren zijn een veertig leden van de Haagsche Gymnastiekvoreeni- gingen „Hellas" en „Olympia" onder leiding van de directeuren Baerends en Reijs een tnrnmarsch gaan maken. Eerst vertrokken zij per spoor en per stoomtram naar Bodegrave en wandelden van daar naar Leiden, een marsch, die van ruim tien uren tot halfvier dnurde, door prachtig weder werd begunstigd en door het zingen van turnliederen werd veraangenaamd. Om halfvijf waren de jonge lieden te 's-Hage terug. Het onweer, dat gisteravond boven Den Haag losbrak, heeft behalve eene alleraange naamste verkwikking van tuinen en weilanden, een stoornis veroorzaakt in de telephonische gemeenschap van den stoomtram tusschen Loosduinen en het sta tion, ten hnize van den heer J. H. Yan der Ark. De bliksem vond eene afleiding langs den telephoon- draad, die zich boven in de deuropening van ge noemde herberg ombuigt en daar zijn eindpunt vindt in de naast het buffot staande batterij. Nog voor die batterij bereikt te hebben, werd de draad afgebroken en stond het voorhuis een oogenblik in lichten gloed. Glazen worden van het buffet geslagen en de toonbank beschadigd, maar persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De huisgenooten waren gelukkig spoedig van den schrik bekomen. (H. D.) Een sergeant der infantorie, gede- tacheerd bij de Normaalschietschool, had bij het verrichten van eonigo gymnastische toeren in de gymnastiekschool nabij de Oranjekazerne het ongeluk te vallen en een der armen te breken. De eerste muziekuitvoering op het terras van het Badhuis te Scheveningen zal plaats hebben Zondag 13 Mei; den 20sten zal het eerste vuurwerk worden afgestoken, on van 9 Juni af zal geregeld eiken avond concert op het terras ge geven wordeD. Te Haarlem zal op 15 en 16 Jnni a. s. een groote nationale kolfwedstrijd gehouden worden. Aanzienlijke prijzen zijn daarvoor uitgeloofd. In de vorige week zijn behalve in Rotterdam nog de volgende gevallen van pokken voorgekomen: Alkemade 4, Oud-Beierland 2, Char- lois 1, Delfshaven 4, Hillegersborg 1, Hillegom 3, Katwijk 1 en Schiedam 1. Een vooralsnog onbekend persoon drong Zaterdag-avond eeno woning in de Leegh- waterstraat to Amsterdam binnen en eischte van de vrouw des huizes (de man was afwezig) eonig geld. Op hare weigering bracht hij dor vrouw eene bloedende wondo aan het hoofd too. Men schrijft ons uit Amsterdam: Een bende zakkenrollers schijnt over ons land, en 6paciaal Amsterdam, te zijn gevaren. Dag aan dag verneemt men dat de zakken van enkele bezoekers der tentoonstelling van portemonnaies en porte feuilles zijn ontlast. In de Belgische afdeeling heeft men een partij wit linnen en groen zijden lint ge stolen; van oen exposant in de Duitsche afdeeling word een jas, met al de zich daarin bevindende papieren, gekaapt. In sommige wijken onzer stad is het aantal politie-agenten zeer gering, daar een 200-tal hunner op de tentoonstellingsterreinen dienst doet. Eenige jongens te Schoonoord, ge meente Sleen, hebben door middel van lucifers een boseh in brand gestoken, waardoor eenige hectaren bosch zijn verbrand. Zij hebben reeds hunne daad bekend. In de Fransche afdeeling op do ten- toon8telling te Amsterdam stiet een exposant van edelgesteenten bij het ontpakken een kistje om, waardoor een aantal juweelen en andere heel- en half-edelgesteenten op den grond vielen. Ongelukkig waren de planken van den vloer niet goed aaneen gesloten en was daaronder water, zoodat voor een aanzienlijke waarde daarin is gevallen en niet dan met groote moeite en oplettendheid terug zal ge vonden kunnen worden. Morgen wordt buiten de terreinen op eou veld aan de Van Baerlestraat een tent geopend, waarin te zien zal zijn een plan tot indijking, droogmaking en incultuurbrenging op geleidelijke wijze van de geheele Zuiderzee, dat twintig jaar geleden door den heer Jer. "Wonmaekers bij de Regeering werd ingediend.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1