gast-, ziekenhuizen en hospitalen hier ter stede en in andere plaatsen, tot opbeuring en afleiding onzer lijdende natuurgenooten. De ondervinding hoeft bewezen, hoeveel genot en opbeuring die bloemen aan onze kranken en ge kwetsten schenken. Mochten sommigon voor dit doel een gedeelte hunner afgesneden bloemen willen afstaan, dan ge lieven zij hun naam en adres aan de redactie van „Sempervirens" op te geven, die hun gaarne de mededeeling zal verstrekken aan wie en waar ze te adresseeren, om van een nauwgezette en geregelde uïtdeeling verzekerd te kunnen zijn. Sempervirens Sedert verleden week zijn aan den Morsch te Oegstgeest de mazelen heorschende, even wel gelukkig van geen kwaadaardig karakter. Tot heden zijn er een veertigtal gevallen geconstateerd. Daar ook in het gezin van het hoofd der school zich één geval heeft voorgedaan, zijn de openbare school en de bijzondere bewaarschool voorloopig gesloten. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: In de afgeloopen week zjjn hier 5-1 bommen aan gekomen, welke besomden van f 70 tot f 130 in 5 dagen; de groote zeilboot f 102 aan kabeljauw en schelvisch. De visscherij werd reeds eeuigen tijd nabij de kust uitgeoefendwegens langdurigen tegen wind kan men niet op de Noordvisscherij uitgaan. Er werd besteed voor tarbot f 4 a f 9, tong f 0.25 a f 0.50, kabeljauw f 1 a f 2.50, schelvisch ƒ0.25 a f 0.50 en bunschol f 0.50 a 1 per stuk; levende binnenlekschol f 3 a f 4.50, droogscharren f 2.25 a f 3 en groote braad f 2.50 a f 3.50 per mand. De Haagsche kermis zal aanvangen Pinkster-Maandag 14 Mei, des namiddags te 5 uren. De grenadier A. heeft zich op een der gangen van do kazerne door een geweerschot van het leven beroofd. Vrees voor straf wegens insu bordinatie schijnt de oorzaak te zijn. Voor de eerste maal van dit jaar is door den waterschout te Scheveningen proces-ver- baal tegen een matroos opgemaakt wegens desertie. Algemeen gevoelt men den goeden invloed van de wet op do tucht op visschersvaartuigen. "Was een paar jaar geleden het „wegloopen" der matrozen aan de orde van den dag, het deserteeren behoort thans, vooral door de flinke uitvoering der wet, tot de uitzonderingen. In de afgeloopen week zijn te Rotter dam door de pokken aangetast 43 en overleden 11 personen. - Te Amsterdam zijn in de laatste week van April 5 gevallen van echte en 3 van gewijzigde pokken voorgekomen. Zes van de ge vallen kwamen voor bij kinderen. Het huis van den smid P. Bongaarts te Maasniol (Limburg) is met smederij, stal, schuur, don geheelen inhoud, bestaande in gedorscht graan, hooi, stroo, meubelen en gereedschappen, door een onbekende oorzaak afgebrand. Alles was verzekerd. - Te Soesterberg brandde een schuur af, waarin eenigo varkeDS waren. - Te Rijsoord is een huis met schuur en arbeiderswoning verbrand. - Door eone tot nog toe onbekende oorzaak, brandde te Epe het perceel af van J. B. Door feilen wind aangewak kerd, was alles spoedig een prooi der vlammen; ook vonden drie varkens kannen dood in het vuur. Het huis was togen brandschade verzekerd. - Men schat de schade, door de veenbranden in Drento ontstaan, op minstens f 25,000. - In de nabijheid van Beetsterzwuag heeft een geweldige brand ge woed. Vier groote turfhoopen, p. m. 10 gewono scheepsladingen, zijn een prooi der vlammen ge worden, zoodat de schade zeer belangrijk is. De brand moet veroorzaakt zija door het neerwerpen van gloeiende asch. De N. R. Crt. meldt dat de Vlissing- sche mailboot „Prinses Marie" bij het binnen komen der Mcdway in een dikken nevel een schoe ner, de „Little Kate," die op een vierhonderd yards van den oever voor anker lag, in den grond heeft geboord. De schoener zonk onmiddellijk; de beman ning, uit vier koppen bestaande, werd gered. De „Prinses Marie" kreeg geen schade." Te Renswoude heeft zekere M. Lief- tinck, onder Lunteren woonachtig, getracht H. Bak- kenes te vermoorden. Aanleiding tot deze daad was dat Bakkenes optrad als beschermer van eenige meisjes, waarvan hij in de verte het angstgeschrei hoorde. Tegen den onverlaat is proces-verbaal opge maakt. Men meldt uit Bolsward: Dezer da gen kwam een boerenknecht uit den omtrek dezer stad bij den apotheker, zeggende dat hij zijne reke ning wilde betalen, en wat bleek nu? Hij had zich zeiven ruiip eene maand geleden opgehangen, was juist nog bijtijds afgesneden, doch er zwaar ziek van geweest. Hij wilde nu uit dankbaarheid voor het behoud van zijn leven zelf de rekening voldoen en zijn eerste bezoek in de stad gold dan ook den apotheker. De man was volkomen genezen van zijne zucht tot zelfmoord en lovenslustiger dan ooit. De wisselwachter uit Hodel, die on geveer veertien dagen geleden met zijn voet onder een lorry kwam en dientengevolge een amputatie onderging, is aan de gevolgen overleden, nalatende eene weduwe met zes jonge kinderen. Te Eclose hoeft de 5 0-jarige rente nier Sarei zich in zijne kamer opgesloten, na zijn huis in brand te hebben gestoken. Men vond zijn verkoold lijk onder het pain. In den nacht van Donderdag op Yrij dag 11. werden tegen twee uren 's Dachfs de bewoners der Poliveaustraat te Parijs gewekt door een luid geroep: „Daar is hij, daar is hij!" Groot was aller verbazing toen men aan de verschillende vensters van een huis in die straat twee of drie lampions zag brande?, zoodat het geheele gebouw feestelijk verlicht scheen. Beneden op de binnenplaats zag men een geheel in het wit gekleed persoon met een witte vlag blootshoofds rondspringen, steeds roepende: „Daar is bij, levo de koning!" Hot bleek een dor medebewoners, zekere H. te zijn, anders een zeer rustig en vreedzaam mensch. Op elke tot hem ge richte vraag riep hij luidkeels: „Leve de koning!" Men liet do lampions branden en des ochtends deed de concierge de familie van den krankzinnige waar schuwen. In zijne kamer vond men niet minder dan 400 portretten van den graaf van Chambord. Te Labéjan heeft zekere Antoine Molèro, oud 25 jareD, zijn vader met een houten boom doodgeslagen. Een jonge dienstmaagd, die haar meester wilde verdedigen, werd daarna afge maakt. Molère liet zich arresteeren zonder tegen stand te bieden. Hij schreide en betuigde zijn be rouw. Het schijnt dat hij niet wel bij het hoofd is. Zjjne moeder had hom eenige dagen te voren naar een gesticht te Auch willen zenden, maar mon had hem daar niet willen opnemen. Te Par ij s is een drogist, Yasey ge naamd, tot eene boete van 2000 fr. en eene gevan genisstraf van eene week veroordeeld, wegens het verkoopen van morphine aan eene mme. Junot, eene hoeveelheid vqn 633 gram in zeventien maanden tijds. De eerste maal had zij een recept van een geneesheer, dcch later werd daarnaar niet meer gevraagd. De ongelukkige is nu in een krankzinnigen gesticht. De vervolging werd door haar echtgenoot ingesteld. Volgons oen telegram uit Toheran aan de „Daily News" is verleden Woensdag .de stad Tabriz door eene zware aardbeving geteisterd. Verscheidene openbare en andere gebouwen zjjn verwoest en velo inwoners verloren het leven. BUIT IC N L A N Frankrijk. In de Zaterdag door den SeDaat gohouden zitting heeft de minister Martin Feuillée als zijne meening verkondigd dat de Raad van State het Concordaat juist heeft opgevat, wat het inhouden van de be zoldiging der bisschoppen betreft. Hij wees op het gebeurde onder het Keizerrijk en de Restauratie. De Staat mag niet ontwapend staan legenover de geestelijkheid. De minister verklaarde verder dat de beweging tegen de wet op het onderwijs begiDt te bedaren. De meerderheid der budget-commissie, door de Kamer der Afgevaardigden benoemd, is der regeo- ring gunstig gezind. Zij wenscht beperking der groote openbare werken, dringt op bezuiniging aan en betreurt dat zij nog onbekend is met de over eenkomst, welke met de groote spoorwegmaatschap pijen is gesloten. Eene geheele klasse van het gymnasium Sainte-Barbe, te Parjjs, is onder leiding van een der onderwijzers naar Duitschland vertrokken, om daar drie maanden te verblijven en zich het spreken der Duitsche taal eigen te maken. Voor het monument van Gambetta is thans bijna 126,000 fr. bijeengebracht. Hard loopt het niet, zooals men ziet. Duitschland. De voorzitter van den Rijksdag heeft eene offi- ciëele opgave verzocht van de vereenigingen en corporatiën, welke aan de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van Schulze-Delitsch hebben deelgenomen, om daarvan in de oorkonden van het Huis aanteekening te doen. Het voornemen bestaat om een nationaal gedenkteeken voor Schulze-Delitsch op te riohten. De commissie van den Rijksdag, belast met het onderzoek van het ontwerp tot verzekering der arbeiders tegen ongevallen, heeft met eenparige stemmen de bepalingen verworpen betreffende de regeling der verzekering en de rijkstoelage van 25 pet. in de schadeloosstelling aan de werklieden, of hunne nablij venden. De sociaal-democratische afgevaardigde Frohme heeft eene verklaring openbaar gemaakt, gericht aan hen, die uit zijn verschijnen in de christelijk- sociale vergadering opmaakten, dat de klove tusschen de sociaal-democraten en conservatieven niet meer zoo wijd is als vroeger. De heer Frohme zegt: „Ik en mijne vrionden maken ons vroolijk met het drijven van Stöcker en zijne conservatieve geestverwanten. Wjj stemmen mot dit kleingeestig spel niet in." Italië. De „Moniteur de Rome" meldt dat den heer Yon Schlözer on ver wij ld het antwoord op de laatste nota van mgr. Jacobini zal worden toegezonden. Het antwoord zou in beginsel gunstig zijn ten op zichte van de wenschen van het Yaticaan, hcewel het meer betrekking heeft op de afschaffing der strafbepalingen, dan op de herziening der organieke wetten. i 'l(iStciir..Hongf.-Monarcliie. De Parlementscommissie voor de rechterlijke aan gelegenheden in Oosienrijk-Hongarije heeft het ont werp aangenomen betreffende het burgerlijk huwelijk tusschen Christenen en Israëlieten, en de burger lijke huwelijken in het buitenland gesloten. Do „Pester Lloyd" maakt een schrij ren open baar, waarin beweerd wordt dat er eon „Alliance républicaino irridentisle" bestaat, welke hare ver takkingen in Italië, Duitschland, Hongarije, Sla vonic, Rumenië, Griekenland, Ierland, Armenië euz. heeft. Het verdrag van het geheim genootschap zon de onderteekening dragen van een Fraosch minister en van verscheidene Fransche afgevaardigden en senatoren. Turkije. Het onlangs te Erzerum ontdekte geheime ge nootschap was op militaire wijze georganiseerd, onder bestuur van een raad van vijf leden. Het kom- plot had ton doel, de onafhankelijkheid van Armenië te bewerken; er waron betrekkingen aangeknoopt met Russische nihilisten. De moeielijkheden fnsschen Frankrijk en Rusland betreffende de Libanon-qnaestie zijn nit den weg ge ruimd, daar de hertog van Noailles de nota (in welke hij op onmiddellijke terugroeping van Rustem-pacha aandrong) heeft ingetrokken. Toch heeft de Fransche dragoman (tolk) bij de porte herhaaldelijk aange drongen op bespoediging van de oplossing der han gende quaestie. Rusland. De vice-minister van binnenlandsche zaken, de heer Orchewsky, is naar Moskou vertrokken. De „Nawosti" verneemt dat de te St.-Petersburg ver toevende vertegenwoordigers van buitenlandsche mogendheden zijn uitgencodigd om den 12 (24) dezer te Moskon aanwezig te zijn ter bijwoning der kroningsplechtigheden. Aan de „Daily News'' wordt uit Berlijn ge meld dat de berichten uit St.-Petersburg de geruch ten van de ontdekking van eene wijdvertakte mi litaire samenzwering bevestigen. Men verzekert dat bij een te Smolensko gearresteerden kolonel een plattegrond van MoBkou en het Kremlin gevonden is, waarop sommige punten met bijzondere teekens waren aangeduid. Er zijn vele officieren in heoh- tenis genomen. In berichten, welke do „Times" uit St.-Pe tersburg ontvangt, wordt het vroeger vermelde ge rucht bevestigd, dat het Russische kabinet na af loop der kroningsfeesten eone wijziging zal onder gaan. Graaf Adlerberg zou rijkskanselier worden. De ministers van binnenlandsche zaken en voor de gemeenschapsmiddelen zonden hun ontslag nemen. Ook moet het voornemen bestaan, bij gelegenheid der genoemde feesten verscheidene personen tot den adelstand te verheffen. Telegrammen. RIGA, 5 Mei. Vijf stoomschepen zijn hier aange komen. De Golf is nog vol ijs. PARIJS, 6 Mei. Bij de verkiezing voor een lid der Kamer in het 16de arrondissement van Parijs verkregen: Bouteiller (intransigent) 25S7; Callo (conservatief)2039Thuillé (radicaal) 2299 Btemmen,

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2