LEIDSCH DA GrBLAD. N°. 7122. Dinsdag 3 Mei. A0. 1883. Avond- editie. PRIJS DEZER COURANT V'oor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nomraers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren bniten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Ofïlciëele Kennisgeringen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden ves tigen bij deze de aandacht van de kiesgerechtigden op de bepalingen der wet van den Gden Juli 1850 (Staatsblad No. 39) regelende de samenstelling en macht van de Pro vinciale Staten, waaruit blijkt dat op Dinsdag den Ssten Mei a. s eene verkiezing moet plaats hebben van drie leden van de Provinciale Staten ter voorziening in de vaca tures te ontstaan door periodieke aftreding en dat de her stemming, zoo die noodig mocht blijken, zal plaats heb ben op Dinsdag den 22stcn Mei aanstaande. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 5 Mei 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 7 Wei. Blijkens do opgaven betreffende de sterfte in ©enige groote gemeenten des lands in April 11., was de verhouding der overledenen tot 1000 in woners per jaar: Amsterdam 32.2, Arnhem 24.7, Dordrecht 28.7, 's-Graveuhage 24.8, Groningen 29.4, Haarlem 28.7, ,s-Hertogenbosch 33 7, Leeuwarden 30.4, Leiden 33.5, Maastricht 30.7, Rotterdam 34.1, Utrecht 28.7. Ook de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leidon heeft een adres verzonden aan don minister van waterstaat, handel en nijverheid, om te ver zoeken dat al de treinen der Exploitatie-Maatschappij aan het Rijnspoorstation te Utrecht aansluiten. Op de lijst der hoogstaangeslagenen in de provincie Zuid-Holland komen ditmaal voor 267 namen, beginnende als hoogste met jhr. J. N. J. Jantzon Van Erffrenten Van Babylonicnbroek te Dordrecht met 17,890.28,/2, en eindigende als laagste met F. H. M. Post te 's-Gravenhage met 816.95. Verder komen er o. a. op voor de volgende namen A. N. J. M. baron Van Brienen Van de Groote Lindt te Wassenaar 7687.591/!jhr. mr. H. A. Steengracht Van Duivenvoorde te Voorschoten 5417.27'/,; C. J. Van der Ouderraeulen te Was senaar 4890.891/2; C. H. baron Van Pallandt te Wassenaar 4328.81'/2; mr. P. J. baron Van Pallandt te Wassenaar f 3479.81; F. A. G. graaf Van Limburg Stirnm Noordwijk te Noordwijk 3178.841/,; J. D. graaf Van Rechteren Van Ahnem te Wassenaar 2618.72; T. P. Viruly te Leidon 2152.48'/,; mr. J. H. Gevers te Noordwijk 1954.02'/,; L. graaf Van Limburg Stirnm van Warmond te Warmond 1947.54'/,; mr. C. Cock te Leiden 1909.41J. H. Willink te Oegstgeest 1666.04; mr. J. D. Viruly te Stompwijk 1398.06 K. Van der Torren Kzn. te Waddingsveen /1346.08'/s; J. Piek te Oadshoorn 1223.86; mr. J. C. Van de Kasteele te Wassenaar 1167.51; C. Wilde te Katwijk 1132.08; C. J. Leembrnggen te Leiden 1006.88'/,; L. Koetsier te Zoetermeer 868.89 J. Van der Breggen Azd. te Waddingsveen 860.09, en L. Van den Eerde te Leiden 845.92. Bjj de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de prijzen 34.00, 17.50, 3.50 en 1.75. Naar men verneemt, zullen de sneltreinen, die met aanvang van den zomerdienst op de lijn LeidenWoerden in beide richtingen zullen loepen, te Alfen stoppen. Tot tijdelijken leeraar in de oude talen aan het N. V. progymnasiom te Harderwijk is benoemd de heer M. E. Houck, candidaat in de letteren aan de hoogeschool te Leiden. Bij koninklijk beslnit van den lsten Mei jl. werd de heer Terwee weder tot burgemeester van Oegstgeest benoemd. Den 19dcn dier maand zal het dertig jaren geleden zijn dat hij zijn ambt aan vaardde. Den jubilaris zal het voorzeker dien dag aan bewijzen van belangstelling niet ontbreken. In de plaats van den heer D. H. Van der Hoef is tot wethouder der gemeente Oegstgeest benoemd de heer J. J. Van Hoeken. Bjj de gehouden aanbesteding te Bodegravo tot het doen van eonige werken aan de school voor gewoon lager onderwijs was minste inschrijver de heer W. Van Inge aldaar voor 3485. Voor het ma ken van zuilenbazaltsteen-glooiing langs den rechter oever van het Mallegat was het minst ingeschreven door den heer Ph. Verbrugge te WaddiDgsveen voor 5289. Bij de gehouden aanbesteding te Nieuwkoop van het éénjarig onderhoud van en de vereischt wor dende reperatiën, vernieuwingen en leveranticn aan de wind- en stoommolens, bruggen, beschoeiingen, hekken, scheringen, duikers, stortebedden, de sluis met sluiswachters woning te Kattenburg en verdere getimmerten tot 30 April 1884, in 5 perceelen, bleek dat voor perceelen 1, 2, 3 en 5 het minst was ingeschreven door den heer H. Janmaat te Nieuw- veon, respectievelijk voor 799.99, 498, ƒ888.88 en 277.72 en voor perceel 4 door den heer H. Roog te Nieuwkoop voor 546. Voor het bouwen van een gemeenteschool aan den Overtoom, aan besteed door het gemeentebestuur van Sloten, was minste inschrijver de heer H. Neuteboom te Oegst geest voor 32.900. De vader en moeder in hot gesticht te Aals meer, zijn als zoodanig benoemd bij het Diaconie- Weeshuis te Broek in Waterland. Naar het D. v. N. verneemt, bestaat bij het nieuwe Kabinet het voornemen tot benoeming van commission, welke belast zullen worden met de verdediging van wetsontwerpen in do Kamer. Het recht tot benoeming dezer commissiën moet zijn grond vinden in art. 105 der Grondwet: „De Koning zendt zijne voorstellen, hetzij van wet, hetzij andere, aan de Tweede Kamer, bij eene schriftelijke boodschap, welke de reden van het voorstel inhoudt, of door eene commissie." Sarah Bernhardt vond Zaterdag-avond te 's-Hage als „Fédora" bij een deftig en talrijk publiek, dat alle rangen vulde, nieuw succes en eer. Prinses Hendrik volgde de twee eerste bedrijven in de hofloge. Ook het spel van de omgeving der tooneelspeelster liet een gunstigen indruk achter. Bloemen en bouquetten vielen er niet, doch dave rende toejuichingen riepen de kunstenares herhaal delijk terug. Na afloop der voorstelling werd haar aan het Hotel den Ouden Doelen, door een muziek corps een serenade gebracht. De artiste legde haar ingenomenheid aan den dag met het spelen der Marseillaise, maar juichte even hartelijk de daarop onmiddellijk gevolgde Noderlandsche volksliederen toe, blijkbaar tot groot genoegen van de volks menigte, die zich op het Tornooivold verdrong. De koningin van Rumenië zal vermoedelijk nog in deze maand de tentoonstelling te Amsterdam komen bezoeken. Zjj is thans te Neuwied. Yan gisteren af zijn de prachtige verzamelingen van den prins van Wales, lord Lytton, het Ethno- graphisch Museum te Leiden enz., in het rijks-museum tentoongesteld, tegen een entrée van 25 ets. voor het pnbliek te bezichtigen. Men verzoekt de bezoekers der tentoonstelling opmerkzaam te maken, dat zij vooral niet verzui men, alvorens in een der koffiehuizen enz. het ge bruikte te betalen, de prijslijsten te raadplegen, welke controle niet overbodig is gebleken. Burgemeester en Wethouders van Amsterdam znllen heden het paviljoen van de diamanten-ten* toonstelling bezichtigen, waarna dit voor het publiek wordt geopend. Van vele zijden wordt geklaagd over de expo sitie der Arowakkers, de Surinaamsche boschnegers, die in hun nationaal kostuum dat is zonder kostuum ter bezichtiging zijn gesteld. Men meent niet ten onrechte dat het in strijd is met onze bescha ving in de gure Meimaand menschen uit het warme klimaat hier zonder kïeederen te laten ter amuse ment van het pnbliek. Onder de talrijke uitvindingen van den nieu- weren tijd behoort voorzeker de Telephoon tot de belangrijkste, wegens hare verrassendo en praktische toepassing, niettegenstaande zij nog slechts in hare eerste periode verkeert. Op de electrische tentoonstellingen te Parijs en te Mnnchen werd het groote pnbliek voor het eerst in staat gesteld met de verbazingwekkende resul taten der nieuwe vinding kennis te maken, toon aldaar proeven werden genomen, om, langs tele- phonischen weg, zelfs muziekuitvoeringen te volgen. Ook ten onzent, op het tentoonstellings-terrein te Amsterdam, is gelegenheid met deze hoogst be langrijke resultaten kennis te maken. Een paviljoen, in 4 nette salon3 verdeeld en speciaal voor dit doel ingericht, biedt aan circa 100 personen, op hetzelfde oogenblik, de gelegenheid aan, de uitvoeringen in het Paleis voor Volksvlijt, Stadsschouwburg, Théatre Frascati enz. te hooren, terwijl men als pièce de résistance de muziekstukken zal kunnen volgen, die op een afstand van 6 kilo meter van het tentoonstellings-terrein, door een quartet, in het dorp Buiksloot, achter het Tolhuis, aan de overzijde van het IJ, znllen worden uitge voerd. Speciaal met dit doel werd een telephoon- kabel op den bodem van het IJ geplaatst. Een bezoek aan zulk een, in ons land tot dasverre onbekende, maar interessante inrichting, is gewis, vooral met het oog op den geringen toegangsprijs, wel der moeite waard. Men meldt aan de N. R. Crt. uit 's-Hage, dat do benoeming eener Staatscommissie voor de herziening der Grondwet dezer dagen kan worden te gemoet gezien. Naar hetzelfde blad verneemt, zijn de nieuwe plakzegels, zoowel voor de quitanties als voor de wissels, gereed. De eerste hebben oDgeveer de grootte onzer postzegels. Binnenkort vertrekt uit ons land naar de Transvaal een rijkstelegrafist lste kl., om in don dienst der TraDsvaalsche regeering over t9 gaan. Do „Associazione meteorologica Italiana1, heeft dr. Buys Ballot - naar het U. D. meldt - benoemd tot honorair buitenlandsch lid. Do minister van financiën brengt ter kennis dat gedurende het jaar 1882 aan 's Rijks Munt vervaardigd en afgeleverd zijn voor rekening van don Staat: lo. Nederland: 2,000,000 tiencentsstuk- ken; 5,000,000 centen; 2o. Overzeesche bezittin gen: 2,200,000 1/,l guldens Ned.-Indië; 7.500,000 Vio guldens Ned.-Indië: uitmakende eene nomïnalo waarde van 1,550,000. Het stoomschip „W. A. Scholten" is Vrijdag van Rotterdam te Nieuw-York aangekomen; de „Prinses Amalia" vertrok Zaterdag van Batavia naar Amsterdam; do „Utrecht", van Rotterdam naar Java, arriveerde dien dag te Port-Said. Z. M. heeft aan E. C. Maynaud, eervol ont slagen leeraar aan de Rijks Hoogere Bnrgersohool te Utrecht, een pensioen verleend van ƒ277'sjaars. Gemengd Nieuws. Het is weer Mei. De eerste week er van hebben alhier zich reeds niet minder dan 23 paren bij den ambtenaar van den burgerlijken stand aangembld, om hun verlangen te kennen te geven dat zij in het huwelijksbootje wenschen te stappen. Bloemen en kranken. - Nu er dezer dagen in Haarlems omstreken zoovele bloemen worden afgesneden en weggeworpen, nemen wij de vrijheid in herinneriDg te brengen een beroep, reeds vroeger en bij herhaling in „Sempervirens" gedaan, om een gedeelte dier bloemen te willen afstaan voor de

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1